• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja nt. przyszłości branży oponiarskiej, Bruksela, Belgia

  29.04.2013. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 4-5 czerwca 2013 r. w Brukseli, Belgia, odbędzie się "Konferencja nt. przyszłości branży oponiarskiej" (Future Tire Conference).

  Niezależnie od tego, w jak duży silnik wyposażony jest samochód, jego prędkość i przyspieszenie są ostatecznie uzależnione od opon. Opony mogą zmienić osiągi samochodu na drodze, zużycie paliwa i wiele innych parametrów. Są nieodzownym elementem samochodów pasażerskich, ciężarówek czy rowerów. Jak przyszłość czeka zatem opony? Podobnie jak wszędzie, zrównoważenie i wydajność to kluczowe wyzwania, które wymagają radykalnego przemyślenia rozmiarów, wyglądu i osiągów.

  Konferencja poświęcona będzie dyskusji nad dynamiką przemysłu oponiarskiego, podażą i popytem na surowce, wykorzystaniem materiałów syntetycznych i alternatywnych składników oraz pilnych kwestii środowiskowych. Wydarzenie stworzy również okazję do debaty nad innowacjami.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Konferencja berlińska (1884-1885) poświęcona była ustaleniu podziałów terytorialnych przyszłych aneksji terytorialnych w Afryce. Na konferencji obecni byli przedstawiciele europejskich państw, które miały do tej pory posiadłości w Afryce, w tym Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Portugalia, Włochy i Belgia. Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. Audi S8 D4: Trzecia generacja S8 zadebiutowała w 2011 roku, produkcja najprawdopodobniej ruszy wiosną 2012 roku, a auto będzie modelem na 2013. Dostępny będzie silnik TFSI V8 o pojemności 4 litrów i mocy maksymalnej 520 KM. Silnik ten znajduje się obecnie w modelach S6 jak i S7, a będzie znajdywał się również w nowym modelu Bentleyu Continentialu GT. Audi S8 D4 będzie standardowo oferowane tylko z 8 biegową skrzynią automatyczną firmy ®ZF 8HP z podwójnym sprzęgłem. Nowe S8 w porównaniu do starszej generacji D3, będzie mocniejsze o 70 KM i będzie emitowało o 23% mniej szkodliwych związków CO2. Nowe S8 będzie zaopatrzone w dezaktywujące się cylindry zwane technologią "cut-off", oznacza to w praktyce, iż jeśli nie jest potrzebna cała moc, reszta cylindrów nie pracuje (odłączanie czterech cylindrów odbywa się poprzez zamykanie zarówno zaworów wylotowych jak i spalin na cylindrach 2, 3, 5 i 8 a następnie wyłącza się zapłon i bezpośredni wtrysk, silnik pracuje wówczas jako 4 cylindrowy rzędowiec). Wszystko to owocuje niesamowicie niskim zużyciem paliwa jak na silnik o takim potencjale, mocy i momentu obrotowego - średnie zużycie paliwa podawane w testach tego modelu przez Audi wynosi ok. 10,2l na 100km. Audi S8 D4 będzie potrzebowało o 15% mniej paliwa od poprzednika na każde pokonanie 100km. Przy pełnym wciśnięciu pedału gazu, odłączone cylindry się załączają, i auto może pracować dalej oddając 100% swojej mocy maksymalnej.

