• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • UE finansuje prace nad samodzielnie uczącymi się i myślącymi robotami

  01.04.2014. 15:37
  opublikowane przez: Redakcja

  Ponad dwie trzecie Europejczyków zatrudnionych w sektorze produkcji pracuje w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP). Głównym orężem konkurencyjności sektora jest szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby produkcyjne i utrzymywanie jakości produktów na bardzo wysokim poziomie.

  Podczas gdy roboty są w stanie wykonywać powtarzalne zadania zachowując wysoki standard, nie zaspakajają obecnie zapotrzebowania MŚP na wysoką elastyczność. Dzisiejsze roboty znają jedynie swoje główne zadanie, co ogranicza ich zdolność do radzenia sobie z częstymi zmianami w procesie produkcji.

  Dofinansowany ze środków unijnych projekt SMEROBOTICS ma zaradzić temu problemowi, poprzez urzeczywistnienie koncepcji robotyki kognitywnej. W ramach trzyletniej inicjatywy, która będzie realizowana do 31 grudnia 2015 r., mają powstać z myślą o MŚP wystarczająco sprawne roboty, aby umożliwić przedsiębiorstwom zmianę procesów i przydziału robotów bez konieczności wzywania specjalistów.

  Kolejnym z głównych celów projektu jest umożliwienie ludziom i robotom uczenia się od siebie na rzecz ogólnych korzyści, jakie odniesie produkcja przemysłowa, która potrzebuje lepszych rozwiązań softwareowych.

  SMEROBOTICS już cieszy się dużym zainteresowaniem. Zespół SMEROBOTICS przygotował stronę internetową skierowaną do studentów zastanawiających się, z którą dziedziną chcą związać swoją przyszłość oraz wirusowe wideo pt. &#132Louise&#148, przedstawiający dziewczynę, która tak zaprogramowała robota, aby oblał jej chłopaka kolą. Niezwykle popularny film wideo ma wzbudzić zainteresowanie i poinformować o szansach, jakie oferuje technologia robotyczna. Ma również uzmysłowić, jaki ogrom prac badawczych jest nadal potrzebny.

  Kilka technologii automatycznych zostanie także zaprezentowanych w czerwcu 2014 r. na targach AUTOMATICA, między innymi lekki robot do małych serii produkcyjnych, sterowany czujnikami robot spawalniczy, potrafiący uczyć się od spawacza, niedrogie ogniwo robotyczne do ogólnych zadań manipulacyjnych, takich jak &#132pobieranie z pojemników czy załadunek maszyny, oraz innowacyjne programowanie.

  Dofinansowana ze środków 7PR inicjatywa, która jest kontynuacją wcześniejszego, udanego projektu, zgromadziła czołowe, europejskie instytuty i ekspertów ds. produkcji robotów i badań nad nimi. Pośród nich znalazł się Jesper Johansen z Duńskiego Instytutu Technologicznego, który powiedział: &#132Istnieje zapotrzebowanie na elastyczne roboty, które mogą być wykorzystywane przez robotników na miejscu. Zewsząd to słyszymy. Do nas i do przyszłych naukowców należy teraz sprostanie tym oczekiwaniom, a wciąż w tej dziedzinie pozostaje wiele do zrobienia&#148.

  Jego komentarze pobrzmiewały w wypowiedzi koordynatora projektu SMEROBOTICS, Martina Hagele'a z Fraunhofera, który zauważył: &#132Celem jest wyposażyć supernowoczesne roboty przemysłowe w zdolności kognitywne. Inteligentny system robotyczny nie ogranicza się tylko do raz udzielonej instrukcji. Powinien uczyć się intuicyjnie i skutecznie od operatorów, stale podnosząc swoją wydajność we współpracy z robotnikiem&#148.
  Za: CORDIS


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Robot mobilny to taki robot, który może dowolnie zmieniać swoje położenie w przestrzeni. Roboty tego rodzaju mogą pływać, latać lub jeździć. Roboty mobilne mogą być robotami autonomicznymi tzn. takimi których prawie nic nie ogranicza np. przewody sterujące bądź zasilające (a jedyne ograniczenia to np. ściany lub przestrzeń w jakiej się znajdują itp.). Poniższe informacje dotyczą robotów poruszających się po ziemi. Robot równoległy – robot, którego człony tworzą zamknięty łańcuch kinematyczny. Zwykle są to roboty roboty trój- lub sześcioczłonowe, zwane odpowiednio tripodami oraz hexapodami. Istnieją też modele złożone z czterech członów. R. Daneel Olivaw – android występujący w powieściach Isaaca Asimova z serii Roboty oraz Fundacja. "R." w jego imieniu oznacza robota.

  Roboty medyczne – stanowią grupę robotów wspomagających procedury medyczne. Grupę tę stanowią w większości telemanipulatory, które wykorzystują działanie lekarza po jednej stronie i efektora po drugiej stronie. Zadaniem lekarza jest sterowanie ruchami robota oraz decydowanie o zadaniach do wykonania. Efektor z kolei, jak wynika z nazwy, ma za zadanie wykonywanie zadanych mu poleceń z nieosiągalną dla człowieka precyzją. Natomiast manipulatory rehabilitacyjne mogą być sterowane m.in. ruchami głowy, brody, gałki ocznej. Roboty medyczne stosowane są także do obsługi pacjentów oraz osób niepełnosprawnych pomagając w takich zadaniach jak np. przemieszczanie się, czy spożywanie posiłków. Robot – mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.

