• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Druga edycja konkursu filmowego - 'Matematyka nie kończy się w szkole'

  22.06.2009. 20:51
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Już 1 lipca br., startuje druga edycja ogólnopolskiego konkursu "Matematyka nie kończy się w szkole". Aby wziąć w nim udział, należy stworzyć krótki film promujący królową nauk. Na zwycięzcę czeka m.in. nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. zł. W poprzedniej edycji do konkursu zgłoszono ponad 130 filmowych prac. Organizatorem wydarzenia jest firma Zibi.

  Konkurs "Matematyka nie kończy się w szkole", ma na celu promocję matematyki. Jest to szczególnie ważne w kontekście obowiązkowych - w roku szkolnym 2009/2010 - matur z tego przedmiotu. Pierwszą edycję konkursu, w której wzięło udział ponad 130 uczestników, wygrał Damian Pawlikowski z Łodzi, z filmem "Matma na plus". Zwycięski projekt jest dostępny w serwisie YouTube. Wszystkie filmy z pierwszej edycji wygenerowały w sumie ponad 98 tys. odsłon, co świadczy o dużej popularności konkursu i rosnącego zainteresowania matematyką.

  Każdy chętny do wzięcia udziału w tych nietypowych matematycznych zmaganiach, powinien stworzyć film w dowolnej technice " nie krótszy niż jedna minuta, i nie dłuższy niż trzy. Liczy się pomysł, kreatywność i zaangażowanie we własne dzieło. Na zwycięzcę czeka 10 tys. zł. Zdobywcy kolejnych miejsc otrzymają: aparat fotograficzny Casio EXILIM F1, kalkulator graficzny Casio ClassPad 330 oraz dziesięć kalkulatorów Casio FX-82ES. Organizatorzy przygotowali także nagrodę dla nauczyciela, którego wskaże laureat. Otrzyma on "Nagrodę Mistrza", tj. kalkulator graficzny Casio 9860G SLIM i projektor multimedialny Casio XJ-S37.

  Aby wziąć udział w konkursie, należy zarejestrować się na stronie www.Kalkulatory.pl i przy pomocy specjalnego modułu, do 30 września br., zgłosić stworzoną przez siebie produkcję. Na filmy konkursowe będzie można głosować od 1 do 31 października br. Następnie jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele Patronów Medialnych, na podstawie "popularności" i ocen zgłoszonych projektów, wybierze zwycięzców.

  Kontynuację idei konkursu, jego pomysłodawca - Piotr Tomczak, zapowiadał już po zakończeniu pierwszej edycji. "Byłem pod wielkim wrażeniem pomysłowości i umiejętności technicznych, które zaprezentowali uczestnicy pierwszej edycji. Matematyka jako przedmiot nauki zyskała bardzo dużo, dzięki wszystkim ludziom, którzy zgłosili swoje produkcje. Chcielibyśmy ten projekt kontynuować." " twierdzi Piotr Tomczak, specjalista ds. kalkulatorów Casio.


