• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Widowisko ,,Światło i Dźwięk na malborskim zamku obchodzi 30-lecie istnienia

  16.06.2010. 02:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pierwszy spektakl ,,Światło i Dźwięk" w Muzeum Zamkowym w Malborku odbył się 1 lipca 1980 roku. Początkowo widowiska odbywały się tylko podczas dwóch letnich miesięcy, ale ze względu na wielkie zainteresowanie przedłużono sezon, który trwa obecnie od połowy kwietnia do połowy września. Co roku spektakl zlokalizowany w obrębie Zamku Średniego i Wysokiego podziwia około 15 tysięcy widzów. W 2005 w roku ze względu na długą eksploatację sprzętu podjęto decyzję o wymianie układów sterowniczych i przejściu z analogowego systemu odtwarzania na cyfrowy.

  ,,Widowisko mimo różnych zawirowań politycznych i ideologicznych, cieszy się wciąż niemałym zainteresowaniem - mówi Janusz Orłowski, który opiekuje się spektaklem na malborskim zamku. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości całe widowisko, tak w części artystycznej, jak również i technicznej zostanie wpisane na listę zabytków" - dodaje.
   
  Pomysł i scenariusz widowiska powstał w 1978-9  roku w ówczesnym Ministerstwie Kultury. Wzorem dla polskich władz były spektakle typu ,,światło i dźwięk" realizowane pośród malowniczych zamków nad francuską Loarą.

  Spośród wielu zamków i pałaców wybrano Malbork i Wilanów. Do prac związanych z realizacją spektakli przystąpiono z wielkim rozmachem. Zatrudniono najwybitniejszych scenarzystów - m.in. M. Konopkę, reżysera - A. Nardellę oraz wielu wówczas najbardziej znanych aktorów: m.in. Gustawa Holoubka, Romana Wilhelmiego czy Daniela Olbrychskiego.

  Sprzęt do iluminacji zakupiono w firmie Philips, natomiast sterowanie całym widowiskiem oparto na urządzeniach wykonanych przez  pracowników z Politechniki Wrocławskiej i magnetofonie studyjnym 16- śladowym firmy 3M. Rozmieszczono 120 różnego typu lamp i reflektorów oraz zastosowano kilometry przewodów sterowniczych, oświetleniowych i głośnikowych. Zainstalowano trzydzieści trzy głośniki - które mają za zadanie przybliżyć słuchaczom dramaturgię i stworzyć jak najlepszą atmosferę na widowisku.

  ,,Obecnie widowisko nadal funkcjonuje w oparciu o technologię sprzed trzech dekad. Wymieniliśmy przede wszystkim sprzęt sterowniczy i system transmisji - z analogowego na cyfrowy. Dotychczas stosowana aparatura jest unikatowa i można śmiało zakwalifikować ją jako zabytek techniki. Najważniejsze jednak, że widowisko nadal cieszy się uznaniem i co roku gromadzi tłumy" - podsumowuje Orłowski.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Spektakl lub widowisko teatralne (fr. spectacle, łac. spectaculum) – utwór dramatyczny lub inne dzieło sztuki teatralnej odegrane przez aktorów przed zgromadzoną w tym celu publicznością. Widowisko teatralne stanowi efekt połączenia różnych sztuk – literatury (w wypadku przedstawienia dramatu), sztuki aktorskiej, muzyki (zwłaszcza w przedstawieniach muzycznych, jak opera lub operetka), choreografii (zwłaszcza w przypadku widowisk baletowych). Koordynatorem i właściwym twórcą widowiska teatralnego jest przeważnie reżyser. Takahashi Seisakusho – japońska firma produkująca sprzęt optyczny, w większości przeznaczony do amatorskich obserwacji astronomicznych, głównie teleskopów astronomicznych, montaży do nich oraz różnego osprzętu i akcesoriów. Firma powstała w 1967 roku, jest znana wśród miłośników obserwacji astronomicznych na całym świecie i cieszy się wśród nich dużą renomą jako jeden z najlepszych pod względem jakości optyki i mechaniki producentów teleskopów astronomicznych na świecie. Firma znana jest na świecie przede wszystkim z produkcji bardzo wysokiej jakości refraktorów apochromatycznych do produkcji których stosowane jest szkło fluorytowe oraz teleskopów typu Mewlon w systemie Cassegraina. Choć ceny sprzętu firmy Takahashi liczone są zwykle w tysiącach dolarów ma ona liczne grono entuzjastów a posiadaczy jej produktów można spotkać coraz częściej również w Polsce. Pod względem jakości optyki firma stawiana jest w ścisłej światowej czołówce obok takich marek jak amerykańska Astro-Physics czy niemiecka TMB. 29 czerwca 1950 roku, podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1950, które odbywały się w Brazylii, doszło do spotkania pomiędzy reprezentacją Anglii a reprezentacją Stanów Zjednoczonych, w którym to drużyna "Jankesów", sensacyjnie zwyciężyła 1:0. Zdarzenie to zaczęto później nazywać "Cudem na trawie" (Miracle on Grass). Mecz ten odbył się w Belo Horizonte na stadionie Estádio Independência, gdzie widowisko to oglądało 10 000 kibiców. W roku 2005 powstał film fabularny pt. "Gra ich życia", który przybliżył wydarzenia z tego spotkania.

