• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Udoskonalenie optycznych sieci komunikacyjnych dzięki projektowi PHASORS

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ramach finansowanych ze środków UE badań prowadzonych pod kierownictwem naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Southampton zaprojektowano nowy system przesyłania danych, odznaczający się potencjałem zwiększenia przepustowości transmisji i wydajności energetycznej optycznych sieci komunikacyjnych na całym świecie. Projekt PHASORS ("Systemy wzmacniaczy z detekcją fazową oraz regeneratory optyczne i ich zastosowania") otrzymał wsparcie w wysokości 3 mln euro w ramach obszaru tematycznego "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (Information and communication technologies, ICT) Siódmego Programu Ramowego (7PR). System został przedstawiony w czasopiśmie Nature Photonics.

  Dodano: 27.09.2010. 16:26  Czytaj więcej

  Dzięki funduszom unijnym Jedwabny Szlak zostanie przekształcony w autostradę internetową

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jedwabny Szlak stanowi dawną drogę transportową prowadzącą z Chin poprzez środkową i zachodnią Azję oraz Afrykę do Europy. Ta strategiczna trasa nie tylko łączyła poszczególne części starożytnego świata, ale także stymulowała współpracę gospodarczą i kulturalną pomiędzy Wschodem i Zachodem, w szczególności pomiędzy kulturą chińską, indyjską, perską, arabską, grecką i rzymską.

  Dodano: 24.09.2010. 16:17  Czytaj więcej

  Wspólna platforma mobilnego dostępu do Internetu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Życie w szybko zmieniającym się świecie oraz duża mobilność powodują konieczność opracowywania, projektowania i wprowadzania na rynek zaawansowanych technologii. Dobry tego przykład stanowi mobilny dostęp do Internetu, rozwijający się w mgnieniu oka. Wsparta finansowo przez UE grupa ekspertów w dziedzinie badań nad mobilnym dostępem do Internetu podjęła współpracę z przedstawicielami przemysłu w celu stworzenia platformy i składników oprogramowania dostępnych na zasadzie licencji otwartej, które umożliwią międzyplatformowe wykorzystanie usług i działanie technologii z wykorzystaniem wielu ekranów.

  Dodano: 23.09.2010. 15:49  Czytaj więcej

  Naukowcy zaprojektowali kamerę o możliwościach dorównujących ludzkiemu oku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyobraź sobie, że w grupie 59 000 ludzi oglądasz trzymający w napięciu mecz piłki nożnej na zatłoczonym i hałaśliwym stadionie. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwają strażnicy. Co jednak się stanie w przypadku utraty przez nich kontroli nad sytuacją? Finansowany ze środków UE system "Smart Eyes" (Inteligentne oczy) stanowi najnowocześniejszy system kamer umożliwiający zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w budynkach i na obszarach użytku publicznego. Działa on w sposób podobny do ludzkiego oka, analizując zarejestrowane dane w czasie rzeczywistym i identyfikując zdarzenia wymykające się spod kontroli. System oferuje też zestaw kluczowych rozwiązań.

  Dodano: 22.09.2010. 17:17  Czytaj więcej

  Dostępność danych cyfrowych w przyszłości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejski zespół badaczy stworzył oprogramowanie, które umożliwi w przyszłości zachowanie, dostęp i odczyt danych przechowywanych cyfrowo. Narzędzie jest ogólnie dostępne do bezpłatnego pobrania. Prace były prowadzone w ramach finansowanego ze środków UE projektu CASPAR ("Utrwalanie wiedzy kulturowej, artystycznej oraz naukowej w celu zwiększenia jej dostępności"), wspartego kwotą 8,8 mln euro w ramach obszaru tematycznego "Technologie społeczeństwa informacyjnego" (Information society technologies, IST) Szóstego Programu Ramowego UE (6PR).

  Dodano: 22.09.2010. 16:37  Czytaj więcej

  XIVFestiwal Nauki/ Matematycy rzucają losy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Po co komputerom liczby losowe i jak można korzystać z przypadkowości, mogli dowiedzieć się uczestnicy XIV Festiwalu Nauki w Warszawie podczas wykładu "Algorytmy losowe" Marcina Muchy. Granica między tym, co ma swój porządek, a tym co jest przypadkowe często jest trudna do określenia. Liczby "losowane" przez maszyny często tak na prawdę nie są losowe. Zazwyczaj są generowane w wyniku tak skomplikowanych algorytmów, że rzeczywiście mogą wydawać się przypadkowe. Aby podać przypadkowe liczby, komputer musi korzystać z danych zewnętrznych. A generowanie liczb losowych staje się coraz bardziej potrzebne w matematyce i informatyce.

