• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja Tydzień Internetu Przyszłości w Poznaniu

  25.10.2011. 09:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  O nowych technologiach i nowych zastosowaniach sieci internetowej rozmawiają w Poznaniu specjaliści na konferencji "Tydzień Internetu Przyszłości" (Future Internet Week). Wydarzenie odbywa się przy okazji polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

  W trakcie imprezy prezentowane są technologie umożliwiające przesyłanie informacji z bardzo dużymi prędkościami. W poniedziałek zaprezentowano ekran, na którym wyświetlane są obrazy o jakości wielokrotnie przekraczającej jakość Full HD, przesyłane łączem o przepustowości 100 Gb/s. Zaplanowano też wykłady m.in. dotyczące badań internetu jako sieci socjalnej, oraz rozwoju tzw. cloud computing, czyli przetwarzania danych w chmurze.

   

  "Jest to taki obszar w którym będziemy mogli w przyszłości zrobić bardzo dużo: będziemy mogli wspomóc służbę zdrowia, śledzić rozwój epidemii, będziemy mogli wykorzystywać dane, które trafiają do internetu dzięki użytkownikom" - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej Megan Richards z Komisji Europejskiej.

  Do piątku w ponad 30 imprezach uczestniczyć będą naukowcy i praktycy zajmujący się internetem. Celem konferencji jest dyskusja i wymiana doświadczeń nt. wizji rozwoju i polityki badawczej w zakresie internetu przyszłości oraz innowacyjnych technologii. W zaplanowanych wydarzeniach ma wziąć udział - jak zapowiadają organizatorzy - ponad tysiąc osób.

  "To wydarzenie dające niepowtarzalną okazję zarówno do dyskusji nad nowymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (ICT), jak i do aktywnego dialogu między sektorem państwowym i prywatnym. Dzięki temu wydarzeniu Polska staje się centrum propagowania internetu przyszłości, prezentując innowacyjne rozwiązania oraz pobudzając współpracę międzynarodową i międzysektorową" - powiedział Damian Niemir z komitetu organizacyjnego konferencji.

  W poniedziałek odbyło się inauguracyjne spotkanie - Future Internet Conference - z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komisji Europejskiej. Wydarzenie to jest oficjalną imprezą polskiej prezydencji.

  "To spotkanie, to jedno z głównych wydarzeń w ramach polskiej prezydencji. Ono skupia osoby zaangażowane w politykę przyszłości dotyczącą internetu w całej Europie, wspierania nowych aplikacji a także naukowców - autorów nowych pomysłów" - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej wiceminister nauki Maria Orłowska.

  Jak podkreślił Zoran Stancic z Komisji Europejskiej, wiele spotkań odbywających się w trakcie konferencji jest powiązanych z prowadzonymi projektami unijnymi. "Chodzi o to, że przyszłość internetu może powstać jedynie w laboratoriach, jedynie poprzez badania. Dopiero później może trafić pod strzechy. Dzięki tym spotkaniom będziemy wiedzieć, co do tej pory udało się osiągnąć i jak będzie wyglądać przyszłość internetu. Wtedy będziemy mogli odpowiednio dostosować politykę KE" - powiedział.

  "W czasie polskiej prezydencji KE zaakceptuje dwie bardzo ważne propozycje. Właśnie zostało przyjęte narzędzie pod nazwą Connecting Europe. To instrument finansowy o wartości 50 mld euro, przewidziany na siedem lat. Bardzo ważnym jego elementem jest budowa infrastruktury dla technologii ICT. Druga, właśnie finalizowana propozycja, to program Horyzont 2020, który ma być przyjęty 30 listopada. Jego celem jest stworzenie nowego instrumentu finansowego wspierającego badania. Ta konferencja będzie miała bardzo duży wpływ na jego ostateczny kształt" - dodał Stancic.

  Jego zdaniem dużą szansą dla przedsiębiorstw jest rozwój tzw. cloud computing. "Kiedyś, jeżeli mała firma chciała być konkurencyjna, musiała zainwestować dużo w oprogramowanie i usługi. Dziś może zacząć prowadzić działalność przy małych nakładach, nie musi kupować sprzętu, programów - wszystko dostępne jest w +internetowej chmurze+. Cloud computing będzie dla nas wspaniałą szansą" - stwierdził.

  We wtorek i środę zaplanowano konferencję Future Internet Assembly, połączoną z wystawą prezentującą wyniki projektów badawczych w zakresie technologii informatycznych. W konferencji wezmą udział eksperci techniczni, naukowcy i przedstawiciele firm technologicznych z całej Europy.

  Główne imprezy w ramach Tygodnia Internetu Przyszłości są organizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i Komisją Europejską.

