• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Opera 9.52

  27.08.2008. 15:09
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Dnia 19.08.2008 oficjalnie ukazała się nowa wersja przeglądarki Opera, oznaczona numerem 9.52.

  W nowej Operze poprawiono między innymi błąd z importowaniem kont POP z wersji 9.2x i tworzeniem nowych w domenie aim.com, kodowaniem adresów URL przy pomocy wywołań javascript:, nieprawidłowym działaniem dodatku BBC iPlayer RealPlayer oraz ładowaniem interfejsu poczty elektronicznej Gmail. Usunięto problem powodujący nieprawidłowe wyświetlanie listy podczas renderowania tekstu zapisanego w formacie RTL, niedziałanie wybranych poleceń IRC i podgląd niskiej jakości klipów wideo na YouTube.

  Więcej informacji znajdziesz tutaj


  Wersja 9.52 jest do pobrania na stronie producenta http://www.opera.com/download/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Presto – silnik do wyświetlania stron WWW stworzony przez firmę Opera Software. Jest wykorzystywany w przeglądarce Opera począwszy od wersji 7.0, aż do wersji 12, niezależnie od platformy i systemu operacyjnego. UserJS (User JavaScript - JavaScript użytkownika) - funkcja przeglądarki internetowej Opera, pozwalająca użytkownikowi dołączyć do wszystkich lub wybranych stron WWW kawałki kodu JavaScript. Pozwala to na rozszerzanie funkcjonalności serwisów, dodawanie własnych zawartości do wyświetlanych stron, kontrolowanie innych skryptów działających na odwiedzanych stronach oraz praktycznie nieograniczoną ilość innych modyfikacji możliwych do zaimplementowania w języku JavaScript. Opera Mail (dawniej M2) – klient poczty e-mail, grup dyskusyjnych, IRC oraz czytnik kanałów RSS i Atom firmy Opera Software ASA, dawniej zaimplementowany w darmowej przeglądarce internetowej Opera, obecnie dystrybuowany wyłącznie jako osobny produkt dla systemów Mac OS oraz Windows.

  Skyfire to mobilna przeglądarka internetowa dla Windows Mobile, Android i Symbian S60 v3 i v5. Aktualne wersje to 2.2 dla Androida oraz 1.5 dla systemu Symbian i Windows Mobile. Skyfire obejmuje dwie odrębne generacje technologii mobilnej przeglądarki. W pierwszej generacji (1.x) przeglądarki, strona jest całkowicie renderowana przez serwer niezależny od urządzenia mobilnego, podobny do działania cienkiego klienta. To podejscie jest także używane przez Operę Mini. Skyfire w drugiej generacji (2.x) przeglądarki wykorzystuje podejście hybrydowe, używając zwykłego renderowania stron internetowych na urządzeniach przenośnych, ale streamingu wideo z serwerów Skyfire. Nintendo DS Browser – przeglądarka internetowa Opera w wersji na konsolę Nintendo DS, znana również pod nazwą Opera DS. Swoją premierę Nintendo DS Browser miał w Japonii 24 lipca 2006 roku. W Europie nastąpiła ona 6 października 2006. Opera DS ma dwie prawie identyczne wersje. Jedyną różnicą jest zmniejszony kartridż w wersji dla Nintendo DS Lite, dzięki czemu nie wystaje on z obudowy urządzenia.

  WebKit jest silnikiem przeglądarki internetowej rozwijanym na zasadach otwartego oprogramowania i umożliwiającym wyświetlanie stron internetowych. Był wykorzystywany pierwotnie w przeglądarce internetowej Safari firmy Apple. WebKit jest również nazwą specjalnej wersji tego silnika dostępnej w postaci systemowej aplikacji szkieletowej w Mac OS X wykorzystywanej przez Safari, Dashboard, Mail i wiele innych aplikacji systemu Mac OS X. Najpopularniejszymi programami korzystającymi z silnika WebKit są przeglądarki internetowe Maxthon, Safari, Google Chrome (do wersji 27) oraz Opera (od wersji 14). Download Manager Tweak - rozszerzenia dla przeglądarki Mozilla Firefox, usprawniające działanie wbudowanego w program menedżera pobierania plików. Najnowszą, stabilną wersją rozszerzenia jest wersja 0.9.5.

  WebKit jest silnikiem przeglądarki internetowej rozwijanym na zasadach otwartego oprogramowania i umożliwiającym wyświetlanie stron internetowych. Był wykorzystywany pierwotnie w przeglądarce internetowej Safari firmy Apple. WebKit jest również nazwą specjalnej wersji tego silnika dostępnej w postaci systemowej aplikacji szkieletowej w Mac OS X wykorzystywanej przez Safari, Dashboard, Mail i wiele innych aplikacji systemu Mac OS X. Najpopularniejszymi programami korzystającymi z silnika WebKit są przeglądarki internetowe Maxthon, Safari, Google Chrome (do wersji 27) oraz Opera (do wersji 14). Płaszcz (Il tabarro) – jednoaktowa opera werystyczna Giacoma Pucciniego, pierwsza z tzw. Tryptyku. Pierwszy raz została wystawiona w Metropolitan Opera w 1918 r. Autorem libretta jest Giuseppe Adami na podstawie La Houppelande Didiera Golda.

  Blink – silnik przeglądarki internetowej opracowany przez Google jako część projektu Chromium, zaprezentowany w kwietniu 2013 roku. Jest to fork komponentu WebCore silnika WebKit (od rewizji 147503) i jest wykorzystywany w przeglądarce Chrome (od wersji 28), Opera (od wersji 15) i Yandex Browser.

  Opera Mobile – mobilna przeglądarka internetowa przeznaczona dla urządzeń przenośnych, produkowana przez firmę Opera Software. Najnowsza stabilna wersja (v12) dostępna jest bezpłatnie na urządzenia wyposażone w system Symbian i Android. Dla urządzeń z systemem Windows Mobile dostępna jest wersja 10.

  Przekierowanie poczty elektronicznej – jest to działanie polegające na automatycznym przekierowaniu poczty przychodzącej na dany adres poczty elektronicznej, na inny adres poczty elektronicznej. Operacja tak jest wykonywana przez program poczty elektronicznej, najczęściej Mail Transfer Agent (MTA) po stronie serwera poczty elektronicznej lub Mail Retrival Agent po stronie klienta poczty elektronicznej. OdSiebie.com – były polski serwis internetowy oferujący hosting plików, wzorowany na popularnym serwisie RapidShare. OdSiebie.com został stworzony i administrowany przez firmę JC SYSTEM z Wrocławia. Wersja beta serwisu została uruchomiona w czerwcu 2008 roku. W okresie szczytowej popularności miał ponad 2 miliony użytkowników i należał do pierwszej dziesiątki serwisów najczęściej odwiedzanych przez użytkowników przeglądarki Opera Mini w Polsce.

  Opera seria, czyli opera poważna – jeden z dwóch podstawowych gatunków opery, obok opery komicznej. Jej powstanie jest związane ze ośrodkiem szkoły neapolitańskiej. W operze seria muzyka dominuje nad słowem, zawiera ona liczne arie, pieśniowe cavatiny, ensemble, chóry.

  Dodano: 27.08.2008. 15:09  


  Najnowsze