• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruszają InfoTrendy - Szczecińskie Dni Informatyki

  26.03.2012. 07:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ogólnopolskie konferencje, konkursy, warsztaty i mniej formalne spotkania pod szyldem nowinek technologicznych, IT i nowych technologii, popularyzowania wiedzy i zainteresowania informatyką - tak zapowiada się program tegorocznych Szczecińskich Dni Informatyki InfoTrendy, których koordynatorem jest Technopark Pomerania.


  Imprezą otwierającą tegoroczne InfoTrendy - w dniu 29 marca 2012 r. - będzie Święto Szkolnej Informatyki w Liceum Ogólnokształcącym nr 4.

  InfoTrendy to wspólny szyld dla wielu wydarzeń związanych z nowoczesnymi technologiami, od poważnych konferencji naukowych, przez spotkania zawodowe profesjonalistów i hobbystów związanych z branżą IT, konkursy szkolne i akademickie, po całkiem nieformalne spotkania środowisk i osób związanych z informatyką.

  W programie InfoTrendów znajdą coś dla siebie zarówno młodzi jak też trochę starsi fani informatycznych nowinek i pasjonaci wiedzy IT. Dla tych pierwszych zaplanowano m.in. zajęcia z infotechniki, lekcje budowania robotów, programowanie prostych urządzeń, warsztaty z użyciem tabletów oraz konkurs wiedzy, w którym co roku biorą udział setki uczniów z całej Polski.

  Studenci zdobędą aktualną wiedzę dotyczącą programowania podczas konferencji IT Academic Day, a bardziej doświadczeni użytkownicy IT zostaną zaproszeni na Webclusters - pierwszą w kraju konferencję nt. rozwiązań programistycznych dla dużych serwisów internetowych oraz na ogólnopolską konferencję naukową z cyklu Problemy Społeczeństwa Informacyjnego - tym razem traktującą o inteligentnym mieście, czyli tzw. smart city.

  Podczas InfoTrendów będzie można wybrać się też na mniej formalne, ale równie inspirujące spotkanie branży informatycznej - Netcamp, gdzie w luźnej atmosferze eksperci dzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami związanymi z biznesem w IT.

  29 marca Liceum Ogólnokształcącym nr 4. zaprasza też wszystkich gimnazjalistów na Dni Otwarte Szkoły. W ramach atrakcji tego dnia w IV LO dodatkowo będzie miał też miejsce finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Informatycznej dla gimnazjalistów - ostatni etap konkursu i jego rozstrzygnięcie; a także inauguracja pierwszej edycji konkursu ,,Interaktywny produkt IT" organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie.

  Lista wszystkich wydarzeń odbywających się podczas Szczecińskich Dni Informatyki InfoTrendy nie jest jeszcze zamknięta, wciąż dołączają kolejne imprezy, święto potrwa do jesieni. Aktualny wykaz i szczegółowe opisy dostępne są na stronach Szczecińskich Dni Informatyki: www.infotrendy.eu oraz stronach partnerów projektu.

  Szczegółowe informacje: www.infotrendy.eu

  W załączeniu dodatkowo - szczegółowy program wydarzeń

  Partnerem święta informatyki jest Urząd Miasta Szczecin. InfoTrendy odbywają się w Szczecinie już po raz piąty.

  Wśród organizatorów tegorocznych wydarzeń odbywających się w ramach InfoTrendów znajdują się m.in.: Katedra Społeczeństwa Informacyjnego WNEiZ Uniwersytetu Szczecińskiego, LO nr 4 w Szczecinie, koło naukowe Grupa.NET przy Wydziale Informatyki ZUT, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Fundacja Rozwoju Branży Internetowej Netcamp, Grupa Szczecińskich Użytkowników Linuxa i Unixa (Szluug).

  PAP - Nauka w Polsce

  krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Chief Information Officer lub CIO – angielski tytuł nadawany w dużych organizacjach osobom zarządzającym działem informatyki. Odpowiednikiem CIO w polskich firmach może być na przykład dyrektor działu informatyki. Obecnie, ze względu na dynamiczny rozwój informatyki w przedsiębiorstwach oraz jej strategiczną rolę, CIO uważany jest za jedną z bardziej odpowiedzialnych funkcji w długofalowym rozwoju organizacji. Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego – jeden z trzynastu wydziałów Uniwersytetu Szczecińskiego. Jego siedziba znajduje się przy ulicy Krakowskiej 71-79 w Szczecinie. Jest organizatorem olimpiad wiedzy o Unii Europejskiej. Studencki Festiwal Informatyczny (w skrócie SFI ) – konferencja informatyczna odbywająca się co roku w Krakowie, począwszy od 2005 r. Jest organizowana przez studentów dla studentów, licealistów, pracowników branży IT oraz pasjonatów informatyki i nowinek technicznych. Wykłady i warsztaty prowadzą twórcy technologii informatycznych oraz specjalistami z branży IT – z Polski i ze świata. Organizatorami Studenckiego Festiwalu Informatycznego są studenci czterech krakowskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego zgrupowani w kołach naukowych działających przy wydziałach wyżej wymienionych uczelni. Studencki Festiwal Informatyczny jest inicjatywą non-profit. Uczestnicy nie ponoszą żadnych opłat za udział. Każdorazowo festiwal odbywa się w Krakowie w budynkach uniwersyteckich wymienionych uczelni wyższych.

  Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej (OFEK) – fundacja powstała w roku 1986 we Wrocławiu z inicjatywy szeregu wrocławskich firm przy współpracy z miejscowym środowiskiem naukowym. Celem Fundacji jest popularyzacja informatyki w szerokich kręgach społeczeństwa. Fundacja specjalizuje się w edukacji informatycznej nauczycieli i innych pracowników oświaty oraz dostawach i serwisie pracowni komputerowych dla szkół. Informatyka ekonomiczna to dziedzina wiedzy znajdująca się na pograniczu szeroko pojętych nauk informatyki oraz ekonomii, i łącząca te dwie nauki. W praktyce informatyka ekonomiczna bywa postrzegana i traktowana często jako nauka o zastosowaniach informatyki w biznesie.

  Computerworld – tygodnik menedżerów i informatyków, ukazujący się od 1991 roku, poświęcony technologiom informatycznym oraz zarządzaniu. Wydawany przez wydawnictwo IDG Poland SA. Jednocześnie portal wiedzy związany z informatyką. Oprócz działalności wydawniczej i konferencyjnej, redakcja Computerworld jest organizatorem konkursu Lider Informatyki oraz zestawienia największych firm informatycznych TOP 200. Wydział Techniki Morskiej i Transportu ZUT – jeden z wydziałów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Choć sam Wydział Techniki Morskiej powstał w 1991 roku, początki jego rozwoju sięgają roku 1960. Pierwsi studenci budowy okrętów rozpoczęli studia na najstarszej szkole wyższej Szczecina – Politechnice Szczecińskiej na ówczesnym Wydziale Budowy Maszyn. W roku 1970 doszło do powołania Instytutu Okrętowego, w ślad za czym Wydział Budowy Maszyn zmienił nazwę na Wydział Budowy Maszyn i Okrętów. W 1983 r. Instytut Okrętowy oddzielił się od ww. Wydziału i rozpoczął samodzielne funkcjonowanie na prawach Wydziału. W 1999 roku z Wydziału Techniki Morskiej odłączono Instytut Informatyki, który ostatecznie przekształcił się w Wydział Informatyki Politechniki Szczecińskiej. W roku 2011 Wydział zmienił nazwę na aktualnie obowiązującą, czyli Wydział Techniki Morskiej i Transportu. Wydział posiada prawo nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie naukowej budowa i eksploatacja maszyn. Budynek Wydziału Techniki Morskiej i Transportu znajduję się w Szczecinie przy Al. Piastów 41.

  Computer Professionals for Social Responsibility (z ang.: Profesjonaliści Komputerowi na rzecz Społecznej Odpowiedzialności) - założona w październiku 1981 r. (dzisiejsza nazwa została przyjęta w czerwcu 1982) niedochodowa organizacja amerykańska, której celem jest dostarczanie opinii publicznej i instytucjom politycznym wiedzy dotyczącej wpływu nowoczesnej informatyki na funkcjonowanie społeczeństwa, zarówno płynących z niej korzyści, jak i możliwych zagrożeń dla wolności i prywatności. Organizacja ma wiele oddziałów w USA, prowadzi dyskusje, organizuje doroczne spotkania i publiczne konferencje. Marcin Bańkowski (ur. 15 grudnia 1955, zm. 23 lutego 2013 w Warszawie) – polski informatyk, absolwent Liceum im. Klementa Gottwalda w Warszawie oraz Instytutu Informatyki WMIM Uniwersytetu Warszawskiego

  Andrzej Dyrek (ur. 17 listopada 1961 w Krakowie) – polski fizyk i informatyk, wykładowca Fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 1997 roku nauczyciel fizyki i informatyki w V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, opiekun wielu finalistów i laureatów Olimpiady informatycznej. Jest autorem kilku podręczników do nauki informatyki w gimnazjum i liceum.

  Kongres Public Relations — spotkanie przedstawicieli branży public relations w Polsce, które odbywało się w Rzeszowie w latach 20032010. Organizatorami edycji w roku 2010 byli Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Agencja RPR Group oraz Marketingowe Forum Naukowe działające przy WSIiZ. W trakcie trzydniowej konferencji corocznie prezentowano około 40 wystąpień przedstawicieli branży oraz zorganizowano sesję naukową. Podczas konferencji w roku 2009 opublikowany został list otwarty, przeciwko zrównywaniu public relations z propagandą i tym samym deprecjonowaniu public relations w debacie publicznej. Od roku 2011 zamiast Kongresu Public Relations organizowany jest Kongres Profesjonalistów Public Relations we Wrocławiu. W roku 2012 organizatorami są Uniwersytet Wrocławski, Związek Firm Public Relations oraz Newsline Sp. z o.o..

  Andrzej Maria Bendig-Wielowiejski (ur. 2 lutego 1949 w Stargardzie Szczecińskim) – doktor informatyki (specjalność: sieci komputerowe). Jeden z współtwórców infrastruktury klucza publicznego oraz rozwoju technologii podpisu elektronicznego w Polsce. II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Stargardzie Szczecińskim zostało utworzone w 1989 roku, w gmachu budynku, w którym przedtem mieściła się Szkoła Podstawowa Nr 11. Na początku powstał Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2, w którego skład wchodziły 3 klasy liceum oraz 31 oddziałów szkoły podstawowej. W ciągu 8 lat zmniejszała się ilość uczniów szkoły podstawowej, a rosła liczba uczniów liceum oraz oddziałów do niego należących. W roku 1997 ostatecznie zostały tylko klasy II Liceum Ogólnokształcącego.

  Maciej Marek Sysło (ur. 3 listopada 1945 w Tarnowie) – profesor, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, matematyk (specjalność – teoria grafów, matematyka dyskretna, algorytmika, optymalizacja, dydaktyka informatyki), nauczyciel akademicki kierunków związanych z informatyką.

  Dodano: 26.03.2012. 07:11  


  Najnowsze