• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowotwory a metabolizm 2013, Amsterdam, Holandia

  29.04.2013. 15:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 24-25 czerwca 2013 r. w Amsterdamie, Holandia, odbędzie się wydarzenie pt. "Nowotwory a metabolizm 2013" (Cancer and Metabolism 2013).

  W ciągu kilku ostatnich lat metabolizm nowotworów znalazł się w centrum zainteresowania bioprzemysłu oraz prac badawczych nad nowotworami. Rosnąca liczba raportów z dziedziny bioenergetyki nowotworów potwierdza koncepcję, że zmiany metaboliczne w komórkach nowotworowych mogą mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju nowotworu.

  Konferencja poświęcona będzie dyskusji nad powiązaniem szlaków sygnałowych z metabolizmem komórki, adaptacjom komórek nowotworowych do autonomicznego zapotrzebowania proliferacyjnego i stresów środowiskowych.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Autostrada A5 (nl. Rijksweg 5) - autostrada w Holandii. Mając długość zaledwie 7 km jest jedną z najkrótszych w kraju. Znajduje się na zachód od Amsterdamu i pełni funkcję łącznika pomiędzy autostradami A9 i A4. Autostrada jest w rozbudowie i dalsza część aż do autostrady A10 ma być ukończona do roku 2013. European Trophy 2013 była czwartą edycją turnieju hokejowego rozgrywanego rokrocznie, a jeśli uwzględnić edycje Nordic Trophy (rozgrywany od 2006 roku) będzie to ósma edycja tego turnieju. Runda zasadnicza rozpocznie się 6 sierpnia 2013 roku, a zakończy 8 września 2013 roku. Runda play-off odbędzie się w dniach 19-22 grudnia 2013 roku w Berlinie. Faza pucharowa rozgrywek Ligi Europy UEFA 2012/2013 rozpoczęła się 14 lutego 2013 i została zakończona meczem finałowym, który odbył się na Amsterdam ArenA w Amsterdamie 15 maja 2013. trofeum zdobyła Chelsea Londyn po zwycięstwie z Benficą Lizbona 2:1.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. 15. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Kobiet 2013 organizowane przez IIHF odbędą się w Kanadzie. Miastem goszczącym najlepsze drużyny świata będzie Ottawa. Turniej elity odbędzie się w dniach 2 - 9 kwietnia 2013 roku. Oto miejsca rozgrywania pozostałych turniejów:

  RANKL (z ang. Receptor Activator for Nuclear Factor κ B Ligand = ligand aktywatora receptora jądrowego czynnika κ B) – białko uczestniczące w metabolizmie kości (aktywacja osteoklastów), należące do rodziny czynników martwicy nowotworów. U ludzi jest kodowane przez gen TNFSF11. Małgorzata Irena Wróblewska (ur. 20 października 1956, zm. 16 października 2013) – polski biolog, specjalistka w zakresie biochemii klinicznej i metabolizmu lipoprotein, doktor habilitowany nauk farmaceutycznych w zakresie farmacji, wieloletni adiunkt Katedry Biochemii Klinicznej na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologicznym, kierownik Zakładu Chemii Klinicznej Katedry Analityki Klinicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Zarządu Głównego Kolegium Medycyny Laboratoryjnej w Polsce.

  Westland – gmina w Holandii, w prowincji Holandia Południowa. Według spisu ludności z 2013 gminę zamieszkuje 103 338 mieszkańców. stolicą gminy jest Naaldwijk. Powierzchnia gminy wynosi 90,58 km². Ścieżka sygnałowa, transdukcja sygnału w komórce - szereg następujących po sobie procesów biochemicznych w komórce, zapoczątkowanych aktywacją receptora powierzchniowego lub wewnątrzkomórkowego przez sygnał zewnątrzkomórkowy (np. hormon, neuroprzekaźnik). Końcowym efektem tych procesów jest powstanie odpowiedzi komórkowej, którą mogą być np. zmiany w ekspresji określonych genów, zmiany w procesach metabolicznych, podział komórki lub jej apoptoza.

  Metabolizm informacyjny (metabolizm sygnalizacyjny) - wymiana informacji żywego ustroju z otoczeniem. Podstawową jednostką tej wymiany jest struktura czynnościowa. U człowieka metabolizm informacyjny odpowiedzialny jest za sferę duchową i psychiczną.

  Mukopolisacharydoza (MPS) – jest bardzo rzadko występującą chorobą przemiany materii, dziedziczną i bardzo trudną do zdiagnozowania. Występuje raz na 100 tysięcy urodzeń. Jej przyczyną jest wada metabolizmu, polegająca na gromadzeniu się w organizmie mukopolisacharydów, które uszkadzają komórki i narządy ciała. W efekcie prowadzi to do wyniszczenia niemal całego organizmu dziecka.

  Naprawa DNA – szereg procesów prowadzących do identyfikacji i naprawy zmian w cząsteczkach DNA w żywej komórce. W komórkach organizmów żywych procesy metaboliczne i czynniki środowiskowe mogą powodować uszkodzenie DNA. W każdej komórce codziennie ma miejsce nawet milion takich uszkodzeń. Wiele z nich powoduje trwałe zmiany w cząsteczce DNA, które mogą upośledzić albo pozbawić komórkę możliwości prawidłowej transkrypcji kodowanego przez uszkodzony fragment DNA genu. Inne uszkodzenia mogą skutkować potencjalnie groźną dla genomu komórki mutacją, dotyczącą tej komórki i wszystkich następnych powstałych z niej po podziałach. Oznacza to, że proces naprawy DNA w komórce musi być cały czas aktywny, by móc szybko i skutecznie niwelować skutki każdego uszkodzenia komórkowego DNA. Zeewolde – gmina oraz miejscowość w Holandii, w prowincji Flevoland. Powierzchnia gminy wynosi 268,86 km² z czego 20,32 km² to woda. Liczba ludności 21 361 (stan na 2013 rok). Siedzibą gminy jest Zeewolde.

  Wuxi Classic 2013 − pierwszy rankingowy turniej snookerowy w sezonie 2013/2014. Rozegrany został w dniach 17 – 23 czerwca 2013 roku w chińskim mieście Wuxi. Była to szósta edycja tego turnieju. Wyścig Japonii WTCC 2013 – dziesiąta runda World Touring Car Championship w sezonie 2013 i szósty z kolei Wyścig Stanów Zjednoczonych. Odbędzie się on w dniach 20-22 września 2013 w miejscowości Suzuka na torze Suzuka International Racing Course (wersja East Circuit).

  Dodano: 29.04.2013. 15:49  


  Najnowsze