  Holonomiczność jest to pojęcie nierozerwalnie związane z robotami mobilnymi oraz ograniczeniami Pfaffa i opisuje ograniczenia ruchu jakim podlega robot. Razem z nim występuje przeciwstawne pojęcie nieholonomiczność. Robot jest holonomiczny, jeśli może zmienić kierunek swojego ruchu (swoją orientację) w miejscu. Robot przemysłowy – manipulacyjny robot przemysłowy jest automatycznie sterowaną, programowaną, wielozadaniową maszyną manipulacyjną o wielu stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne lub lokomocyjne, stacjonarną lub mobilną, dla ważnych zastosowań przemysłowych.

  Operacja – część procesu technologicznego obejmująca czynności wykonywane na jednym przedmiocie (lub zespole przedmiotów), na jednym stanowisku pracy przez jedną lub kilka osób (ew. zespół robotów), bez przerw na inne prace. Ludziki Lego (minifigurki Lego) to małe, zabawkowe figurki z plastiku produkowane przez Lego Group. Zazwyczaj stanowią one część składową zestawów klocków Lego. Minifigurki przedstawiają przede wszystkim ludzi, a także inne postacie (np. roboty) wiążące się z daną serią klocków.

  Robocode – to opensourcowa gra programistyczna stworzona przez Mathewa Nelsona. Obecnie rozwijana jest głównie przez Flemminga N. Larsena oraz Pavla Šavarę. Została zaprojektowana jako aplikacja pomagająca w nauce programowania w Javie. Zadaniem gracza jest napisanie przy użyciu tego właśnie języka wirtualnego robota, który następnie bierze udział w walce ze stworzonymi przez innych pojazdami. Początkujący użytkownicy mogą skorzystać z dostępnych, między innymi na stronie projektu, gotowych robotów, a bardziej zaawansowani programiści mają wręcz nieograniczone możliwości jeśli chodzi o wzbogacanie ich o nowe funkcje.

  Ewa – polski zdalnie sterowany robot zbudowany przez Janusza Wojciechowskiego w 1960 r. Był to robot jeżdżący sterowany ręcznie, zdalnie lub za pomocą magnetofonu. Oprócz poruszania się we wszystkich kierunkach podawał rękę i mówił. Czterokołowe podwozie, zasilanie i układ sterowania ukryte były pod, sięgającą ziemi, suknią. Tułów, ręce i głowa pochodziły z lalki.

  Bajki robotów – zbiór groteskowo-baśniowych opowiadań Stanisława Lema wydany po raz pierwszy nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 1964. Utwory zostały napisane w konwencji baśni ludowej i osadzone w świecie futurystyczno-kosmicznej technologii, w którym bohaterami i narratorami są roboty. BigDog – mobilny czworonożny robot stworzony przez firmę Boston Dynamics w 2005 roku. Budowa robota jest finansowana przez DARPA, a jego głównym zadaniem ma być przenoszenie ciężkich ładunków dla małych grup żołnierzy operujących na obcym trudnym terenie uniemożliwiającym korzystanie z pojazdów kołowych. Robot dysponuje laserowym żyroskopem oraz systemem widzenia stereoskopowego. Stworzono trzy wersje robota, ostatnią jest AlphaDog.

  (Learning by doing) Uczenie się poprzez pracę to pojęcie związane z teorią ekonomii. Odnosi się do zdolności pracowników do zwiększania ich wydajności poprzez wykonywanie regularnych czynności podczas pracy. Wzrastająca wydajność jest efektem praktyki, samoudoskonalania się pracownika oraz tylko w niewielkim stopniu zależna od rozwoju technologicznego. Kapitał ludzki jest więc w produkcji równie istotny jak kapitał rzeczowy. Wydajność pracy rośnie wraz ze wzrostem doświadczenia. Robonaut – humanoidalny robot zaprojektowany i zbudowany przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona. Prace nad nim rozpoczęły się w 1997 roku, gdy przed inżynierami z Centrum postawiono zadanie stworzenia robota, który pomoże ludziom w przestrzeni kosmicznej, będzie z nimi współpracował i wyręczy ich w najbardziej ryzykownych zadaniach. W roku 2006 powstał Robonaut 1, testowany następnie przez kilka lat na Ziemi. Ulepszona wersja robota – Robonaut 2 – od lutego 2011 roku znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Film fantastycznonaukowy (film science fiction, film SF) – to zaliczany do fantastyki gatunek filmowy, który używa motywów niekoniecznie opierających się bezpośrednio na dorobku głównego nurtu nauki, lecz często rozwijający go w kierunkach nieortodoksyjnych. Najczęściej pojawiające się tematy to życie na innych planetach, podróże w czasie, nadnaturalne zdolności ludzkiego ciała i umysłu i wiele innych. Często łączą się z elementami futurystycznymi, takimi jak roboty, cyborgi, statki kosmiczne, podróże międzygwiezdne i wysoko rozwinięta technologia, problemami społecznymi i politycznymi, rozwijana bywa również filozoficzna refleksja nad istotą człowieczeństwa.

  Dodano: 01.04.2014. 15:37  


  Najnowsze