• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Projekt Robin Heart na konferencji Roboty Medyczne 2009

  19.11.2009. 23:23
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Niezwykłe możliwości związane z projektem polskiego robota chirurgicznego Robin Heart zostaną zademonstrowane podczas konferencji "Roboty Medyczne 2009", która odbędzie się 11 grudnia w siedzibie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

  Unikalny w skali Europy projekt Robin Heart jest realizowany od 2000 roku przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii (FRK). Jego celem jest utworzenie rodziny robotów chirurgicznych stwarzających szansę na wprowadzenie do praktyki klinicznej nowoczesnych, sprawnych narzędzi, dzięki którym operacje na sercu będą nie tylko łatwiejsze dla lekarza, ale także mniej inwazyjne i bezpieczniejsze dla pacjenta.

  W FRK trwają teraz prace nad kilkoma przedstawicielami rodziny Robin Heart, różniącymi się między sobą m.in. koncepcją sterowania oraz mocowania i przeznaczeniem. Np. Robin Heart Vision jest samodzielnym robotem sterującym położeniem toru endowizyjnego o szerokim polu aplikacji, stosowanym przy większości operacji mini-inwazyjnych, który z powodzeniem zastępuje jednego z asystentów przy stole operacyjnym. Specjaliści z Zabrza pracują także nad ergonomiczną konsolą sterowniczą - Robin Heart Shell, zrobotyzowanymi narzędziami chirurgicznymi nowej generacji - Robin Heart Uni System oraz programem doradczym - Robin Heart Expert.

  Cały projekt realizowany w FRK w znaczącym stopniu przyczynił się do ożywienia zainteresowania robotyką medyczną w Polsce. M.in. dlatego władze Fundacji postanowiły regularnie organizować międzynarodową konferencję poświęconą temu zagadnieniu.

  W trakcie jej tegorocznej edycji uczestnicy skupią się na omówieniu przebiegu projektu, ocenie stanu prowadzonych prac, określeniu planów na przyszłość oraz kierunku rozwoju dla wielu zastosowań praktycznych. Organizatorzy zapowiadają, że ze względu na widoczne wśród przedstawicieli nauki, medycyny i mediów zainteresowanie poprzednimi edycjami konferencji, zakres tematyczny tegorocznego spotkania naukowców, projektantów, konstruktorów i użytkowników związanych z robotyką obejmie wszystkie zrobotyzowane urządzenia stosowane w medycynie.

  Podczas konferencji odbędzie się także specjalna sesja konkursowa dla młodych naukowców o nagrodę "Statuetka Robina". Zdobędzie ją najlepsza wygłoszona praca naukowa, przygotowana przez młodego autora w wieku do 30 lat. Konkurs ma charakter międzynarodowy i przewidziany jest nie tylko dla studentów czy młodych naukowców, ale też dla hobbystów i pasjonatów nie związanych z uczelniami ani ośrodkami naukowymi. Mile widziani będą także zafascynowani robotyką młodzi ludzie, którzy wybór uczelni mają jeszcze przed sobą.

  Konferencja jest sponsorowana przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, przy wsparciu Sieci Centrów Doskonałości BioMedTech. Jest otwarta dla wszystkich, a udział w niej jest bezpłatny.

  Więcej informacji o imprezie oraz całym projekcie polskiego robota kardiologicznego można znaleźć na stronie: http://www.robinheart.pl/konferencja.html

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nowe przygody Robin Hooda (ang. The New Adventures of Robin Hood) – amerykańsko-francuski serial fantasy, bardzo luźno nawiązujący do legendarnej postaci Robin Hooda. Postać ta ukazana jest w sposób humorystyczny. Robin Hood: Faceci w rajtuzach – parodia filmów opowiadających legendę Robina Hooda, takich jak: Robin Hood - książę złodziei, Przygody Robina Hooda, czy disneyowskiej wersji Robina Hooda. Film został wyreżyserowany przez Mela Brooksa. Premiera odbyła się w lipcu 1993 roku. Sherwood to powieściowa trylogia fantasy autorstwa Tomasza Pacyńskiego, na motywach legendy o Robin Hoodzie, inspirowana m.in. serialem Robin z Sherwood. Składają się na nią powieści Sherwood, Maskarada oraz Wrota światów. Ze względów objętościowych ostatnia część trylogii podzielona została na dwa tomy - Zła piosenka oraz Garść popiołu. Druga z nich nie została jeszcze wydana i ze względu na nagłą śmierć autora w maju 2005 nie jest pewne, czy ostatecznie się ukaże.

