• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Opowieści z Kresów: Pożoga. Bolszewicy na Kresach

  17.08.2010. 09:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza 18 sierpnia na spotkanie z cyklu "Opowieści z Kresów":  Pożoga. Bolszewicy na Kresach.

  ,,W rocznicę Bitwy Warszawskiej autor cyklu +Opowieści z Kresów+ Tomasz Kuba Kozłowski przypomni dramatyczne wydarzenia jakie 90 lat temu rozgrywały się na Kresach. Walki z Armią Czerwoną, bolszewickie rządy na Kijowszczyźnie, Podolu, Wołyniu i Litwie, niszczenie świątyń i zabytków, zagłada kresowych rezydencji powrócą we wspomnieniach i relacjach świadków tamtych wydarzeń. Prezentacja tradycyjnie ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki" - informuje Dom Spotkań z Historią.

  Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ulicy Karowej 20.

  PAP - Nauka w Polsce

  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej – dzieło Romana Aftanazego, opisujące w 11 tomach historię około 1500 polskich pałaców i dworów oraz ich właścicieli na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej w granicach sprzed 1772 roku. Pierwsze wydanie pod tytułem Materiały do dziejów rezydencji ukazało się w latach 1986-1993 nakładem Instytutu Sztuki PAN. Drugie, rozszerzone i pod zmienionym tytułem Dzieje rezydencji na dawnych Kresach Rzeczypospolitej, opublikowane zostało w latach 1991-1997 przez Ossolineum. 70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim – uroczyste obchody powstania w getcie warszawskim w kwietniu i maju 2013. Organizatorami obchodów byli: Miasto Stołeczne Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Honorowy Patronat nad obchodami 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Osobliwy dom Pani Peregrine – debiutancka powieść amerykańskiego autora Ransoma Riggsa. Książka opowiada historię chłopca, który podążając za wskazówkami trafia do opuszczonego sierocińca na walijskiej wyspie. Historia jest połączeniem narracji i fotografii pochodzących z okolic, które autor zdobył podczas spotkań kolekcjonerów.

  Danuta Skalska (ur. 25 czerwca 1945 we Lwowie) – polska dziennikarka i redaktorka prowadząca w Polskim Radiu Katowice audycję "Lwowska Fala". Jest prezesem bytomskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, a także radną Rady Miasta w Bytomiu. - w dziennikarskim rankingu „Dziennika Zachodniego” – jedna ze 100 najbardziej znanych kobiet na Śląsku - autorka polonijnego bestsellera „Mózg na ścierce czyli dwa łyki Ameryki” i spektaklu teatralnego przedstawiającego problemy polskiej emigracji; scenariuszy dla prezentowanych w TVP programów o tematyce kresowej i programów lwowskiego kabaretu "Pacałycha", któremu szefuje od ponad 20 lat, - reżyserka, scenarzystka i aktorka w kabarecie "Pacałycha" (koncerty w USA na pomoc Polakom na Kresach, programy specjalne dla Festiwali Kultury Kresowej w Mrągowie). - Współinicjatorka powołania Społecznego Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego - Znana z wieloletniej, skutecznej działalności na rzecz ludzi w potrzebie, jako organizator dorocznych kwest na pomoc najbiedniejszym polskim dzieciom z Kresów i ze Śląska, wyjazdów na bezpłatne leczenie operacyjne w USA niepełnosprawnych dzieci z Polski; Światowych Zjazdów Kresowian na Jasnej Górze, odczytów, prelekcji, koncertów, cotygodniowych spotkań z pisarzami, naukowcami, wybitnymi przedstawicielami środowisk kresowych z kraju i zagranicy w Bytomskim Centrum Kresowym. . Strukturalizacja relacji pracy z podopiecznym – podczas pracy z podopiecznym stosuje się strukturyzacje pracy, polegającą na ustaleniu częstotliwości i długości trwania spotkań, ogólnego planu dotyczącego czasu trwania pracy nad problemem, wskazanie miejsca spotkań. Przy ustalaniu klient powinien mieć duży wpływ na to gdzie każde kolejne spotkanie się odbędzie.

