• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowa konferencja nt. motoryzacji i technologii pojazdów 2013 (AVTECH'13), Stambuł, Turcja

  11.04.2013. 16:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 2-4 października 2013 r. odbędzie się "Międzynarodowa konferencja nt. motoryzacji i technologii pojazdów" (AVTECH'13 - International Conference on Automotive and Vehicle Technologies 2013).

  Postęp w technologii transportu jest znacznie wolniejszy niż w innych dziedzinach naukowych takich jak technologia informacyjna, biotechnologia czy nanotechnologia Poznanie sił napędowych "swobody i kontroli" ma zasadnicze znaczenie dla przyspieszenia tego postępu. Kolejnym istotnym czynnikiem jest zachowanie konsumentów. Zmiana zachowań konsumentów będzie popychać branże w nieprzewidywalnych kierunkach. Odpowiedź na tego typu trendy koncentruje się na postawach wobec posiadania samochodu, a do tego wpływ technologii smartfonowej na przemysł motoryzacyjny będzie olbrzymi. Na koniec w kolejnej dekadzie na producentów z branży motoryzacyjnej, hurtowników, sprzedawców detalicznych, klientów i kierowców oddziaływać będą innowacyjne technologie silników oraz podejście do transportu jako takiego.

  Konferencja położy nacisk na ekologiczne technologie, wydajność paliw, bezpieczeństwo i komfort oraz na najnowsze koncepcje projektowe. Interesariusze omówią najnowsze osiągnięcia i doświadczenia w produkcji czystszych, bezpieczniejszych, bardziej przyjaznych dla użytkownika i mniej paliwożernych pojazdów.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Niszczyciele typu Zumwalt typ amerykańskich wielozadaniowych niszczycieli w trakcie budowy, w którym nacisk położono na możliwość wykonywania uderzeń na cele lądowe. W konstrukcji tych największych niszczycieli kiedykolwiek budowanych dla US Navy, wykorzystano znaczną ilość najnowocześniejszych technologii, a także technologie kompozytowe do budowy dużej części kadłuba. Okręty tego typu mają zostać wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne zarówno w zakresie uzbrojenia, jak również technik informacyjnych, integracji wszystkich elementów jednostki oraz automatyzacji (total-ship computing system). Projektowane i budowane są z założeniem posiadania pełnego wachlarza technologii stealth – minimalnego RCS oraz minimalnych sygnatur akustycznej, w podczerwieni oraz magnetycznej. Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK - toruński ośrodek badawczy, którego celem ma być badanie i rozwój nowoczesnych technologii. W zamyśle jego pomysłodawców ma się on przyczyniać do szybszego i sprawniejszego wdrażania innowacyjnych rozwiązań w regionie oraz do rozwijania konkurencyjności przedsiębiorstw i gospodarki lokalnej, jak również ma być on łącznikiem świata nauki ze światem biznesu. Do końca 2012 roku ośrodek będzie wyposażany w specjalistyczną aparaturę. Centrum ma zacząć funkcjonować w 2013 roku. GE Infrastructure – część koncernu General Electric, zajmująca się produkcją i rozwojem nowoczesnych technologii w takich dziedzinach jak silniki lotnicze, energia, przemysł naftowy i gazowy, systemy transportu szynowego oraz technologie przetwarzania wody. GE Infrastructure oferuje także usługi leasingu samolotów i ich podzespołów oraz serwis finansowy inwestycji energetycznych.

