• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogólnopolska Noc Biologów w 15 ośrodkach naukowych

  29.12.2011. 07:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dlaczego mężczyźni i kobiety inaczej patrzą na świat, na ile możemy ufać naszym zmysłom, jak wygląda mocne życie drzew - tego dowiedzą się uczestnicy pierwszej Ogólnopolskiej Nocy Biologów, która odbędzie się 13 stycznia 2012 r. Zorganizuje ją 15 uczelni z całego kraju.

  Jak przypomina dr hab. Stanisław Czachorowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wiek XX uważany był za stulecie fizyków. Wszystko wskazuje na to, że wiek XXI będzie wiekiem biologów.

  "To nie tylko odczytanie ludzkiego genomu, to także prace nad poznaniem proteomu (białkowy odpowiednik genomu), przywracanie do życia wymarłych gatunków, biotechnologia, bioinformatyka i możliwości kolonizacji przestrzeni kosmicznej. () To już bliska przyszłość, wykłuwająca się w laboratoriach biologów i biotechnologów. Warto wiec zobaczyć nowoczesne laboratoria i podejrzeć naukowców przy ich pracy" - zapewnia dr Czachorowski.

  Wszyscy zainteresowani naukami biologicznymi w nocy 13 stycznia w laboratoriach będą mogli obejrzeć pod mikroskopem specjalnie przygotowane preparaty i wyizolować DNA "metodą kuchenną", wysłuchają wykładów popularnonaukowych, obejrzą wystawy np. roślin w fazie kwitnienia czy roślin mięsożernych.

  Bardzo bogaty program przygotował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Już od godz. 11 będzie można wysłuchać wykładów poświęconych płci mózgu, erze dinozaurów czy uzdrowicielskiej mocy pijawek. Podczas warsztatów będzie można "degustować zapachy" i przekonać się, jak wielobarwne potrafi być laboratorium. W kawiarni naukowej uczonym będzie można zadać dowolne pytanie i wziąć udział w telekonferencji z polskimi naukowcami prowadzącymi badania na Antarktydzie.

  Na Uniwersytecie Szczecińskim będzie można się nauczyć rozpoznawać wybrane gatunki grzybów jadanych i trujących, a przy pomocy mikroskopów poznać życie bezkręgowców wodnych. Specjaliści z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przybliżą zalety oraz kontrowersje, które powstały wokół szczepień i szczepionek. Na uczestników warsztatów czekają atrakcje takie, jak otrzymanie olejków eterycznych z materiału roślinnego, obserwacja świecących bakterii.

  Goście Uniwersytetu Śląskiego dowiedzą się, na ile wiarygodne jest to, co widzimy. Co robi mózg, kiedy nie otrzymuje całej potrzebnej mu informacji. Uczestnicy warsztatów "cebulowych" sami będą wykonywali preparaty, a następnie oglądali je w różnych typach mikroskopów. Będzie można zobaczyć "kolorowy" świat komórki roślinnej i dowiedzieć się, dlaczego "syrop babuni z cebuli" jest taki skuteczny w zimowych przeziębieniach.

  Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie będzie można się dowiedzieć, jakie są pierwotne przyczyny leworęczności, a także jak zbudowany jest mózg osób leworęcznych oraz jak oszacować całkowitą liczbę gatunków na świecie.

  Obecne i przyszłe możliwości kodowania kreskowego DNA poznają odwiedzający Uniwersytet w Białymstoku. Korzystając z internetowych baz danych, na podstawie pojedynczej sekwencji DNA uczestnicy będą mogli zidentyfikować wybrane gatunki zwierząt. Warsztaty "Dotknij czaszki lwa i myszy" umożliwią obejrzenie czaszek wielu gatunków ssaków. Dzięki temu poznają różnice w budowie czaszki i uzębienia, zaobserwują zależność między wielkością czaszki a rozmiarem ciała, budową zębów a sposobem zdobywania pokarmu.

  Mieszkańcy Wrocławia będą mogli m.in. zwiedzić Muzeum Człowieka, a w nim rozwój kości czaszki i szkieletu pozaczaszkowego od okresu płodowego do dorosłości, niektóre rodzaje pochówków i ewolucję gatunku Homo sapiens.

  Swoje programy z okazji Ogólnopolskiej Nocy Biologów przygotowały: Uniwersytet Szczeciński, Akademia Pomorska w Słupsku, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Zielonogórski i Uniwersytet Wrocławski.

