• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • II Turniej Wiedzy Psychologicznej czeka na chętnych

  09.02.2010. 14:29
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz tegoroczni maturzyści mogą się zgłaszać do II Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. Zwycięzcy w pierwszej z wymienionych grup otrzymają stypendia i nagrody rzeczowe, a najlepsi maturzyści - indeksy. Zgłoszenia można nadsyłać do 19 lutego.

  II Turniej Wiedzy Psychologicznej rozpoczyna się eliminacjami w formie testu on-line, który odbędzie się 1 i 2 marca. Finał zmagań młodych psychologów będzie się składał z pisemnego testu z wiedzy psychologicznej oraz ustnej prezentacji rozwiązania zadania problemowego. Odbędzie się on 27 marca w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie.

  W rywalizacji o indeks mogą zaś brać udział wyłącznie tegoroczni maturzyści. Laureaci tej kategorii - nazwanej "Graj o indeks" - również będą wyłaniani w dwóch etapach.

  Pierwszy z nich polegać ma na samodzielnym napisaniu pracy na jeden z tematów, przygotowanych przez uczelnie fundujące indeksy. Ich listę można znaleźć w styczniowym numerze miesięcznika "Charaktery". Uczestnik, wybierając określony temat pracy, wskazuje tym samym uczelnię, której indeks chce zdobyć. W ramach jednego bloku tematycznego danej uczelni, można napisać dowolną liczbę prac. Teksty można przysyłać do redakcji czasopisma "Charaktery" (ul. Warszawska 6, 25-512 Kielce) do 31 stycznia.

  Drugi etap konkursu odbędzie się 27 marca, podczas pisemnej części finału Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej.

  Wręczenie nagród i gala kończąca konkurs odbędą się 31 maja.

  Jak podaje portal Psychologia-społeczna.pl, w ubiegłorocznej, pierwszej edycji Turnieju Wiedzy Psychologicznej wzięło udział ponad 1300 uczniów z ponad 100 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

  Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu są dostępne na stronie: http://www.psychologia-spoleczna.pl/aktualnosci-czytelnia-58/641-ii-ogolnopolski-turniej-wiedzy-psychologicznej.html

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii (PSSiAP) – istniejące od 1997 r. polskie stowarzyszenie, którego misją jest integracja środowiska studentów psychologii i psychologów, upowszechnianie wiedzy psychologicznej oraz działanie na rzecz rozwoju społeczeństwa. Olimpiady przedmiotowe – coroczne konkursy dotyczące wybranej dziedziny wiedzy, przeznaczone dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W większości zawodów mogą brać udział również osoby młodsze. Psycholog – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii (po ukończeniu studiów podyplomowych w tym zakresie) oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej.

  Kodyfikacja wiedzy – zebranie w jednolitą, usystematyzowaną i opartą na wspólnych zasadach całość informacji (wiedzy) potrzebnych do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Celem kodyfikacji wiedzy jest ułatwienie dostępu do zasobów wiedzy organizacji. Realizuje się to poprzez takie przetworzenie i usystematyzowanie posiadanych informacji aby można je było łatwo odnaleźć, zrozumieć i przyswoić. Dane powinny być zapisane w określonym formacie, a dostęp do nich możliwie prosty dla wszystkich upoważnionych do tego osób.
  Portal "Nauki społeczne i human Wikipedii, zawierający odnośniki do poszczególnych portali tematycznych związanych z tą tematyką. Ponieważ trudno czasami dokonać łatwego rozróżnienia na to, co określa się nauką społeczną, a co humanistyczną i mając świadomość kwestionowania w środowiskach naukowych takiego podziału, zdecydowaliśmy jednak, aby nie zmieniać nazwy portalu i te pokrewne względem siebie nauki oraz zasoby wiedzy zgromadzone w Wikipedii umieścić obok siebie. Po prawej stronie znajdują się kategorie w odniesieniu do poszczególnych dziedzin wiedzy, dzięki czemu łatwiej można trafić do odpowiednich "półek" z konkretnymi tematami. Zaprezentowane zostały też wybrane hasła z każdej z wyróżnionych dziedzin wiedzy. Jeżeli uważasz, że brakuje tutaj jakiejś dziedziny wiedzy, albo chciałbyś pomóc w opiece nad którymś z portali, zapraszamy na stronę dyskusji.


