• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dzień otwarty w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika

  18.09.2010. 11:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W najbliższą niedzielę, 19 września, w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN odbędzie się Dzień Otwarty. W ramach imprezy, która jest częścią XIV Festiwalu Nauki, przewidziano m.in. wykłady znanych astronomów, prezentacje i pokazy nieba.

  Cykl popularnonaukowych wykładów rozpocznie o godz. 9.15 dr Stanisław Bajtlik (,,Fizyka iluzji optycznych"). Podczas kolejnego wystąpienia (godz. 10.15) prof. Piotr Życki opowie o czarnych dziurach, a o godz. 11.15 dr Paweł Pietrukowicz zaprezentuje zawód astronoma.

   Na popołudnie zaplanowano zaś następujące wykłady: ,,Skład chemiczny Wszechświata" (prof. Andrzej Sołtan, godz. 12.15), ,,BRITE - pierwszy polski satelita naukowy" (prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny, godz. 13.15), ,,Rakieta Meteor2 - z Łeby w Kosmos" (Wiktor Kobyliński, godz. 14.15) i ,,Królestwo gwiazd" (Joanna Mikołajewska, godz. 15.15).

   Podczas Dnia Otwartego odbędzie się również tradycyjna już sesja pytań i odpowiedzi zatytułowana "Wszystko, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o Wszechświecie, ale wstydziłeś się zapytać". Wykładowcy Dnia Otwartego będą opowiadać na pytania publiczności od godz. 16.15. 

  Dzień Otwarty w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN to także prezentacje, pokazy i projekcie filmów, które dla gości Centrum będą dostępne od godziny 9.30 do około 16 - ,,Wszechświat w Komputerze", prelekcje członków Klubu Almukantarat oraz Pracowni Komet i Meteorów czy wirtualne wycieczki po obserwatorium SAAO w RPA.

   W budynku Centrum odbędzie się również pokaz sprzętu i oprogramowania astronomicznego oraz prezentacja wyników obserwacji członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Na specjalnym 100 calowym ekranie będą wyświetlane także materiały filmowe związane z najnowszym filmem IMAX - ,,Hubble 3D".

   CAMK PAN znajduje się na ul. Bartyckiej 18. Do Centrum Astronomicznego można dojechać autobusem 108 z Pl. Trzech Krzyży lub 167 z Ochoty, Mokotowa i Woli. Należy wysiąść na przystanku "Figowa".

   PAP - Nauka w Polsce, Jan Pomierny

   agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wybory do parlamentu Republiki Czeskiej 1992 odbyły się w piątek 5 czerwca 1992 r. od godz. 8 do godz. 22 i w sobotę 6 czerwca 1992 r. od godz. 8 do godz. 14. O 200 miejsc w czeskim parlamencie walczyły 42 zarejestrowane komitety. Frekwencja wyniosła 85,08%. Warszawska szkoła astronomiczna – określenie stosowane w odniesieniu do grupy astronomów warszawskich, będących wychowankami profesorów Stefana Piotrowskiego (1910-1985) i Włodzimierza Zonna (1905-1975), pracujących w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Doktoranci Stefana Piotrowskiego do dziś kierują zakładami mechaniki nieba i astrofizyki w warszawskim Centrum Badań Kosmicznych PAN. Najwybitniejszym przedstawicielem tej szkoły był Bohdan Paczyński (1940-2007). Aleksander Schwarzenberg-Czerny – polski astronom, profesor doktor habilitowany. Syn Władysława. Ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat z astrofizyki, habilitacja – 1990, tytuł profesorski otrzymał w 2002 roku. Obecnie pracuje jako profesor zwyczajny w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