  Muzeum Zamkowe w Malborku – muzeum o charakterze historyczno-artystycznym oraz placówka kulturalno-naukowa powołana dnia 1 stycznia 1961 roku. Mieści się w historycznym zamku krzyżackim w Malborku, w którym zgromadzono ponad 40 tys. muzealiów, głównie dzieł rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego. Sprzęt burzący - jest to sprzęt używany przez straż pożarną, służący do wykonywania różnych prac rozbiórkowych na terenie akcji ratunkowej (np. wyburzenia pozostałości ścian grożących zawaleniem, rozbiórka naruszonych konstrukcji, itp.). Zalicza się do niego przede wszystkim różnego typu bosaki, kotwice, liny z hakami itp.

  JBL - amerykańska firma należąca do koncernu Harman International, produkująca sprzęt audio. Została założona w 1946 roku i początkowo produkowała głośniki oraz związaną z tym elektronikę. Współcześnie firma specjalizuje się głównie w dziedzinie profesjonalnego sprzętu nagłośnieniowego, jest też producentem sprzętu audio do użytku domowego i w samochodach reklamowanego jako sprzęt audiofilski. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2011 (ang. Junior Eurovision Song Contest 2011) był 9. edycją tego konkursu i odbył się w Erywaniu w Armenii. Widowisko zorganizowała ormiańska telewizja ARMTV, zaś miejscem widowiska było Karen Demirchyan Complex. Prowadzącymi widowiska zostali Gohar Gasparyan i Avet Barseghyan.

  Odtwarzacz CD – elektroniczne urządzenie cyfrowe służące do odtwarzania płyt CD z nagranym dźwiękiem w formacie Audio za pomocą wiązki lasera, w Polsce początkowo znane pod nazwą gramofon laserowy cyfrowy, gramofon cyfrowy lub dyskofon albo też odtwarzacz płyt kompaktowych. Teatr ITP - grupa powstała na wiosnę 2001 roku z inicjatywy ks. Mariusza Lacha. Początkowo należeli do niego studenci polonistyki KUL. Podczas festiwalu kultury studenckiej "Kulturalia 2001" wystawili oni spektakl "Perła". Dobre przyjęcie zachęciło grupę do kontynuowania i poszerzenia działalności. Wówczas powstała nazwa: Inicjatywa teatralna polonistów. Teatr przygotowuje swoje spektakle przede wszystkim w Lublinie oraz na wyjazdowych warsztatach teatralnych.

  Muzeum Trzech Koron (szw. Museum Tre Kronor) – muzeum znajdujące się w Zamku Królewskim w Sztokholmie. Powstało w 1999. Przedstawia historię Zamku Trzy Korony. W zbiorach muzeum znajdują się obiekty ocalałe z pożaru 7 maja 1697 oraz modele zamku.