  Przemysł wysokiej technologii (ang. High-Tech Industry) – gałąź przemysłu wykorzystująca najnowsze osiągnięcia naukowe, techniczne i technologiczne, zarówno w procesie produkcyjnym, jak w samym produkcie. Takimi gałęziami są, m.in.: przemysł elektroniczny, lotniczy, kosmiczny, motoryzacyjny, optyczny, farmaceutyczny i biotechnologiczny. European Trophy 2013 była czwartą edycją turnieju hokejowego rozgrywanego rokrocznie, a jeśli uwzględnić edycje Nordic Trophy (rozgrywany od 2006 roku) będzie to ósma edycja tego turnieju. Runda zasadnicza rozpocznie się 6 sierpnia 2013 roku, a zakończy 8 września 2013 roku. Runda play-off odbędzie się w dniach 19-22 grudnia 2013 roku w Berlinie.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. WABCO: WABCO Vehicle Control Systems (Notowany na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych NYSE) to jeden ze światowych dostawców systemów bezpieczeństwa i kontroli dla samochodów użytkowych. Od ponad 140 lat WABCO jest dostarczycielem technologii elektronicznych, mechanicznych i mechatronicznych do układów hamulcowych, układów stabilizacji i automatycznych skrzyń przekładniowych dostarczanych do światowych producentów samochodów ciężarowych, naczep i autobusów.

  Wdrażanie technologii – etap działalności naukowo-technicznej, w którym efekty pracy naukowej w obszarze nauk podstawowych i stosowanych, w tym ściśle ukierunkowanych na osiągnięcie celów praktycznych prac badawczo-rozwojowych, są realizowane w praktyce, np. przez uruchomienie nowych technologii lub modyfikacje technologii istniejących. Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, Warszawa 2013 znana z skrócie jako szczyt w Warszawie – międzynarodowa konferencja poświęcona problematyce zmian klimatu. Obdywała się od 11 do 22 listopada 2013 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Organizuje ją Sekretariat Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ds. zmian klimatu, a gospodarzem konferencji był rząd Polski. Gośćmi spotkania byli delegacji rządowi wszystkich krajów.

  Taryfa gwarantowana (ang. feed-in tariff, FIT) – mechanizm polityki państwa mający na celu przyspieszenie inwestycji w zakresie technologii energii odnawialnych. Mechanizm ten przyczynia się do osiągnięcia celu poprzez oferowanie długoterminowych kontraktów dla producentów energii odnawialnej, zwykle na podstawie kosztów wytwarzania poszczególnych technologii. Technologie takie jak na przykład energia wiatrowa, otrzymują niższą cenę za kWh, natomiast ogniwom słonecznym i elektrowniom wykorzystującym energię pływów morskich oferuje się wyższą cenę, co odzwierciedla wyższe koszty. Ponadto taryfy często zawierają „taryfową degresję” – mechanizm, zgodnie z którym cena (lub taryfa) spada w czasie. Robi się to w celu monitorowania oraz zachęcania do obniżania kosztów technologii. Celem taryf jest oferowanie rekompensaty kosztów produkcji energii ze źródeł odnawialnych, zapewniając gwarancję ceny oraz długoterminowe kontrakty, które wspierają finansowanie inwestycji w energię odnawialną.

  Technologie asystujące (technologie dla niepełnosprawnych) – szeroka klasa technologii umożliwiających większą niezależność osób niepełnosprawnych.

  SNA: W latach 50. XX wieku ceny komputerów oraz koszt ich utrzymania liczone były w milionach dolarów. Na luksus posiadania komputera mogły liczyć tylko nieliczne najbogatsze firmy. Pracownicy odległych filii przejawiali potrzebę korzystania z firmowego komputera nie mniejszą niż ich koledzy z centrali co zaowocowało koniecznością umożliwienia im tego dostępu. W wyniku takiego obrotu sprawy wiele firm zajmujących się rozwiązaniami sieciowymi skupiło swoją uwagę na dostarczeniu odpowiedniej technologii. Jedną z takich technologii była Systems Network Architecture (SNA) IBM-u. Postęp techniczny - proces zmian rozwojowych techniki wyrażający się przez wprowadzenie do procesu produkcji nowych, udoskonalonych maszyn, urządzeń, narzędzi i nowych technologii oraz przez wykorzystanie w sposób doskonalszy istniejących zasobów.

  Dodano: 11.04.2013. 16:37  


  Najnowsze