• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Troja. Sen Henryka Schliemanna - wystawa w Hrubieszowie

  26.02.2010. 18:19
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie przygotowało wyjątkową wystawę prezentującą zabytki odkryte przez Henryka Schliemanna na wzgórzu Hisarlik w północno-zachodniej części Azji Mniejszej, czyli w słynnej Troi opisanej w "Iliadzie" Homera. Cenne obiekty wypożyczone z berlińskiego Muzeum Prahistorii i Archeologii Wczesnohistorycznej w Berlinie będzie można podziwiać od 1 marca do końca maja.

  "Zabytki archeologiczne z rozsławionej w +Iliadzie+ Homera Troi, są bez wątpienia jedną z najciekawszych i najbardziej pożądanych ekspozycji w Europie, natomiast postać wielkiego odkrywcy - Henryka Schliemanna jest dla archeologii ucieleśnieniem triumfu romantycznej idei poszukiwania skarbów zaginionych cywilizacji" - informują organizatorzy.

  Głównym pomysłodawcą i negocjatorem przedsięwzięcia jest prof. Andrzej Kokowski, dyrektor Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie.

  Ekspozycja, składająca się z kilkuset zabytków, będzie gościła w Polsce po raz kolejny. Podczas pierwszych odwiedzin, w 2006/2007 roku, obejrzało ją niemal 70 tys. zwiedzających. Nigdy jednak nie trafiła do południowo-wschodniej Polski.

  Prezentowane zabytki pod koniec swego życia ich właściciel, Henryk Schliemann (1822-1890), przekazał narodowi niemieckiemu. Część z kolekcji składającej się niegdyś z 10 tys. zabytków została zniszczona podczas II wojny światowej lub zabrana przez Armię Czerwoną w głąb Rosji, gdzie znajduje się do dzisiaj. Obecnie w kręgach naukowych nadal nie ma zgody co do tego, czy wojna trojańska faktycznie rozegrała się, jednak dalsze badania na wzgórzu Hisarlik potwierdzają, że niegdyś zlokalizowana była w tym miejscu ważna osada zasiedlona przez ponad 3 tysiąclecia. Archeolodzy potwierdzili tutaj również obecność przedstawicieli kultury mykeńskiej.

  W Hrubieszowie uzupełnieniem fenomenalnych eksponatów z Berlina będą kolekcje zabytków z Państwowego Muzeum Archeologicznego i Muzeum Narodowego w Warszawie.

  Oficjalne otwarcie ekspozycji w Hrubieszowie nastąpi 1 marca 2010 roku, ale już teraz można rezerwować bilety za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Muzeum: http://www.muzeum-hrubieszow.pl/index.php?cat=troja.

  Patronat Honorowy nad wystawą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski.

  W komitecie honorowym organizującym wystawę zasiadają: dr Wojciech Brzeziński - dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, dr Krzysztof Grabczuk - marszałek województwa lubelskiego, Józef Kuropatwa - starosta Hrubieszowski, Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie - prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski i prof. dr hab. Lena Kolarska Bobińska - poseł do Parlamentu Europejskiego.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" (MOW) – muzeum zlokalizowane w Helu, otwarte wiosną 2006 roku, jego regulamin zatwierdził Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski 27 lutego 2009 roku. (istnieje Muzeum o podobnej nazwie: Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu - także nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) Muzeum Historii Miasta Lublina – oddział Muzeum Lubelskiego. Mieści się w budynku zabytkowej Bramy Krakowskiej z 1341 roku, a powstał w 1965 roku. Wystawa stała "Historia miasta" ukazuje dzieje miasta od okresu osadniczego (VI-VIII w.) do 1944 roku. Ilustrują ją zabytki archeologiczne, ikonograficzne, portrety osób związanych z miastem, wyroby rzemieślników lubelskich, druki ulotne, m.in. dotyczące przemysłu lubelskiego, itp. Z ostatniej kondygnacji bramy, z wysokości ok. 33 m nad poziomem ulicy, można podziwiać panoramę miasta. Muzeum Tatry (Muzeum Techniki Tatra, Technické muzeum Tatra) formalnie jest jedną z wystaw Muzeum Regionalnego w mieście Kopřivnice (Koprzywnice) w Czechach (obok Willi Szustali, Muzeum Wójtostwa oraz Muzeum Emila i Dany Zatopków). Jednak ogromne bogactwo i atrakcyjność ekspozycji sprawiają, że wystawa ta jest dominującym elementem muzeum, które właśnie z nią najczęściej jest utożsamiane.

  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – muzeum poświecone archeologii, zlokalizowane przy ulicy Wodnej w Poznaniu. Posiada cenne zbiory archeologiczne z terenów całej Polski oraz kolekcje pozaeuropejskie. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie – regionalne muzeum powstałe w 1935 r. Gromadzi ponad 240 000 eksponatów. W muzeum wydzielono oddział etnograficzny. Poza głównym oddziałem usytuowanym w gmachu przy ul. 3 Maja, częściami muzeum są placówki pod nazwami Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Historii Miasta, której główną atrakcją jest Podziemna Trasa Turystyczna pod rynkiem oraz stała wystawa obejmująca eksponaty od XIV w. do czasów II wojny światowej. Dodatkowym oddziałem jest także Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia w Gwoźnicy Dolnej.

  Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – muzeum, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Siedziba znajduje się w budynku wzniesionym w latach 1970-1978. Muzeum powstało w roku 1956 jako Gnieźnieński Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W 1973 r. zostało przekształcone w samodzielną jednostkę, która od marca 1983 nosi nazwę Muzeum Początków Państwa Polskiego. Gromadzi eksponaty archeologiczne, kultury materialnej od średniowiecza do czasów współczesnych, sztukę, zabytki i archiwalia związane z historią Gniezna. Księgozbiór muzeum liczy ponad 17 tysięcy pozycji. Muzeum Petriego, właściwie Muzeum Archeologii Egipskiej Petriego (ang. Petrie Museum of Egyptian Archeology) – muzeum historii starożytnej Egiptu noszące imię angielskiego egiptologa prof. Williama Flindersa Petriego. Jest muzeum uniwersyteckim pod pieczą Instytutu Archeologii Uniwersytetu College London (UCL) w Londynie.

  Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - muzeum kościelne w Warszawie prezentujące zbiory sztuki sakralnej. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 20 tysięcy eksponatów w tym: malarstwo, grafiki, rzeźby, tkaniny, numizmaty, medalierstwo, złotnictwo. Muzeum Izraela (hebr. מוזיאון ישראל) – muzeum położone w pobliżu Knesetu w Jerozolimie. Muzeum w stosunkowo krótkim czasie osiągnęło status światowej klasy instytucji muzealnej, prezentującej zbiory archeologii od najstarszych do współczesnych czasów. Oferuje szeroką ofertę wystaw, prezentacji, publikacji i programów edukacyjnych. Kompleks muzealny odwiedza ponad 950 000 gości rocznie, wliczając w to 100 000 dzieci w ramach programów edukacyjnych. Znajduje się w pobliżu Narodowego Campusu Archeologii Izraela i Biblia Lands Museum.

  Muzeum Dawnej Wsi "Domek Tkaczki" to prywatne muzeum założone przez Urszulę Jędrzejczyk oraz jej męża Grzegorza, znajdujące się w Bliżynie. Muzeum działa na podstawie regulaminu uzgodnionego z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim, 25 czerwca 2012 roku.

  Dom Historii Francji (albo Muzeum Historii Francji) – muzeum, którego utworzenie postuluje Nicolas Sarkozy, prezydent Francji (obok muzeum cywilizacji śródziemnomorskich w Marsylii). Planuje się, że rozpocznie swoją działalność wystawą czasową na jesieni 2011, natomiast oficjalne otwarcie nastąpi w 2015.

  Muzeum Nośników Danych – pierwsza w Polsce kolekcja najstarszych i najbardziej wyjątkowych nośników danych. Pomysłodawcą i organizatorem wystawy była katowicka firma MBM Ontrack, specjalizująca się w odzyskiwaniu utraconych danych komputerowych. Firma jest partnerem Muzeum Śląskiego. Wystawa była dostępna przez trzy tygodnie, 28 stycznia16 lutego 2004 r. w Muzeum Śląskim. Muzeum Historyczno-Misyjne Zgromadzenia Księży Misjonarzy – muzeum istniejące od lat 30. XX wieku w Krakowie w tzw. Domu Stradomskim przy ul. Stradomskiej 4. Muzeum udostępnia eksponaty z terenów misyjnych, głównie z Chin, w celu przybliżenia zwiedzającym kultury i religii tego kraju. W muzeum eksponowane są również zabytki z domu misjonarskiego Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.

  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – muzeum biograficzne w Sulejówku założone w 2008 przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; dokumentuje życie Józefa Piłsudskiego. Otwarcie muzeum planowane jest w 2016 roku. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest oddziałem Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i uzyskało status muzeum w 1984, ekspozycję otwarto w 1986. Muzeum mieści się w siedzibie dawnej Powiatowej Kolei Sochaczewskiej uruchomionej w 1922. Zbiory zaczęto gromadzić 10 lat wcześniej, a obecnie liczą one ponad 200 jednostek z czego około 145 znajduje się na ekspozycji.

  Krzysztof Dąbrowski (ur. 25 maja 1931 w Lublinie, zm. 25 listopada 1979 w Londynie) – polski archeolog, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie od 1974 r. Maska Agamemnona – została odnaleziona przez Heinricha Schliemanna, w jednym z grobów na terenie Myken. Jest to wykonany ze złotej blachy wizerunek mężczyzny z brodą i wąsami. Przedstawione rysy twarzy oddają indywidualny charakter zmarłego. Maska ma wymiary 26 cm (wysokość) i 26,5 cm (szerokość), datowana jest na ok. 1500 p.n.e., czyli jest starsza niż czasy wojny trojańskiej. Obecnie znajduje się w zbiorach Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach.

  Warszawa oskarża – tytuł pierwszej wystawy w wyzwolonej Warszawie, zorganizowanej przez Biuro Odbudowy Stolicy w Muzeum Narodowym w 1945 roku po zakończeniu II wojny światowej. Wystawa została otwarta 3 maja i trwała do czerwca tego samego roku. Przedstawiała ona zniszczenia kultury polskiej oraz efekty terroru podczas okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego.

  Dodano: 26.02.2010. 18:19  


  Najnowsze