• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W internecie można już sprawdzić, gdzie w Polsce leży śnieg

  25.11.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Internetowy serwis, pokazujący - na bazie danych satelitarnych - jak dużą część Polski pokrywa śnieg, uruchomili naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) w Warszawie. 

  Pod adresem http://gmes.cbk.waw.pl/snieg/ można obejrzeć aktualizowaną codziennie grafikę, która pokazuje pokrywę śnieżną kraju. W serwisie dostępne są również dane archiwalne sięgające 1997 roku - poinformował Zespół Obserwacji Ziemi CBK PAN w przesłanym PAP komunikacie.

  Informacja, na której bazują analizy naukowców z PAN, w całości pochodzi z obserwacji satelitarnych.

  ,,Satelita pozwala nam za jednym razem zobaczyć, co się dzieje w całym kraju, a nie tylko w wybranych miastach, jak ma to miejsce przy obserwacjach naziemnych. To ważne przy badaniach pokrywy śnieżnej, która nie ma rozkładu ciągłego - mamy śnieg pod stopami, ale kilometr dalej może go już nie być: obserwator naziemny o tym nie wie, satelita - już tak" - wyjaśnił dr Andrzej Kotarba, klimatolog z CBK PAN, pomysłodawca serwisu.

  Naukowcy zaznaczyli przy tym, że zamieszczone w serwisie informacje nie powiedzą nam, czy najbliższy weekend spędzimy odśnieżając podjazd lub chodnik. Pozwalają jednak ogólnie oszacować, na ile jest to prawdopodobne.

  Bardziej dociekliwi użytkownicy serwisu znajdą w nim wiele danych ilustrujących charakter minionych zim.

  ,,Zauważamy tu dwa kontrastujące ze sobą typy zim: +łagodną+ i +ostrą+. Dominują te pierwsze, cechujące się wieloma krótkotrwałymi epizodami śnieżnymi w ciągu sezonu: śnieg zasypuje znaczną część Polski, ale tylko na kilka-kilkanaście dni, po czym następuje odwilż i sytuacja powtarza się po pewnym czasie. Gdy zima jest +ostra+, pokrywa śnieżna potrafi utrzymywać się na obszarze całego kraju nawet przez dwa miesiące. Nasze wykresy doskonale to ilustrują" - opisał dr Kotarba.

  Jak można przeczytać na stronie serwisu, pokrywa śnieżna jest jednym z najbardziej charakterystycznych wyznaczników pory zimowej. ,,Jej obecność wpływa na zmianę struktury bilansu energii - śnieg odbija dużo więcej promieniowania, niż niepokryta śniegiem roślinność, co powoduje ochładzanie atmosfery. Jednocześnie pokrywa śnieżna jest formą retencji wody, uwalnianej do środowiska z nastaniem wiosny lub nadejściem odwilży. Pojawienie się śniegu wpływa także na nasze codzienne życie - +ataki+ zimy znacząco utrudniają komunikację, kilka razy w roku paraliżując ruch na drogach i lotniskach. Szybko topniejący śnieg, niczym ulewne opady, gwałtownie dostarcza wody do sytemu rzecznego, co może skutkować wzrostem poziomu rzek, a nawet wystąpieniem zimowych i wiosennych powodzi" - napisali badacze.