  Szczegółowy program Ogólnopolskiej Nocy Biologów jest dostępny na stronie: http://www.nocbiologow.home.pl/

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Uniwersytet Dzieci - Fundacja non-profit powstała w 2007 roku w Krakowie, gdzie mieści się też główna siedziba. Ponadto istnieją trzy oddziały fundacji: w Olsztynie, w Warszawie oraz we Wrocławiu. Uniwersytet Dzieci jest pierwszym uniwersytetem dziecięcym w Polsce. Zajęcia w formie warsztatów i wykładów prowadzone są dla dzieci w wieku 6-14 lat. Liczba studentów szacowana jest na około 6000 osób. Uniwersytet Dzieci prowadzi współpracę z naukowcami m.in. z takich ośrodków jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Wyższa Szkoła Europejska. Katedra Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Obok muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jedną z czterech tego typu uniwersyteckich placówek w Polsce. Jan Michał Baszkiewicz (ur. 3 stycznia 1930 w Warszawie, zm. 27 stycznia 2011) – polski prawnik, historyk, politolog, historyk idei. Doctor honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu Wrocławskiego (2003), Uniwersytetu Jagiellońskiego (2008), Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2008), członek PZPR w latach 1951-1990.

  Stanisław Biniecki (ur. 29 lipca 1907 w Sławnie, zm. 3 maja 1999) – polski farmaceuta (1933 r. – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), lekarz (1944 r. – Uniwersytet Warszawski) i chemik (1958 r. – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej). Od 1947 prof. ndzw. dr hab. n. farm., specjalista technologii chemicznej środków leczniczych w Akademii Medycznej w Warszawie. W 1958 r. uzyskał stopień naukowy prof. zw. W latach 1964–1968 był dziekanem Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (WPiA UKSW) - wydział Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego utworzony wraz z przekształceniem Akademii Teologii Katolickiej w uniwersytet w 1999 roku. Do roku 2005 funkcjonował pod nazwą Wydział Prawa. Kształci studentów w kierunkach:

  Uniwersytet w Białymstoku (UwB) – państwowa szkoła wyższa z siedzibą w Białymstoku powstała w wyniku przekształcenia w samodzielną uczelnię Filii Uniwersytetu Warszawskiego założonej w 1968 roku. Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 powołała go do życia jako trzynasty państwowy uniwersytet w Polsce. Antoni Misiaszek (ur. 25 lutego 1938) – polski prezbiter katolicki, prałat, teolog, profesor, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

  Historia Uniwersytetu Wrocławskiego – dzieje pierwszej wyższej państwowej uczelni we Wrocławiu jaką jest Uniwersytet Wrocławski sięgają początków XVIII wieku, chociaż genezy tej szkoły wyższej należy dopatrywać się już w początkach XVI wieku, kiedy to podjęto nieudaną akcję utworzenia uniwersytetu. Wydział Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego – istniejąca w latach 1816-1954 (z przerwami) jednostka organizacyjna Uniwersytetu Warszawskiego. W 1954 uchwałą Rady Ministrów PRL usunięta z tej uczelni. W oparciu o nią, a także o Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, utworzono Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie.

  Uniwersytet Polski w Wilnie, polski i polskojęzyczny uniwersytet założony w 1998 w Wilnie przy Stowarzyszeniu Naukowców Polaków Litwy z powodu pełnej lituanizacji Uniwersytetu Wileńskiego, współpracuje z Uniwersytetem w Białymstoku.

  Polski Uniwersytet Wirtualny – wspólne przedsięwzięcie Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prowadzi studia oraz kursy uzupełniające przez Internet.

  Miasteczko akademickie w Lublinie – baza budynków uczelni oraz kompleks domów studenckich UMCS w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego. Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – jeden z 11 wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W strukturze organizacyjnej wyodrębnione są dwa Instytuty, w skład których wchodzi 15 zakładów naukowych.

  Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – uczelnia publiczna powołana do życia w 1944 roku, jako piąty uniwersytet w Polsce. Uniwersytet Libijski (arab. الجامعة الليبية, Al-Dżami’a al-Libijja) – uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu publicznego działająca w latach 1955-1973. W latach 70-tych została podzielona na dwie odrębne uczelnie: Uniwersytet w Trypolisie (późniejszy Uniwersytet Al-Fatih) oraz Uniwersytet w Bengazi (późniejszy Uniwersytet Karjunis).

  Dodano: 29.12.2011. 07:04  


  Najnowsze