• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Unijni naukowcy opracowują nową, bezpośrednią wyszukiwarkę treści audio i wideo

  08.12.2009. 15:12
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Coraz więcej filmów wideo znajduje swoje miejsce w Internecie. Ale w jaki sposób internauci znajdują to, czego szukają? Obecne technologie wyszukiwania filmów wideo opierają się na przypisach semantycznych, a filmy wideo są ręcznie oznaczane słowami kluczowymi i lokalizowane na podstawie wyszukiwania tekstowego, co jest czasochłonne i kosztowne. Zespół naukowców, którego prace są finansowane ze środków unijnych, ma właśnie to całkowicie zmienić.

  W ramach projektu DIVAS (Bezpośrednia wyszukiwarka treści audio i wideo), który uzyskał 1,94 mln EUR z tematu "Technologie społeczeństwa informacyjnego" Szóstego Programu Ramowego (6PR), opracowano multimedialną wyszukiwarkę, która korzysta z zaawansowanych, bezpośrednich algorytmów wyszukiwania audio i wideo, tak zwanych cyfrowych odcisków palców nośników.

  Konsorcjum DIVAS, pod kierunkiem greckiej grupy Archetypon specjalizującej się w technologiach informatycznych, postawiło sobie za cel opracowanie technologii zdolnej do indeksowania i wyszukiwania plików wideo bez większego trudu.

  "Chcieliśmy opracować sposób szybkiego i prostego indeksowania i wyszukiwania skompresowanych plików wideo niezależnie od formatu kompresji lub miejsca przechowywania" - wyjaśnia Nick Achilleopoulos, kierownik ds. rozwoju technologii DIVAS.

  Zespołowi DIVAS udało się opracować dwa zaawansowane silniki programowe: pierwszy tworzy odciski palców ze skompresowanych plików audio i/lub wideo, a drugi wykorzystuje unikalne identyfikatory, aby wyszukiwać materiały audiowizualne na podstawie ich treści.

  Wyjątkowość oprogramowania indeksującego DIVAS polega na tym, że nie wymaga dekompresji plików wideo. Zatem maleje moc przetwarzania komputera i przestrzeń pamięci, a rośnie prędkość procesu indeksacji.

  "Oprogramowanie do odczytywania odcisków palców definiuje cechy plików audio i wideo w sposób podobny do postrzegania elementów audiowizualnych przez widza" - mówi Achilleopoulos. "Buduje odcisk palca na podstawie cech wizualnych, takich jak zmiany scen, sposób pracy kamery, poziom jasności obrazu oraz ruch osób i przedmiotów."

  Zespół DIVAS oświadczył, że cechy audio, w tym muzyki i mowy, stanowią część odcisku palca. Audiowizualne odciski palców są przechowywane w pliku XML w połączeniu ze standardowym opisem treści multimedialnej MPEG-7, zapewniając w ten sposób szybki i prosty dostęp do przeszukiwalnego indeksu plików wideo.

  "Powiedzmy, że widziałeś urywek serialu telewizyjnego i chciałbyś zobaczyć więcej, ale nie znasz tytułu - mówi Achilleopoulos - możesz bez problemu załadować urywek do wyszukiwarki DIVAS i znaleźć za jej pomocą nie tylko serial, ale również sezon, odcinek i dokładną minutę, z której pochodzi scena."

  Zdaniem naukowców jedynym wyzwaniem będzie wyposażenie wyszukiwarki w zindeksowaną bazę danych treści wideo.

  Jeżeli chodzi o komercjalizację, to zdaniem zespołu ich produkt będzie tańszą wersją tego, co jest obecnie dostępne na rynku. "Wiele przedsiębiorstw jest zainteresowanych monitorowaniem programów, aby mieć pewność, że stacje telewizyjne nadają ich reklamy w czasie antenowym oraz z częstotliwością, za którą płacą" - mów koordynator projektu DIVAS.

  "Na dzień dzisiejszy, w tym celu nagrywają programy na kosztownym sprzęcie, a nawet zatrudniają ludzi do oglądania telewizji, niemniej znacznie tańszym rozwiązaniem byłoby nagrywanie skompresowanych plików i dysponowanie oprogramowaniem do automatycznego tworzenia odcisków palców treści" - dodaje. "Odciski można byłoby następnie porównać z treścią reklam, aby dokładnie dowiedzieć się, jak często pojawiają się reklamy naszej firmy."

  Partnerzy DIVAS podjęli rozmowy z agencją reklamową, aby wprowadzić technologię na rynek w celu monitorowania programów telewizyjnych. Inne przedsiębiorstwa również wyraziły zainteresowanie korzystaniem z technologii DIVAS, aby udoskonalić przeszukiwanie przez Internet ich baz danych wideo.