  Dodano: 21.09.2010. 00:53  Czytaj więcej

  Kolejny etap prac nad paneuropejską infrastrukturą gridową

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Działania mające na celu stworzenie zrównoważonej europejskiej infrastruktury gridowej nabrały impetu dzięki finansowanemu ze środków UE projektowi EGI.INSPIRE ("Zrównoważona, zintegrowana z inicjatywą EGI paneuropejska infrastruktura gridowa na rzecz badań europejskich"). Projekt ten otrzymał wsparcie w wysokości 25 mln euro w ramach programu "Infrastruktury Badawcze" stanowiącego część unijnego Siódmego Programu Ramowego (7PR). Utworzona e-infrastruktura zostanie udostępniona wszystkich europejskim naukowcom oraz ich międzynarodowym współpracownikom.

  Dodano: 17.09.2010. 18:26  Czytaj więcej

  Telefony przyszłości coraz inteligentniejsze

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kolejna generacja telefonów komórkowych będzie w stanie zrobić więcej niż którakolwiek poprzednia zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i sprawności. Zespół naukowców, którego prace są dofinansowywane ze środków unijnych, stworzył platformę programistyczną, która umożliwia wykorzystanie wielordzeniowej technologii w przenośnych urządzeniach z osadzonym systemem komputerowym za pomocą technik wirtualizacji. Podwójne rozwiązanie oparte na wielordzeniowości i wirtualizacji opracowane przez zespół EMUCO (Osadzone przetwarzanie wielordzeniowe w mobilnych systemach komunikacji) zapewnia większą moc przetwarzania i niższe zużycie energii uzupełnione o wartość dodaną w postaci bezpieczeństwa i elastyczności. Projekt otrzymał wsparcie na kwotę niemal 3 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 02.09.2010. 16:26  Czytaj więcej

  Człekokształtna inteligencja

  opublikowane przez: Jakub Juranek
  Sztuczna inteligencja to bardzo szeroka dziedzina wiedzy z pogranicza kilku dyscyplin nauki i techniki. Poza dostarczaniem nam praktycznych korzyści w postaci różnego rodzaju wynalazków, postęp w tym obszarze stanowi także inspirację dla rozważań nad takimi problemami, jak: "czy maszyny mogą myśleć?"; "czy możliwe jest stworzenie sztucznego umysłu 'mądrzejszego' od człowieka?". Kwestie te były podnoszone nawet zanim możliwość stworzenia sztucznej inteligencji, czy nawet rozwój w dziedzinie budowy komputerów w ogóle zaistniały.

  Dodano: 27.08.2010. 04:18  Czytaj więcej

  Projekt SPEEDS - lepsze projektowanie i więcej oszczędności

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ramach czteroletniego projektu SPEEDS (Spekulacyjny i eksploracyjny model w projektowaniu systemów), który ma znacznie umocnić europejską branżę systemów osadzonych, opracowano nową metodologię projektowania, procesy i środowisko narzędziowe. Produkt opracowany na potrzeby systemów opartych na modelach, ważnych dla bezpieczeństwa nie tylko pozwala podnieść jakość projektu, ale skraca również wymagany czas i obniża koszty. Projekt SPEEDS został dofinansowany na kwotę ponad 9 mln EUR z tematu "Technologie społeczeństwa informacyjnego" (IST) Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Dodano: 24.08.2010. 17:37  Czytaj więcej

  Naukowcy uzyskują dostęp do najlepszego europejskiego superkomputera

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcom pracującym nad 10 projektami naukowymi przyznano cenny czas na korzystanie z JUGENE, jednego z najmocniejszych superkomputerów na świecie. Projekty, które obejmują dziedziny tak zróżnicowane jak astrofizyka, nauki o Ziemi, inżynieria i fizyka, zyskały dostęp do superkomputera JUGENE dzięki programowi PRACE (Partnerstwo na rzecz zaawansowanych sieci komputerowych).

  Dodano: 30.07.2010. 19:12  Czytaj więcej

  Płynne łączenie e-serwisów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Eksperci ds. technologii informacyjnych oraz naukowcy-informatycy z Europy i Izraela rozpoczęli prace nad projektem, który ma usunąć istotne przeszkody biznesowe w interoperacyjności e-serwisów (serwisów elektronicznych). Konsorcjum ACSI (Interoperacyjność serwisów budowana wokół artefaktów) zbada, w oparciu o swoje dwukanałowe rozwiązanie, rentowność interoperacyjnych hubów i dynamicznych artefaktów jako sposobów usprawnienia procesów, w których e-serwisy są łączone w jeden dynamiczny system. Projekt uzyskał dofinansowanie na kwotę 3,24 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Dodano: 30.07.2010. 18:12  Czytaj więcej

  Dzięki unijnym naukowcom wirtualna rzeczywistość staje się namacalna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  To brzmi jak fantastyka naukowa, niemniej zespół europejskich naukowców "praktycznie" teleportował prawdziwe przedmioty w cyberprzestrzeni, "dotknął" wirtualnej rzeczywistości (VR), a nawet odczuł ruchy wirtualnej partnerki w tańcu dzięki postępom technologii dotykowej i nowemu podejściu do generowania treści VR. Źródłem unijnego wsparcia dla badań był projekt IMMERSENCE (Wielomodalna obecność interaktywna z zanurzeniem), który otrzymał 5,5 mln EUR z tematu "Technologie społeczeństwa informacyjnego" (IST) Szóstego Programu Ramowego (6PR).

