• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W najbliższy weekend obchodzimy Europejskie Dni Ptaków

  30.09.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W najbliższą sobotę i niedzielę w obchodzimy święto ptaków migrujących. Z tej okazji Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zaprasza chętnych na ornitologiczne wycieczki i spacery.

  Europejskie Dni Ptaków są świętem ptaków migrujących. Dla przyrodników i pasjonatów z całej Europy jest to okazja, by wybrać się do lasów, parków, na łąki i nad stawy i pożegnać skrzydlate bractwo odlatujące do ciepłych krajów.

  Dla niektórych gatunków będzie to daleka wędrówka na inne kontynenty. Inne przebędą krótszą drogę, kierując się ku cieplejszym rejonom Europy zachodniej lub południowej. Z drugiej strony wiele gatunków ptaków przylatuje na zimę do Polski z północy i wschodu (m.in. te, które zimowy czas spędzają na wodach przybrzeżnych Bałtyku).

  Z okazji Dni Ptaków na pierwszą sobotę i niedzielę października OTOP zaplanowało jesienne spacery ornitologiczne. Przewodnicy - wolontariusze wspomogą uczestników swoją wiedzą i doświadczeniem w terenie - poinformowała PAP reprezentująca towarzystwo Katarzyna Groblewska.

  Europejskie Dni Ptaków odbędą się w 114 polskich miastach. W zeszłym roku wzięło w niej udział prawie 3,5 tys. Polaków - poinformowała Groblewska.

  Przykładowa, zaplanowana na sobotę wycieczka w Puławach (zbiórka o 10.00 w Pałacu Czartoryskich) potrwa cztery godziny. Przy odrobinie szczęścia, spacer po parku, w rejonie Łachy Wiślanej, ogródków działkowych, wału wiślanego i mostu im. I. Mościckiego pozwoli zobaczyć m.in. zimorodka, gągoła, dzięcioły, żurawia, czaple, kormorana i czajkę - zapowiadają organizatorzy. Pełny program wycieczek można przejrzeć na stronie http://otop.org.pl/obserwacje/europejskie-dni-ptakow/zapraszamy-na-wycieczki/

  Zgodnie z sugestią organizatorów, na wyprawę warto zaopatrzyć się nie tylko w lornetki, ale także w długopisy i ołówki, które przydadzą się do wypełnienia formularzy (również pobranych ze strony OTOP) i notowania obserwacji.

  "Patronem" tegorocznych Dni Ptaków został raniuszek - uważany przez ornitologów za jednego z najsympatyczniejszych ptaków, jakie można u nas spotkać. Nietrudno go rozpoznać - przypomina małą, puchatą kulkę piór z długim ogonem. Ma krótki, ciemnoszary dziób i oczy jak węgielki.

  Raniuszki, choć niewielkie, są mistrzami budownictwa. Tworzą gniazda, których wysokość może dochodzić do ćwierć metra. Para ptaków buduje je nawet miesiąc z mchów, roślinnych włókien i pajęczyn. Środek wyścieła piórami - w jednej raniuszkowej siedzibie może ich być nawet dwa tysiące.

  Na całym obszarze występowania raniuszka (obejmującym dużą część Europy i Azji) wyodrębniono łącznie 19 podgatunków. Europejską populację tych ptaków szacuje się na 4-10 mln par. Osobniki z populacji z Europy północnej i wschodniej podejmują nieregularne wędrówki, które co kilka lat przybierają formę nalotu. Zdarzają się wtedy dni, kiedy ornitologom udaje się zaobrączkować nawet kilka tysięcy tych ptaków.

  Największa szansa na spotkanie raniuszka pojawia się właśnie w październiku. Najlepiej szukać w lasach i wśród skupisk drzew, czasami w miejskich parkach.