  Hranice dokořán – Rozmówki polsko-czeskie to audycja telewizyjna realizowana we współpracy TVP Wrocław oraz Telewizji Czeskiej Studio Ostrawa. Do 2012 roku zostanie wyprodukowanych 78 odcinków, które będą emitowane w obu krajach. W Polsce mogą je oglądać widzowie ośrodków regionalnych TVP: we Wrocławiu (w każdą niedzielę o godz. 17:00), Opolu w środy, o 19:30, w Krakowie w czwartki, o godz. 17:15 oraz na antenie TVP Polonia w piątki o godzinie 16:30. W Czechach program jest emitowany w ogólnokrajowym kanale informacyjnym ČT24 (dostępnym również drogą satelitarną) w każdą niedzielę, o godz. 11:00. De revolutionibus orbium coelestium (pol. O obrotach sfer niebieskich) – dzieło Mikołaja Kopernika, które zawiera wykład heliocentrycznej i heliostatycznej budowy wszechświata. Na owe czasy stanowiło przewrót w nauce i ówczesnym światopoglądzie.

  Parafia Katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego w Łodziparafia Kościoła Starokatolickiego w RP. Msze św. sprawowane są w kaplicy katedralnej w niedzielę i święta o godz. 11.00, a w środę o godz. 18.00. W kaplicy przy ul. Wólczańskiej nabożeństwa odbywają się w niedzielę o 15.00 oraz w czwartek o godz. 18.00. Parafia jest główną i obecnie najstarszą nieprzerwanie działającą placówką Kościoła Starokatolickiego w RP. MET – równoważnik metaboliczny. 1 MET odpowiada zużyciu O2 w spoczynku i wynosi 3,5 ml O2/kg masy ciała/min, lub 1 kcal/kg/godz lub 4,184 kJ/kg/godz.

  Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Betania” w Szczecinie – zbór Kościoła Zielonoświątkowego w RP znajdujący się w Szczecinie, przy ulicy Księdza Piotra Wawrzyniaka 7. Liczy ponad 300 wyznawców. Nabożeństwa odbywają się w niedzielę o godz. 10:00, wtorek o godz. 18:00 (modlitwa) oraz piątek o godz. 18:00. Parafia św. Wawrzyńca w Pradze - główna parafia Kościoła Starokatolickiego w Republice Czeskiej. Proboszczem parafii jest bp Dušan Hejbal. Nabożeństwa w katedrze sprawowane są w piątek o godz. 17:00 (od wiosny do zimy), w kaplicy św. Krzyża w niedzielę o godz. 17:00, we wtorek o godz. 18:00 i we czwartek o 18:30 (w roku akademickim) oraz w Kaplicy Świętej Rodziny we czwartek o godz. 18:00.

  Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydział Humanistyczny powstał wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Organizatorem i pierwszym dziekanem był prof. dr hab. Konrad Górski. Rozpoczęcie wykładów na Wydziale w dniu 24 XI 1945 r. inaugurowało jednocześnie działalność dydaktyczną całego Uniwersytetu.

  Zasada kopernikańska – zasada filozoficzna, według której położenie Ziemi we wszechświecie nie jest w żaden sposób uprzywilejowane. Nazwa pochodzi od nazwiska Mikołaja Kopernika, który zapostulował odejście od geocentrycznego modelu Wszechświata i zastąpienie go takim, w którym Ziemia jest tylko jednym z ciał krążących wokół Słońca (przyjął jednak, że to Słońce stanowi centrum Wszechświata).

  Wojciech Krzemiński (ur. w 1933) – polski astronom, doktor, emerytowany profesor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk i Carnegie Institution Observatories. De revolutionibus orbium coelestium (pol. O obrotach sfer niebieskich) – dzieło Mikołaja Kopernika, które zawiera wykład heliocentrycznej i heliostatycznej budowy wszechświata. Na owe czasy stanowiło przewrót w nauce i ówczesnym światopoglądzie. Ukazało się drukiem w Norymberdze w 1543.

  Live Roulette TV – interaktywny program telewizyjny, nadawany w Wielkiej Brytanii codziennie między godz. 18:00 i 2:00, na kanale 847 platformy Sky digital. Między godz. 22:00 i 2:00 jego odbiór jest również możliwy z 15 sekundowym opóźnieniem przez stronę internetową telewizji Information TV na całym świecie.

  Dodano: 18.09.2010. 11:04  


  Najnowsze