• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Bolesławcu odkryto średniowieczną garncarnię

  23.11.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Pozostałości pochodzącej prawdopodobnie z XV w. garncarni odkryli archeolodzy w Bolesławcu (Dolnośląskie). To już druga i jednocześnie najstrasza średniowieczna garncarnia znaleziona na terenie miasta.
  Pozostałości garncarni odkryto podczas prac ziemnych przy budowie galerii handlowej - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Bolesławcu Agnieszka Gergont.

  Odkrycia dokonali archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Wydobyli oni z ziemi niemal 4 tys. fragmentów ceramiki. ,,Pośród nich rozpoznano wiele ciekawych form: garnki różnej wielkości, dzbany i dzbanki, naczynia typu Tuellenkanne, butle, patelnie na nóżkach oraz pokrywki. Nie były one szkliwione. Na niektórych widoczne są ślady prostej dekoracji rytej, radełkowania oraz malatury" - poinformowała rzeczniczka.

  Cześć znalezionych naczyń nosi ślady deformacji, które powstały podczas wypalania. Wstępne datowanie znaleziska wskazuje na XV w.

  Bolesławiec od wieków słynie jako prężnie działający ośrodek wyrobów ceramicznych. W XIV w. odkryto w jego okolicach bogate pokłady glinki ceramicznej, z których czerpie się do dziś. Jak podaje rzeczniczka magistratu, w kronikach miejskich znajduje się informacja o istnieniu w XVI-wiecznym Bolesławcu pięciu garncarni; jednej w obrębie tzw. Górnego Przedmieścia i czterech położonych na terenie Dolnego Przedmieścia. W roku 2007 r. archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odkryli garncarnię przy ul. Piaskowej.

  Przełomowym dla miejscowego garncarstwa był wiek XIX. Wówczas to tworzył mistrz Johann Altmann, którego cienkościenna kamionka odlewana wraz z dekoracją z biało wypalającej się glinki, zdobyła uznanie króla Fryderyka Wilhelma III. W XIX w. w Bolesławcu funkcjonowało 15 dużych garncarni, których wyroby trafiały do wszystkich krajów Europy.

  Produkcja ceramiki została reaktywowana po II wojnie światowej. Dziś produkty bolesławieckich rzemieślników cenione są ze względu na walory użytkowe oraz artystyczne w wielu krajach na świecie. Ceramikę bolesławiecką charakteryzuje m.in. tzw. technika stempelkowa, w której wzory w postaci gałązek, kwiatów, ptaków i innych elementów graficznych nakładane są na naczynia ręcznie, za pomocą specjalnie przygotowanych stempli. (

  PAP - Nauka w Polsce

  pdo/ ls/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kościół Matki Bożej Różańcowej w Bolesławcu – rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w Bolesławcu, przy ulicy Ceramicznej. Parafia Świętej Trójcy w Bolesławcu - parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Bolesławiec diecezji kaliskiej. Została utworzona w 1269. Mieści się przy ulicy Zielonej w Bolesławcu. Prowadzą ją księża diecezjalni. Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu - rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w Bolesławcu przy Placu Zamkowym.

  Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Bolesławcu - rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się w Bolesławcu przy ulicy Kościelnej. Synagoga w Bolesławcu – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Bolesławcu na rogu dzisiejszych ulic Kubika i Wąskiej, w pobliżu domu dziecka i stawu miejskiego.

  Teatr Stary w Bolesławcu - powstał z przebudowy miejskiego arsenału w połowie XIX wieku. W 2012 roku zakończyła się rewitalizacja teatru w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, która pochłonęła kwotę około 6 mln PLN zdobytą na ten cel przez zarządzające budynkiem Starostwo Powiatowe w Bolesławcu przy udziale. Teatr odzyskał dawną świetność i znów gości artystów i widzów. Miejski Zakład Komunikacji w Bolesławcu Sp. z o.o., to przewoźnik świadczący usługi w zakresie pasażerskiego transportu zbiorowego. Działa od 1991 roku (powstanie MZK w wyniku podziału WPK Jelenia Góra na obszarze miasta i gminy Bolesławiec.

  Ceramika bolesławiecka, niem. Bunzlauer Keramik (niemiecka nazwa Bolesławca to Bunzlau), w innych językach używa się polskiej jak i niemieckiej nazwy miasta - ceramika produkowana w Bolesławcu i jego okolicach od XIV wieku, a po 1945 także w Niemczech przez wysiedlonych, np. w tzw. Wiosce garncarzy Fredersloh w Moringen. Wiadukt kolejowy w Bolesławcu jest to obiekt inżynierii kolejowej nad rzeką Bóbr znajdujący się na terenie miasta Bolesławiec w województwie dolnośląskim. Obiekt w całości wykonany jest z kamienia. Jest jednym z najdłuższych tego typu wiaduktów w Polsce i w całej Europie.

  Parafia pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu znajduje się w dekanacie Bolesławieckim wschodnim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Jóżef Gołębiowski. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 lutego 1983. Mieści się przy ulicy Jana Pawła II.

  Parafia pw. Świętych Cyryla i Metodego w Bolesławcu znajduje się w dekanacie Bolesławieckim wschodnim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Wojciech Mroszczak. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 6 sierpnia 1988. Mieści się przy ulicy Krótkiej.

  Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Bolesławcu znajduje się w dekanacie Bolesławieckim Zachodnim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Jerzy Adamczewski. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 stycznia 1972. Mieści się przy ulicy Ptasiej. Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu znajduje się w dekanacie Bolesławieckim Zachodnim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Stanisław Kusik. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 lipca 1972. Mieści się przy placu Zamkowym.

  Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu znajduje się w dekanacie Bolesławieckim wschodnim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Andrzej Jarosiewicz. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 stycznia 1945. Mieści się przy ulicy Kościelnej.

  Dodano: 23.11.2011. 00:04  


  Najnowsze