• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • O filozofii abp. Życińskiego w 1. rocznicę jego śmierci

  10.02.2012. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  O dorobku i wizji filozoficznej abp. Józefa Życińskiego - wybitnego filozofa, teologa i publicysty - będą dyskutować naukowcy podczas konferencji na KUL-u. Wśród tematów spotkania, w którym weźmie udział ks. prof. Michał Heller, będzie spór między nauką a religią.

  10 lutego mija pierwsza rocznica śmierci abp. Życińskiego.

  "Konferencja przedstawi działalność i umysłowość ks. abp. Życińskiego i jego dorobek jako filozofa nauki" - powiedział PAP dziekan Wydziału Filozofii KUL ks. prof. Stanisław Janeczek. Przedstawiając Życińskiego jako naukowca zainteresowanego m.in. dialogiem między nauką a religią i związanymi z tym kwestiami np. dotyczącymi istnienia Boga, dziekan KUL zachęcał do przyjścia na konferencję. "Każdy, kto szuka prawdy i przyjdzie na to spotkanie, będzie usatysfakcjonowany" - zapewnił.

  Konferencję "Przyroda - Człowiek - Bóg. Wokół myśli filozoficznej abp. Józefa Życińskiego" organizują trzy wydziały filozofii, z którymi Życiński był związany: Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.

  Uczeni rozmawiać będą m.in. o relacjach religii z nauką, matematyce jako języku, za pomocą którego można poznawać przyrodę, o kulturze chrześcijańskiej i jej relacji do innych kultur. Omawiając dorobek filozoficzny Życińskiego przedstawią jego najważniejsze dokonania dotyczące m.in. dialogu chrześcijaństwa z myślą współczesną, związków teizmu z filozofią analityczną i problemów związanych z ewolucją człowieka.

  Po otwarciu konferencji przez rektora KUL ks. prof. Stanisława Wilka pierwszy wykład o programie filozoficznym abp. Życińskiego wygłosi jego przyjaciel i współpracownik ks. prof. Michał Heller. W 2008 r. duchowny ten i naukowiec został uhonorowany prestiżową Nagrodą Templetona, przyznawaną za wspieranie dialogu między nauką i religią.

  "Myśl kościelna przed Życińskim, ale także Józefem Tischnerem, była dosyć zamknięta w swoich własnych kanonach. To była głównie myśl systemu filozoficznego św. Tomasza, opartego na arystotelizmie, dosyć zamknięta, gdy chodzi o kontakty z innymi kierunkami filozoficznymi współczesności. Tymczasem wizja filozoficzna Życińskiego polegała na tym, żeby nie odchodząc od myśli kościelnej wzbogacić ją o inne kierunki myślenia" - wyjaśnił PAP Heller.

  "Świat filozoficzny jest obecnie podzielony na dwa wielkie obozy. Na filozofię analityczną typu anglosaskiego, która jest oparta na logicznej analizie języka. Jest to filozofia bardzo ścisła, że aż czasem chciałoby się powiedzieć: małostkowa w swojej ścisłości. Drugi obóz stanowi filozofia kontynentalna nawiązująca np. do tradycji francuskiej, niemieckiej, która bardziej otwiera się na dialog z naukami humanistycznym" - mówił Heller.

  "Istotę poglądów filozoficznych Życińskiego stanowiło przekonanie, że filozofię analityczną, która stwarza doskonały warsztat filzoficzny, można zaaplikować do myśli kościelnej" - podkreślił Heller, dodając też, że Życiński mimo facynacji ścisłą filozofią nie unikał wielkich pytań filozoficznych, których filozofia analityczna nie podejmuje.

  Zaznaczył też, że sposób myślenia Życińskiego wciąż można poznawać z wielu jego książek. "Był utalentowanym pisarzem, obdarzonym niezwykłym stylem języka, ale też niepowtarzalnym i pięknym stylem życia. Życiński powinien wejść do kanonu polskiej kultury z okresu transformacji i z okresu Polski europejskiej" - ocenił.

  Więcej informacji o konferencji i jej program można znaleźć na stronie www.kul.pl.

  Życiński zmarł nagle w Rzymie 10 lutego. Miał 62 lata. Był wybitnym filozofem, teologiem i publicystą, znanym zarówno w kraju, jak i za granicą. Specjalizował się w filozofii nauki. Napisał kilkaset artykułów o filozofii i stanowisku chrześcijaństwa wobec nauk przyrodniczych. Wykładał m.in. na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, na KUL, ale również w Oxfordzie oraz na katolickich uczelniach w USA i Australii.