  PAP - Nauka w Polsce

  zan/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (dawniej Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, PTOP) – organizacja zajmująca się ochroną ptaków i ich siedlisk. Działa w Polsce północno-wschodniej, zostało powołane do życia w 1985 roku w Białowieży. BirdLife International (pierwotnie International Council for Bird Preservation - Międzynarodowa Rada Ochrony Ptaków) - to międzynarodowa organizacja, której celem jest ochrona ptaków oraz ich siedlisk. BirdLife International jest federacją organizacji zajmujących się ochroną ptaków z różnych krajów, tzw. organizacji partnerskich. Polskim partnerem BirdLife International jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, OTOP – pozarządowa organizacja działająca w Polsce od 1991 roku. Zajmuje się ochroną ptaków dziko żyjących i ich siedlisk, badaniami naukowymi, zbieraniem danych związanych z polską awifauną, propagowaniem wiedzy o ptakach w różnych grupach społecznych i wiekowych. OTOP jest polskim partnerem BirdLife International. Obecnym prezesem Towarzystwa jest Gerard Sawicki, popularyzator wiedzy o ptakach. Prowadził Ptakoluba na antenie TVP1 pod koniec ubiegłego wieku. Działaczką OTOP jest Małgorzata Górska.

  Wędrówka pętlowa – rodzaj wędrówki ptaków polegający na tym, że trasa przelotu wiosennego ptaków jest inna niż trasa przelotu jesiennego. Śledząc trasę przelotu ptaków odnosimy wrażenie, że przemieszczają się one po pętli. Ten typ wędrówki możemy obserwować, np. u australijskich burzyków. Nowe gatunki ptaków opisane po 1990 roku: Wymieniono jedynie nowo opisane (od roku 1990) gatunki ptaków żyjące lub wymarłe w czasach współczesnych (nowożytnych). Ponadto, w szczególności w ostatnim okresie, pojawia się szereg nowych gatunków ptaków będących wynikiem wyodrębnienia z innych gatunków (np. poprzez podniesienie form, traktowanych do niedawna np. jako podgatunki, do rangi gatunków). W literaturze ornitologicznej te nowo wyodrębnione gatunki nazywa się bardzo często splitami. Proces w odwrotnym kierunku zachodzi w o wiele mniejszym nasileniu. Powyższe procesy kształtują liczbę uznawanych gatunków ptaków na świecie.

  Nektarniki (Nectariniidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca około stu dwudziestu gatunków ptaków, występujących w większości w Afryce, kilka gatunków można spotkać w południowej Azji. Jeden gatunek – nektarnik ciemnogardły – występuje także w Australii (jest to gatunek wyznaczający południowo-wschodnią granicę występowania rodziny). Społeczny rezerwat Karsiborska Kępa – obszar poddany ochronie przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na wyspie Karsiborska Kępa. Nie jest objęty formalną formą ochrony na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody.

  Wybrzeże Trzebiatowskie (PLB320010) – obszar specjalnej ochrony ptaków w północno-zachodniej Polsce, nad Morzem Bałtyckim, o powierzchni 31 757,6 ha, w całości w woj. zachodniopomorskim, na Pobrzeżu Szczecińskim. Celem utworzenia obszaru jest ochrona populacji dziko występujących ptaków oraz utrzymanie ich siedlisk w niepogorszonym stanie. Stwierdzono występowanie na tym terenie 35 gatunków ptaków z Załącznika II Dyrektywy Ptasiej. Koralniki, kurobrody) (Callaeidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych, obejmująca kilka gatunków ptaków, występujących wyłącznie w Nowej Zelandii.

  Pełzacze, pełzaczowate (Certhiidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca kilka gatunków małych ptaków. Pełzacze występują w Europie i północnej Azji. Pełzacz amerykański występuje w Ameryce Północnej, a pełziec na subkontynencie indyjskim i w Afryce subsaharyjskiej. Pełzacze są bardzo podobne w wyglądzie i zachowaniu, dlatego też na obszarach, gdzie występuje więcej niż jeden gatunek, odróżnienie ich sprawia duże trudności. Pełzaczowate nie podejmują dalekich migracji.

  Dodano: 30.09.2011. 00:04  


  Najnowsze