• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warszawska Kawiarnia Naukowa w 10. rocznicę urodzin

  13.11.2009. 17:33
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Pierwsze inauguracyjne spotkanie warszawskiej kawiarni naukowej odbyło się w listopadzie 1999 roku w sali posiedzeń senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Pomysłodawczynią i inicjatorką spotkania była prof. Magdalena Fikus, którą zainspirowała internetowa strona Kate Fletcher z Nottingham (pani profesor poznała ją kilka lat później na międzynarodowym zlocie kawiarni naukowych w Newcastle). Kawiarnię organizowały i do dziś robią to reprezentanci Festiwalu Nauki, Uniwersytetu Warszawskiego i kolejnych sponsorów medialnych.

  Kawiarnia ma wciąż swoją wierną publiczność, ale i przybywa jej nowych gości. Przez minione lata Polityka drukowała dla niej pomysłowe i dowcipne plakaty, i Polityka i Przekrój stworzyły kawiarniane logo. Kawiarnia - jak mówi prof. Fikus - skupia wokół siebie sporą grupę stałych bywalców i korespondentów, regularnie pisze o niej Przekrój, Festiwal Nauki, portal Nauka w Polsce PAP. Audycje na jej temat emitowało radio Bis, obecnie robi to TOK FM. Od ubiegłej wiosny jej spotkania na żywo relacjonuje internetowa telewizja lookr.TV.

  Prawie wszystko na temat kawiarnianych dziejów można znaleźć w czterotomowej Kronice, pisanej własnoręcznie i ilustrowanej własnymi zdjęciami prof. Fikus. Niebawem znajdzie się w niej nowy wpis z datą 16 listopada i godz. 18.00, kiedy to z okazji swych dziesiątych urodzin w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny na Skwerze Hoovera stołeczna kawiarnia naukowa rozpocznie swoje specjalne, jubileuszowe spotkanie. Jego temat ma być niespodzianką.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kawiarnia Dobskiego – jedna z największych i najmodniejszych kawiarni międzywojennego Poznania zlokalizowana przy ul. Fredry 13. Kawiarnia Noworolski (potocznie Noworol) – kawiarnia mieszcząca się na parterze krakowskich Sukiennic, od strony kościoła Mariackiego. Kawiarnia „?” (Кафана ?, Кафана Знак Питања/Kafana ?, Kafana Znak Pitanja) – jedna z najbardziej znanych zabytkowych kawiarni w Belgradzie (ul. Kralja Petra 6). Założona w 1823 r. przez Księcia Miloša, była następnie prowadzona przez doktora Ećima Toma i stąd nosiła nazwę „Kawiarnia-restauracja Ećima Toma”. Kiedy jednak przemianowano ją (jeszcze w 1. połowie XIX w.) na „Kawiarnię Katedralną”, zaprotestowały władze duchowne, widząc w tej nazwie brak poszanowania dla domu Bożego, jakim jest katedra, mimo że – właśnie przez poszanowanie – właściciel zakazał palenia tytoniu przed wejściem do kawiarni. Ponieważ rozstrzygnięcie kwestii dopuszczalności takiej nazwy dla kawiarni przeciągało się, właściciel ugodowo zdjął szyld z nazwą „Kawiarnia Katedralna” i zawiesił w tym miejscu szyld ze znakiem zapytania: „?”. Problem nazwy do dzisiaj nie został rozwiązany i zapewne poszedłby w zapomnienie, gdyby nie to, że w międzyczasie nazwa „?” przyjęła się na tyle, iż dzisiaj kawiarnia pod tą nazwą i z szyldem „?” jest atrakcją turystyczną miasta.

  Dziurka - warszawska kawiarnia działająca w latach 20. XIX wieku. Mieściła się ona na półpietrze pałacu Teppera przy ul. Miodowej 3. Zamknięta po upadku powstania listopadowego. Kawiarnia Szkocka – nieistniejąca już dziś, przedwojenna lwowska kawiarnia, położona w centrum miasta, na Placu Akademickim, w pobliżu starego gmachu Uniwersytetu. Obecny adres to Prospekt Szewczenki 27, u zbiegu ulic Fredry i Hercena.

  Suchy Las, Kawa na Suchym Lesie - kawiarnia powstała w 1822 r., założona przez K. Bautza w Kamienicy Gaszyńskiego przy ul. Długiej w Warszawie (na wprost kościoła pijarów). Śląska Kawiarnia Naukowa – stowarzyszenie koordynowane przez Tomasza Rożka. Jednym z projektów stowarzyszenia są comiesięczne spotkania służące popularyzacji nauki. Stowarzyszenie organizuje też interaktywną wystawę edukacyjną "Dolina Węgla".