  Partnerzy DIVAS pochodzą z Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Izraela, Niemiec i Rosji.

  rdo: CORDIS

  informacji: DIVAS: http://www.ist-divas.eu/ ICT Results: http://cordis.europa.eu/ictresults/ Teksty pokrewne: 31499 Kategoria: Wyniki projektów
  Źródło danych: ICT Results
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych z ICT Results
  Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Technologie informacyjne i komunikacyjne ; Informacje, media; Przetwarzanie informacji, systemy informacyjne; Technologie sieciowe ; Badania Naukowe RCN: 31557   W góre . O tym serwisie . Serwisy CORDIS . Helpdesk . © . Ważne informacje prawne Administratorem witryny CORDIS jest Urząd Publikacji

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Windows Media - technologia multimedialna opracowana przez firmę Microsoft. Obejmuje narzędzia Windows Media Format do kodowania i dekodowania audio i wideo, Windows Media Services do publikowania strumieniowego audio i wideo na serwerze, a także Windows Media Player do odtwarzania multimediów. Kontent Over-The-Top lub Telewizja Over-The-Top (skrót OTT) – odnosi się do dostarczania treści wideo, audio i innych mediów w internecie, które są oferowane przez operatorów stacjonarnych (sieci kablowe, platformy cyfrowe) swoim abonentom, jednak bez udziału czy kontroli tych operatorów udostępniających usługę, w oferowane przez podmioty trzecie tereści. Dostawca może być świadomy zawartości pakietów protokołu internetowego, ale nie jest odpowiedzialny za dostarczane treści. Nie jest też w stanie kontrolować oglądanych treści, praw autorskich lub innych rozpowszechnianych zawartości. StumbleUpon – wyszukiwarka internetowa funkcjonująca na zasadzie spersonalizowanego systemu rekomendowania treści . Umożliwia internautom przeglądanie i ocenę stron, zdjęć lub plików wideo, które są dostosowywane do ich preferencji na podstawie wcześniejszej aktywności.

  STRip (ang. Stream Rip) materiał audio/wideo zgrany ze źródła internetowego takiego jak np. serwer SHOUTcast (Video), PicoStreamer (Video). Zwykle w słabej jakości audio/wideo. GSpot – darmowy program dla środowiska Windows pozwalający sprawdzić, jakie kodeki audio i wideo potrzebne są do odtworzenia wskazanego pliku wideo. Program informuje również, czy wymagane przez film kodeki są zainstalowane w systemie, a także, czy istnieje kilka różnych, kompatybilnych kodeków umożliwiających dekompresję pliku wideo.

  Multiscreen (pol. na wielu ekranach) - usługa w zakresie nadawania i dostarczania treści, która opisuje zawartość transmitowananych treści wideo przekształconych w wielu formatach i przepływnościach do wyświetlania na różnych urządzeniach podłączonych do internetu, takich jak telewizor wyposażony w moduł internetowy, telefon komórkowy, smartfon, tablet i komputer, konsole do gier wideo. Kamera telewizyjna − służy do zapisu wideo informacji o jakości emisyjnej zarówno w realizacjach reporterskich jak i studyjnych. Klasyczne studyjne kamery telewizyjne przesyłają materiał w postaci zakodowanego sygnału elektrycznego do rejestratorów, gdzie jest on dopiero zapisywany. Kamery reporterskie, wyposażone we własne, wbudowane rejestratory, to kamkordery.


  DCP - Digital Cinema Package z ang. Pakiet Kina Cyfrowego - jest to zbiór plików cyfrowych używany do przechowywania i przekazywania strumieni audio i wideo oraz innych danych na potrzeby kina cyfrowego (ang. Digital Cinema, DC). Xbox Media Player to oprogramowanie Open Source wzbogacające możliwości konsoli XBOX o obsługę większości plików multimedialnych, jak np.: DivX, MP3, Ogg. Posiada interfejs w języku polskim. Przy odtwarzaniu plików wideo bez problemu wyświetla polskie znaki. Jedną z niewielu wad jest brak ręcznego otwierania plików z napisami, przez co Xbox Media Player obsługuje tylko napisy o takiej samej nazwie jak plik wideo.

  Przesyłanie strumieniowe − technologia przesyłania multimediów umożliwiająca odtwarzanie danego pliku audio/wideo w tym samym momencie, w którym dane są wysyłane, lub tuż po ich otrzymaniu, by zapobiec przerwom w odtwarzaniu. Przesyłanie strumieniowe eliminuje konieczność pobierania pliku przed jego odtworzeniem. Pliki przesyłane strumieniowo nie są zapisywane na dysku i ich kolejne fragmenty znikają z pamięci tuż po ich odtworzeniu. Technologia ta jest wykorzystywana najpowszechniej w radiu internetowym i telewizji internetowej.

  Eve Torres (ur. 21 sierpnia 1984) - amerykańska tancerka i profesjonalna modelka. Znana jest jako diva WWE, gdzie była trzykrotną posiadaczką tytułu Divas Championship. Eve rozpoczynała karierę jako tancerka i modelka. Tańczyła w The Southern California Summer Pro League. W latach 2006-2007 tańczyła w zespole Los Angeles Clippers. Pojawiała się też w niektórych programach telewizyjnych.

  DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) – standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie, opublikowany po raz pierwszy w roku 1997. Cyfrowe wideo, dźwięk i dane dodatkowe są przesyłane w strumieniu transportowym MPEG przy użyciu modulacji COFDM. Do kompresji audio/wideo wykorzystano standard MPEG-2, zastąpiony ostatnio przez MPEG-4 (H.264). Następcą standardu DVB-T jest DVB-T2, który zostaje sukcesywnie wprowadzany w Wielkiej Brytanii (BBC). Kontener multimedialny, zasobnik dla wielu strumieni obrazów, audio/wideo, napisów, informacji o rozdziałach i metadanych (które umożliwiają ich poprawne wyświetlenie lub synchronizację w celu ich jednoczesnego odtworzenia), pozwalający na przechowywanie kompletnego materiału multimedialnego (obrazów, dźwięku lub filmu) w jednym pliku.

  Dodano: 08.12.2009. 15:12  


  Najnowsze