• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stypendysta FNP o modelowaniu w fizyce i chemii

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  "Szansą nauki polskiej są badania w dziedzinie teorii, symulacje komputerowe, gdzie w zasadzie pracuje się umysłem. Oczywiście symulacje również wymagają środków na kolejne komputery, klastry obliczeniowe. Jednak w sytuacji kiepskiego finansowania, to właśnie w pracach teoretycznych polskie silne umysły mogą wykazać swoją przewagę nad innymi. W dziedzinach stricte eksperymentalnych może być trudno konkurować z krajami, gdzie nakłady na naukę są o wiele większe" - uważa Sylwester Furmaniak, asystent na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Dodano: 01.09.2009. 16:56  Czytaj więcej

  GridCOMP ustanawia nowe standardy dla aplikacji sieciowych

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Finansowany ze środków unijnych projekt, w ramach którego stworzono ramy "niewidzialnej sieci", aby stworzyć i obsługiwać wydajne aplikacje sieciowe na dużą skalę, osiągnął swoje cele, a ponadto przyczynił się do istotnego pogłębienia współpracy między partnerami konsorcjum. Projekt GridCOMP (Programowanie sieciowe z komponentami - zaawansowana platforma komponentowa dla zaawansowanej, niewidzialnej sieci) uzyskał dofinansowanie z budżetu "Zaawansowane technologie sieciowe, systemy i usługi" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Dodano: 22.07.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Sieć CAREN zmodernizuje dostęp do Internetu na dawnym Jedwabnym Szlaku

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Rozwój wysokowydajnej, ale jednocześnie niedrogiej, regionalnej sieci badawczo-edukacyjnej w Azji stanowi ważny punkt w programie UE. Urzędnicy w Brukseli chcą, aby słabiej rozwinięte kraje miały połączenie ze światem zewnętrznym i ułatwioną wymianę informacji z innymi krajami. Projekt CAREN (Sieć badawczo-edukacyjna w Azji Środkowej) stawia czoła temu zadaniu i przynosi obiecujące wyniki.

  Dodano: 17.07.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Europejczycy ułatwiają mobilną komunikację

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Projekt SMS (Proste usługi mobilne), finansowany z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK)" Szóstego Programu Ramowego UE na kwotę 2,88 mln EUR, obrał sobie za cel stworzenie nowoczesnych narzędzi, które uczyniłyby beztroskim życie użytkowników mobilnej telekomunikacji. Wyniki są obiecujące tak dla sektora badań naukowych, jak i przedsiębiorców z branży.

  Dodano: 23.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Szwedzkie badania podkreślają szybki wzrost liczby siwowłosych internautów

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Według wyników nowych badań szwedzkich, liczba osób starszych korzystających z Internetu szybko rośnie. W 2007 r. zaledwie 29% Szwedów z grupy wiekowej 65-79 korzystało z Internetu średnio codziennie, podczas gdy w roku 2008 liczba ta wzrosła do 39% sprawiając, że szwedzcy emeryci i renciści znaleźli się pośród najbardziej sprawnych użytkowników Internetu w Europie.

  Dodano: 12.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Projekt unijny WATCH-OVER czuwa nad osobami w podróży

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy, których badania są finansowane ze środków unijnych, posunęli bezpieczeństwo na drodze o krok naprzód, opracowując system, który czuwa nad niechronionymi użytkownikami dróg. W ramach projektu WATCH-OVER (Wspólna komunikacja i technologie detekcyjne między pojazdem a niechronionym użytkownikiem drogi na rzecz podniesienia bezpieczeństwa transportu), dofinansowanego na kwotę 3,32 mln EUR z Szóstego Programu Ramowego (6PR), opracowano dwie wersje technologii: system przedwypadkowy oraz system ostrzegania.

  Dodano: 12.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Badania europejskie nad IT muszą być pomysłowe i śmiałe, aby pozostać na czele - mówią uczestnicy konferencji

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Unia Europejska musi pobudzić swoją wizjonerską politykę badań naukowych w dziedzinie IT (informatyki), aby być liderem w przekształcaniu genialnych pomysłów badawczych w technologie przyszłości - usłyszeli wczoraj uczestnicy pierwszej "Konferencji nt. europejskich technologii przyszłości".

