• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruszają Targi Edukacyjne w Poznaniu

  18.02.2010. 20:07
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Niemal 1,5 tysiąca wystawców przedstawi swoją ofertę podczas Targów Edukacyjnych, które odbędą się w dniach 19-21 lutego w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich. To już czternasta edycja tej imprezy, która umożliwia zapoznanie się z ofertą ośrodków edukacyjnych z kraju i zagranicy. Co roku Targi odwiedza blisko 30 tys. uczniów, pedagogów i dyrektorów szkół.

  Poznańskie Targi Edukacyjne to wspólna inicjatywa Międzynarodowych Targów Poznańskich, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

  "Targi Edukacyjne to wyjątkowe wydarzenie w sferze edukacji. Traktujemy je jako jedną z najważniejszych form bezpośredniego kontaktu z przyszłymi studentami i współpracownikami" - mówi dr Marta Holeksa z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej, która będzie jedną z uczelni prezentujących swoją ofertę podczas Targów. Jedną z przygotowanych przez uczelnię atrakcji będzie konkurs, w którym nagrodą są 3 roczne stypendia.

  Podczas Targów wystawcy prezentują ofertę związaną z edukacją, rozpoczęciem zawodowej kariery oraz wyposażeniem szkół.

  Jak podają organizatorzy, studenci wyjawią przyszłym żakom, na którym kierunku są najtrudniejsze kolokwia, a doradcy zawodowi podpowiedzą, jakie zawody są najbardziej poszukiwane na rynku pracy i jakie predyspozycje trzeba posiadać, by wykonywać poszczególne profesje.

  Odwiedzający Targi Edukacyjne będą mogli zobaczyć także z eksperymenty naukowe, występy artystyczne i pokazy sportowe. Dla licealistów zaplanowano spotkanie z Okręgową Komisją Egzaminacyjną, w trakcie którego specjaliści będą wyjaśniali wszelkie wątpliwości dotyczące egzaminów maturalnych. Przedstawią również prezentację zachęcającą - zwłaszcza dziewczyny - do zostania inżynierami.

  Nowością na tegorocznych Targach Edukacyjnych będzie strefa edukacji dla dorosłych promująca ideę rozwoju kwalifikacji przez całe życie. W ramach projektu "Kształcenie ustawiczne - światowym standardem mistrzostwa w każdym zawodzie" odbędzie się konferencja z udziałem przedstawicieli instytucji zajmujących się zagadnieniami związanymi z kształceniem ustawicznym dorosłych.

  Integralną częścią Targów Edukacyjnych będzie Salon Wyposażenia Szkół, w którym będzie można obejrzeć materiały dydaktyczne, przybory szkolne, wyposażenia sal lekcyjnych, laboratoriów i pracowni.

  Szczegółowe informacje na temat Targów Edukacyjnych są dostępne na stronie: http://edukacja.mtp.pl/pl/targi_edukacyjne_2009/

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) – największy organizator targów w Europie Środkowo-Wschodniej. MTP istnieją od 1921 r. W roku 2012 w ponad 80 wydarzeniach targowych organizowanych na terenie poznańskich targów wzięło udział niemal 11 tys. wystawców, w tym około 3 tys. gości zagranicznych i posiadają ok. 60% udziałów w rynku targowym w Polsce. MTP należą do organizacji skupiających liderów targowych z całego świata (UFI – Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego i Centrex – Międzynarodowy Związek Statystyk Targowych). Targi Mody Poznań to odbywające się dwa razy do roku, w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, biznesowe spotkania przedstawicieli branży mody. Impreza składa się z kilku ekspozycji: Next Season, Fast Fashion, Tex Style oraz BTS. Co dwa lata towarzyszy jej także Salon Maszyn Włókienniczych, Odzieżowych oraz Obuwniczych. Kapsztadzka Deklaracja Otwartej Edukacji – międzynarodowa deklaracja poświęcona zagadnieniom otwartego dostępu, otwartej edukacji i otwartych materiałów edukacyjnych. Jej najważniejsze punkty to wezwanie nauczycieli i uczniów do aktywnego włączenia się do procesu otwartej edukacji, zachęta do tworzenia i rozpowszechniania materiałów edukacyjnych na otwartych licencjach oraz apel do władz państwowych i instytucji edukacyjnych o nadanie otwartej edukacji najwyższego priorytetu.

  Budynek administracyjny MTP (pawilon 101, także: Dom Administracyjny, ul. Głogowska 14) – neobarokowy budynek administracyjny Międzynarodowych Targów Poznańskich, zbudowany w latach 1924-1925 według projektu Stefana Cybichowskiego dla nowo utworzonych Targów Poznańskich. Podczas PeWuKi w 1929 budynek pełnił funkcję administracji wystawy. Polska Izba Przemysłu Targowego - organizacja zrzeszająca firmy związane z branżą targową (m.in. organizatorów targów, firmy zabudowujące). Działa od lutego 2007 w Poznaniu. Powstała w miejsce istniejącej od 1993 roku Polskiej Korporacji Targowej. Stawia sobie za cele integrację środowiska targowego, ochronę interesów gospodarczych swoich członków, a także promocję udziału przedsiębiorstw w targach i wystawach. Istotnym obszarem działalności Izby jest gromadzenie i weryfikacja statystyk podawanych przez organizatorów targów, dotyczących m.in. wielkości wynajętej powierzchni targowej, liczby wystawców i zwiedzających. Na tej podstawie tworzone jest coroczne zestawienie danych statystycznych o polskim rynku targowym (Raport Targi w Polsce), stanowiące swoisty ranking przedsiębiorstw targowych.