  Szczegóły dotyczące II edycji konkursu "Matematyka nie kończy się w szkole", pojawią się 23 czerwca na stronie internetowej www.Kalkulatory.pl. Patronami Medialnymi projektu są: miesięcznik "Wiedza i Życie", miesięcznik "Matematyka", dwutygodnik "Cogito", portal dla maturzystów Perspektywy.pl, portale edukacyjne EduForum.pl i Servis.pl, portal kinowy Kinoskop.pl oraz Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej i Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  G-Shock - nazwa kolekcji zegarków marki Casio. Linia powstała w 1983 roku w wyniku prac nad wstrząsoodpornym zegarkiem który wytrzyma upadek na twardą powierzchnię z wysokości co najmniej 10 metrów. Pomysłodawcą projektu, który nazwano Project Team Tough był Kikuo Ibe - inżynier pracujący w firmie Casio. MATMIX - konkurs matematyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2005/2006 i była organizoana przez VI LO im. I. Paderewskiego w Poznaniu. Począwszy od drugiej edycji konkurs organizowany jest przez XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Pomysłodawcą konkursu jest nauczycielka matematyki Danuta Zarzycka. Mr World - konkurs sprawdzający poziom męskości i dżentelmeństwa mężczyzn rozgrywany nieregularnie od 1996 roku. Pomysłodawczynią i organizatorką wyborów jest Julia Morley prowadząca również konkurs Miss World. Konkurs odbywa się nieregularnie, raz na 2 do 3 lat, ale jego pomysłodawcy poważnie zastanawiają się na przeprowadzaniem go co roku. Dylemat ten wiąże się z niespodziewanie wielką popularnością konkursu. Jak na razie ostatnią edycję konkursu w 2010 roku, obejrzało w telewizji 1,4 mld ludzi. Podobnie jak w wypadku Miss World, panowie biorący udział w wyborach najprzystojniejszego mężczyzny zostają poddani testom sprawdzającym ich wszechstronność, zaliczają się do nich konkurs talentów, zawody sportowe oraz pokaz mody, zwłaszcza pokaz strojów kąpielowych, który jest najbardziej popularnym elementem męskich konkursów piękności. Zwycięzca podpisuje kontrakty reklamowe i otrzymuje możliwość wystąpienia na prestiżowych pokazach mody, dostaję również bonifikatę pieniężną będącą równowartością ok. 40 tys. euro. Warunki jak musi spełniać kandydat na Mistera World, są podobne do tych z konkursu Miss World, jednak nieznacznie się od nich różnią. Kandydat musi spełniać podane warunki :

  Nagroda im. Grzegorza Białkowskiego – nagroda przyznawana za najwybitniejsze prace doktorskie w zakresie matematyki, fizyki, informatyki, astronomii i chemii, obronione w poprzedzających trzech latach kalendarzowych. Przyznawana jest wspólnie przez Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 1995. Dziedzinę uwzględnianą w konkursie w danym roku oraz termin nadsyłania prac określają corocznie organizatorzy. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników odbywa się w końcu roku kalendarzowego. Miss World 2004 - były to 54. wybory Miss World. Konkurs odbył się 6 grudnia 2004 r. Miss World 2003 przekazała koronę swojej następczyni - 20-letniej Maríi Julii Mantilii Garcíi. W tej edycji konkursu wzięło udział 107 państw. W porównaniu z 53. edycją konkursu wybrano 5 półfinalistek mniej, tj. 15; 5 z nich wybrano w mini konkursach (tzw. fast track), pozostałe 10 zostało wyłonionych z głosowania widzów z całego świata, którzy po raz pierwszy mogli głosować na swoje faworytki.

  Casio F91W to prosty, popularny zegarek elektroniczny produkowany od 1991 przez japońską firmę Casio, wyposażony m.in. w budzik i stoper. W ostatnich latach zyskał złą sławę, gdyż z racji dostępności, niskiej ceny, oraz wbudowanej funkcji alarmu, według służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych był często wykorzystywany do produkcji bomb przez terrorystów Al-Kaidy. Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę.

  Blog Roku – konkurs organizowany od 2005 roku przez portal Onet.pl, mający na celu wyłonienie najlepszego polskojęzycznego blogu. Początkowo mogli w nim uczestniczyć tylko blogerzy z platformy Blog.onet.pl, od III edycji z 2007 roku konkurs został otwarty na całą polską blogosferę. W konkursie Blog Roku mogą wziąć udział wszyscy blogerzy, bez względu na to w jakiej domenie prowadzą swój blog. Wyboru dokonują zarówno członkowie specjalnie powołanej Kapituły Konkursu, jak i internauci. W każdej z czterech dotychczasowych edycji w jury zasiadały osobowości ze świata kultury i mediów. Google Code Jam – corocznie realizowany przez Google konkurs programistyczny, polegający na rozwiązywaniu problemów algorytmicznych. Początkowym celem konkursu było wyłonienie kandydatów do pracy w Google. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2003 roku a pula nagród wynosiła 20000 dolarów, w tym 10000 dolarów za zajęcie pierwszego miejsca. Zwycięzcą pierwszej edycji był Szwed Jimmy Mardell. W 2004 roku triumfował Argentyńczyk Sergio Sancho. Kolejne edycje wygrywali Marek Cygan (2005), Petr Mitrichev (2006), Tiancheng Lou (2008), Tiancheng Lou (2009), Egor Kulikov (2010), Makoto Soejima (2011) (trzecie miejsce - Jakub Pachocki), Jakub Pachocki (2012).

