• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyjątkowy notebook dla każdego tylko w Vobis!

  12.08.2008. 14:30
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Od sierpnia, dla osób, które cenią sobie jakość w przystępnej cenie, sieć sklepów Vobis wprowadziła nową linię przenośnych komputerów COMPAQ PRESARIO. To ekonomiczne, wydajne i proste w obsłudze urządzenia z wbudowanymi funkcjami ułatwiającymi codzienną pracę.  Współcześni nabywcy laptopów stawiają coraz wyżej poprzeczkę producentom sprzętu komputerowego. Przy wyborze urządzenia większość z nich bierze pod uwagę nie tylko cenę, ale również jakość materiałów, z których jest wykonany, wygląd i ergonomię. Z myślą o nich firma Vobis, wprowadziła do swojej oferty serię ekonomicznych notebooków Compaq.

  Sieć Vobis jako jedyna na rynku oferuje model COMPAQ Presario c794e, który jest idealną, atrakcyjną cenowo propozycją dla osób poszukujących wydajnego komputera przenośnego. Zwraca uwagę nowoczesną stylistyką, wyróżniającą go z tłumu podobnych do siebie laptopów. Notebook ma wbudowaną kamerę cyfrową z mikrofonem, które umożliwiają komunikowanie się głosowe i wzrokowe. Wyposażony jest w dwuwarstwową nagrywarkę DVD LightScribe. COMPAQ c794ew to połączenie wydajnego procesora dwurdzeniowego i dużego dysku twardego. Komputer ten dostępny jest wyłącznie w salonach sieci Vobis w cenie 1888 zł.

  W nowej serii laptopów Compaq dostępny jest również model Compaq105ew, wyposażony w kartę graficzną NVIDIA GeForce 8200M, który z pewnością zadowoli użytkowników pragnących odkrywać świat multimediów. W sieci sklepów Vobis kosztuje 2199zł.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Vobis – sieć sklepów oraz sklep internetowy. Firma istnieje od 1992 roku, posiada ponad 200 salonów sprzedaży zlokalizowanych na terenie całego kraju. Oferuje klientom najnowsze produkty i usługi renomowanych światowych marek z dziedziny zaawansowanych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych, fachowe doradztwo oraz serwis. Oferta obejmuje m.in. notebooki, komputery, drukarki, monitory, oprogramowanie, GPS, palmptopy, aparaty cyfrowe, akcesoria komputerowe oraz sprzęt audio-video. Dodatkowo Vobis projektuje, produkuje i sprzedaje sprzęt pod własną marką, głównie komputery stacjonarne i akcesoria. Compaq Portable to pierwszy przenośny komputer firmy Compaq, a zarazem pierwszy komputer IBM PC stuprocentowo zgodny z komputerami tej klasy produkowanymi przez IBM oraz pierwszy przenośny komputer tej klasy. OHCI (ang. Open Host Controller Interface) jest otwartym standardem określającym współpracę komputera z urządzeniami FireWire i USB. Został wprowadzony przez firmy Compaq i Microsoft.

  Jornada – seria urządzeń typu PDA, produkowanych przez Hewlett-Packard. Pod tą nazwą występowały urządzenia typu Palm-Size PC, Handheld PC, jak również Pocket PC. Pierwszym modelem była Jornada 820, wypuszczona na rynek w 1998 roku, ostatni nosił numer 928 i wyszedł w 2002, tuż przed fuzją HP i Compaq. Wtedy właśnie linia została zastąpiona bardziej popularnymi produktami z serii iPAQ. Wszystkie modele działały pod kontrolą systemu Windows CE firmy Microsoft, aczkolwiek stworzono również dystrybucje Linuksa (np. Jlime) mogące działać na niektórych z nich. Elitegroup Computer Systems (ECS) - to tajwańska firma elektroniczna produkująca części komputerowe założona w 1987. Jest to jeden z największych producentów płyt głównych na świecie. Wiele produktów ECS używanych jest na zasadzie OEM przez firmy takie jak IBM czy Compaq. Płyty główne ECS zdobyły dużą popularność ponieważ wiele modeli ma niską cenę w porównaniu z konkurencją.

