• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pamiętamy na okrągło

  21.03.2009. 22:16
  opublikowane przez:

  PAMIĘTAMY NA OKRĄGŁO - ROK ROCZNIC z HISTORIA.org.pl  Każdy kolejny rok niesie coś innowacyjnego, niepowtarzalnego, zaskakującego. Jest zarazem początkiem, jak i końcem wielu dróg i losów. Dla jednych oznacza start w dorosłość, dla innych zamknięcie pewnego etapu w życiu. Czas popycha nas naprzód , każe odnaleźć się w nowych sytuacjach, rzuca przed nami kolejne wyzwania. Posiada również cenną właściwość - cofania się wstecz, odniesienia do tego, co minęło. Rok 2009 jest pod tym względem szczególny, gdyż chce nam przypomnieć o wydarzeniach wyjątkowych. Wybitnych postaciach, heroicznych czynach, potrzebnych i przełomowych inicjatywach. Portal historyczny http://historia.org.pl/index.php postanowił uczcić zatem wielkie rocznice przypadające na rok 2009 projektem historyczno - informacyjnym "Pamiętamy na okrągło".

  Program projektu Pamiętamy na okrągło - Rok rocznic z historia.org.pl:

  6 lutego: 20 rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu
  12 marca: 10 rocznica przyjęcia Polski do NATO połączona z rocznicą utworzenia NATO (4 kwietnia 1949)
  19 kwietnia: 200 rocznica bitwy pod Raszynem
  1 maja: 5 rocznica wejścia Polski do UE
  19 maja: 65 rocznica zdobycia Monte Cassino
  28 lipca: 95 rocznica wybuchu I wojny światowej połączony z 90 rocznicą (28 czerwca) podpisania Traktatu Wersalskiego
  4 czerwca: 20 rocznica pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce
  1 sierpnia: 65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
  6 sierpnia: 600 rocznica rozpoczęcia Wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim
  24 sierpnia: 900 rocznica Obrony Głogowa
  1 wrzesień: 70 rocznica wybuchu II wojny światowej połączona z rocznicą agresji ZSRR na Polskę (17 września)
  19 września: 400 rocznica wojny polsko-rosyjskiej 1609-1618
  11 października: 110 rocznica rozpoczęcia II wojny burskiej

  Przewidziane działania:

  artykuły specjalistyczne, artykuły przekrojowe, artykuły publicystyczne, wywiady z uczestnikami lub świadkami wydarzeń, publikacja i opracowania tekstów źródłowych, panele dyskusyjne, kalendaria, sondy, tabele i wykresy z danymi, galerie z fotografiami, konkursy z nagrodami, etc.

  Organizator:
  historia.org.pl

  Patronat honorowy:
  Muzeum Wojska Polskiego - http://www.muzeumwp.pl/
  Muzeum Historii Polski - http://www.muzhp.pl/

  Sponsorzy nagród:
  Wydawnictwo Rebis - http://www.rebis.com.pl/
  IW Erica - http://www.strefaksiazki.net/
  Wydawnictwo L&L - http://ksiegarnia-ll.pl/

  Dodatkowe informacje:

  www: http://pamietamynaokraglo.historia.org.pl/
  forum: http://forum.historia.org.pl/index.php?showforum=347
  e-mail: [email protected]
  youtube: http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=Z_giu3sQGvM

  Serdecznie zapraszam i pozdrawiam.
  Jarpen Zigrin

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Jubileusz – rocznica wydarzenia, wyróżniająca się w jakiś sposób, dzięki czemu istnieje okazja do szczególnie uroczystych obchodów, a czasem także do refleksji nad minionym okresem, przeprowadzenia kampanii informacyjnej lub promocyjnej, podjęcia nowych zobowiązań itp. Rocznica – dzień przypadający dokładnie w rok, dwa, trzy itd. lata po jakimś fakcie, zdarzeniu. W zależności od wagi wydarzenia, rocznica może być okazją do nawiązań w postaci porównań lub wspomnień, a jeżeli wydarzenie to było radosne lub w inny sposób znaczące, to nawet do uroczystych obchodów. Takie obchody nazywa się zazwyczaj świętami, a jeżeli przypadają na rocznicę znaczącą liczbowo – jubileuszami. Medal Pamiątkowy w 100 rocznicę Wojny Ojczyźnianej 1812 r. (ros. Медаль «В память 100-летия Отечественной войны 1812 г.») – rosyjskie odznaczenie nadawane w 100 rocznicę wojny 1812 roku.

  Pomnik Czynu Rewolucyjnego − zbudowany według projektu Heleny i Romana Husarskich oraz Witolda Cęckiewicza usytuowany został w Parku Sieleckim w dzielnicy Sielec w 50 rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej i 25 rocznicę istnienia PPR. Pomnik Jana III Sobieskiego w Przemyślu – rzeźba dłuta Tadeusza Błotnickiego znajdująca się w pobliżu urzędu miejskiego. Pomnik odsłonięty w 1883 w dwusetną rocznicę odsieczy wiedeńskiej staraniem mieszkańców miasta. Na pomniku znajduje się napis: "„Jan III – Król Polski – Ku Pamięci Odsieczy Wiednia – 12 września 1683 roku – w Dwóchsetną Rocznicę Tejże – Miasto Przemyśl – ten pomnik postawiło”.

