• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trauma - teoria i praktyka, Lizbona, Portugalia

  28.01.2013. 15:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 19 - 22 marca 2013 r. w Lizbonie, Portugalia, odbędzie się konferencja pt. "Trauma - teoria i praktyka" (Trauma: Theory and Practice).

  Wydarzenia traumatyczne to wstrząsające i emocjonalnie przytłaczające sytuacje, które mogą prowadzić do zgonu, poważnych obrażeń lub zagrożenia integralności fizycznej. Reakcje na traumatyczne wydarzenia mogą mieć różny charakter - od stosunkowo lekkich po poważne i destrukcyjne zakłócenia życia osobistego. Badania nad traumą stały się dominującą metodologią wyjaśniania współczesnych zdarzeń i naszych reakcji na nie. Krytycy utrzymują, że żyjemy w "kulturze traumy". Powtarzające się obrazy cierpienia i śmierci kształtują naszą zbiorową i/lub kulturową podświadomość.

  Celem interdyscyplinarnej i multidyscyplinarnej konferencji będzie zanalizowanie i przestudiowanie zagadnień związanych z indywidualną oraz zbiorową traumą, zarówno z punktu widzenia praktyki, teorii, jak i przeżywanej rzeczywistości.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kompleks Klitajmestry – podświadoma nienawiść żony do męża. Wynika ze związanych z jego osobą, silnych, traumatycznych przeżyć, pozornie zapomnianych, jednakże rzutujących na jej późniejsze zachowanie. Zespół stresu pourazowego, zaburzenie stresowe pourazowe, PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) - rodzaj zaburzenia lękowego będący efektem przeżycia traumatycznego wydarzenia. Test projekcyjny – metoda badania psychologicznego, w której nadawanie przez osobę indywidualnych znaczeń wieloznacznemu materiałowi bodźcowemu ujawnia jej stany psychiczne, cechy osobowości, wartości, postawy, cele, mechanizmy obronne, lęki, kompleksy, traumy itp.

  Trauma - polska grupa muzyczna wykonująca death metal. Zespół powstał w 1988 roku w Elblągu pod nazwą Thanatos. W 1992 roku formacja przyjęła nazwę Trauma. Steve Abadie-Rosier jest francuskim psychoanalitykiem klinicznym i dydaktykiem, psychoterapeutą i autorem, znanym ze swojej pracy nad pancerzem charakteru kryminalisty, oraz nad psychotraumatologią.

  Archetype of Chaos - siódmy album studyjny polskiej grupy muzycznej Trauma. Wydawnictwo ukazało się 26 lutego 2010 roku nakładem wytwórni muzycznej Witching Hour Productions. Nagrania zostały zarejestrowane w białostockim Hertz Studio w 2009 roku. Krzysztof Oloś (ur. 4 września 1979 w Warszawie), znany również jako Siegmar – polski muzyk, kompozytor i klawiszowiec. Oloś znany jest przede wszystkim z wstępów w blackmetalowej grupie muzycznej Vesania. Gościnnie wystąpił na albumach grup Vader, Behemoth i Trauma, podczas koncertów wspierał grupę Neolithic. Muzyk posiada domowe studio, w którym realizuje nagrania instrumentów klawiszowych. Podczas koncertów gra na keyboardzie firmy Roland model XP-30.

  Cykl przemocy - doświadczanie cyklicznych objawów zespołu stresu pourazowego u osób, które przeżyły traumatyczne wydarzenia lub doświadczyły przemocy. Objawami tymi mogą być: Imperfect Like a God – czwarty studyjny album polskiej grupy deathmetalowej Trauma. Wydany został 10 grudnia 2003 roku nakładem Empire Records. Nagrania zostały zarejestrowane i zmiksowane w białostockim Hertz Studio pomiędzy marcem, a majem 2003 roku.

  Neurotic Mass – szósty album studyjny polskiej grupy muzycznej Trauma. Wydawnictwo ukazało się 20 marca 2007 roku nakładem wytwórni muzycznej Empire Records. Nagrania zostały zarejestrowane i zmiksowane w białostockim Hertz Studio pomiędzy majem a czerwcem 2006 roku. Gościnnie w nagraniach wziął udział Krzysztof "Siegmar" Oloś znany z występów w formacji Vesania. Mastering odbył się w grudniu tego samego roku również w Hertz Studio.

  Myśli samobójcze, inaczej myśli suicydalne (łac. suicidium – samobójstwo) – zróżnicowane w natężeniu (od przelotnych do obsesyjnych) fantazje na temat samobójstwa towarzyszące czasem traumatycznym wydarzeniom lub zaburzeniom afektywnym (np. zaburzeniom depresyjnym). Zakres fantazji jest bardzo różnorodny, od rozważań, mniej lub bardziej szczegółowych planów poprzez odgrywanie samobójstwa, próby nieudane celowo i przypadkowo do udanego samobójstwa. Większość osób fantazjujących nigdy nie posuwa się do ich realizacji. W badaniach przeprowadzonych w Finlandii stwierdzono, że w 22% zbadanych przypadków samobójstw osoba mówiła o nim podczas swojej ostatniej wizyty u lekarza lub psychologa.

  Nuno Paulo de Sousa Arrobas Crato (ur. 9 marca 1952 w Lizbonie) – portugalski matematyk i wykładowca, prorektor Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie. Od 21 czerwca 2011 minister edukacji w rządzie Pedro Passos Coelho. Jarosław Misterkiewicz (ur. 19 stycznia 1971 w Elblągu), znany również jako Mister - polski muzyk, kompozytor i instrumentalista, a także autor tekstów. Jarosław Misterkiewicz znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole deathmetalowym Trauma, w którym pełni funkcję gitarzysty i basisty. Do 2012 roku wraz z zespołem nagrał osiem albumów studyjnych. Wcześniej w latach 80. XX w. grał w zespołach Thanatos, Galeon i Agresor. W Latach 1996-2006 był członkiem power metalowej grupy Lafayn.

  Dodano: 28.01.2013. 15:37  


  Najnowsze