  Interfejs (spolszczenie angielskiego słowa interface, które na polski bywa tłumaczone jako styk, żartobliwie międzymordzie) — w informatyce i elektronice urządzenie pozwalające na połączenie ze sobą dwóch innych urządzeń, które bez niego nie mogą ze sobą współpracować. Czasami jako interfejs określa się elementy wystające z urządzenia na zewnątrz, w które można włączyć inne urządzenia lub wtyczki. Aby dwa urządzenia mogły działać razem muszą mieć zgodne (kompatybilne) interfejsy. Interfejsem może być kabel łączący dwa urządzenia, ale zarówno wtyczki na tym kablu jak i pasujące do nich gniazda są również interfejsami. Gniazdo na płycie głównej komputera jest interfejsem, w który wkłada się np. kartę graficzną, ale i sama karta jest interfejsem umożliwiającym współpracę monitora z resztą systemu komputerowego. Sam monitor jako całe urządzenie, to także interfejs, a posiada on swój własny interfejs w postaci ekranu. Pokrętła sterujące monitorem, a obecnie coraz częściej panel sterujący z przyciskami to drugi, obok ekranu, interfejs monitora. ATA (ang. Advanced Technology Attachments) – interfejs systemowy w komputerach klasy PC i Amiga przeznaczony do komunikacji z dyskami twardymi zaproponowany w 1983 przez firmę Compaq. Używa się także zamiennie skrótu IDE (ang. Integrated Drive Electronics), od 2003 roku (kiedy wprowadzono Serial ATA) standard ten jest określany jako PATA (od "Parallel ATA").

  W lutym 1984 firma IBM zaprezentowała swój własny przenośny komputer. Komputer IBM Portable Personal Computer 5155 Model 68 zarówno pod względem kształtu jak i wielkości przypominał system Compaq Portable wydany prawie 15 miesięcy przed wprowadzeniem komputera IBM na rynek. Był wielkości walizki i ważył niewiele ponad 13 kilogramów. Posiadał wbudowany 9 calowy bursztynowy monitor CRT, jedną lub dwie stacje dyskietek 5,25 cala, klawiaturę posiadającą 83 klawisze; dwie karty adaptera oraz kartę graficzna przypominająca CGA. Rozdzielczość monitora wynosiła jedynie 600x200 pikseli i wyświetlała jedynie dwa odcienie szarości. Komputer posiadał także uniwersalny zasilacz umożliwiający zasilanie komputera prądem o napięciu 220 V. Cena katalogowa tego komputera wynosiła 4225 USD. Pierwszy komputer IBM wyposażony był w dysk twardy, choć Portable PC nie miał dysku twardego, posiadał za to 256 kB pamięci.Portable PC miał płytę główną stosowaną w komputerach IBM XT, więc posiadał osiem gniazd na karty kontrolerów, lecz ze względu na brak miejsca wewnątrz komputera, jedynie w dwóch spośród nich można było instalować karty o jednakowej długości. Pod względem efektywności Portable PC nie różnił się niczym od systemu IBM XT o tej samej konfiguracji. EHCI (ang. Enhanced Host Controller Interface) - rozszerzony interfejs dostępu do urządzeń USB wprowadzony przez firmy Compaq i Microsoft dla magistrali USB w specyfikacji 2.0. Standard mający zastąpić OHCI, zapewniający jednocześnie kompatybilność wstecz.

  iPAQ to Pocket PC (rodzaj palmtopa) po raz pierwszy wprowadzony przez Compaq w listopadzie 1999. Od przejęcia Compaq przez Hewlett Packard, produkt jest sprzedawany przez HP.

  HomeRF (HOME Radio Frequency) – bezprzewodowa technika konstruowania sieci komputerowych opracowana przez HomeRF Working Group z Portland w Oregon, która została założona w 1998 r. przez firmy Compaq, IBM, HP i inne.

  VMS (ang. Virtual Memory System), co można tłumaczyć jako "system z obsługą pamięci wirtualnej", to serwerowy system operacyjny opracowany przez firmę Digital (Digital Equipment Corporation) dla produkowanych przez siebie dużych komputerów z rodziny VAX oraz późniejszych z rodziny Alpha. Firma Digital w 1998 r. przejęta została przez Compaq, a w 2002 r. razem z Compaqiem przez koncern Hewlett-Packard.

  Dodano: 12.08.2008. 14:30  


  Najnowsze