• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Relacja z drugich Warsztatów DNA - Encyklopedia Życia

  08.04.2009. 10:38
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Drugie Warsztaty "DNA " Encyklopedia Życia" poświęcone biotechnologii już za nami. Impreza ta, podobnie jak dwa lata temu, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Łączną liczbę uczestników warsztatowych wykładów, pokazów i debat w całej Polsce szacuje się na cztery tysiące osób.

  W Warszawie w SGGW można było wysłuchać fascynujących wykładów dotyczących biologii syntetycznej, poznawania genomu ludzkiego, żywności genetycznie zmodyfikowanej, klonowania zwierząt czy terapeutycznego zastosowania komórek macierzystych. Mimo ładnej pogody za oknem frekwencja dopisała " każdemu wystąpieniu przysłuchiwało się około 150 osób. Również pokazy i eksperymenty okazały się wyjątkowo ciekawe dla uczestników Warsztatów. Zwiedzający mieli do dyspozycji 23 stanowiska, przy których między innymi izolowali swoje DNA, wykonywali preparaty mikroskopowe z własnych komórek, podziwiali świecące bakterie i niebieskie pomidory. Laboratoria, gdzie odbywały się te zajęcia, przez cały weekend 4-5 kwietnia były pełne odwiedzających, chcących wcielić się w rolę biotechnologa.

  Wiosenna pogoda okazała się sprzymierzeńcem organizatorów Warsztatów we Wrocławiu, gdzie w sobotę 4 kwietnia na Wrocławskim Rynku stanęło "Miasteczko biotechnologiczne". Tam również przez cały dzień przybywali chętni, by poznać rodzaje badań kryminalistycznych opartych na analizach DNA, degustować żywność wyprodukowaną dzięki metodom biotechnologicznym czy zapoznać się z podstawowymi technikami używanymi w laboratorium biologii molekularnej.

  Na brak zainteresowania nie mogli narzekać również studenci Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii w Gdańsku, którzy przygotowali wykłady o diagnostyce molekularnej, GMO i testach na zwierzętach oraz liczne stanowiska, gdzie goście mogli spróbować jadalne sinice, obejrzeć je w powiększeniu oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o badaniach prowadzonych nad HCV. Dużą popularnością cieszyły się też prezentacje o nowotworach i terapii fotodynamicznej - do obejrzenia były preparaty histologiczne zdrowych tkanek oraz nowotworów.

  Warsztaty "DNA " Encyklopedia życia" okazały się też dużym sukcesem w Poznaniu, gdzie w piątek 3 kwietnia młodzież od samego rana tłumnie przybywała do Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, by dowiedzieć się, czym zajmuje się cytogenetyka, na czym polega zapłodnienie in vitro, jak wykorzystuje się technikę PCR w diagnostyce i kryminalistyce oraz żeby zobaczyć, jak wyglądają owadożerne rośliny. Również liczne grono uczestników przyciągnęła w sobotę możliwość zwiedzenia Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

  W Lublinie przez dwa dni trwania Warsztatów uczestnicy mogli wziąć udział w ciekawych pokazach i wykładach przygotowanych przez cztery uczelnie - Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny. Pierwszego dnia na wykłady licznie przybyła młodzież szkolna i studencka. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również debata "In vitro - seksmisja XXI wieku?". Sobotnie pokazy prezentowały z kolei co "mieszka" w jogurcie, jak wykrywa się białka, jak biotechnologię wykorzystuje się w przemyśle oraz jak izoluje się DNA z roślin czy bakterii. Dużo miejsca poświęcono również technikom analitycznym stosowanym w medycynie sądowej - w ramach imprezy odbyła się między innymi projekcja filmu "Medycyna sądowa od środka".

  Każde z miast przygotowało własny oryginalny program, dający przegląd zarówno dotychczasowych osiągnięć biotechnologii, jak i perspektyw tej dziedziny i aktualnie prowadzonych badań. Jak się okazuje, nasze społeczeństwo jest otwarte na biotechnologię i chętnie poznaje to co nowe, jeśli tylko stworzy się ku temu okazję. Dlatego do zobaczenia na kolejnych Warsztatach "DNA " Encyklopedia życia"!