  Jama Michalika – jedna z najstarszych krakowskich kawiarni. Znajduje się na Starym Mieście w Kamienicy Bełzowskiej przy ul. Floriańskiej 45. Konferencja naukowa – spotkanie grupy naukowców, praktyków i osób zainteresowanych pewnym działem nauki. W ramach spotkania referowane są wyniki badań naukowych lub odbywa się seria krótkich wykładów monograficznych i dyskusji na określony temat. Konferencje, obok publikacji, są jedną z dwóch podstawowych form prezentowania i dyskutowania wyników badań naukowych. Wystąpienia na konferencjach naukowych, w których prezentuje się swoje wyniki badań są nazywane prezentacjami, komunikatami, doniesieniami wstępnymi, referatami. Materiały konferencji mogą być publikowane.

  Agentki – polska komedia kryminalna emitowana przez telewizję Polsat od 1 października do 3 grudnia 2008 roku. Obecnie serial można obejrzeć dzięki ipla (dostęp darmowy). Reżyserem serialu był Piotr Wereśniak, a główną rolę grała Anna Guzik. Wcieliła się ona w postać emerytowanej policjantki, która, mając 34 lata, postanawia odejść na emeryturę po akcji, w której została postrzelona. Joanna Muzyka rozpoczyna nowe życie w kawiarni podarowanej jej przez ojca. Jednak ta praca nie jest szczytem jej marzeń, więc oferuje ludziom usługi detektywistyczne. Średnia oglądalność serialu to ok. 2 miliony widzów.

  Kantyna (wł. cantina znaczy piwnica) – niewielki sklep wojskowy, sprzedający podstawowe produkty (dla wojska lub pracowników cywilnych danej instytucji): papierosy, prasę, środki czystości, bieliznę, herbatę itp. Bywa łączony z barem lub kawiarnią.

  Kawiarnia artystyczna "Węgliszek" – kawiarnia i klub muzyczny, należąca w latach 1993-2012 do Miejskiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy. Mała Ziemiańska – znana warszawska kawiarnia okresu dwudziestolecia międzywojennego. Założona w 1918 r., mieściła się przy ul. Mazowieckiej 12, w neorenesansowej kamienicy zbudowanej w 1857 roku. Z czasem otworzono kilka filii kawiarni na terenie Warszawy. Kawiarnia nazwę zawdzięcza swojemu sąsiedztwu z Towarzystwem Kredytowym Ziemskim, zaś określenie "mała" wiązało się z początkowo niewielkim rozmiarem lokalu. Wnętrze było pokryte polichromią autorstwa Wacława Borowskiego.

  Costa Coffee – sieć kawiarni z siedzibą w Dunstable (hrabstwo Bedfordshire, Anglia). Największa w Wielkiej Brytanii i druga co do wielkości na świecie (za Starbucksem). Polityka naukowa definiowana jest jako działalność państwa oraz innych instytucji publicznych mająca na celu takie wpływanie na naukę, które w sposób optymalny przyczyni się do wzrostu gospodarczego i rozwoju społecznego przy jak najlepszym wykorzystaniu środków na badania naukowe. Często do szeroko rozumianej polityki naukowej zalicza się także politykę innowacyjną, której zadaniem jest wprowadzanie wyników badań naukowych, wynalazków i usprawnień do praktyki gospodarczej. Jest to jedna z najmłodszych dziedzin polityki gospodarczej, ukształtowała się dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Przełomową datą jest rok 1935, kiedy to wydano pracę J.D.Bernala pt. "The Social Function of Science"("Społeczna funkcja nauki"), ujmującą całościowo problemy nauki we współczesnym świecie. W 1967r. we Frascati(Włochy) odbyła się konferencja przedstawicieli krajów skupionych w OECD, w trakcie której wypracowano wiele zaleceń i definicji dotyczących polityki naukowej, będących podstawą obecnego rozwoju tej dziedziny. Dzięki ustaleniom z 1967r. w wielu krajach, także w krajach rozwijających się, utworzono organy decyzyjne a szczeblu rządowym odpowiedzialne za politykę naukową.

  Prowincja (lub Stara Prowincja) – krakowska kawiarnia funkcjonująca w latach 2000–2011, mieszcząca się przy ulicy Brackiej. Bistro – niewielki, często zajmujący narożny budynek lokal gastronomiczny w Paryżu, który jest specyficzną kombinacją restauracji z barem i kawiarnią.

  Dodano: 13.11.2009. 17:33  


  Najnowsze