  Dodano: 22.07.2010. 20:12  Czytaj więcej

  Europejczycy mają nowy portal poświęcony nauczaniu przedmiotów ścisłych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowo uruchomiony, wielojęzyczny portal internetowy umożliwi osobom zajmującym się nauczaniem przedmiotów ścisłych w UE dzielenie się materiałami, zasobami i doświadczeniami. Portal o nazwie SCIENTIX (Wspólnota na rzecz nauczania przedmiotów ścisłych w Europie) powstał dzięki dofinansowaniu z tematu "Nauka w społeczeństwie" (SIS) Siódmego Programu Ramowego (7PR). Inicjatywa jest zarządzana przez European Schoolnet (EUN), sieć 31 europejskich ministerstw edukacji.

  Dodano: 08.06.2010. 21:12  Czytaj więcej

  Oprogramowanie prognostyczne wspomagające zarządzanie kryzysowe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy, których prace są finansowane ze środków unijnych, opracowali nowe metody statystyczne oraz oprogramowanie, które mają pomóc w generowaniu informacji na temat zanieczyszczeń i zagrożeń środowiskowych. System uzupełnia istniejące europejskie stacje monitorujące jakość powietrza, które są co prawda skuteczne, ale ich założenie jest kosztowne. Projekt INTAMAP (Interoperacyjność i zautomatyzowane mapowanie) został dofinansowany na kwotę 1,86 mln EUR z tematu "Technologie społeczeństwa informacyjnego" (IST) Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Dodano: 07.06.2010. 20:12  Czytaj więcej

  Unijni naukowcy motorem postępu w bioinformatyce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Unijnym naukowcom udało się wykazać wykonalność komponentów swoistego rodzaju "biokomputera", co toruje drogę dla nowych postępów w dziedzinie bioinżynierii. Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Li?ge, Belgia, i Instytutu Chemii Hebrajskiego Uniwersytetu w Jeruzalem, Izrael, omówili szczegółowo swoje prace w artykule, który ukazał się na łamach czasopisma Nature Nanotechnology.

  Dodano: 02.06.2010. 21:12  Czytaj więcej

  Prof. Hołyst koordynatorem europejskich badań emocji w przestrzeni cybernetycznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 40 naukowców z kilku krajów Europy - informatyków, matematyków, psychologów, socjologów i fizyków - bierze udział w wyjątkowym projekcie CyberEmotions. Jego celem jest wykrywanie grupowych stanów emocjonalnych w przestrzeni cybernetycznej. W przedsięwzięcie jest zaangażowana także polska grupa, a europejskim koordynatorem projektu jest prof. dr hab. inż. Janusz Hołyst z Politechniki Warszawskiej.

  Dodano: 28.05.2010. 06:19  Czytaj więcej

  Budowanie lepszego, bezpieczniejszego oprogramowania

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Skąd mamy mieć pewność, czy oprogramowanie na naszym komputerze jest bezpieczne? Poprawa bezpieczeństwa oprogramowania to temat projektu SHIELDS (Wykrywanie znanych zagrożeń bezpieczeństwa na podstawie narzędzi projektowych i programistycznych), który otrzymał 3,25 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR). Projekt, który oficjalnie zakończy się w czerwcu, pomaga odpowiedzieć na problem zabezpieczenia oprogramowania.

  Dodano: 26.05.2010. 19:12  Czytaj więcej

  UE finansuje projekt drukarki laserowej 3D dla wszystkich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejski zespół naukowców rozpoczyna finansowany ze środków unijnych projekt, który ma na celu wyposażenie użytkowników w narzędzia potrzebne do opracowywania własnych mikrosystemów z nanoskalowymi elementami za znacznie mniejsze pieniądze i bez pomocy dużych przedsiębiorstw.

  Dodano: 17.05.2010. 21:12  Czytaj więcej

  Eksperci za zmianami prawa w zakresie dowodów elektronicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polskie przepisy i procedury sądowe, dotyczące postępowania z elektronicznym materiałem dowodowym, wymagają zmian - oceniają eksperci ze stowarzyszenia Instytut Informatyki Śledczej. Chodzi m.in. o zasady analizowania takich dowodów.

  Dodano: 04.05.2010. 01:18  Czytaj więcej