  fot. oraz opr.: Joanna Szlichcińska

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Anna Jadwiga Podhajska (z domu Wiśniewska, ur. 17 kwietnia 1938 w Gdyni, zm. 5 lutego 2006 w Gdańsku) - lekarz, profesor biotechnologii, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Nauczyciel akademicki, ekspert w dziedzinie biotechnologii i animatorka życia naukowego Pomorza. Współzałożycielka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku (MWB UG-AMG) oraz założycielka Centrum Transferu Technologii w ramach Pomorskiego Parku Technologicznego w Gdyni. Akademia PISM - szkoła jest częścią Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Misją Akademii PISM jest rozwój zawodowy pracowników administracji publicznej oraz pracowników sektora prywatnego poprzez udział w szkoleniach, warsztatach oraz kursach z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji. Akademia PISM prowadzi Studium Polityki Zagranicznej(dziewięciomiesięczne szkolenie w trybie weekendowym), kursy z zakresu Protokołu Dyplomatycznego, specjalistyczne warsztaty w języku angielskim oraz inne szkolenia otwarte oraz na zamówienie. W Akademii wykładają: wysocy urzędnicy państwowi, dyplomaci, eksperci, dziennikarze i pracownicy nauki, którzy prowadząc zajęcia w formie wykładów i warsztatów. Uniwersytet Dzieci - Fundacja non-profit powstała w 2007 roku w Krakowie, gdzie mieści się też główna siedziba. Ponadto istnieją trzy oddziały fundacji: w Olsztynie, w Warszawie oraz we Wrocławiu. Uniwersytet Dzieci jest pierwszym uniwersytetem dziecięcym w Polsce. Zajęcia w formie warsztatów i wykładów prowadzone są dla dzieci w wieku 6-14 lat. Liczba studentów szacowana jest na około 6000 osób. Uniwersytet Dzieci prowadzi współpracę z naukowcami m.in. z takich ośrodków jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Wyższa Szkoła Europejska.

  Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej powstał 1 stycznia 1952 roku, kiedy Wydział Matematyczno-Przyrodniczy podzielił się na dwa Wydziały: Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii i Wydział Biologii i Nauk o Ziemi. Przestał istnieć 1 października 2011 roku, kiedy to został podzielony na 2 nowe wydziały: Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Biomedycyna – dziedzina medycyny wykorzystująca osiągnięcia nauk biologicznych, biochemicznych, biofizycznych i biotechnologicznych, mająca zastosowanie m.in. w prewencji, diagnostyce i leczeniu chorób. Biomedycyna jako nauka zajmuje się nie tylko fizjologicznym i patologicznym kontekstem zdrowia i choroby człowieka ale również regulacją prawną zagadnień etycznych, ujętych np. w Konwencji o Prawach Człowieka i Biomedycynie (Europejskiej Konwencji Bioetycznej), jak również regulacjach prawnych dotyczących zapłodnienia in vitro i klonowania człowieka. W zakresie klinicznym i diagnostycznym, podstawę naukową i technologiczną biomedycyny definiują dziedziny z zakresu nauk o życiu (en. life sciences), które znajdują zastosowanie w ochronie zdrowia i diagnostyce laboratoryjnej w tym: biologia medyczna, chemia medyczna i fizyka medyczna, a w szczególności działy takie jak:

  "Media Student" to inicjatywa powstała w 2004 roku, mająca na celu zintegrowanie środowiska polskich mediów studenckich. Zamierzeniem projektu jest stworzenie warunków i zasad współpracy młodych dziennikarzy oraz doskonalenie umiejętności. Jest to realizowane poprzez organizowanie corocznych konferencji oraz warsztatów, podczas których uczestnicy mają możliwość dyskusji na interesujące ich tematy oraz spotykają się i uczą od znanych i cenionych profesjonalistów. Do tej pory zawsze odbywały się zimowe Warsztaty Prasowe Media Student oraz wiosenna Ogólnopolska Konferencja Media Student, która jest większym wydarzeniem i uczestniczą w niej również stacje radiowe. Wszystkie edycje Media Studenta to imprezy darmowe, odbywające się dzięki sponsorom i dofinansowaniu uczelni warszawskich. Trening interpersonalny: Jako początek treningu interpersonalnego wskazuje się warsztaty dla kadry kierowniczej, organizowane w roku 1946 w Connecticut. Prowadzono tam wykłady, seminaria oraz spotkania w kilkunastoosobowych grupach, na których omawiano problemy, jakie uczestnicy warsztatów napotykali w pracy. Spotkania prowadzili współpracownicy Kurta Lewina.