  Targi IDET ( International Defence Exhibition and Technologies – Międzynarodowe Targi Obronności i Technik Ochrony) – targi przemysłu zbrojeniowego, organizowane cyklicznie w centrum wystawowym w Brnie (Czechy). Należą do największych w Europie Środkowej. Pierwsza edycja targów odbyła się w 1999. Odbywają się co dwa lata (zawsze w latach nieparzystych) w dniach 5 do 7 maja. Na targach prezentowany jest sprzęt pancerny, przeciwlotniczy, lotniczy, a od 10. edycji (w 2009) również technika ochrony i technika pożarnicza (po połączeniu targów IDET z Międzynarodowymi Targami Techniki Pożarniczej i Sektora Bezpieczeństwa PYROS/ISET). Targi spotykają się z dużym zainteresowaniem ze strony wojskowych specjalistów, wystawców polskich i zagranicznych, instytucji związanych z obronnością kraju. Motor Show (Poznań): Poznań Motor Show to największa w Polsce impreza targowa branży motoryzacyjnej, organizowana co roku przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Stałą częścią wystawy jest salon samochodowy, na którym wystawcy prezentują swoją gamę modeli. W zależności od edycji, targom towarzyszą także dodatkowe salony, takie jak salon motocyklowy, salon karawaningu, czy salon lotniczy, a także dodatkowe atrakcje, takie jak np. rodzinne miasteczko bezpieczeństwa czy pokazy motocyklowe.

  Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych – Targi sztuki i rękodzieła adresowane do szerokiej publiczności, odbywające się od 2004 roku w cyklu corocznym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzenie pierwotnie nosiło nazwę "Festiwal Przedmiotów Artystycznych". W roku 2008 po raz pierwszy odbyło się jako "Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych". Wystawcami są artyści plastycy oraz rękodzielnicy. Zwiedzający mają możliwość zakupu wystawianych przedmiotów. Pawilon USA z 1957 – nieistniejący pawilon targowy zlokalizowany w centralnej części Międzynarodowych Targów Poznańskich, prezentujący ekspozycję Stanów Zjednoczonych.

  Architektura Międzynarodowych Targów Poznańskich – na architekturę MTP składają się poszczególne pawilony wystawiennicze i inne obiekty towarzyszące, zlokalizowane na terenie poznańskich targów w kwartale ulic Roosevelta – Głogowska – Śniadeckich – Bukowska, powstałe w różnych latach i w różnych stylach architektonicznych, począwszy od Wystawy Wschodnioniemieckiej w 1911 i pierwszego Targu Poznańskiego w 1921. Część z obiektów obecnie już nie istnieje, część znacząco przebudowano, a część zachowała się w niezmienionej formie i jest wpisana do rejestru zabytków.

  Parasol – nieistniejący pawilon wystawienniczy Międzynarodowych Targów Poznańskich zlokalizowany wewnątrz terenów targowych, na tyłach Pałacu Targowego.

  Pawilon nr 9 (dawniej: nr 24, także: Hala Włoska) – pawilon wystawiennicza Międzynarodowych Targów Poznańskich zlokalizowana w centrum terenów targowych, na tyłach Pałacu Targowego. Trako (pełna nazwa Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako) – największe w Polsce i drugie w Europie targi transportu kolejowego. Targi odbyły się w latach 1996, 1998 i 1999 w Gdyni, natomiast począwszy od 2001 wydarzenie ma miejsce w Gdańsku i jest organizowane co dwa lata w ramach Międzynarodowych Targów Gdańskich.

  Pawilon Iglica (pawilon nr 11) – hala wystawiennicza Międzynarodowych Targów Poznańskich, zlokalizowana na terenach targowych w Poznaniu, od strony Mostu Dworcowego. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli MTP i Poznania. Hala nr 19 (Pawilon firmy Feal) – nieistniejąca hala wystawiennicza Międzynarodowych Targów Poznańskich zlokalizowana wewnątrz terenów targowych. Obecnie w tym miejscu stoi hala nr 5.

  Hala nr 20 – nieistniejąca hala wystawiennicza Międzynarodowych Targów Poznańskich zlokalizowana przy wjeździe od strony ulicy Śniadeckich. Obecnie w tym miejscu stoi hala nr 7A (w obrębie tzw. Czteropaku).

  Dodano: 18.02.2010. 20:07  


  Najnowsze