  Serwis CBK PAN powstał w ramach międzynarodowego projektu GEONetCab (GEO Network for Capacity Building), którego celem jest określenie i wspomaganie warunków funkcjonowania rynku produktów, wykorzystujących zobrazowania satelitarne Ziemi. Szczególny nacisk w projekcie położony jest na monitoring środowiska i klimatu. Projekt realizują specjaliści z Polski (CBK PAN) oraz Holandii, Francji, Czech, Maroka i RPA.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Błoto pośniegowe – topniejący na drodze śnieg, często także wymieszany z piaskiem i środkami chemicznymi stosowanymi do obniżenia temperatury topnienia wody. Termin stosowany w opisie warunków panujących na drogach. Wymieniany jest jako jeden ze stanów opisu nawierzchni po opadach śniegu (nawierzchnia sucha, błoto pośniegowe, śnieg, woda) oraz jeden ze stanów utrzymania drogi po opadach śniegu (śnieg luźny, śnieg zajeżdżony, błoto pośniegowe, nabój śnieżny). Kolorowy śnieg – śnieg zabarwiony na pewien określony kolor (zwykle jest to czerwony śnieg), często o różnym nasyceniu barwy, dający niecodzienny efekt w wyglądzie krajobrazu. Najczęstszą przyczyną jego powstawania jest obecność naśnieżnych glonów. Rzadziej źródłem zabarwienia są czynniki fizyczne, np. opadający pył. Ponad śnieg - polski film niemy z 1929 roku, będący ekranizacją dramatu Ponad śnieg bielszym się stanę Stefana Żeromskiego.

  Zawłotnia śnieżna (Chlamydomonas nivalis) – gatunek glonu z rodziny zawłotniowatych. Jednokomórkowa zielenica o postaci wiciowca. Kriobiont naśnieżny dający zakwity, znane jako czerwony śnieg, a w literaturze podróżniczej, zwłaszcza dotyczącej Stanów Zjednoczonych – śnieg arbuzowy. Lepa (ang. snow slush) – śnieg, który pada na powierzchnię wody i nie topi się, gdyż woda ma temperaturę 0 °C bądź jest przechłodzona. Lepa jest prawie przezroczysta i można ją zobaczyć tylko gdy jesteśmy bezpośrednio nad wodą. Po zamarznięciu tworzy biały lód. Przy gwałtownym ochłodzeniu się powietrza zamienia się w lód śnieżny.

  Zima stulecia – określenie stosowane w odniesieniu do najostrzejszej zimy w danym stuleciu (zdarzającej się raz na sto lat). Potocznie jest jednak powszechnie stosowane (i często nadużywane) w odniesieniu do bardzo ostrej zimy, podczas której temperatura powietrza wykazuje znaczne odchylenie poniżej normy wieloletniej dla danego obszaru, suma opadów śniegu i ich natężenie oraz grubość pokrywy śnieżnej znacznie przekraczają normę wieloletnią, a anomalie te utrzymują się znacznie dłużej, niż ma to miejsce podczas przeciętnej zimy i obejmują znaczną część powierzchni kraju lub kontynentu, a nawet półkuli. Miano zimy stulecia bywa używane również wtedy, gdy spełna ona tylko jedno z powyższych kryteriów – może np. odnosić się zarówno do zimy niemal bezśnieżnej, ale za to ekstremalnie mroźnej, jak i do zimy przeciętnej pod względem termicznym, ale z ekstremalnie wysokimi sumami opadów śniegu. Ponadto znaczenie ma subiektywne odczucie stopnia dokuczliwości anomalii dla codziennego życia, funkcjonowania gospodarki i transportu. Wyśnikówka – polana na północnych zboczach Mogielicy w Beskidzie Wyspowym. Znajduje się przy zielonym szlaku turystycznym z Dobrej na Mogielicę. Na szczyt Mogielicy jest stąd jeszcze ok. 20 min. Polana zajmuje fragment grzbietu i dwa jego dość strome stoki. Jest bardzo charakterystycznym elementem sylwetki Mogielicy, rozpoznawanym z dużych odległości. Przed wojną była intensywnie wypasana i częściowo koszona. Jeszcze w latach 70. pod lasem stał szałas pasterski. Dzisiaj jest dla turystów ulubionym miejscem do odpoczynku po stromym podejściu od Przełęczy Rydza-Śmigłego. Roztaczają się stąd bardzo szerokie widoki. Wczesną wiosną na polanie licznie zakwita śnieżyczka przebiśnieg, jesienią cała polana pokrywa się kępami fioletowo kwitnącej goryczki trojeściowej. Od czasu zaprzestania użytkowania polany obserwować tutaj można sukcesję ekologiczną – stopniowe zarastanie polany zmieniającymi się zespołami roślinności, ostatecznym efektem którego jest las.