  Magnús Scheving (ur. 10 listopada 1964) - islandzki pisarz, sportowiec, przedsiębiorca i producent. Jest producentem i gospodarzem popularnych programów TV o zdrowiu, jak również producentem i aktorem w innych programach TV i reklamach. Scheving produkował i prowadził także swój własny talk-show, będąc popularnym komikiem w swoim kraju. Pośród mnóstwa nagród sportowych i trofeów, był dwukrotnym mistrzem Europy w gimnastyce w 1994 i 1995 roku, jak również srebrnym medalistą Mistrzostw Świata w gimnastyce w 1994, kiedy to został wybrany Sportowcem Roku w Islandii. Co więcej, był również Mistrzem Skandynawii i sześciokrotnie Mistrzem Islandii. Z sukcesem stworzył jeden z najbardziej popularnych klubów fitness w Islandii, którym potem zarządzał przez 5 lat. W 2003 roku Scheving został wybrany Człowiekiem Marketingu przez Icelandic Marketing Association oraz Przedsiębiorcą Roku 2003 przez nadawcę Channel 2 i wydawcę Icelandic Financial Newspaper. Scheving jest bardzo ceniony jako wykładowca, zarówno jako przedsiębiorca, sportowiec jak również komik. Prowadził ponad 3800 wykładów na całym świecie podczas warsztatów i zajęć o zdrowiu. Po licznych wykładach na świecie, Magnús zauważył, że niezależnie od miejsca, rodzice zawsze pytali go o te same podstawowe pytania związane z odżywianiem dzieci. W odpowiedzi na te pytania stworzył Leniuchowo w 1991 roku, aby pomóc rodzicom wychowywać dzieci zdrowo oraz inspirować dzieci do zdrowego trybu życia. W 9 lat po napisaniu bestsellerowej książki „Go go LazyTown!”, stworzył prawdziwe Leniuchowo w Islandii, uwielbiane przez dzieci za świetne miejsce do zabawy i przez rodziców za promowanie zdrowia. Napisał też serię książek dla dzieci opartych na idei Leniuchowa, z której to serii każda książka szybo wyczerpała nakład i stała się bestsellerem. Później książki te zostały użyte do stworzenia teatralnego musicalu, który napisał sam Scheving. Firma od lat buduje postawę pro-zdrowotną w zabawny, pozbawiony przemocy sposób i produkuje jedynie materiał, który jest akceptowany pod względem artystycznym i etycznym. Magnus Scheving jest twórcą i duszą Leniuchowa. Janusz Wojciech Wojcieszak (ur. 1953, zm. prawdopodobnie 8 października 2012 w Warszawie) – polski filozof i filolog, doktor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie filozofii kultury Ameryki Łacińskiej i literaturoznawstwa hispano-amerykańskiego. Wykładowca Instytutu Filologii Romańskiej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) oraz starszy wykładowca Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz tłumacz .

  AKF działa od 2006 roku. Stanowi archiwum wydarzeń odbywających się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Utrwalone są w niej codzienne wydarzenia mające miejsce na Uniwersytecie, jak również konferencje i sympozja naukowe, przeróżne inicjatywy studenckie oraz wspomnienia nieżyjących Profesorów wykładających na Uniwersytecie w formie filmów dokumentalnych oraz retrospekcji.

  Jerzy Olek (ur. w 1943 w Sanoku) – artysta-plastyk z tytułem profesorskim i teoretyk sztuki zajmujący się fotografią i sztuką multimedialną. Jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Katedra Fotografii, Wydział Komunikacji Multimedialnej) i Gdańsku, instytutu grafiki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu oraz autorem licznych publikacji w periodykach polskich i zagranicznych. W domowej galerii "ef" w Starym Gierałtowie prezentuje własną kolekcję miniatur. Tam również od połowy lat 80. organizuje cykl warsztatów artystycznych "Uczestnictwo we wspólnocie".

  Audioriver – cykliczny festiwal muzyki elektronicznej typu open-air, organizowany od 2006 roku na plaży nad Wisłą w Płocku. Przez pierwsze dwie edycje z bezpłatnym wstępem, zmienionym w 2008 roku. W 2009 roku wydarzenia festiwalowe po raz pierwszy zaistniały na rynku Starego Miasta, przeobrażone w 2010 roku w projekt towarzyszący o nazwie Rynek Niezależny, składający się z darmowych Targów i Warsztatów Muzycznych, odbywających się w ciągu dnia poprzedzającego drugą noc Audioriver. Od 2011 roku każdego kwietnia odbywa się Konferencja Muzyczna - otwarty program paneli dyskusyjnych z udziałem osób z branży, spotkań i wykładów. Przedsięwzięcie każdego roku przenoszone jest do innego miasta, dotychczas zorganizowane w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. W ramach wszystkich edycji, poza czwartą, działa kino festiwalowe, przeniesione w 2009 roku z plażowego namiotu do kina na ulicy Tumskiej. Datą pierwszych trzech odsłon Audioriver był koniec pierwszego tygodnia sierpnia, kolejne dwie miały miejsce w końcu drugiego tygodnia sierpnia, by od 2011 roku przenieść się na koniec ostatniego tygodnia lipca. Dzień Świętości Życia – święto obchodzone 25 marca przez Kościół katolicki w Polsce (również przez niektóre Kościoły lokalne oraz niektóre kraje świata), w celu przypomnienia o nadrzędnej wartości życia ludzkiego.

  Dodano: 08.04.2009. 10:38  


  Najnowsze