  Urodziny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) rocznicy dnia, w którym ktoś się urodził. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. 70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim – uroczyste obchody powstania w getcie warszawskim w kwietniu i maju 2013. Organizatorami obchodów byli: Miasto Stołeczne Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Honorowy Patronat nad obchodami 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

  Samotna placówka – dokumentalna książka autorstwa Macieja Piekarskiego, wydana przez Wydawnictwo MON w 1989 roku, w pięćdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Rok Szlaków Turystyczych PTTK - uchwałą XVI Walnego Zjazdu PTTK z 2005 r. - jest nim rok 2007 w związku z przypadającą 120 rocznicą oznakowania przez Walerego Eliasza pierwszego szlaku w Tatrach z Toporowej Cyrhli do Morskiego Oka (2007), 100 rocznicą oznakowania przez Hugona Zapałowicza pierwszego szlaku w Beskidach w rejonie Zawoi (2006), 100 rocznicą wykonania "Orlej Perci" w Tatrach (2006).

  Światowy Dzień Cukrzycy (ang. World Diabetes Day) – międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921).

  Kumpel z Przeszłości. 1944 LIVE – to kampania społeczna zainspirowana 65. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, najprawdopodobniej najbardziej nagradzany projekt polskiej reklamy. Kampania była realizowana przez 63 dni, od końca lipca do października 2009 roku, na portalu społecznościowym Facebook.

  Światowy Dzień Chorego – święto chrześcijańskie obchodzone corocznie 11 lutego, ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała Fiorenza Angeliniego. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie błogosławionego papieża. Dyskusja wikiprojektu:Rocznice/ekspozycje/08-01: Mamy rocznicę wybuchu powstania warszawskiego a tutaj nie ma nawet o tym informacji? Jakiś chory przejaw "poprawności politycznej". Niech ktoś to w końcu przerwie bo wiki stanie się jak smok co zjada swój własny ogon, nie widać końca tego zapętlenia. Niemcy ja~ko superpoprawni politycznie pokazują w rocznicach pierwszą edycję Pleyboya w ich kraju - co ma być wydarzeniem na skalę światową... raziel (dyskusja) 15:17, 1 sie 2012 (CEST)

  Przybij piątkę, płyta kompilacja z koncertów live w Radiu Flash została wydana w piątą rocznicę powstania rozgłośni. Nagrania pochodzą z lat 1993 – 1997. GRRR! - album kompilacyjny brytyjskiej grupy rockowej The Rolling Stones. Płyta upamiętnia pięćdziesiątą rocznicę założenia zespołu i zawiera dwie nowe piosenki "Doom and Gloom" i "One More Shot". Zostały one nagrane w sierpniu 2012 roku. Płytę promował singel "Doom and Gloom", do którego nakręcono teledysk z członkami zespołu i szwedzką aktorką Noomi Rapace, wyreżyserowany przez szwedzkiego reżysera Jonasa Åkerlunda. Okładkę zaprojektował Walton Ford i przedstawia ona goryla z wywieszonym jęzorem (logo zespołu).

  Centesimus annus (łac. Setna rocznica) − encyklika społeczna papieża Jana Pawła II ogłoszona 1 maja 1991. Wydana w 100 rocznicę opublikowania encykliki Leona XIII Rerum novarum, stanowiącej fundament katolickiej nauki społecznej. Ma w dużej mierze charakter krytyki socjalizmu. Wydana została 1 maja, czyli w dniu liturgicznego wspomnienia św. Józefa Robotnika. Podzielona na rozdziały: Pomnik Bohaterów Powstania Węgierskiego (Pomnik powstańców węgierskich) we Wrocławiu, to pomnik upamiętniający powstańców węgierskich z 1956 roku. Pomnik położony jest w obrębie Nadodrza, w ciągu Bulwaru Słonecznego biegnącego wzdłuż północnego brzegu Odry Północnej, a na południe od Trasy Mieszczańskiej (Ulicy Bolesława Drobnera). Autorem pomnika jest Monika Molenda. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 2 listopada 2006 r. Odsłonięcia pomnika dokonali: Rafał Dutkiewicz (Prezydent Wrocławia) oraz Michaly Györ (ambasador Węgier). Uroczystość miała miejsce w 50 rocznicę wydarzeń na Węgrzech.

  Pomnik Armii „Poznań” – pomnik ku czci bohaterów Armii „Poznań”, odsłonięty w Poznaniu 1 września 1982 roku w 43 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Hejnał Mławy - melodia skomponowana w 1999 r. przez Mariusza "Mario" Szabana, wygrywana na trąbce, odtwarzana elektronicznie, codziennie o godzinie 1200 oraz w rocznicę: wybuchu II wojny światowej i bitwy pod Mławą (1 września o godz. 1900) oraz w początek nowego roku. Podczas uroczystości i świąt wygrywana jest przez trębacza.

  Dodano: 21.03.2009. 22:16  


  Najnowsze