  Miss World (z ang. Miss Świata) to rozgrywany od 1951 roku największy i najsłynniejszy międzynarodowy konkurs piękności. W wyborach "najpiękniejszej kobiety świata" biorą obecnie udział reprezentantki ponad 100 krajów. Jest to największa liczba kandydatek wśród międzynarodowych konkursów. Konkurs przeprowadzany jest pod koniec roku po zakończeniu konkursów narodowych, jest to duże widowisko telewizyjne. Od 2004 roku wyboru Miss World dokonują widzowie wraz z jury. W 2006 roku wybory odbyły się w Polsce. Miss World często porównywany jest z wyborami Miss Universe, które w ostatnim czasie notują spadek popularności. By móc wystartować w konkursie, kandydatka na Miss World musi spełniać trzy podstawowe warunki :

  System kontroli dostępu (ang. access control) - skrót ACC, nazywane również systemem kontroli przejścia lub sterowania dostępem, ze względu na swoje funkcje ochrony podczas funkcjonowania obiektu bez konieczności angażowania systemu alarmowego lub innych technik zabezpieczeń elektronicznych. Kontrolę dostępu można określić jako system, który ma za zadanie ograniczenie i uporządkowanie ruchu osób (lub pojazdów) na danym terenie lub w obiekcie w oparciu o odpowiednio skonfigurowaną bazę danych oraz archiwizację zdarzeń z tym związanych. DSD (ang. Direct Stream Digital) - nazwa stworzonego przez firmy Sony i Philips systemu modulacji PDM, używanego do kodowania cyfrowego dźwięku. System ten stosowany jest w SACD (ang. Super Audio Compact Disc). System ma za zadanie polepszenie jakości odtwarzanego dźwięku.

  Cyrk – widowisko rozrywkowe, ukształtowane w Anglii w XVIII wieku (Philip Astley w 1768 otworzył w Londynie pierwszy nowożytny cyrk), nawiązujące do tradycji starożytnego Rzymu gdzie cyrkiem była odkryta budowla z areną, otoczona amfiteatralną widownią (najsłynniejszy Circus Maximus), gdzie występowali akrobaci, tancerze i urządzano wyścigi kwadryg. Obecnie sztuka cyrkowa składa się m.in. z pokazów akrobatycznych, ekwilibrystycznych, tanecznych i tresury zwierząt. Międzynarodowy Festiwal Światła SKYWAY (International Light Festival SKYWAY) – cykliczne widowisko, odbywające się od 2009 roku w sierpniu w Toruniu.

  Sprzęgło Oldhama - sprzęgło przymusowe, rozłączne, kompensacyjne. Nazwa sprzęgła pochodzi od jego wynalazcy irlandzkiego inżyniera Johna Oldhama który wynalazł je w roku 1820. Malta Ski – to centrum sportowo-rekreacyjne oferujące wiele atrakcji zarówno w sezonie zimowym jak i letnim. Miejsce to jest jak park rozrywki, w którym znaleźć można atrakcje dla dzieci jak również dla dorosłych. Doskonałe miejsce by spędzić czas wolny. Znajduje się w Poznaniu na południowym brzegu Jeziora Maltańskiego. Jego historia sięga lat 80. XX wieku, gdy rozpoczęto zagospodarowywać tereny otaczające Jezioro. Powstała wówczas koncepcja usypania sztucznego stoku narciarskiego. Usypano go na zboczu Kopca Wolności. Początkowo można było z niego korzystać tylko w okresie zimy. W 1992 roku powstał pomysł by stworzyć w tym miejscu pierwsze w byłym bloku wschodnim całoroczne centrum narciarstwa. Pomysł zrealizowano i pokryty sztuczną nawierzchnią stok otwarto 21 lutego 1993. Z czasem zrezygnowano z nart w sezonie letnim, obecnie sezon narciarski trwa od października do kwietnia, w ciągu którego trwa szereg kursów i szkoleń narciarskich. Przy stoku funkcjonuje również serwis oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. W ciągu kolejnych lat powstawały następne atrakcje takie jak: letni tor saneczkowy, zjazd pontonami ze stoku, pole do minigolfa, a także darmowe letnie kino. W maju 2012 roku oddano do użytku Kolejkę Górską Adrenaline.

  Dekoder Cyfry + produkowany na Węgrzech. Jest to pierwszy w Polsce dekoder cyfrowy, który ma wbudowany tuner do naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz jeden z pierwszych dekoderów, które (tuż po nbox-ach platformy n) oferują HDTV. W tym sprzęcie jest też obsługa DiSEqC-a, co stanowi wyjątek wśród sprzętu Cyfry +. Wadami są brak możliwości innej konfiguracji DiSEqC-a, brak obsługi niektórych kanałów interaktywnych oraz możliwość zawieszenia się dekodera podczas aktualizacji.

  Dodano: 16.06.2010. 02:18  


  Najnowsze