  Dodano: 23.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Elektroniczny nos walczy z odorami

  opublikowane przez:
  Jak obiektywnie stwierdzić, że danych zapach jest zbyt intensywny albo brzydki? Pomocne mogą okazać się przyrządy zwane elektronicznymi nosami. Do tej pory polscy naukowcy opracowali trzy takie przyrządy. Prace nad nimi prowadzą m.in. badacze z Politechniki Lubelskiej pod kierownictwem prof. Henryka Sobczuka.

  Dodano: 04.03.2009. 22:55  Czytaj więcej

  Ogólnodostępne łącza szerokopasmowe nabierają rozpędu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  NYnet - publiczno-prywatne partnerstwo w Yorkshire, Wlk. Brytania - ma nadzieję na pokonanie wyzwania, jakim jest brak szerokopasmowych łącz na terenach wiejskich i nadmorskich. Projekt jest największą w Europie inicjatywą publiczno-prywatną na rzecz otwartej infrastruktury szerokopasmowej. Spółka telekomunikacyjna Wetherby została wybrana na partnera w ramach zakrojonej na szeroką skalę inicjatywy, której celem jest zapewnienie superszybkich, szerokopasmowych usług firmom w Północnym Yorkshire. Będzie to istotne udogodnienie dla MŚP w tym regionie.

  Dodano: 18.01.2009. 12:00  Czytaj więcej

  Nowa wizja Internetu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Finansowany z funduszy UE projekt CASAGRAS (Koordynacja i wsparcie na rzecz globalnych działań związanych z RFID i standaryzacją) ma na celu zapewnić ramy dla badań podstawowych, które pomogą Komisji Europejskiej i globalnej społeczności określić i rozwiązać międzynarodowe kwestie i osiągnięcia w zakresie identyfikacji drogą fal radiowych (RFID), ze szczególnym uwzględnieniem pojawiającego się "Internetu rzeczy". Projekt jest finansowany z Siódmego Programu Ramowego (7PR) na kwotę 533.703 EUR.

  Dodano: 02.01.2009. 23:50  Czytaj więcej

  Polski debiut Intel Friday Night Game w Krakowie

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Już 26 października w Krakowie fani gier komputerowych obejrzą gwiazdy sportów elektronicznych na żywo podczas debiutującego w Polsce Intel Friday Night Game. W czasie 3 godzinnych zmagań najlepsi zawodnicy Pro Evolution Soccer, Counter-Strike oraz America's Army rozegrają mecze okraszone profesjonalnym komentarzem i na żywo relacjonowane przez telewizję Patio oraz ESL TV.

  Dodano: 24.10.2008. 15:57  Czytaj więcej

  Kolorowe dyski twarde od Verbatim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Verbatim wprowadza nową serię 2,5-calowych zewnętrznych dysków twardych o pojemności 320 GB. Urządzenia zostały zaprezentowane w pięciu przyciągających wzrok kolorach i są już dostępne w sprzedaży za cenę 359 zł (sugerowana cena detaliczna).

  Dodano: 06.10.2008. 14:12  Czytaj więcej

  Nowa kolekcja i nagroda dla modelu z poprzedniej linii Casio Exilim na Photokina 2008

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Podczas tegorocznych targów Photokina 2008 firma Casio zaprezentowała nową linię aparatów kompaktowych Exilim a aparat z poprzedniej kolekcji, model Pro EX-F1, otrzymał nagrodę TIPA 2008. Nagrodę przyznano w kategorii Najlepszej Innowacji Technologicznej 2008.

  Dodano: 05.10.2008. 19:35  Czytaj więcej

  World of Good - aukcje w zgodzie z przyrodą

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  World of Good to nowy serwis aukcyjny opierający się na zasadach sprawiedliwego handlu. Witryna ma ułatwić dostęp do towarów produkowanych w zgodzie z przyrodą i na uczciwych warunkach " bez szkody dla pierwotnych wytwórców. Swoje wyroby oferują między innymi rzemieślnicy i plantatorzy z Ameryki Łacińskiej i Afryki. Serwis został stworzony przy współpracy polskich programistów.  Coraz bardziej popularny staje się trend, w myśl którego konsumenci nie wahają się zapłacić więcej za nabyte towary. W zamian zyskują pewność, że to, co kupili zostało wytworzone legalnie (między innymi bez wykorzystywania i narażania życia pracowników) oraz zgodnie z zasadami ochrony środowiska.