  Dyskusja Wikipedii:Przyznawanie uprawnień/Stanko: Dziękuję za słowa, bo mówią wiele, nie będę się starał zmieniać tej opinii, chcę tylko wyjaśnić trochę dokładniej mój punkt widzenia. Jakiś już czas temu w pewnej dyskusji zarzucono mi owy formalizm. Od jakiegoś czasu już nie patrzę sztywno na zapisy reguł, zasad i regulaminów. Usuwam dalej polonocentryzmy, ale nie kosztem wojen edycyjnych z ich autorami. Niech jednym z innych przykładów będzie moje ostatnie zignorowanie zasady dotyczącej rozmiaru artykułu w czywieszu (o czym pisałem w odpowiedziach). Jak zaznaczyłem w pytaniach odnośnie mojego delecjonizmu/inkluzjonizmu, wiele zależy od samego artkykułu. Zdarzało mi się bronić hasła przed usunięciem, bywało że byłem jedynym w dyskusji z głosem za pozostawieniem. W przyszłej (jeśli nastąpi) sytuacji podejmowania decyzji o usunięciu hasła po DNU, na pewno nie będzie ona oparta na moim własnym zdaniu. Pewna sytuacja ma miejsce i teraz, w tym moim zgłosznieniu Stanko (dyskusja) 10:00, 8 lip 2013 (CEST) Ascari KZ1 - supersamochód produkowany przez brytyjską firmę Ascari. Potrafi on osiągnąć prędkość 200 mph (~320 km/h). Samochód ten wyposażony jest w silnik V8 o pojemności 4941 cm³, znany z samochodów BMW. Przyspieszenie od 0 do 60 mph (96 km/h) uzyskuje w mniej niż cztery sekundy, co plasuje ten model w segmencie supersamochodów. Nazwa modelu wywodzi się od inicjałów właściciela firmy Ascari, Klaasa Zwarta, zamożnego holenderskiego biznesmena.

  Panoz Esperante – samochód sportowy stworzony i produkowany od 1999 roku przez firmę Panoz. Do napędu użyto jednostki V8 32v o pojemności 4,6 l pochodzącej od Forda, osiąga ona moc maksymalną 309 KM. Samochód osiąga prędkość maksymalną 249 km/h i przyspieszenie 0-100 km/h w 5,1 s. Bieżnik - zewnętrzna część opony bezpośrednio stykająca się z drogą. Jest wykonana jako gruba warstwa przywulkanizowana do osnowy, stanowi ochronę czoła opony przed uszkodzeniem oraz dzięki odpowiedniej rzeźbie zwiększa przyczepność opony do nawierzchni drogi. Rowki w bieżniku mają na celu odprowadzanie wody i przeciwdziałanie poślizgom. Rzeźba bieżnika jest wykonana odpowiednio do warunków, w których opona będzie pracować. Opony do jazd terenowych i po drogach gruntowych mają bieżniki o rzeźbie grubej i wypukłej, do jazdy po drogach o ulepszonych nawierzchniach - o rzeźbie drobnej i płaskiej, a do jazdy w różnych warunkach stosuje się bieżniki o rzeźbie pośredniej.

  Caterham CSR - samochód sportowy produkowany przez Caterham Cars. Jest to najbardziej zmodyfikowany Caterham, wciąż jednak zachowuje wygląd Lotusa Super Seven. CSR dostępny jest z dwoma silnikami Ford Duratec, poprzez modyfikacje różnią się one osiąganą mocą. Podstawowa jednostka generuje moc 203 KM, samochód wyposażony w nią przyspiesza od 0 do 60 mph (0-97 km/h) w 3,7 s. Wzmocniony silnik osiąga moc 264 KM, dzięki temu może osiągnąć prędkość maksymalną równą 249 km/h, czas przyspieszenia 0-60 mph wynosi według danych producenta 3,1 s. European Policy Centre (EPC) – niezależna organizacja pożytku publicznego, typu think tank, poświęcona sprawom Unii Europejskiej. Siedzibą tej organizacji jest Bruksela. EPC jest oddana idei sprawnej integracji europejskiej i promocji debaty popartej refleksją na temat problemów, przed którymi aktualnie stoi Unia Europejska oraz wyzwań, które czekają w przyszłości.