  PAP - Nauka w Polsce

  rpo/ mlu/ abe/ bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zarządzanie Internetem to proces, w którym biorą udział rządy różnych państw (głównie USA), Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów (ICANN) oraz organizacje międzynarodowe, w tym ONZ. Proces ten ma na celu zapewnienie harmonijnego rozwoju Internetu z korzyścią dla wszystkich ludzi. W tej chwili zarządzanie Internetem jest w fazie burzliwego rozwoju. Głównymi problemami, na które natykają się w/w organizacje, są bardzo szybki rozwój Internetu oraz fakt, że odgrywa on coraz większą rolę we wszystkich aspektach funkcjonowania społeczeństwa. Dodatkowo wśród przedstawicieli rządowych oraz innych organizacji brakuje ekspertów, którzy dokładnie znaliby stan obecny i możliwe kierunki rozwoju Internetu. Panda Security jest wiodącym światowym dostawcą rozwiązań zabezpieczających opartych na technologii cloud (chmura). Produkty firmy dostępne są w 195 krajach w 23 językach. Korzystają z nich miliony użytkowników na całym świecie. Panda Security to pierwsza firma z branży IT Security, która wykorzystała możliwości Cloud Computing wraz z technologią Kolektywnej Inteligencji. Ten innowacyjny model ochrony może każdego dnia automatycznie analizować i klasyfikować tysiące nowych próbek złośliwych programów. Gwarantuje to firmom i użytkownikom domowym najbardziej efektywną, proaktywną ochronę przeciwko zagrożeniom pochodzącym z internetu, przy minimalnym wpływie na wydajność systemu. Konferencja internetowa jest wykorzystywana do odbycia spotkania, przeprowadzenia szkolenia lub przedstawienia prezentacji na żywo poprzez internet. W przypadku konferencji internetowej każdy uczestnik siedzi przed swoim własnym komputerem i ma kontakt z innymi uczestnikami przez internet. Wzięcie udziału w konferencji jest możliwe, jeśli uczestnicy na swoich komputerach mają zainstalowane odpowiednie aplikacje. Może to być także aplikacja sieciowa, gdzie uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w spotkaniu po naciśnięciu linku rozprowadzanego pocztą e-mail (zaproszenie na spotkanie).

  Komitet Prognoz "Polska 2000 Plus" - jeden z komitetów problemowych Polskiej Akademii Nauk. Zadaniem Komitetu jest inspirowanie i koordynowanie studiów nad przyszłością - ze szczególnym uwzględnieniem możliwych kierunków rozwoju Polski takich jak: rozpoznanie ewolucji potrzeb społecznych, celów rozwoju gospodarki narodowej, przyszłej struktury społecznej i gospodarczej, sposobów życia i warunków rozwoju, kierunków postępu technicznego, nowych technologii. Oprócz tego Komitet zajmuje się opracowywaniem wielowariantowych i interdyscyplinarnych scenariuszy rozwoju oraz współpracą z zagranicznymi ośrodkami badań nad przyszłością. Internet Society (w skrócie ISOC) - międzynarodowe stowarzyszenie mające na celu dbanie o harmonijny rozwój Internetu oraz w pewnym sensie reprezentujące użytkowników Internetu przed rządowymi agencjami odpowiedzialnymi za nadzór nad Internetem w poszczególnych krajach.

  Eurocon najważniejszy europejski konwent miłośników literatury, filmu, Internetu i gier dotyczących science fiction i technologii przyszłości, fantasy i mitologii, horroru, kosmonautyki i astronomii, UFO i tajemnic, historii i przyszłości. Konwent ten odbywa się co roku, w różnych miastach Europy. Neutralność sieci (internetu) – to zasada zgodnie z którą dostawcy usług internetowych (ang. Internet Service Provider) i rządy nie nakładają żadnych ograniczeń na dostęp użytkowników do sieci pozwalających na korzystanie z Internetu.

  WINDS (Wideband InterNetworking engineering test and Demonstration Satellite, znany również jako Kizuna) – japoński satelita telekomunikacyjny, wyniesiony na orbitę okołoziemską 23 lutego 2008 za pomocą rakiety nośnej H-IIA z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima. Jego zadaniem będzie umożliwienie superszybkiego dostępu do Internetu dla japońskich użytkowników prywatnych i biznesowych, za pomocą sygnałów pasma Ka. Ma również pomóc w rozwoju przyszłościowych technologii komunikacyjnych. Jest częścią japońskiego programu i-Space, kierowanego przez JAXA i NICT. B-wykluczenie – stan, w którym istnieje umowny podział użytkowników Internetu znajdujących się po korzystniejszej stronie wykluczenia informacyjnego. Podział ten tworzy grupę, która w pełni świadomie, krytycznie korzysta z zasobów Internetu jako jednego z wielu źródeł informacji i grupę, która bezkrytycznie powiela informacje odebrane z Internetu, jako podstawowego, dla niej, źródła informacji.

  Prawa cyfrowe (ang. digital rights) to termin używany do określenia praw związanych z tworzeniem, użytkowaniem, publikacją i dostępem do mediów cyfrowych, i z dostępem do i użytkowaniem urządzeń cyfrowych (komputery, telefony komórkowe, itp.). Niektóre z praw cyfrowych odnoszą się do uznanych praw człowieka, ale w kontekście nowych technologii (zwłacza Internetu). W szczególności termin ten odnosi się do praw związanych z tematami takimi jak prywatność i wolność słowa. Inne prawa cyfrowe dotyczą nowych zagadnień, np. czy dostęp do Internetu jest prawem człowieka (za takie prawo uznała je m.in. Francja).

  Zespół uzależnienia od internetu (ZUI, uzależnienie od internetu; ang. Internet Addiction Disorder, IAD) – postulowany przez niektórych psychiatrów, w tym Ivana Goldberga, syndrom uzależnienia się użytkownika internetu od wielogodzinnego obcowania w tym środowisku.

  DSL (ang. Digital Subscriber Line) – cyfrowa linia abonencka, rodzina technologii szerokopasmowego dostępu do Internetu. Standardowa prędkość odbierania danych waha się od 128 kb/s do 50 Mb/s, w zależności od zastosowanej technologii DSL w danym kraju. Dla technologii ADSL prędkość wysyłania danych jest niższa od prędkości ich odbierania, natomiast prędkości te są symetryczne w technologii SDSL. Wynalazcą modemów DSL był Joseph W. Lechleitter, pracownik firmy Bellcore, który zademonstrował projekt budowy tych urządzeń w latach 80 XX w..

  Dodano: 25.10.2011. 09:33  


  Najnowsze