• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SDR-WInnComm-Europe 2013, Aachen, Niemcy

  22.11.2012. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 11 - 13 czerwca 2013 r. w Aachen, Niemcy, odbędzie się wydarzenie pt. "SDR-WInnComm-Europe 2013", czyli "Bezprzewodowe forum innowacyjne i europejska konferencja nt. technologii komunikacyjnych i programowalnego radia".

  Technologia bezprzewodowa to obszar elektroniki, który niezwykle szybko się rozwija i poszerza. Z uwagi na zagrożenie zagłuszeniem fal radiowych przez dane ze smartfonów, operatorzy sieci bezprzewodowych i naukowcy poszukują alternatyw, takich jak szerokość pasma radiowego.

  Rekonfigurowalne technologie radiowe mają zasadnicze znaczenie dla zaspokojenia wymogów rynku bezprzewodowego. Operatorzy sieciowi i dostawcy usług bezprzewodowych na wszystkich rynkach muszą ograniczać swój kapitał i nakłady operacyjne, obsługując jednocześnie coraz większą liczbę standardów bezprzewodowych i użytkowników. Podróżujący biznesmeni czy pracownicy krajowych służb ratownictwa potrzebują technologii radiowych, które umożliwią im komunikowanie się z dowolną osobą, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.

  Konferencja posłuży za forum dla społeczności naukowej, specjalizującej się w tej dziedzinie, do dyskusji o wymogach w różnych dziedzinach i prezentacji innowacyjnych rozwiązań w rekonfigurowalnej technologii radiowej.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK - toruński ośrodek badawczy, którego celem ma być badanie i rozwój nowoczesnych technologii. W zamyśle jego pomysłodawców ma się on przyczyniać do szybszego i sprawniejszego wdrażania innowacyjnych rozwiązań w regionie oraz do rozwijania konkurencyjności przedsiębiorstw i gospodarki lokalnej, jak również ma być on łącznikiem świata nauki ze światem biznesu. Do końca 2012 roku ośrodek będzie wyposażany w specjalistyczną aparaturę. Centrum ma zacząć funkcjonować w 2013 roku. Wireless USB – bezprzewodowe, szerokopasmowe rozszerzenie o krótkim zasięgu do USB, które łączy dużą prędkość przesyłu danych i prostotę użycia znane z USB 2.0 i 3.0 z technologią bezprzewodową. Zwane jest często WUSB, jednak organizacja USB Implementers Forum odradza tę nazwę, proponując w zamian Certified Wireless USB dla odróżnienia tej technologii od konkurencyjnych, działających na podobnych zasadach. Planeta FM – była sieć trzynastu lokalnych stacji radiowych, adresujących program głównie do młodzieży. Należała do grupy radiowej Eurozet obok rozgłośni takich jak Radio Zet, Chilli Zet, Antyradio czy Radio Plus. Główna siedziba Planety FM mieści się w Warszawie przy ul. Żurawiej 8. 29 maja 2013 właściciel sieci - holding Eurozet poinformował o zastąpieniu Planety FM marką ZET Gold , nadającą dotychczas pod tą samą nazwą w Internecie. W nocy z 29 na 30 czerwca 2013 stacje radiowe, należące do tejże sieci zaprzestały nadawania drogą naziemną i obecnie można słuchać Radia Planeta wyłącznie za pośrednictwem streamu internetowego.

  WSN (ang. Wireless Sensor Network pl. Bezprzewodowa sieć sensorowa) – sieć złożona z wielu małych urządzeń rozlokowanych na pewnym obszarze w celu realizacji pewnego – wspólnego dla wszystkich zadania. Podstawowym elementem sieci jest węzeł wyposażony w czujnik monitorujący zmienność pewnych zjawisk, takich jak temperatura, wilgotność, obecność (nieobecność) obiektu, dźwięk, ciśnienie, ruch, stopień zanieczyszczenia powietrza itp. w różnych lokalizacjach. Początkowo technologie oparte na bezprzewodowych sieciach sensorowych rozwijane były tylko na potrzeby militarne, jednak z czasem sieci te zyskują coraz szersze zastosowanie w dziedzinach życia codziennego (monitorowanie środowiska, zarządzanie ruchem, automatyzacja w domach). U-NII (ang. Unlicensed National Information Infrastructure) – to nielicencjonowana część pasma radiowego wykorzystywana w sieciach bezprzewodowych w standardzie IEEE-802.11a, używana głównie przez bezprzewodowych dostawców Internetu (ang. Wireless Internet Service Provider, WISP).

  Zagłuszanie radiowe – emisja fal radiowych, mająca na celu utrudnienie lub uniemożliwienie odbioru sygnałów radiowych nadawanych na określonej częstotliwości, z reguły tej samej, na której nadawany jest sygnał zagłuszający. Zagłuszania używa się zarówno do uniemożliwienia pracy urządzeń sterowanych falami radiowymi, jak też dla zablokowania przepływu informacji przekazywanych z wykorzystaniem fal radiowych. Wi-Fi – potoczne określenie zestawu standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem Wi-Fi jest budowanie sieci lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej czyli WLAN. Zasięg od kilku metrów do kilku kilometrów i przepustowości sięgającej 300 Mb/s, transmisja na dwóch kanałach jednocześnie. Produkty zgodne z Wi-Fi mają na sobie odpowiednie logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Logo Wi-Fi jest znakiem handlowym należącym do stowarzyszenia Wi-Fi Alliance. Standard Wi-Fi opiera się na IEEE 802.11.

  Dodano: 22.11.2012. 16:49  


  Najnowsze