  Matematyka - miesięcznik dla nauczycieli matematyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, wychodzące od roku 1948. Obecnym wydawcą pisma jest oficyna EduPress. W grudniu 2005 pismo zostało przejęte wraz z ośmioma innymi czasopismami edukacyjnymi od Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

  Star Academy 2 to druga edycja francuskiego show Star Academy. Trwała od 31 sierpnia do 21 grudnia 2002 roku. Ponownie zamknięto 16 uczestników w akademii, z której co tydzień, po koncertach na żywo, odpadała jedna osoba. Dyrektorem, podobnie jak w poprzedniej edycji była Alexia Larouche-Joubert, prezenterem pozostał Nikos Aliagas. Parrains zostali uczestnicy pierwszej edycji show. Zwyciężczynią została, wówczas 20-letnia Nolwenn Leroy.

  Metoda zniekształcania fazy (ang. phase distortion synthesis) - typ syntezy dźwięku wprowadzony przez firmę Casio w 1984 r. Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 – 53. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana przez serbskiego nadawcę Radio-Televizija Srbija (RTS) w Serbii, dzięki zwycięstwu Mariji Šerifović w 2007 roku. Hasłem przewodnim tej edycji konkursu zostało „Confluence of Sound”.

  Michał Rogalski (ur. 8 lutego 1970 r. w Warszawie) – polski reżyser, scenarzysta, sporadycznie również aktor, montażysta i operator. Studiował na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2001 roku ukończył wydział reżyserii PWSFTviT w Łodzi, a w roku 2007 kurs reżyserii w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W roku 2008 otrzymał pierwszą nagrodę w krajowej edycji konkursu scenariuszowego Hartley Merrill i drugą nagrodę w edycji międzynarodowej za scenariusz "Letnie Przesilenie" 59. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbył się w dniach 5-15 lutego 2009. Wzięło w nim udział 18 filmów z 17 krajów. Polskę reprezentował film Andrzeja Wajdy Tatarak. Polski reżyser otrzymał za niego nagrodę im. Alfreda Bauera. Nagrodę główną konkursu - Złotego Niedźwiedzia - zdobył film Gorzkie mleko, reżyserowany przez peruwiańską reżyser Claudię Llosę. Przewodniczącym jury konkursu była amerykańska aktorka Tilda Swinton.

  Nagroda Carla Friedricha Gaussa za Zastosowania Matematyki jest nagrodą z matematyki, przyznawaną wspólnie przez Międzynarodową Unię Matematyczną oraz Niemieckie Towarzystwo Matematyczne za "wybitny wkład matematyczny, który posiadł znaczące zastosowania poza matematyką". Nazwa nagrody pochodzi od imienia niemieckiego matematyka Carla Friedricha Gaussa. Po raz pierwszy została wręczona w 2006 roku. Wręczana jest co cztery lata na Międzynarodowym Kongresie Matematyków. Medal Sylvestera – medal z brązu przyznawany przez brytyjskie Towarzystwo Królewskie za osiągnięcia w dziedzinie matematyki. Ustanowioną w 1901 roku nagrodę przyznawano co trzy lata, od 2009 roku zaczęto przyznawać ją co dwa. Została nazwana na cześć brytyjskiego matematyka Jamesa Josepha Sylvestra. Wraz z medalem laureat otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 1000 funtów.

  Dodano: 22.06.2009. 20:51  


  Najnowsze