• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet Warszawski w czasach Chopina

  16.02.2010. 18:53
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Rekonstrukcje, obrazy i ryciny, przedstawiające budynki UW i ich wnętrza z czasów Fryderyka Chopina będzie można oglądać na wystawie na UW od 18 lutego. Wystawa ma związek z przypadającą na 22 lutego 200. rocznicą urodzin kompozytora.

  "Uniwersytet, jego budynki, sale i ogrody, odegrały szczególną rolę w życiu Chopina. Jako młody chłopiec w latach 1817-1827 tu właśnie mieszkał i dorastał w akademickiej atmosferze, zaś w 1829 roku, po trzyletnich studiach muzycznych oraz wykładach historii i literatury, został absolwentem Szkoły Głównej Muzyki Uniwersytetu Warszawskiego" - zachęcają organizatorzy wystawy, która, jak napisano w przesłanym PAP komunikacie, ma być "swoistą podróżą w czasie".

  Np. zwiedzający wystawę będą mogli się dowiedzieć, jak wyglądało mieszkanie rodziny Chopinów w oficynie Pałacu Kazimierzowskiego (obecnie mieści się tam Instytut Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego). Po przeprowadzce z Pałacu Saskiego w 1817 roku rodzina Chopinów zajmowała przez 10 kolejnych lat obszerne mieszkanie na drugim piętrze oficyny. Chopinowie prowadzili tam cieszącą się znakomitą renomą, pensję dla chłopców.

  Poza tym na wystawie przedstawione będą budynki uczelni, na której Chopin studiował oraz wnętrza sal wykładowych, bibliotek itp.

  "Na ekspozycję złożą się mało znane, niejednokrotnie niepublikowane wcześniej, rysunki, obrazy i ryciny. Dzięki wielkoformatowym wydrukom, filmowym rekonstrukcjom uniwersyteckich budynków i ich najpiękniejszych wnętrz, będzie można zanurzyć się w atmosferę czasów, gdy powstawały pierwsze mazurki i polonezy, +Rondo a la Krakowiak+, +Fantazja na tematy polskie" i obydwa koncerty fortepianowe Chopina" - napisali organizatorzy.

  Wystawa "Architektura i wnętrza Uniwersytetu Warszawskiego w czasach Chopina" będzie prezentowana w Galerii Pałacu Kazimierzowskiego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) od 18 lutego do 15 marca 2010 roku. Głównymi jej organizatorami są Zakład Tradycji Antyku w Sztukach Wizualnych Instytutu Archeologii UW, Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego i Biuro Promocji UW. ULA

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Salonik Chopinów – oddział Muzeum Fryderyka Chopina znajdujący się w lewej oficynie Pałacu Czapskich przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. Muzeum mieści się w zrekonstruowanym po wojnie największym pokoju ostatniego warszawskiego mieszkania najsłynniejszego polskiego kompozytora. Biblioteka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (BIH UW) – biblioteka wchodząca w skład systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu Warszawskiego, jedna z sześciu instytutowych bibliotek Wydziału Historycznego. Została założona wraz z Instytutem Historycznym w 1930 roku. Posiada ponad 220 tys. jednostek. Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego – jednostka podstawowa Uniwersytetu Warszawskiego znana wcześniej jako Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w nim około 130 pracowników naukowych i kształci się ponad 1200 studentów w trybie dziennym i wieczorowym. Wydział prowadzi studia doktoranckie w zakresie językoznawstwa i literaturoznawstwa orientalnego.

  Piotr Dyczek (ur. w 1956 r.) - polski archeolog, doktor hab. nauk historycznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik naukowy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest kierownikiem Zakładu Kultury Materialnej Antyku w tymże Instytucie oraz kierownikiem Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził liczne archeologiczne misje badawcze (m.in. w Egipcie, Sudanie, Bułgarii). Ewa Wycichowska (ur. w 1949 w Poznaniu) – choreograf, pedagog, tancerka, profesor sztuk muzycznych, kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

  Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego – ogród botaniczny zlokalizowany w Warszawie, będący od 1818 roku pod pieczą Warszawskiej Szkoły Lekarskiej, od 1916 roku odrodzonego Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1916 Uniwersytetu Warszawskiego i przemianowany na Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo zajmował powierzchnię 22,5 ha, jednak po powstaniu listopadowym i zamknięciu Uniwersytetu (1834) powierzchnię Ogrodu zmniejszono o trzy czwarte do ok. 5,16 ha. Dariusz Przybylski (ur. 28 lipca 1984 w Koninie) – polski organista i kompozytor. Od 2008 wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a w 2012 wybrany na prodziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki na czteroletnią kadencję.

  Ryszard Roman Zimak (ur. 11 lutego 1947 w Gdańsku) – polski dyrygent i pedagog, profesor sztuk muzycznych, rektor Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Pomnik Chopina w Hamamatsu stanowi kopię warszawskiego pomnika Chopina dłuta Wacława Szymanowskiego odsłoniętego 27 listopada 1926, wysadzonego w powietrze przez władze okupacyjne 31 maja 1940 i ponownie odsłoniętego w roku 1958. Znajduje się u szczytu wzgórza nazwanego imieniem Chopina, do pomnika prowadzą szerokie schody ogrodowe.

  Paweł Strzelecki (ur. 27 listopada 1975 w Zielonej Górze) − kompozytor, teoretyk muzyki i muzykolog. Od 2003 roku wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

  Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego - jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Pomnik Fryderyka Chopina w Poznaniu – pomnik polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina znajdujący się obecnie w parku jego imienia. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – założony w 2001 roku decyzją polskiego parlamentu na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2001 r. o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina.

  VI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbył się w dniach 22 lutego13 marca 1960 roku i stanowił element obchodów 150. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Wzięło w nim udział 77 pianistów z 25 krajów. Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego - jednostka naukowa prowadzona na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 16.02.2010. 18:53  


  Najnowsze