• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruszyła 5. edycja konkursu dla uczniów Poszukiwanie Talentów

  07.04.2011. 13:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rozpoczęła się 5. edycja konkursu fizycznego dla uczniów "Poszukiwanie Talentów", organizowanego przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW) i Polskie Towarzystwo Fizyczne. Laureaci w nagrodę pojadą latem na wycieczkę do jednego z centrów naukowych w Europie.

  Jak poinformował FUW przesłanym PAP komunikacie, organizatorzy czekają na prace do 15 maja. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalistów.

  "Aby w nim wziąć udział, trzeba przysłać wykonane przez siebie prace dotyczące fizyki w różnych kategoriach" - informuje dr Anna Kaczorowska z FUW, koordynator konkursu. Te kategorie to: pisanie o fizyce, fotografia i film, sztuki plastyczne, doświadczenia fizyczne i nauczanie fizyki.

  "Nie ma zadań, nie ma wzorów, jest zauważenie piękna i harmonii świata i próba przetworzenia zachwytu nad nim i refleksji w działalność artystyczną" - podkreśla dr Kaczorowska.

  W dziedzinie "Pisanie o fizyce" najciekawsze są wywiady z fizykami. "Ta konkurencja wymaga sporo dojrzałości i samodzielności. Trzeba dotrzeć do człowieka, który zajmuje się profesjonalnie fizyką, namówić go do rozmowy, ułożyć pytania i w miarę możliwości opublikować efekt pracy" - zaznaczono w komunikacie.

  Natomiast prace w kategorii "Nauczanie fizyki" to propozycje zabaw dla młodszych dzieci, które mają na celu pokazanie im jakiegoś zjawiska fizycznego. Dodatkowe punkty można uzyskać za przeprowadzenie tej zabawy w przedszkolu lub szkole podstawowej.

  W konkursie - zaznaczają przedstawiciele FUW - tylko jedna kategoria jest obowiązkowa dla wszystkich: należy wykonać przynajmniej jedno doświadczenie i przedstawić jego wyniki.

  Na dwudniowy finał w Warszawie jest zapraszanych 50 najlepszych uczestników wraz z opiekunami. Finaliści są gośćmi Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnicy finału "bronią" swoich prac przed komisjami. Tą drogą zostają wyłonieni laureaci Konkursu, dla których organizowana jest jako nagroda wycieczka do jednego z centów fizyki współczesnej w Europie.

  Ponadto przyznawane są nagrody za najlepsze doświadczenia, najlepszy wywiad z fizykiem i za najlepsze zdjęcia.

  Poza tym, większość biorących udział w Konkursie uczestników - wszyscy, którzy spełnili podstawowe kryteria - dostaje dyplom i znaczek "Złoty Kwant". Każdego roku znaczek i dyplom jest nieco inny, choć utrzymany w jednej konwencji - informuje FUW.

  Organizatorzy przekonują, że to jedyny taki konkurs w Polsce. "Są szkoły, które udział w nim wpisały do swojego planu dydaktycznego, bo w sposób niekonwencjonalny popularyzuje fizykę i zachęca do niej tych uczniów, którzy uważali, że jest to przedmiot dla nich za trudny" - zaznacza dr Kaczorowska.

  Terminy tegorocznej edycji i szczegóły regulaminu można znaleźć pod adresem: http://talenty.fuw.edu.pl/

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  KAFLA (Konkurs Amatorskich Filmów Licealnych), to festiwal filmowy organizowany przez Grupę Twórczą Afis, w której działają uczniowie XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2007 roku i była skierowana do uczniów szkół średnich z Warszawy. Druga edycja KAFLI odbyła się 12 maja 2008 roku i była skierowana dla uczniów szkół średnich z całego województwa mazowieckiego. Obecnie Konkurs KAFLA skierowany jest do wszystkich osób, które nie ukończyły 25 roku życia i nie są studentami na kierunku reżyseria. Celem konkursu jest promowanie niezależnej twórczości filmowej, możliwość zaprezentowania filmów stworzonych przez uczestników szerszej publiczności oraz ocenienia ich przez profesjonalistów. Dla autorów najlepszych filmów czekają zawsze interesujące nagrody.

  Dariusz Wasik – polski fizyk, doktor habilitowany, profesor UW, były prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW, obecny kierownik Studium Doktoranckiego. Pracuje w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Nagroda Sakurai (J. J. Sakurai Prize for Theoretical Particle Physics) – nagroda Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego przyznawana za wybitne osiągnięcie w teorii fizyki cząstek elementarnych. Nagroda ta uważana jest za jedną z najbardziej prestiżowych w dziedzinie fizyki. Przyznawana jest corocznie od 1985 roku.

  Nagroda Gentnera-Kastlera – nagroda przyznawana przez Niemieckie Towarzystwo Fizyczne i Francuskie Towarzystwo Fizyczne za osiągnięcia w dziedzinie fizyki. Nagroda przyznawana jest od 1986 roku. Laureaci otrzymują srebrny medal, certyfikat oraz pieniądze. Nazwa nagrody to nazwiska Wolfganga Gentnera i Alfreda Kastlera.

  MATMIX - konkurs matematyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2005/2006 i była organizoana przez VI LO im. I. Paderewskiego w Poznaniu. Począwszy od drugiej edycji konkurs organizowany jest przez XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Pomysłodawcą konkursu jest nauczycielka matematyki Danuta Zarzycka.

  Nagroda im. Grzegorza Białkowskiego – nagroda przyznawana za najwybitniejsze prace doktorskie w zakresie matematyki, fizyki, informatyki, astronomii i chemii, obronione w poprzedzających trzech latach kalendarzowych. Przyznawana jest wspólnie przez Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 1995. Dziedzinę uwzględnianą w konkursie w danym roku oraz termin nadsyłania prac określają corocznie organizatorzy. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników odbywa się w końcu roku kalendarzowego.

  Fizyka chemiczna – dział fizyki, który zajmuje się badaniem fizycznych aspektów zjawisk chemicznych. Tradycyjnie do fizyki chemicznej zalicza się spektroskopię, niektóre aspekty mechaniki kwantowej oraz elementy fizyki ciała stałego i fizyki roztworów. W zasadzie całość zagadnień fizyki chemicznej jest zawarta w chemii fizycznej i podział zagadnień na fizykę chemiczną i chemię fizyczną jest bardzo umowny. Praktycznie biorąc z fizyką chemiczną ma się do czynienia wtedy gdy fizycy zajmują się chemią, zaś z chemią fizyczną wtedy gdy chemicy adaptują techniki i teorie fizyczne do swoich celów.

  Dodano: 07.04.2011. 13:33  


  Najnowsze