• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Centrum Nauki Kopernik otwarto laboratorium biologiczne

  15.11.2011. 14:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Od wtorku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie działa laboratorium biologiczne. Odwiedzający je uczniowie dowiedzą się m.in. czy można zobaczyć gen i samodzielnie wyizolować DNA oraz jak zidentyfikować bakterię i zbadać jej szkielet. Szczególne miejsce w programie laboratoryjnych zajęć zajmą zajęcia związane z genetyką.

  ,,Genetyka w ciągu ostatnich lat, jak żadna inna gałąź biologii obrosła uprzedzeniami i stereotypami, które wynikają z niewiedzy. Chcemy opowiedzieć, czym jest np. klonowanie, czym są rośliny modyfikowane genetycznie, i że ludzkość od setek lat modyfikowała rośliny genetycznie, tylko kiedyś robiono to nie w laboratorium, ale metodą krzyżowania różnych roślin" - powiedziała podczas wtorkowej inauguracja koordynatorka laboratorium biologicznego Agnieszka Kloch.

  Zajęcia laboratorium będą dostosowane do trzech grup zwiedzających. We wtorki i środy gimnazjaliści podczas warsztatów ,,Czy można zobaczyć własny gen" dowiedzą się, czym różni się gen od genomu i helisa od chromosomu. Samodzielnie wyizolują DNA i przygotują preparat chromosomów z korzenia rośliny, który potem obejrzą pod mikroskopem.

  ,,I ty zostaniesz biologiem molekularnym" - pod takim hasłem zaplanowano lekcje dla szkół ponadgimnazjalnych, które będą odbywały się w czwartki i piątki. Ich uczestnicy poznają podstawowe techniki wykorzystywane w biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. ,,Uczniowie poznają metodę oznaczania genetycznego tożsamości człowieka, czyli to w jaki sposób porównujemy profil genetyczny próbki z miejsca zbrodni z próbką podejrzanego" - zapowiedziała Kloch.

  Natomiast weekendowe zajęcia ,,Biolog na miejscu zbrodni" będą otwarte dla wszystkich chętnych, którzy ukończyli 13. rok życia. ,,Tam pokażemy wybrane metody biologiczne, które mogą być użyte w dochodzeniach kryminalistycznych, czyli np. oznaczenia bakterii" - opisała koordynatorka laboratorium.

  Do laboratoriów obowiązują oddzielne bilety, które można kupić tylko łącznie z biletem na wystawy stałe. Osoby, które wykupiły roczny bilet muszą dokupić jednorazowy bilet do laboratorium. Eksperymentatorzy dostaną specjalne karty, na których na bieżąco zapiszą wyniki wszystkich badań, zdjęcia, wykresy. Później wyświetlą to na swoich komputerach w domu lub w szkole.

  ,,Biologia nie jest tak spektakularna i widowiskowa, jak chemia. Trudno jest zrobić pokazy, które trwają dłużej niż kilka sekund. W naszych komórkach wszystko dzieje się powoli i potrzeba czasu" - przyznała Agnieszka Kloch.

  Prof. Magdalena Fikus z Rady Programowej CNK podkreśliła jednak, że choć biologia wymaga cierpliwości to jest nauką fascynującą. ,,Nawet jeżeli jakaś reakcja w organizmie przebiega szybko, to jej wynik obserwować jest bardzo trudno. Trzeba mieć trochę cierpliwości, ale każdy kto pracuje jako biolog i przychodzi do laboratorium codziennie, ma swoje własne małe odkrycia" - powiedziała PAP prof. Fikus.

  W ,,Koperniku" można już korzystać z otwartego w październiku laboratorium chemicznego. W grudniu rozpoczną pracę: pracownia robotyczna (6 grudnia) i laboratorium fizyczne (20 grudnia). ,,W laboratoriach chcemy stworzyć przestrzeń, w której ludzie będą mogli zobaczyć, czym jest nauka. Nasze wystawy zaciekawiają, angażują emocjonalnie. Tutaj uczniowie mogą lepiej poznać naukę, w tym przypadku biologię" - powiedział dyrektor CNK Robert Firmhofer.

  We wtorek, z okazji otwarcia nowego laboratorium, w CNK trwa Dzień Biologii - pracownię biologiczną można odwiedzić bezpłatnie, a na terenie Centrum na gości czekają specjalne atrakcje. Do godziny 17. dzięki grze planszowej będzie można przejść cykl rozwojowy tasiemca i przekonać się dlaczego trzeba myć ręce wracając z lasu. Do godz. 18 goście ,,Kopernika" będą mogli złożyć orgiami - fragmenty helisy DNA. Pod koniec dnia wszystkie kawałki zostaną połączone w jeden długi chromosom.

