• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozstrzygnięto plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku 2011

  02.03.2012. 13:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Po 72 latach - uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego, dowódcy obrony odcinka Wizna z honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego" zwyciężył w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2011. 

  Już po raz czwarty Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl zorganizowały plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku. Jego celem było uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.

  W plebiscycie wzięło udział ok. 60 wydarzeń m.in. ekspozycje, rekonstrukcje historyczne, filmy i portale internetowe. Wśród zgłaszających były urzędy, stowarzyszenia, muzea, portale historyczne, parafie oraz sami uczestnicy zgłaszanych wydarzeń. Do finału jury zakwalifikowało 10 przedsięwzięć, spośród których internauci wybrali ich zdaniem najlepsze.

  W głosowaniu, w którym wzięło udział ok. 5 tysięcy internautów, Wydarzeniem Historycznym Roku 2011 wybrano "Po 72 latach - uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego, dowódcy obrony odcinka Wizna z honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego". Drugie miejsce zdobyła rekonstrukcja historyczna "Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście!", a jako trzecie internauci wybrali otwarcie Muzeum AK w Krakowie.

  Na kolejnych miejscach znalazła się: Podziemna Ekspozycja Multimedialna w kopalni soli w Bochni; nowoczesny budynek oraz wystawa stała w Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry; "Wiki Lubi Zabytki"; odzyskanie tzw. "Pomarańczarki"; wystawa "Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki czyli +Złote Czasy Rzeczypospolitej+" w Madrycie; wystawa "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" w Berlinie oraz wystawa "Historia w sztuce" otwarta w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

  W plebiscycie wzięli udział internauci z całego świata m.in. z Polski, Australii, Czech, Francji, Hiszpanii, Japonii, Meksyku, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch.

  Plebiscyt składał się z dwóch etapów. W pierwszym - osoby prywatne i instytucje miały prawo zgłoszenia dwóch kandydatur. Do propozycji należało dołączyć uzasadnienie oraz opis inicjatywy i jej realizacji. Po zakończeniu pierwszego etapu jury, w skład którego weszli członkowie redakcji historia.org.pl, pracownicy Muzeum Historii Polski oraz przedstawiciele nauki, wybrało 10 wydarzeń, które zostały zakwalifikowane do II etapu rywalizacji. Spośród wyłonionych propozycji internauci wybrali zwycięzców.

  W ubiegłym roku głosami internautów Wydarzeniem Historycznym Roku zostało otwarcie nowoczesnej ekspozycji "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie. Tam też odbył się uroczysty finał plebiscytu, a honorową statuetkę odebrał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

  PAP - Nauka w Polsce

  akn/ abe/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej. Centrum Dialogu „Przełomy” – multimedialne muzeum historyczne wojennego i powojennego Szczecina i Pomorza Zachodniego, dział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Pomysłodawczynią i kierownikiem Centrum jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. Otwarcie ekspozycji stałej jest przewidziane na sierpień 2014 r. Budowa pawilonu wystawowego na placu Solidarności w Szczecinie rozpoczęła się w 2012 r.
  Celem ekspozycji jest pokazanie przełomowych momentów historii miasta oraz ziem zachodnich od roku 1939 (okres niemiecki), przez 1945 (przejęcie władzy przez stronę polską), po rok 1989 na tle wydarzeń ogólnopolskich i europejskich. Obok zagadnień politycznych będzie pokazany proces tworzenia się po 1945 r. nowego, polskiego społeczeństwa, życia codziennego oraz wydarzeń przełomowych – budujących drogę do wolności.
  Ważną część działalności Centrum Dialogu „Przełomy” stanowią przedsięwzięcia edukacyjne. Misją placówki jest przywracanie pamięci, pomoc w budowie tożsamości regionalnej, propagowanie idei wolności i solidarności, budowanie sprzeciwu wobec totalitaryzmów i nacjonalizmów.
  Kamienica Hipolitów – jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, usytuowany przy placu Mariackim w Krakowie. W dwupiętrowej kamienicy mieści się stała wystawa pt. Dom mieszczański, która pokazuje, jak mieszkali krakowianie od XVII do XIX wieku. Budynek, należący niegdyś do rodziny Hipolitów, był wielokrotnie przebudowywany i po gruntownej restauracji został przekazany do użytku muzeum w 2003 roku.