  Olimpiada wiedzy elektrycznej i elektronicznej – konkurs wiedzy z zakresu elektryki i elektroniki organizowany dla uczniów szkół średnich w latach 1973-2000. Pracownik wiedzy – jedna z najbardziej znanych definicji pracownika wiedzy "knowledge worker" stworzona przez T. H. Davenporta stwierdza, że mają oni wysoki stopień wiedzy specjalistycznej, wykształcenie lub doświadczenie, a wykonywana przez nich praca wymaga tworzenia, dystrybucji oraz wykorzystywania wiedzy. Pracownicy wiedzy to nowa kategoria specjalistów, których podstawowym zadaniem jest produktywne wykorzystanie i wymiana wiedzy. Odpowiadają oni za kreowanie i wdrażanie nowych pomysłów, dzięki którym organizacje dopasowują strategię do zachodzących coraz szybciej zmian w otoczeniu biznesowym. Ich podstawowym zadaniem jest poszukiwanie, wymiana, łączenie i wykorzystanie wiedzy wewnątrz organizacji i poza jej granicami.

  Rhonda Byrne (ur. 12 marca 1951) - australijska pisarka, producentka, znana najbardziej z opublikowania swojej książki i współautorskiego filmu "Sekret", sprzedanych w ponad 6 milionach egzemplarzy. Książka i jak film odniosły wielki sukces komercyjny na świecie, przybliżając czytelnikom i widzom, prawo przyciągania, które ogólnie można scharakteryzować jako siłę opartą na ludzkiej wierze w sukces lub porażkę. Książka jak i film, oparte są na psychologicznej, filozoficznej wiedzy na temat ludzkiej świadomości. Test psychologiczny – narzędzie badawcze w psychologii pozwalające na uzyskanie takiej reprezentatywnej próbki zachowań, o których można przyjąć (np. na podstawie założeń teoretycznych lub związków empirycznych), że są one wskaźnikami interesującej nas cechy psychologicznej.

  Urządzenie pomiarowe: Oto lista pojęć związanych z przyrządami pomiarowymi, które znajdują się (niebieskie) lub powinny się znaleźć (czerwone) w polskiej Wikipedii. Oczywiście listę tę można rozszerzać. Podstawowe zagadnienia z innych dziedzin wiedzy znajdziesz na liście przegląd dziedzin wiedzy.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 odbędą się w Rosji w 2018 roku. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się w Europie Wschodniej. Jest to również pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na dwóch kontynentach: w Europie i Azji. Socjologia wiedzy – dział socjologii szczegółowej analizujący związki między warunkami powstawania wiedzy (nauki) a jej treścią; bada kontekst ich występowania oraz ustala prawidłowości pojawiania się określonych typów myślenia i wiedzy.

  Olimpiada teologii katolickiej – ogólnopolska olimpiada przedmiotowa organizowana od 1981 roku, początkowo pod nazwą Olimpiada Wiedzy Religijnej. Od 2002 roku organizowana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Olimpiada jest przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i szkół średnich, ale za zgodą Komitetu Głównego Olimpiady mogą brać w niej udział także uczęszczający na lekcje religii uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych. Debata za i przeciw – technika wywodząca się z metod dyskusyjnych. Wykorzystywana w pracy pedagogicznej i psychologicznej oraz innych dziedzinach życia. Technika służyć ma kształceniu umiejętności podejmowania decyzji, opowiadania się po określonej stronie sporu oraz szukania argumentów za swoim wyborem. Służy prezentowaniu własnego stanowiska, w sposób kulturalny i demokratyczny. Umożliwia pokazanie, że inni mogą mieć inne zdanie niż my.

  Zarządzanie wiedzą (ang. Knowledge Management, KM) - to zespół sformalizowanych sposobów gromadzenia i wykorzystywania wiedzy formalnej oraz wiedzy cichej uczestników organizacji (np. pracowników firmy). Zarządzanie wiedzą, to próba jak najlepszego wykorzystania wiedzy, która jest dostępna w organizacji, tworzenie nowej wiedzy oraz zwiększanie jej zrozumienia. Hanna Hamer – polska psycholog, doktor psychologii społecznej i klinicznej, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP, konsultantka I i III programu Polskiego Radia, radia TOK FM oraz radia Bis. Współpracuje z Izbą Lekarską (szkolenia) i charytatywnie - z Fundacją "MaMa" Sylwii Chutnik. Zajmuje się też popularyzacją wiedzy psychologicznej w radiu i telewizji.

  XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 odbędą się w Katarze w 2022 roku. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie.

  Dodano: 09.02.2010. 14:29  


  Najnowsze