  Lady Marion: Lady Marian (czyt. Lejdi Marion) – postać z legendy o Robin Hoodzie, w której przedstawiana jest jako jego małżonka, czy ukochana. Robin Hood – brytyjski serial przygodowy emitowany po raz pierwszy w latach 2006-2009 roku. Serial nawiązuję do legendarnej postaci Robin Hooda.

  Nasir (Nasir Malik Kemal Inal Ibrahim Shams ad-Dualla Wattab ibn Mahmud) - to postać saraceńskiego asasyna, która po raz pierwszy w serialu Robin z Sherwood pojawia się w drużynie, którą dowodzi Robin Hood. Brat Tuck (Friar Tuck) –- postać fikcyjna, która pojawia się w legendzie o Robin Hoodzie jako członek drużyny banitów.

  Projekt Proteus – projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013. Proteus to ultranowoczesny, zintegrowany system przeznaczony do działań antyterrorystycznych i antykryzysowych realizowany przez konsorcjum wiodących ośrodków naukowo-badawczych w Polsce. Działania służb mają wspomagać m.in. trzy wielofunkcyjne roboty, samolot bezzałogowy oraz mobilne centrum dowodzenia. System ma być w całości zintegrowany, co jest innowacją w skali światowej i stanowi poważne wyzwanie dla inżynierów pracujących przy projekcie. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2009 roku, a jego zakończenie planowane jest na rok 2013. "Media Student" to inicjatywa powstała w 2004 roku, mająca na celu zintegrowanie środowiska polskich mediów studenckich. Zamierzeniem projektu jest stworzenie warunków i zasad współpracy młodych dziennikarzy oraz doskonalenie umiejętności. Jest to realizowane poprzez organizowanie corocznych konferencji oraz warsztatów, podczas których uczestnicy mają możliwość dyskusji na interesujące ich tematy oraz spotykają się i uczą od znanych i cenionych profesjonalistów. Do tej pory zawsze odbywały się zimowe Warsztaty Prasowe Media Student oraz wiosenna Ogólnopolska Konferencja Media Student, która jest większym wydarzeniem i uczestniczą w niej również stacje radiowe. Wszystkie edycje Media Studenta to imprezy darmowe, odbywające się dzięki sponsorom i dofinansowaniu uczelni warszawskich.

  Andrzej Bochenek (ur. 21 czerwca 1949 w Zabrzu) - profesor zwyczajny, doktor habilitowany nauk medycznych; polski kardiochirurg; kierownik I Kliniki Kardiochirurgii GCM Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach; członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, współzałożyciel sieci klinik American Heart of Poland.

  "Putting Holes in Happiness" – drugi singel promujący szósty album studyjny grupy Marilyn Manson pt. Eat Me, Drink Me (2007). Początkowo miał zostać wydany jako singel główny (ang. lead single), którym ostatecznie został utwór "Heart-Shaped Glasses (When the Heart Guides the Hand)".

  Will Szkarłatny (ang. Will Scarlet) – postać fikcyjna związana z legendą o Robin Hoodzie. Był to zazwyczaj porywczy i chętny do walki młody mężczyzna. Tell It To My Heart to singiel amerykańskiej piosenkarki Taylor Dayne, który znajduje się na płycie Tell It To My Heart.