  Krzysztofory. Zeszyty Naukowe Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – rocznik wydawany w Krakowie od 1974 roku nakładem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Rocznik publikuje teksty głównie z zakresu dziejów Krakowa, historii krakowskiej sztuki oraz na temat zbiorów Muzeum Historycznego. Każdy numer zawiera również kronikę działalności muzeum. Do 2007 roku ukazało się 25 numerów pisma. Budynek Muzeum Historii Fotografii w Krakowie – wpisana do rejestru zabytków w 1996 roku niewielka willa przy ul. Józefitów 16, w której mieści się Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, gromadzące eksponaty z dziedziny fotografii, jej historii i techniki oraz sztuki fotograficznej. Muzeum założone zostało 31 grudnia 1986 roku.

  Dom Historii Francji (albo Muzeum Historii Francji) – muzeum, którego utworzenie postuluje Nicolas Sarkozy, prezydent Francji (obok muzeum cywilizacji śródziemnomorskich w Marsylii). Planuje się, że rozpocznie swoją działalność wystawą czasową na jesieni 2011, natomiast oficjalne otwarcie nastąpi w 2015. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – muzeum historyczne założone w 1899 roku, którego główna siedziba mieści się w Pałacu pod Krzysztofory przy Rynku Głównym 35 w Krakowie.

  Marian Dłużniewski (ur. 1929) – szopkarz krakowski, z zawodu monter. W konkursie szopek krakowskich bierze udział od 1969 roku. Specjalizuje się w szopkach małych i średnich. Laureat pierwszej nagrody w roku 1992, 1993 i 1999. W 2009 roku uhonorowany przez jury konkursu nagrodą specjalną im. Zofii i Romana Reinfussów. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Muzeum Nauki w Londynie (ang. Science Museum) – muzeum nauki i techniki. Bezpośredniej inspiracji do powstania tego muzeum dostarczyła Światowa Wystawa w Londynie, zorganizowana w 1851 r. jako pierwsza o prawdziwie międzynarodowym charakterze (wzięło w niej udział 17 160 wystawców). Prezentowano głównie dorobek przemysłu, górnictwa i rolnictwa, w tym wiele ówczesnych nowości technicznych oraz naukowych. Większość z prezentowanych osiągnięć pochodziło z terenu Wielkiej Brytanii oraz całego Imperium Brytyjskiego.

  Muzeum Polskie w Rapperswilu – polskie muzeum historyczne w Rapperswilu, założone w 1870 jako Muzeum Narodowe Polskie z inicjatywy Agatona Gillera przez Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich.

  Żywe muzeum (ang. living museum) – rodzaj muzeum, w którym bądź odgrywane są historyczne wydarzenia ukazujące życie w dawnych czasach, zwłaszcza w perspektywie etnograficznej lub historycznej, bądź zainscenizowane jest proces wytwarzania danego towaru handlowego w aspekcie techniczno-technologicznym, zwłaszcza rzemieślniczym (tzw. lekcje żywej historii). Szczególną odmianą żywego muzeum jest żywy skansen (tylko w języku polskim, w pozostałych językach nie ma wyodrębnienia). Niekiedy jako żywe muzeum określa się grupy rekonstrukcji historycznej odgrywające scenki historyczne na zamówienie w muzealnych obiektach historycznych.

  Stanisław Paczyński (ur. 1923, zm. 20 września 2002) – szopkarz krakowski, z wykształcenia ślusarz. W konkursie szopek krakowskich brał udział w od 1959 do 2002 roku. Ośmiokrotny laureat pierwszej nagrody w konkursie (lata: 1962, 1973, 1974, 1975, 1978, 1981, 1982, 1992). Specjalizował się w szopkach średnich i dużych. Największa jego szopka mierzyła 380 cm. Jego dzieła znajdują się w kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz w Muzeum Etnograficznym w Krakowie i były prezentowane na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Zostały również podarowane m.in. Janowi Pawłowi II i królowej Elżbiecie II. Jest laureatem nagrody im. Oskara Kolberga Włodzimierz Malik (ur. 1912, zm. 6 sierpnia 1990) – krakowski szopkarz, wielokrotny uczestnik konkursu szopek krakowskich, syn Walentego Malika i ojciec Stanisława. W latach 1962-1984 szesnastokrotnie nagradzany w konkursie szopek (pierwsze nagrody w latach 1975, 1976, 1979 i 1981). Jego dzieła znajdują się w kolekcjach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

  Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega - utworzone w 1991 r. muzeum regionalne i historyczne. Od 1992 r. jest samorządową jednostką kultury. W latach 1991 - 2011 główną siedzibą Muzeum był dawny spichlerz dworski. Obecnie główna siedziba przeniesiona została do Zamku Dzikowskiego. W spichlerzu urządzono Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego.

  Dodano: 02.03.2012. 13:19  


  Najnowsze