• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 20 września premiera filmu dokumentalnego o Karpackiej Troi

  13.09.2010. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  20 września na antenie TVP Historia będzie miała miejsce premiera dokumentu pt. "Trzcinica - Karpacka Troja". Film w reżyserii Zdzisława Cozaca ukazuje dzieje grodziska w Trzcinicy - od jego początków we wczesnej epoce brązu aż do upadku około 1030 roku n.e.

  Jak zapewnia Dawid Iwaniec, kierownik skansenu w Trzcinicy, prace nad filmem - rozpoczęte przeszło rok temu - od początku były ukierunkowane na stworzenie obrazu odpowiadającego poziomem najlepszym produkcjom zagranicznym emitowanym np. na antenie National Geographic czy Discovery. Jego zdaniem, efekt końcowy to połączenie merytorycznej rzetelności i atrakcyjnej formy.

  Według reżysera Zdzisław Cozaca, produkcja jest dowodem na to, że w Polsce można zrobić film dokumentalny w ciekawy i nowoczesny sposób.

  W trakcie produkcji dokumentu na planie filmowym pojawiło się kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich naukowcy, odtwórcy dawnych rzemiosł, członkowie bractw rycerskich oraz pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Ekipa filmowa gościła zaś w Trzcinicy, Krośnie i w Niznej Mysli na Słowacji.

  Same zdjęcia do filmu trwały w sumie prawie miesiąc. Resztę czasu wypełniła żmudna praca w studio, m.in. tworzenie wirtualnych rekonstrukcji prezentujących w niezwykle sugestywny sposób oryginalny wygląd grodu w różnych epokach i fazach rozwoju.

  Oficjalna premiera filmu miała uświetnić otwarcie skansenu w Trzcinicy, jednak ze względu na zalanie jego terenu w czasie tegorocznej powodzi, publiczność będzie mogła zobaczyć film jedynie na srebrnym ekranie.

  Autorami scenariusza są: Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i Zdzisław Cozac. Film został wyprodukowany przy współpracy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie z agencją reklamową Media Promocja.

  Film zrealizowano dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Miasta Jasło oraz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Patronat medialny nad filmem objął FOCUS Historia.

  Więcej informacji o filmie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej skansenu - www.karpackatroja.pl - gdzie uruchomiono specjalną zakładkę mu poświęconą. Tam znajduje się także informacja o konkursie, w którym nagrodą jest podwójne zaproszenie na oficjalną premierę filmu, która odbędzie się w czasie zamkniętego pokazu w skansenie.

  Skansen Archeologiczny Karpacka Troja stanowi oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. To nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy koło Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne.

  Skansen zajmuje powierzchnię 8 ha. Na jego terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Karpacka Troja – kompleks muzealny położony w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej powstał w 1968 roku dzięki staraniom rdzennego mieszkańca Zyndranowej - Teodora Gocza. Przez wiele lat muzeum funkcjonowało jako placówka prywatna, najpierw w formie Izby Pamiątek w domu opiekuna i pomysłodawcy, później jako skansen wydzielony na terenie wsi. Obecnie muzeum ma status Oddziału Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Jan Gancarski (ur. 1956 we Frysztaku ) – polski archeolog, absolwent UJ. Pracował w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Regionalnym w Jaśle oraz Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli. Od 1998 pełni funkcję dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

  Wały Królewskie - utrwalona w miejscowej tradycji nazwa grodziska położonego w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, na którym dokonano rewelacyjnych odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. Stanowisko to bywa także nazywane Karpacką Troją, przede wszystkim dzięki skansenowi archeologicznemu noszącemu tą nazwę wybudowanemu tu w latach 2007-2009. Gwiazdor – film dokumentalny produkcji polskiej, jego premiera odbyła się 27 września 2002 roku. Obraz wyreżyserował Sylwester Latkowski. Zdjęcia do filmu trwały 5 miesięcy, podczas których zrealizowano prawie 70 godzin materiału zdjęciowego.

  Filmoznawstwo (również: wiedza o filmie lub filmologia) jest dyscypliną humanistyczną, zajmującą się naukową refleksją nad filmem. Obejmuje trzy zasadnicze dziedziny: teorię filmu (z historią myśli filmowej), historię filmu oraz krytykę filmową. W kręgu zainteresowań filmoznawców znajduje się także wiele innych przenikających się dyscyplin, np. antropologia filmu, teoria nowych mediów i audiowizualności. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, dawny Skansen Parowozownia Kościerzyna – znajduje się w Kościerzynie przy ulicy Towarowej, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Parowozownia zaprzestała działalności operacyjnej z dniem 1 stycznia 1991, kiedy to straciła samodzielność i stała się częścią lokomotywowni w Gdyni. Otwarcie skansenu nastąpiło w listopadzie 1992. W dniu 24 lipca 2009 spółka PKP Cargo przekazała placówkę muzealną Muzeum Ziemi Kościerskiej, jako oddział pod nazwą Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Skansen odwiedzany jest przez ponad 30 tysięcy osób rocznie.

  Film aktorski – rodzaj filmu fikcji, w którym na planie filmowym występują żywi aktorzy, w odróżnieniu od np. filmu animowanego i filmu dokumentalnego rejestrującego zastaną rzeczywistość. Warto zobaczyć: film fabularny. August Mazurkiewicz (ur. 1889 w Krośnie, zm. 1968 w Krośnie) – uczestnik I wojny światowej i wojny z bolszewikami w 1920, polski regionalista, nauczyciel historii i geografii w krośnieńskich szkołach, popularyzator dziejów Krosna i regionu. Publikował artykuły poświęcone głównie historii, ludziom i zabytkom miasta. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Rzeszowie, współtworzył początki: Muzeum Ziemi Krośnieńskiej i PTTK (1954), był kustoszem w muzeum ; założył także Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krośnieńskiej.

  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów.

  Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – muzeum, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Siedziba znajduje się w budynku wzniesionym w latach 1970-1978. Muzeum powstało w roku 1956 jako Gnieźnieński Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W 1973 r. zostało przekształcone w samodzielną jednostkę, która od marca 1983 nosi nazwę Muzeum Początków Państwa Polskiego. Gromadzi eksponaty archeologiczne, kultury materialnej od średniowiecza do czasów współczesnych, sztukę, zabytki i archiwalia związane z historią Gniezna. Księgozbiór muzeum liczy ponad 17 tysięcy pozycji.

  Muzeum Podkarpackie w Krośnie powstało w 1954 r. jako Muzeum Regionalne PTTK, w 1958 r. stało się instytucja państwową pod nazwą Muzeum w Krośnie, a od 1975 r. – Muzeum Okręgowe. W 2000 r. przyjęło obecną nazwę. Mérida waleczna (ang. Brave; wcześniej The Bear and the Bow) – amerykański animowany komputerowo film w cyfrowym 3D w reżyserii Marka Andrewsa. Scenariusz do filmu napisała Brenda Chapman. Film miał światową premierę 21 czerwca 2012r., zaś premiera w Polsce 17 sierpnia 2012r. Film otrzymał 24.02.2013 Oskara w kategorii najlepszy animowany film pełnometrażowy. Ponadto film otrzymał nagrodę BAFTA i Złotego Globa w tej samej kategorii.

  Dodano: 13.09.2010. 00:04  


  Najnowsze