• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dysk twardy odpory na wodę i ogień

  23.08.2008. 11:03
  opublikowane przez: Dawid Rozburski

  Od dawna wiadomo, że zewnętrzne dyski twarde w mniej lub większym stopniu zapewniają bezpieczeństwo danych odnośnie wirusów, szyfrowania danych czy awarii sprzętu. Jednak, gdy nasz dysk spotka zagrożenie takie jak woda czy ogień to zazwyczaj te spotkania kończą się tragicznie.

  Dlatego aby zażegnać ryzyko bezpowrotnej utraty sprzętu i danych na nim zgromadzonych firmy Maxtor i Sentry wspólnie stworzyły produkt, który potrafi przetrwać przez 30 min w temperaturze 850 stopni i 24 godzin zanurzony w wodzie. Tą częścią projektu dysku XXI wieku zajęła się firma Sentray.

  Natomiast zabezpieczeniami ze strony oprogramowania zajęła się firma Maxtor. Do dysku dołączone jest także oprogramowanie SafetyDrill, dzięki któremu możliwe jest natychmiastowe odzyskanie całego systemu.

  Cena produktu ciągle się obniża jednak nadal jest dość wygórowana gdyż za dysk o pojemności 80 GB musimy zapłacić aż 500 zł natomiast za 160 GB 640 zł.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pełne szyfrowanie dysku (ang. full disk encryption, FDE) – technika szyfrowania polegająca na zaszyfrowaniu każdego bajtu danych, który znajduje się na dysku twardym systemu komputerowego, za pomocą oprogramowania do szyfrowania dysku lub rozwiązań sprzętowych przeznaczonych do tego celu. Pełne szyfrowanie dysku uniemożliwia nieautoryzowany dostęp do danych przechowywanych na dysku twardym. RLL (ang. Run Length Limited) – jest popularną metodą kodowania danych zapisywanych na dysk twardy. RLL umożliwia upakowanie do 50% więcej danych na dysku (przy takiej samej częstotliwości maksymalnej sygnału) niż metoda MFM. Dysk magnetooptyczny (z ang. magneto-optical disk, skrót M.O.). Rodzaj dysku wymiennego w postaci krążka z tworzywa sztucznego pokrytego warstwą materiału magnetycznego, zabezpieczony ochronną powłoką z plastiku lub szkła umieszczony w kasecie chroniącej nośnik przed uszkodzeniem mechanicznym. Wymiary dysków magnetooptycznych są typowymi wymiarami nośników (i napędów) stosowanych w urządzeniach komputerowych. Dyski magnetooptyczne 3,5 cala mają pojemności od 128 MB do 2,3 GB, dyski magnetooptyczne 5,25 cala maja pojemność od 650 MB do 9,1 GB. Wykonywane są w dwóch wersjach. Dyski magnetooptyczne "write-once" przeznaczone są wyłącznie do jednokrotnego zapisu danych na dysku. Raz zapisanych danych nie można potem skasować, na takim dysku nie można nic ponownie zapisać. Dyski "rewritable" są dyskami do wielokrotnego zapisu. Technologia zapisu magnetooptycznego to najbezpieczniejszy sposób przechowywania danych. Największą jego zaleta jest odporność na działanie sił pola elektromagnetycznego, a gwarancja dostępu do danych określana jest na kilkadziesiąt lat.

  Maxtor Corporation – jeden z czołowych producentów nośników danych, znany najbardziej ze swoich twardych dysków. Firma ma w swojej ofercie produkty dla komputerów osobistych, wydajnych serwerów oraz elektroniki użytkowej. TeraDisc - jest prototypowym, optycznym nośnikiem danych stworzonym przez izraelską firmę informatyczną Mempile. Na jednym takim dysku można zapisać 1 Terabajta danych. Według przewidywań firmy, dyski te miały pojawić się w sprzedaży w roku 2011 i kosztować około 30 dolarów za jeden, zaś nagrywarka do nich od 3000 do około 4000 dolarów - z czasem powinny one znacznie stanieć. W założeniu firmy dyski te miałyby być głównie wykorzystywane do przechowywania filmów, które - produkowane w przyszłości w znacznie większej rozdzielczości niż dzisiaj - miałyby zajmować o wiele więcej miejsca.

