• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogólnopolski zlot miłośników bocianów w Przygodzicach

  31.07.2010. 02:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Miłośnicy bocianów z całej Polski wezmą udział w V Ogólnopolskim Zlocie "Blisko Bocianów" w Przygodzicach (Wielkopolska). Dwudniowa impreza rozpoczyna się w sobotę.

  Od pięciu lat, dzięki kamerze, internauci i ornitolodzy obserwują przygodzickie boćki na stronie www.bociany.ec.pl. Młode, które przychodzą na świat, otrzymują od nich imiona. Rokrocznie bociany ogląda po kilka milionów internautów z ok. 200 krajów świata.

  Jak powiedział w piątek PAP współorganizator zlotu Paweł Dolata, w tym roku na zlocie spodziewanych jest około 70 osób.

  "Jest to spotkanie miłośników bocianów i przyrody. Zaplanowaliśmy prelekcje i prezentacje o bocianach i przyrodzie, a także aukcję bocianich kubków, wycieczki i pokaz wspinaczkowy" - powiedział.

  Jak dodał, chociaż bocian jest symbolem i znakiem rozpoznawczym gminy Przygodzice, okolica ma o wiele więcej do zaoferowania, o czym uczestnicy zlotu będą mogli się przekonać w trakcie wycieczek przyrodniczych po terenie Dolinie Baryczy.

  Jak stwierdził Dolata, bocian jest bardzo wdzięcznym obiektem do podpatrywania przez kamerę internetową: jest duży, ma długi okres lęgowy i długo przebywa w gnieździe.

  "To, co fascynuje wiele osób, to kapitalna dbałość o pisklęta ze strony rodziców. Kiedy świeci silne słońce, lub gdy pada silny deszcz, bociany rozkładają skrzydła i stoją nad pisklakami jak parasol. Można też obserwować, czym bociany się żywią i co przynoszą pisklętom" - powiedział.

  Jak dodał, dla wielu osób podglądanie bocianów on-line to często jedyny kontakt z przyrodą.

  "Bociany to chyba jedyne tak duże ptaki, które można oglądać z takiej bliskości. Jest przekonanie, że bocian przylatując wiosną zwiastuje przyjście lepszego czasu, oczywiście nie można też zapominać o kwestii związanej z przynoszeniem dzieci" - powiedział.

  Obserwowanie bocianów odbywa się w ramach realizowanego od pięciu lat programu edukacyjno-badawczego "Blisko bocianów". Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym powstała praca magisterska o biologii lęgowej bocianów na podstawie nagrań z kamery w Przygodzicach.

  Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy", będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej "Natura 2000". RPO

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ jbr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Neutralizm – jedna z neutralnych zależności międzygatunkowych, w której osobniki jednego gatunku nie wpływają w żaden sposób na przedstawicieli drugiego. W zasadzie neutralizm jest brakiem oddziaływań między gatunkami. Przykładem populacji, między którymi zachodzi relacja neutralizmu, mogą być populacje bocianów i sikorek. Między nami bocianami – serial animowany powstały przy udziale Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i TVP S.A w latach 1997-2003 na podstawie scenariuszy Andrzeja Orzechowskiego. Nakręcono 13 odcinków o długości 21-24 minut (późniejsze odcinki miały z reguły 24 minuty). Serial opowiada o życiu rodziny bocianów z wioski Bocianowo. Bocian czarnodzioby (Ciconia boyciana) – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny bocianowatych (Ciconiidae), zamieszkujący wschodnią Azję. Jest bliskim krewnym europejskiego bociana białego, przez wiele lat uważano go za podgatunek bociana białego (używana wówczas nazwa systematyczna brzmiała C. ciconia boyciana). Od bociana białego różni się czarnym dziobem i czerwoną obwódką wokół oka. Obie płcie wyglądają podobnie, samica jest nieco mniejsza od samca. Historycznie bocian czarnodzioby występował w Japonii, Korei, Chinach i na dalekim wschodzie Rosji, ale obecnie populacje w Południowej Korei i Japonii wyginęły z powodu polowań i dewastacji jego siedlisk. Japończycy starając się odbudować gatunek dokonywali reprodukcji wykorzystując do tego bociany z Rosji. W 2007 roku program osiągnął sukces - po 43 latach przerwy na wolności wykluł się bocian czarnodzioby.

  Rezerwat przyrody Stawy Milickie – ornitologiczny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Doliny Baryczy, wchodzący w skład Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Obejmuje pięć niezależnych kompleksów stawów, które położone są w środkowej i wschodniej części Parku Krajobrazowego. Są to: Rust (węg. Ruszt, chorw. Rušta) – miasto statutarne we wschodniej Austrii, w północnej części kraju związkowego Burgenland, na zachodnim brzegu Jeziora Nezyderskiego, ok. 6,5 km na północ od granicy z Węgrami. Ma 20,01 km² powierzchni i liczy 1 883 mieszkańców (X 2009), przez co jest najmniejszym miastem statutarnym (odpowiednik polskiego miasta na prawach powiatu) w całej Austrii. Znane jest z dużych skupisk bocianów i produkcji win.

  Wojeryzm, voyeuryzm, dawniej podglądactwo, oglądactwo - rodzaj parafilii: stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest podglądanie praktyk seksualnych innych osób oraz wykonywanie w tym czasie masturbacji. Stawy Przygodzickie – zespół około 70 stawów rybnych położonych w powiecie ostrowskim, na obszarze gminy Przygodzice, w dolinie górnej Baryczy, rozciągnięty wzdłuż osi Ostrów-Antonin i położony na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy oraz Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska.

  Zagniazdownik (ang. precocial species) – określenie gatunków ptaków, których pisklęta bardzo szybko po wykluciu z jaja są zdolne do samodzielnego życia i nie przebywają w gnieździe. Są one pokryte gęstym puchem, sprawnie chodzą, biegają (niektóre także pływają), potrafią utrzymać stałą temperaturę ciała. Opuszczają gniazdo w trakcie pierwszego dnia od wyklucia i samodzielnie zbierają pokarm (wskazywany przez rodziców). Samice przez pewien czas prowadzą je, chronią przed napastnikami i ogrzewają pod skrzydłami. Obszar Chronionego Krajobrazu Lasy Przysusko-Szydłowieckie – obszar chronionego krajobrazu utworzony w 1983 roku. Obejmuje kompleks lasów Puszczy Rozwadowskiej i Świętokrzyskiej o pow. 43 580 ha. W obrębie obszaru znajdują się 3 rezerwaty przyrody, 32 pomniki przyrody (drzewa) oraz 2 parki zabytkowe. Jest to obszar porośnięty w znacznym stopniu lasami mieszanymi z jodłą, świerkiem, brzozą i bukiem oraz licznymi źródliskami i małymi ciekami wodnymi. Obszar ten jest słabo poznany pod względem przyrodniczym. Kompleksy leśne tworzą w dużej mierze mieszane starodrzewia z dużą ilością śródleśnych torfowisk. Stosunkowo najlepiej poznana jest na tym terenie ornitofauna. Z ciekawszych gatunków ptaków występują: cietrzewie, jarząbki, bociany czarne, orły bieliki. Faunę ssaków reprezentują liczne gatunki zwierząt łownych. Często spotykamy tu również koszatki i popielice.

  Dodano: 31.07.2010. 02:17  


  Najnowsze