  Efekt Slashdota – termin określający znaczne spowolnienie działania lub całkowite zablokowanie jakiegoś serwisu internetowego spowodowane nagłym wzrostem liczby odwiedzających ten serwis, gdyż pojawiające się tam informacje zostały zacytowane lub podlinkowane w jakimś innym, dużym i popularnym serwisie internetowym. Mniejsze serwisy internetowe są często uruchamiane na komputerach i łączach nieprzygotowanych do obsługi wielkiej liczby odwiedzających - nagły wzrost popularności powoduje znaczny wzrost ruchu sieciowego skierowanego do takiego serwisu, co pociąga za sobą znaczne wydłużenie czasu odpowiedzi i często zupełne zablokowanie. Czerwony śnieg – zakwit śniegu powodowany przez glony o czerwonej barwie. W Stanach Zjednoczonych nazywany jest również śniegiem arbuzowym, ponieważ nie tylko ma barwę miąższu arbuza, ale może również wydzielać delikatną arbuzową woń ujawniającą się podczas jego zgniatania (np. deptania). Czerwony kolor nadaje astaksantyna, barwnik karotenoidowy znajdujący się w ciele glonów poza chloroplastami, a służący ochronie przed silnym, szczególnie w górach, na odbijającej światło powierzchni śniegu, promieniowaniem ultrafioletowym.

  Blashyrkh jest fikcyjnym, nieistniejącym królestwem. Pojawia się w tekstach blackmetalowego zespołu Immortal. Według wokalisty, kraina została stworzona przez niego i Demonaza, pierwszego gitarzystę zespołu. Informacje o tym miejscu można wyczytać z tekstów piosenek Immortala, szczególnie dużo opisów znajduje się na płycie "At the Heart of Winter. Blashyrkh jest krainą wysuniętą na północ. Panuje tam wieczna zima, wszystko pokrywa śnieg i lód, a władzę sprawuje bóstwo zwane "Mighty Ravendark".

  Wyleżysko (zwane też wyleżyskiem śnieżnym) to miejsce, w którym długo zalega śnieg. Wyleżyska znajdują się głównie na północnych stokach wysokich gór, w miejscach, gdzie prawie nigdy nie dociera bezpośrednio słońce i gdzie zgromadzone są duże masy śniegu. Są to głębokie nisze skalne, rowy rozpadlinowe i górne odcinki żlebów, w których w czasie zimy gromadzą się duże ilości śniegu, głównie w wyniku nawiewania ze stoków południowych, a także z drobnych lawin. Miejsca takie znajdują się w niewielkich kotlinach, na dnie kotłów polodowcowych, w lawiniskach. Miąższość śniegu jest tu największa i wynosi pod koniec zimy do kilku metrów a śnieg zalega od kilku miesięcy do wielu lat.

  Zadymka – śnieżyca połączona z silnym wiatrem. Nie powinna być mylona z zamiecią, w trakcie której nie pada śnieg, lecz wiatr unosi z ziemi wcześniej opadłe płatki śniegu. Śnieg – opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, łączących się w płatki śniegu. Po opadnięciu na ziemię tworzy porowatą pokrywę śnieżną, także nazywaną śniegiem.

  Chamefity, chameofity (gr. chamei = na ziemi, phyton = roślina), rośliny niskopączkowe – jedna z form życiowych roślin z klasyfikacji opracowanej przez Christena Raunkiæra. Obejmuje rośliny, których pączki umożliwiające odtworzenie się rośliny w przyszłym sezonie wegetacyjnym znajdują się ponad ziemią, ale nie wyżej niż 0,3 m–0,5 m. Takie usytuowanie pąków zimujących jest przystosowaniem do przetrwania niekorzystnej dla wegetacji pory roku – pod pokrywą śnieżną chronione są przed przemarznięciem. Karłowy wzrost umożliwia tej grupie występowanie także w ekosystemach suchych i gorących (pustynnych).

  Dodano: 25.11.2011. 00:11  


  Najnowsze