  Trident E-6 amerykański teoretyczny program międzykontynentalnego pocisku balistycznego SLBM, który od roku 2030 zastąpić ma w Marynarce Wojennej USA pociski Trident D-5. Szczegóły przyszłej konstrukcji nie są znane, jednakże znane założenia programu pozwalają stwierdzić iż będzie to pocisk z bardzo zaawansowanym układem naprowadzania pozwalającym na trafianie celu z celnością o wskaźniku CEP mniejszym niż 50 metrów, zdolny do zwalczania celów ruchomych w ruchu, przenoszący głowice MIRV lub MaRV o spłaszczonej trajektorii lotu. Założenia te nie pozwalają jednak stwierdzić czy i na ile Trident E-6 będzie zbliżony do aktualnego Trident II D-5, wiadomo jednak, iż będzie on przenoszony przez nowy typ okrętów balistycznych przyszłości, określanych dziś mianem SSBN-X Future Follow-on Submarine.

  European Trophy 2013 była czwartą edycją turnieju hokejowego rozgrywanego rokrocznie, a jeśli uwzględnić edycje Nordic Trophy (rozgrywany od 2006 roku) będzie to ósma edycja tego turnieju. Runda zasadnicza rozpocznie się 6 sierpnia 2013 roku, a zakończy 8 września 2013 roku. Runda play-off odbędzie się w dniach 19-22 grudnia 2013 roku w Berlinie.

  Etykieta opony – etykieta zawierająca informacje o parametrach opony. Etykiety mają za zadanie pomóc kierowcom w wyborze opon. Agfa-Gevaert N.V. (Agfa, znana także jako AGFA) – producent materiałów i urządzeń używanych w poligrafii oraz diagnostyce medycznej. Firma została założona w 1867 nieopodal Berlina jako fabryka barwników sztucznych pod nazwą Aktiengesellschaft für Anilinfabrikation. Obecnie jej centrala znajduje się w Mortsel w Belgii. Spółka akcyjna, notowana na platformie Euronext poprzez giełdę w Brukseli oraz na giełdzie we Frankfurcie.

  FON S.A. – spółka akcyjna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zajmująca się produkcją konstrukcji stalowych. Przyszłe plany przedsiębiorstwa dotyczą branży deweloperskiej oraz budowy dróg. Różnice przejściowe dodatnie - różnice, które powodują powstanie kwot do opodatkowania uwzględnianych w toku ustalania dochodu do opodatkowania (straty podatkowej) w przyszłych okresach, gdy wartość bilansowa składnika aktywów lub pasywów zostanie zrealizowana lub rozliczona; są to zatem różnice podlegające opodatkowaniu w przyszłych okresach. W związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych tworzy się rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego w wysokości kwoty CIT, wymagającej w przyszłości zapłaty z uwzględnieniem stawki podatkowej obowiązującej w roku powstania obowiązku podatkowego (tzn. w roku rozliczenia różnic przejściowych).

  Bloodhound SSC – nazwa projektu, którego celem jest stworzenie samochodu o napędzie odrzutowym rozpędzającego się do 1609 km/h (1000 mph). Osiągnięcie takiej prędkości zagwarantowałoby zdobycie tytułu najszybszego samochodu świata, który należy obecnie do Thrust SSC (1228 km/h). Próba bicia rekordu jest przewidywana na koniec 2011 lub początek 2012 roku. Czas przyszły prosty – jeden z dwóch (obok czasu przyszłego złożonego) rodzajów gramatycznego czasu przyszłego, jeśli za kryterium podziału przyjąć liczbę wyrazów tworzących formę czasu. W czasach prostych tworzy tę formę jeden wyraz.

  XII Sopot TOPtrendy Festiwal odbędzie się w dniach od 30 maja do 1 czerwca 2014 roku w sopockiej Operze Leśnej. Organizatorem festiwalu jest telewizja Polsat, która będzie też transmitowała wydarzenie na swojej antenie. Kia Ray to mały hatchback, który do produkcji wejdzie w 2012 roku. Do 2014 roku będzie dostępny wyłącznie w Korei Południowej. Samochód pomieści 5 osób. Kia Ray jest wyższa od konkurentów, a przy tym dość krótka. Ray będzie wyposażony w m.in systemy VDC i HAC oraz 6 poduszek powietrznych.

  Dodano: 29.04.2013. 16:17  


  Najnowsze