• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jak chronić zdjęcia - dyskusja w warszawskim IPN

  26.10.2010. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Opracowanie fotografii w dobie digitalizacji" to temat konferencji naukowej, którą 27 października organizuje Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego.

  Udział w konferencji zapowiedzieli m. in. przedstawiciele Muzeum Narodowego w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma, Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie, Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie i Fundacji Ośrodka Karta.

  Jak podkreślają organizatorzy konferencji, ogromna liczba fotografii zalegających w magazynach archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych, a także w zbiorach prywatnych wymaga właściwego zabezpieczenia i opracowania. Taką szansę daje digitalizacja, otwierając nowe perspektywy nowoczesnego opracowania fotografii.

  Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego stanowi zaś dogodny pretekst do wymiany doświadczeń i rozważań nad różnymi zagadnieniami cyfrowego opracowania zdjęć i tą drogą wprowadzenia zbiorów oraz kolekcji fotograficznych do przestrzeni publicznej.

  Konferencja rozpocznie się o godz. 11.00 w  Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej "Przystanek Historia" (ul. Marszałkowska 21/25).

  PAP - Nauka w Polsce

  esz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Budynek Muzeum Historii Fotografii w Krakowie – wpisana do rejestru zabytków w 1996 roku niewielka willa przy ul. Józefitów 16, w której mieści się Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, gromadzące eksponaty z dziedziny fotografii, jej historii i techniki oraz sztuki fotograficznej. Muzeum założone zostało 31 grudnia 1986 roku. Pamięć i Sprawiedliwość – półrocznik naukowy przygotowywany przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, przeznaczony dla środowiska historycznego, prezentujący wyniki prac badawczych nad historią najnowszą. Piotr Lebiedziński urodził się w 1860 roku w Sokółce. Ukończył studia chemiczne w Petersburgu. Od czasów studenckich interesował się fotografią. Lebiedziński interesował się także zagadnieniami artystycznymi dotyczącymi fotografii. Sam chętnie robił zdjęcia. Brał udział w wystawach i ekspozycjach fotograficznych. W 1901 roku otrzymał złoty medal w dziedzinie wyrobów przemysłu fotograficznego eksponowanych przy okazji I wystawy fotografii artystycznej w Warszawie. Działał w Polskim Towarzystwie Miłośników Fotografii. Lebiedziński zajmował się również działalnością publicystyczną w zakresie techniki fotograficznej i fotochemii, współredagował miesięcznik „Fotograf Warszawski”.

  Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego (ang. World Day for Audiovisual Heritage) - święto obchodzone corocznie 27 października i zatwierdzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na Konferencji Generalnej w 2005 roku. Rafał Wnuk (ur. 22 maja 1967 w Zamościu) – polski historyk, doktor habilitowany, były naczelnik Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie (2000-2009) i były pracownik naukowy Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, w pracowni Ziem Wschodnich II RP w Warszawie (1996-2008). Od 2008 wykładowca w Instytucie Historii KUL i pracownik Muzeum II Wojny Światowej. Redaktor naczelny półrocznika historycznego „Pamięć i Sprawiedliwość”.

  Muzeum Fotografii w Bydgoszczy – placówka muzealna w Bydgoszczy prezentująca historię fotografii i zabytkowy sprzęt fotograficzny. Jacek Zygmunt Sawicki (ur. 1957) - prof. nadzwyczajny, dr hab.; historyk o specjalności historia najnowsza, politolog, filmowiec. W 1987 r. na podstawie pracy Związek Walki Zbrojnej - Armia Krajowa w aglomeracji podwarszawskiej 1940-1945 w Wojskowym Instytucie Historycznym otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych. W 2007 r. uzyskał habilitację w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (Bitwa o prawdę. Historia zmagań o pamięć powstania warszawskiego 1944-1989).. Pracownik naukowo-dydaktyczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, oraz Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Były długoletni pracownik redakcji edukacyjnej Telewizji Publicznej.

  Kustosz Pamięci Narodowej – nagroda przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej; ustanowiona w lipcu 2002 przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Kandydatów do Nagrody mogą wysuwać instytucje, organizacje społeczne i naukowe oraz osoby fizyczne. Ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. Nagroda ma przywrócić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia. Retusz oznacza poprawianie fotografii, poprzez jej odnowienie, zmianę barwną fotografii, wykadrowanie, poprawę szczegółów, a także zmiany poza obszarem kadru np. dodanie ramki. Retuszem jest również wykreowanie fotografii na styl dawnych fotografii.

  Sterling and Francine Clark Art Institute (w skrócie The Clark) – muzeum sztuki oraz instytut naukowo-badawczy w Williamstown. Posiada w swych zbiorach wyjątkowe dzieła sztuki europejskiej i amerykańskiej (malarstwo i rzeźba), zbiory grafiki i rysunku, angielskich wyrobów ze srebra i porcelany, oraz wczesnych fotografii. Najbardziej znane jest z kolekcji obrazów francuskich impresjonistów. Przy muzeum działa też biblioteka specjalizująca się w historii sztuki i centrum konserwacji dzieł sztuki Williamstown Art Conservation Center.

  Muzeum Fotografii im. Władysława Bogackiego – nieistniejące już muzeum w Krakowie prowadzone przez istniejące od 1902 roku Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne. Muzeum prowadzone było głównie w formie galerii i przekształcone zostało w placówkę o nazwie Galeria Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne "Nafta". Ta placówka muzealno-galeryjna dała również początek obecnie istniejącemu Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

  Łukasz Andrzej Kamiński (ur. 3 czerwca 1973 we Wrocławiu) – polski historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski, od 2009 do 2011 dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, następnie prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Deser: martwa natura z ciastem, winem, piwem i orzechami – obraz olejny na desce dębowej autorstwa holenderskiego malarza Willema Claesza Hedy. Dzieło powstało w 1637 i pochodzi ze zbiorów Raczyńskich, obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (M.Ob.583).

  Galeria Fotografii pf – galeria sztuki działająca od 1993 roku w Poznaniu. Powstała z inicjatywy fotografa Janusza Nowackiego. Prezentuje fotografię współczesną, jak też organizuje wystawy poświęcone historii fotografii. Jest współorganizatorem Biennale Fotografii w Poznaniu. DPOF (z ang. Digital Print Order Format) jest formatem pozwalającym użytkownikowi aparatu cyfrowego na zdefiniowanie, które ze zdjęć przechowywanych na karcie pamięci mają zostać wydrukowane wraz z różnymi informacjami dotyczącymi formatu papieru, kolejności zrobienia zdjęcia, tytuł zdjęcia itp.

  Cyfrowe Archiwum Bemowa (CAB) - oddolna inicjatywa mieszkańców warszawskiej dzielnicy Bemowo mająca na celu gromadzenie archiwalnych materiałów (głównie fotografii, ale także dokumentów, wspomnień i innych zbiorów) związanych z historią Bemowa.

  Dodano: 26.10.2010. 00:04  


  Najnowsze