  Historia malarstwa europejskiego daje się dość jednoznacznie podzielić na poszczególne epoki od czasów prehistorycznych po koniec XIX wieku, który przyniósł niezwykłą różnorodność stylów i kierunków malarskich. Historia dwudziestowiecznego malarstwa to już kilkadziesiąt niezależnych opowieści, łączących się jedynie w niektórych punktach. Ocaleni z Mauthausen – pierwsza książka z serii Historia Mówiona, stanowiąca montaż fragmentów relacji ponad stu osób, które były więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen. Została wydana przez Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA, opracowana i opatrzona wstępem przez Katarzynę Madoń-Mitzner.

  Roman Włodzimierz Aftanazy (ur. 2 kwietnia 1914 w Morszynie, zm. 7 czerwca 2004 we Wrocławiu) – polski historyk, bibliotekarz, autor Dziejów rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. Zunfthaus zum Rüden - zabytkowy budynek zuryskiej gildii, będący miejscem spotkań szlachetnie urodzonych obywateli miasta, zebranych w Gesellschaft zur Constaffel.

  Obrona Rybczy – walki obronne polskiej samoobrony w Rybczy na Wołyniu z oddziałami UPA podczas rzezi wołyńskiej. Polakom udało się odeprzeć wszystkie ataki Ukraińców i utrzymać wieś aż do wejścia Armii Czerwonej w marcu 1944 r. W maju 1945 r. mieszkańcy Rybczy zostali przymusowo wysiedleni.

  Rudy Dżil i jego Pies (Gospodarz Giles z Ham) – opowiadanie napisane przez J. R. R. Tolkiena w 1937 i opublikowane w 1949. Autor przedstawia historię serii spotkań Farmera Dżila z przebiegłym smokiem o imieniu Chrysophylax. Wydarzenia mają miejsce w fantastycznej wersji Wielkiej Brytanii z dawnych czasów, w której żyją mityczne stwory i średniowieczni rycerze. Opowiadanie nie łączy się z mitologią Śródziemia. Jest dość anachroniczne i jest wzorowane raczej na podaniu ludowym niż heroicznej opowieści.

  Periodyzacja – umowny podział continuum czasowego na epoki lub okresy w historii oraz historii literatury. Początki nowych jednostek periodyzacji wyznaczają zwykle wydarzenia uważane za ważne dzięki tradycji, rzadziej o podziale decydują sami historycy. Historia myśli politycznej – obejmuje zarówno historię filozofii politycznej, jak i teorii polityki. Jej rekonstrukcją zajmują się takie nauki jak historia filozofii, historia idei politycznych czy historia doktryn politycznych i prawnych.

  Związek Wypędzonych z Kresów Wschodnich RP - organizacja powstała w październiku 2003 z inicjatywy Jana Skalskiego. Skupia osoby wypędzone z dawnych Kresów Wschodnich. Muzeum Kresów Wschodnich w Węglińcu – muzeum położone w Węglińcu. Placówka mieści się w dwóch kolejowych wagonach towarowych, ustawionych w węglinieckim parku miejskim, jest prowadzone przez tutejszy Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

  Historia idei – pole badań w historii i dziedzinach jej bliskich, zajmujące się wyrażaniem, kontynuacją i zmianami w ludzkich ideach na przestrzeni czasu. Uważa się tę dyscyplinę za siostrzaną wobec historii intelektualnej i zbliżoną do historii filozofii oraz historii literatury. Łaszki (ukr. Moroziwka) - wieś na Wołyniu, w rejonie starokonstantynowskim obwodu płoskirowskiego. Opisane w Dziejach rezydencji Romana Aftanazego.

  Dodano: 17.08.2010. 09:18  


  Najnowsze