  "WoG to kapitalne miejsce do robienia świadomych zakupów. W Polsce przybywa odpowiedzialnych konsumentów, którzy niestety bardzo często mają problem ze znalezieniem etycznych produktów na sklepowych półkach - mówi Małgorzata Krzystkiewicz z Polskiej Zielonej Sieci. "Fundamentalnym prawem konsumenta jest prawo wyboru. WoG to duży wybór produktów i rzetelna informacja o producencie. Witryna przybliża relację producent-konsument, co daje pewność wsparcia wytwórców kierujących się nie tylko zyskiem ekonomicznym, ale także ekologicznymi i społecznymi aspektami produkcji." " kończy Krzystkiewicz.

  Polscy użytkownicy kupują towary na takiej samej zasadzie jak na eBay, natomiast jeśli chcą coś sprzedać, muszą uzyskać odpowiedni certyfikat od jednej z "zielonych" organizacji (np. Fair Trade). Na stronie można znaleźć unikatowe towary w 15 kategoriach, między innymi "sztuka", "biżuteria i akcesoria", "ubrania", czy "produkty spożywcze". Aplikacje służące do wystawiania produktów na aukcjach ekologicznych oraz sprofilowane konta użytkowników przygotował polski zespół programistów z Agencji Internetowej 4Kroki.

  Skąd pomysł na ten serwis?

  Dodano: 01.10.2008. 16:14  Czytaj więcej

  FW21E czyli nowy model słynnego laptopa SONY VAIO od 17 października

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Vobis wprowadza do oferty nowy model słynnego już laptopa SONY VAIO w nowej atrakcyjnej cenie 3299 zł. Nowe modele, FW21E/ to zaawansowana technologia zaklęta w subtelną, elegancką i modną formę. Wyjątkowy komputer "bardzo osobisty" to kolejny sposób na oglądanie filmów w jakości HD " nowe VAIO ma wbudowany napęd BluRay. Od 17 października tylko w sklepach VOBIS dostępny dla każdego dzięki wyjątkowej cenie 3299 pln z VAT.

  Dodano: 30.09.2008. 22:57  Czytaj więcej

  Vobis partnerem społecznej kampanii Moja Pierwsza Komórka

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  16 września ruszyła wspierana przez Vobis akcja, mająca na celu rozpropagowanie wśród dzieci i ich rodziców zasad racjonalnego używania telefonów komórkowych. "Moja Pierwsza Komórka", jednocześnie ucząc i bawiąc, pokaże najmłodszym jak odpowiedzialnie korzystać z telefonu komórkowego.

  Dodano: 23.09.2008. 13:09  Czytaj więcej

  Casio Exilim EX-FH20 szybszy niż lustrzanki cyfrowe

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Firma Casio wprowadziła na rynek najnowszy aparat cyfrowy z serii EXILIM - model EX-FH20. Urządzenie wyposażono w dwudziestokrotny zoom optyczny i 9,1 -megapikselową matrycę CMOS. Właściwości aparatu pozwalają na wykonywanie zdjęć seryjnych, z prędkością 40 klatek na sekundę oraz nagrywanie filmów szybkoklatkowych, o częstotliwości do 1000 fps.  Dodano: 22.09.2008. 14:43  Czytaj więcej

  Język w mediach elektronicznych - książka pod red. Jerzego Podrackiego i Ewy Wolańskiej

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wydawnictwo Naukowe Semper przedstawia nowość: Język w mediach elektronicznych pod redakcją Jerzego Podrackiego i Ewy Wolańskiej.

  Dodano: 12.09.2008. 11:32  Czytaj więcej

  Kalkulator do szkolnej wyprawki

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Pierwszy września już za pasem. Przygotowania do powrotu do szkoły idą pełną parą. Oprócz podręczników, zeszytów czy też piórnika w plecaku każdego ucznia nie może zabraknąć nowoczesnego kalkulatora.

  Dodano: 27.08.2008. 19:12  Czytaj więcej

  Opera 9.52

  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek
  Dnia 19.08.2008 oficjalnie ukazała się nowa wersja przeglądarki Opera, oznaczona numerem 9.52.

  Dodano: 27.08.2008. 15:09  Czytaj więcej