  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  agt/  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Fab Lab (z ang. Fabrication Laboratory) - to rodzaj pracowni lub małego laboratorium, w której mamy możliwość realizacji własnych projektów i pomysłów. Jest to miejsce dla osób które chcą realizować swoje marzenia, hobby, naukę lub pracę, a potrzebują narzędzi i przestrzeni oraz wiedzy technicznej. Techniki laboratoryjne to zespoły czynności, które rutynowo wykonuje się w laboratoriach i których opanowanie jest podstawowym warunkiem właściwej pracy eksperymentalnej. Laboratorium kosmiczne Columbus – europejskie laboratorium naukowe przeznaczone dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

  Laboratorium – pomieszczenie przeznaczone do przeprowadzania badań naukowych lub analiz lekarskich. Wyposażone w odpowiedni do tego celu sprzęt. Laboratorium postrzegane nie jako pomieszenie, lecz jako jednostka organizacyjna jest zespołem złożonym z ludzi, pomieszczenia i sprzętu. Stół laboratoryjny - specjalnie wykonany stół, służący do przeprowadzania badań w laboratorium. Stół stanowi podstawowe stanowisko pracy chemików, mikrobiologów i analityków medycznych.

  Analiza zdalna zwana teleanalizą to analiza chemiczna badanych obiektów dokonywana na odległość - bez sprowadzania obiektów do laboratorium. Stosowana jest przede wszystkim do badania obiektów, których w normalnych warunkach laboratoryjnych nie można przebadać, m.in do badania składu atmosfery, badania ciał niebieskich. Falkon (też falkonka, probówka Falkona, a także od nazwy innego producenta corning, właściwie probówka wirówkowa) - potoczna nazwa dla jednorazowych probówek wirówkowych wykonanych z tworzywa sztucznego. Używa się ich głównie laboratoriach biochemicznych i biologii molekularnej. Wykonane są najczęściej z przejrzystego polipropylenu lub polistyrenu, w przekroju są okrągłe i na dole zwężają się stożkowato. Posiadają zakrętkę, dzięki której można je hermetycznie zamknąć.

  Dygestorium, wyciąg laboratoryjny – przeszklona komora o kształcie dużej szafy, zaopatrzona w wydajny wentylator stale wydmuchujący z niej powietrze poza teren laboratorium (najczęściej umiejscowiony na dachu). Jej podstawowym zadaniem jest zapobieganie wydostawania się do atmosfery laboratorium szkodliwych substancji (trucizn, nieprzyjemnie pachnących gazów itp.), a także ochrona przed ewentualnymi pożarami i eksplozjami. Dygestoria stosuje się w laboratoriach chemicznych, biologicznych, analitycznych i przy niektórych rodzajach produkcji przemysłowej. Laboratorium Dextera (ang. Dexter’s Laboratory, 1996-2003) – amerykański serial animowany opowiadający o perypetiach młodego geniusza Dextera, który wybudował w swoim pokoju tajne laboratorium, oraz jego siostry Dee Dee.

  Wzorzec analityczny, substancja odniesienia - rodzaj jednorodnej substancji o ściśle określonym składzie ustalonym na podstawie wielokrotnych analiz, które zostały wczśniej wykonane ściśle określonymi metodami w różnych laboratoriach. Wzorzec analityczny jest powszechnie stosowany w analizach porównawczych, które pozwalają na sprawdzenie nowych metod produkcji, poprzez porównanie ich ze wcześniej opracowanymi, a także upewnienie się co do właściwego działania określonej aparatury.

  Retorta – okrągłe naczynie szklane z długą szyjką pełniącą funkcję chłodnicy, używane niegdyś w laboratoriach do destylacji. Wykonanie ze szkła i brak połączeń zapewnia dużą odporność chemiczną i umożliwia destylację cieczy żrących. Obecnie zamiast retort używa się szlifowe zestawy do destylacji.

  Cannula - cienka, długa i giętka igła wykonana ze stali nierdzewnej, zaostrzona na obu końcach, która służy w laboratorium do transferowania (lewarowania) cieczy z jednego naczynia do drugiego bez kontaktu z otoczeniem. Eksperyment biologiczny – badanie przeprowadzone w ściśle zaplanowanych warunkach, np.: w laboratorium, oraz według określonych zasad. Polega na celowym wywołaniu konkretnych zjawisk w układach biologicznych (np.: organizmy, populacja) oraz obserwowaniu ich przebiegu. Najczęściej celem eksperymentu biologicznego jest sprawdzenie (weryfikacja) postawionej hipotezy, następnie jej przyjęcie lub odrzucenie, a także poznanie prawidłowości rządzących określonym układem biologicznym.

  Subaseal - rodzaj gumowego korka stosowanego w laboratoriach chemicznych, który używa się razem z cannulami i igłami laboratoryjnymi.

  Dodano: 15.11.2011. 14:19  


  Najnowsze