  Teleoperacja, telechirurgia, zdalna chirugia - rodzaj operacji, przeprowadzanej przy pomocy robota chirurgicznego, sterowanego przez chirurga zdalnie. Dziedzina ta jest specjalistyczną formą telemedycyny. Łączy w sobie elementy chirurgii, telekomunikacji, informatyki oraz robotyki. W odróżnieniu od chirurgii zrobotyzowanej, telechirurgia pozwala na przeprowadzenie operacji, w której fizyczna odległość między pacjentem a lekarzem przestaje być istotna. Zadania chirurgiczne są wykonywane bezpośrednio przez robota medycznego, wyposażonego w odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Robotem za pomocą konsoli sterowania zawierającej manipulatory kieruje lekarz, znajdujący się w innej lokalizacji. Ruchy manipulatorów przesyłane są za pomocą bezpiecznego połączenia telekomunikacyjnego do urządzenia na sali operacyjnej, które zamienia je na precyzyjne akcje narzędzi chirurgicznych. Chirurg przez cały czas trwania operacji otrzymuje sygnał audiowizualny wraz z pomiarami czujników w które wyposażony jest robot. Roboty medyczne – stanowią grupę robotów wspomagających procedury medyczne. Grupę tę stanowią w większości telemanipulatory, które wykorzystują działanie lekarza po jednej stronie i efektora po drugiej stronie. Zadaniem lekarza jest sterowanie ruchami robota oraz decydowanie o zadaniach do wykonania. Efektor z kolei, jak wynika z nazwy, ma za zadanie wykonywanie zadanych mu poleceń z nieosiągalną dla człowieka precyzją. Natomiast manipulatory rehabilitacyjne mogą być sterowane m.in. ruchami głowy, brody, gałki ocznej. Roboty medyczne stosowane są także do obsługi pacjentów oraz osób niepełnosprawnych pomagając w takich zadaniach jak np. przemieszczanie się, czy spożywanie posiłków.

  Round robin (algorytm karuzelowy) to najprostszy algorytm szeregowania dla procesów w systemie operacyjnym, który nadaje każdemu procesowi odpowiednie przedziały czasowe, nie uwzględniając żadnych priorytetów. W związku z tym wszystkie procesy mają ten sam priorytet. W mechanizmach szeregowania używających priorytetów, często mechanizmu round robin używa się w stosunku do procesów o tym samym priorytecie. Jimi Hendrix: Blues jest pośmiertną kompilacją wydaną 26 kwietnia 1994 roku przez MCA Records. Zawiera 11 utworów nagranych pomiędzy 1966 a 1970 rokiem. Znajdują się tu zarówno jego własne kompozycje jak i wykonywane przez niego bluesowe standardy jak "Born Under a Bad Sign", "Bleeding Heart" czy "Mannish Boy".

  The History – Part One – zawiera reedycje albumów The Reaper oraz Heart of Darkness, wraz z utworami z edycji limitowanych. Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji (MISTiA) powstał 1 stycznia 1991 roku, na mocy porozumienia Wojewody Krakowskiego i Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Celem Instytutu jest wspomaganie rozwoju głównych sektorów państwa obywatelskiego a także krzewienie idei oraz metod ich partnerskiej współpracy w układach lokalnych i regionalnych. Cel ten jest realizowany głównie poprzez stwarzanie możliwości doskonalenia metod zarządzania w administracji publicznej, organizacjach pozarządowych, a także małych przedsiębiorstwach oraz pomaganie osobom chcącym rozpocząć działalność gospodarczą. Działalność MISTiA ma służyć nie tylko przekazywaniu wiedzy i doskonaleniu umiejętności, ale także wymianie doświadczeń, promowaniu sukcesów, porównywaniu efektywności zarządzania i podnoszeniu ich skuteczności.

  You – singel Robina Stjernberga, wydany 24 lutego 2013. Utwór napisali i skomponowali Robin Stjernberg, Linnea Deb, Joy Deb i Joakim Harestad Haukaas. Mały John (ang. Little John) – legendarny towarzysz Robin Hooda, który miał go pobić w walce na kije. Wyróżniał się potężną posturą i ogromną siłą fizyczną.

  Dodano: 19.11.2009. 23:23  


  Najnowsze