  PAP - Nauka w Polsce

  nno/ hes/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce – kościelna osoba prawna Kościoła katolickiego, podległa Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Stolicy Apostolskiej i afiliowana jako jedna z instytucji pomocniczych przy Konferencji Episkopatu Polski. Encyclopedia of Life (w skrócie EOL, Encyklopedia Życia) – współtworzona przez wielu fachowców, anglojęzyczna, internetowa bezpłatna encyklopedia, której zadaniem jest zebranie informacji o wszystkich opisanych przez naukę gatunkach. Encyklopedia rozpoczęła swoje działanie 26 lutego 2008 r. z 30 000 hasłami. Olbrzymie zainteresowanie (11,5 mln trafień w ciągu 5,5 godz.) spowodowało przeciążenie serwisu i konieczne było przez kilka dni ograniczenie jego funkcjonalności. Chrześcijańskie Ministerstwo Głębokiego Życia (ang. Deeper Christian Life Ministry) – nigeryjski kościół znany także jako Biblijny Kościół Głębokiego Życia (ang. Deeper Life Bible Church), z międzynarodową siedzibą w Lagos, w Nigerii. Kościół chociaż funkcjonuje jako bezwyznaniowy, ma charakter zielonoświątkowy, co widać w jego naukach o zbawieniu z grzechów, świętym życiu i uzdrawianiu chorych. Kościół jest prowadzony przez pastora Williama F. Kumuyi.

  Papieska Akademia Życia – watykańskie towarzystwo naukowe założone przez Papieża Jana Pawła II w celu podjęcia studiów nad zagadnieniami dotyczącymi obrony życia. Antologia Proza Życia – wydawany od 2002 roku zbiór tekstów nagrodzonych w kolejnych edycjach Konkursu Literackiego Uniwersytetu Gdańskiego. Wydawcą antologii i organizatorem konkursu jest Akademickie Centrum Kultury UG "Alternator". Do 2010 ukazało się 6 Antologii

  Polska Federacja Ruchów Obrony Życia - polskie stowarzyszenie zrzeszające ponad 130 ruchów broniących życia i rodziny. Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan "Woda Życia" w Łodzi – ewangeliczna wspólnota chrześcijańska mająca siedzibę w Łodzi, przy ulicy Organizacji WiN 2a.

  Radio eR (ewangeliczna Radość) – regionalna, katolicka rozgłośnia radiowa archidiecezji lubelskiej, wcześniej znana pod nazwami Katolickie Radio Lublin i Radio Plus Lublin, wyłączona z sieci Plus przez abpa Józefa Życińskiego, która rozpoczęła nadawanie 1 października 2005. Redaktorem naczelnym jest ks. Mieczysław Puzewicz. Lara Croft: Tomb Raider – Kolebka Życia – amerykański film sensacyjny powstały na podstawie gry komputerowej Tomb Raider.

  Centrum Chrześcijańskie "Słowo Życia" w Miasteczku Śląskim – zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej znajdujący się w Miasteczku Śląskim, przy ulicy Srebrnej 24.

  José Rodríguez Carballo OFM (ur. 11 sierpnia 1953 w Lodoselo Orense) – hiszpański franciszkanin, teolog biblista, generał franciszkanów, arcybiskup, sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, poliglota.

  Jean Jérôme Hamer, (ur. 1 czerwca 1916 w Brukseli zm. 2 grudnia 1996 w Rzymie) − belgijski duchowny katolicki, kardynał, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Bartosz Brożek – polski filozof i prawnik, pracownik Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest zastępcą Dyrektora Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

  Filozofia nauki – dział filozofii zajmujący się badaniem filozoficznych podstaw nauki oraz jej metod, starający się odpowiedzieć na pytanie, jakie poglądy można uznać za naukowe, a jakie nie i dlaczego. Fundacja "Strumień Życia" – niedochodowa (non-profit) organizacja chrześcijańska o charakterze ewangelikalnym, założona w 1993 w Warszawie. Powiązana z nurtem kościołów miejscowych, ściśle współpracuje z amerykańskim wydawnictwem Living Stream Ministry.

  Saga Córy Życia (norw. Livsdatter) – trzydziestopięciotomowa saga autorstwa May Grethe Lerum, której akcja rozgrywa się w XVII i XVIII wieku głównie w Lyster i Sogn. Dwukrotnie wydana w Polsce, w 2008 roku przez Wydawnictwo DeAgostini. Krzyż Za Ratowanie Życia (lit. Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius) – jedno z litewskich odznaczeń państwowych ustanowione w 1930 pod nazwą Krzyż za Ratowanie Ginących (Žūstančiųjų gelbėjimo kryžius) i przyznawane osobom ratującym życie innych.

  Dodano: 10.02.2012. 09:04  


  Najnowsze