  Iomega – firma produkująca nośniki danych, głównie dyski twarde, założona w 1980 roku w Kalifornii gdzie ma siedzibę w San Diego. Marka należy do EMC Corporation. VCDHD (ang. Versatile Compact Disc High Density – ogólnego przeznaczenia dysk kompaktowy dużej gęstości) – standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM czy dysku DVD. Płytki tego formatu zachowują kompatybilność z odtwarzaczami standardu DVD. Pojemność dysku wynosi do 4,7 GB.

  Ramdysk – obszar komputerowej pamięci RAM, który jest wykorzystywany w roli pamięci dyskowej. Dzięki temu dalece polepszają się czasy dostępu, ponieważ ramdyski są mniej więcej tysiąc razy szybsze od napędów dysków twardych (HDD). Jednakże dane przechowywane w ramdyskach w przypadku odłączenia lub awarii zasilania są bezpowrotnie tracone, ponieważ umieszczone są w zwyczajnej, ulotnej pamięci RAM. W wyniku tego wyłączenie komputera oznacza utratę danych z ramdysku. Jednak są one doskonałym miejscem do przechowywania tymczasowych danych lub zdekompresowanych programów w krótkim czasie. Direct Memory Access, DMA (z ang. bezpośredni dostęp do pamięci) – technika, w której sprzęt komputerowy podłączony do płyty głównej, np. karta graficzna, karta dźwiękowa, karta sieciowa czy kontroler dysku twardego, mogą korzystać z pamięci operacyjnej RAM lub portów we-wy, pomijając przy tym CPU. Wymaga to niewielkiej współpracy ze strony procesora, który musi zaprogramować kontroler DMA do wykonania odpowiedniego transferu danych, a następnie na czas przesyłania danych zwolnić magistralę systemową (przejść w stan wysokiej impedancji). Natomiast sam transfer danych jest już zadaniem wyłącznie kontrolera DMA. Realizacja cykli DMA może być przejmowana przez dedykowany układ cyfrowy, tak jak np. w komputerach PC, lub być realizowana programowo przez dane urządzenie.

  Dysk optyczny to jeden z rodzajów nośników informacji używany w systemach komputerowych do zapisu danych. Dysk optyczny jest płaskim, plastikowym krążkiem pokrytym materiałem, na którym mogą być zapisywane bity informacji w postaci fragmentów dobrze i słabo odbijających wiązkę światła. Odczyt danych następuje poprzez oświetlenie promieniem lasera. Dane są zapisane sekwencyjnie na ciągłej, spiralnej ścieżce od środka dysku na zewnątrz.

  Wubi Installer - program instalujący dystrybucję Linuksa Ubuntu na wirtualnym dysku na partycji Windows. Dzięki temu instalatorowi każdy początkujący może w łatwy sposób zainstalować i wypróbować Linuksa, nie ryzykując utraty danych, co często ma miejsce przy nieumiejętnym partycjonowaniu. Wydajność tego rozwiązania porównywalna jest z normalną instalacją, jedynie prędkość odczytu i zapisu danych na dysk jest mniejsza.

  Pamięć stronicowa - to sposób podzielenia pamięci wirtualnej komputera na większe jednostki (strony pamięci) o rozmiarze od 4 kB do 32 kB. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększa się efektywność menedżera pamięci systemu operacyjnego oraz możliwe jest przenoszenie nieużywanych danych z pamięci RAM na dysk twardy komputera (do pliku stronicowania lub partycji wymiany). Za możliwość stronnicowania jest odpowiedzialny menedżer pamięci komputera, znajdujący się w procesorze lub chipsecie płyty głównej. Rollback – technologia stosowana w bazach danych do przywracania struktury bazy danych do stanu sprzed określonego przedziału czasowego. Jest ona przydatna w wypadkach np. uszkodzenia struktury bazy danych lub przypadkowego usunięcia istotnego znacznika. Działanie tej technologii polega na nadpisaniu zawartości danej bazy danych obrazem kopii zapasowej zapisanym na dysku twardym komputera, z którego jest przeprowadzana operacja rollbacku bazy danych.

  Dodano: 23.08.2008. 11:03  


  Najnowsze