• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu matematycznego dla uczniów w Łodzi

  10.02.2010. 11:51
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i miłośnicy matematyki wezmą udział w II Wojewódzkim Konkursie Matematycznym im. prof. Włodzimierza Krysickiego. Zawody, którym towarzyszy hasło "W Świecie Matematyki" odbędą się 10 i 11 lutego na Politechnice Łódzkiej (PŁ). Organizatorami imprezy są: Instytut Matematyki oraz Koło Nauk Aktuarialnych.

  Jak informuje Małgorzata Trocha z PŁ, konkurs ma popularyzować wśród młodzieży królową nauk oraz zachęcić najlepszych kandydatów do studiów matematycznych w Politechnice Łódzkiej.

  Na uczestników konkursu i jego laureatów czekają nagrody. Zwycięzca otrzyma tysiąc zł, nagroda za drugie miejsce to 600 zł, a za miejsce trzecie - 300 zł. Dla wszystkich uczestników drugiego etapu konkursu przewidziane są pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

  Podczas pierwszego etapu konkursu - który odbędzie się 10 lutego - młodzież będzie rozwiązywała test matematyczny złożony z 30 zadań. Wyniki pierwszego etapu zostaną ogłoszone tego samego dnia. Przed ogłoszeniem wyników uczestnicy wysłuchają wykładu dr Joanny Perełko "O liczbach porządkowych" i dra Andrzeja Września "O pewnych podziałach trójkąta i trapezu".

  W etapie finałowym - 11 lutego - weźmie udział 20 uczestników. Finaliści będą mieli do rozwiązania 4 zadania niewykraczające poza program szkoły średniej oraz 3 problemy matematyczne wykraczające poza ten program. Zanim uczestnicy dowiedzą się, który z nich rozwiązał zadania najlepiej, wysłuchają wykładu dra Bogdana Balcerzaka pt. "Między matematyką elementarną, a matematyką wyższą". Nazwiska zwycięzców i wręczenie nagród odbędzie się o godz. 16.00.

  Prof. Włodzimierz Krysicki (1905-2001) jest znany wszystkim pokoleniom studentów jako autor podręczników szkolnych i akademickich. Napisał samodzielnie lub współtworzył ponad 50 prac oraz cztery podręczniki akademickie, z których największą poczytnością cieszy się "Analiza matematyczna w zadaniach" (w 1999 r. ukazało się 26. wydanie; drugim autorem jest Lech Włodarski). Wypromował 12 doktorów, z których kilku zostało profesorami wyższych uczelni.

  Zawody odbędą się w Budynku Trzech Wydziałów PŁ (ul. Wólczańska 215).

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Magazyn Miłośników Matematyki (MMM) - kwartalnik poświęcony tematyce matematycznej, adresowany do młodzieży o zainteresowaniach ścisłych oraz do wszystkich fanów matematyki i łamigłówek logicznych. Zajmuje się m.in. przystępnym przedstawianiem różnych zagadnień związanych z matematyką i jej zastosowaniami (np. w fizyce, astronomii, lingwistyce), opisywaniem ważnych wydarzeń bieżących i historycznych z matematyki, prezentacją rozmaitych konkursów matematycznych (międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych), ciekawych postaci, a także anegdot i ciekawostek. Pismo prowadzi własny konkurs zadaniowy "Łamanie głowy, czyli burza w mózgu". W każdym numerze jest wiele zadań do samodzielnego rozwiązania, z rozwiązaniami z numerze bieżącym lub następnym. Nagroda Carla Friedricha Gaussa za Zastosowania Matematyki jest nagrodą z matematyki, przyznawaną wspólnie przez Międzynarodową Unię Matematyczną oraz Niemieckie Towarzystwo Matematyczne za "wybitny wkład matematyczny, który posiadł znaczące zastosowania poza matematyką". Nazwa nagrody pochodzi od imienia niemieckiego matematyka Carla Friedricha Gaussa. Po raz pierwszy została wręczona w 2006 roku. Wręczana jest co cztery lata na Międzynarodowym Kongresie Matematyków. Olimpiada Wiedzy Ekologicznej (OWE) - organizowany od 1985 roku konkurs dla uczniów szkół średnich przez Ligę Ochrony Przyrody. Jego cele to przede wszystkim szerzenie tematyki ekologicznej i przyrodniczej wśród młodzieży. Jeszcze kilka lat temu konkurs miał cztery etapy: podstawowy, regionalny, wojewódzki i centralny. Od kilku lat nie organizuje się etapu regionalnego. Na etapie podstawowym uczestnicy piszą test jednokrotnego wyboru, składający się z 50 pytań. Na następnym etapie również piszą taki test, po czym 12 najlepszych przechodzi do części ustnej, gdzie otrzymuje 6 problematycznych pytań otwartych. Siódemka najlepszych startuje w finale centralnym. Finał składa się również z testu i części ustnej. W tej olimpiadzie uczestnicy nie przygotowują żadnych prac badawczych etc. Jubileuszowy, 25 finał odbył się w dniach 4-6 czerwca 2010 roku w Białowieży. Tegoroczny finał odbył się w Zielonej Górze Od wielu lat finalistom i laureatom etapu centralnego olimpiady przysługuje zwolnienie z postępowania kwalifikacyjnego na ponad 60 polskich uczelni.

  Henryk Pawłowski - nauczyciel matematyki w IV Liceum Ogólnokształcącym oraz w Gimnazjum Dwujęzycznym nr 4 w Toruniu a także w Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu, autor wielu książek dotyczących matematyki - od podręczników szkolnych do książek przygotowujących do olimpiady matematycznej. Prowadzi olimpijskie koła matematyczne dla gimnazjalistów i licealistów w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy i LO im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Nagroda im. Grzegorza Białkowskiego – nagroda przyznawana za najwybitniejsze prace doktorskie w zakresie matematyki, fizyki, informatyki, astronomii i chemii, obronione w poprzedzających trzech latach kalendarzowych. Przyznawana jest wspólnie przez Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 1995. Dziedzinę uwzględnianą w konkursie w danym roku oraz termin nadsyłania prac określają corocznie organizatorzy. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników odbywa się w końcu roku kalendarzowego.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. 60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

  Turniej olimpijski w hokeju na lodzie mężczyzn podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie dwudziestą drugą edycją w historii i odbędzie się w dniach od 12 do 23 lutego 2014 roku. Do rywalizacji przystąpi 12 drużyn, podzielonych na trzy grupy. Turniej obejmować będzie trzydzieści spotkań: 18 w fazie grupowej, 4 w rundzie kwalifikacyjnej, cztery ćwierćfinały, dwa półfinały oraz po jednym meczu o brązowy oraz złoty medal. W każdej z nich zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu). Po zakończeniu tego poziomu rozgrywek rozpocznie się decydująca faza pucharowa. W pierwszej rundzie zagra osiem najgorszych zespołów fazy grupowej, systemem: 5-12, 6-11, 7-10, 8-9. Zwycięzcy tych par awansują do ćwierćfinałów, w których już wcześniej znajdą się najlepsze cztery zespoły fazy grupowej. Do finału awansują dwie drużyny, które zwyciężą w spotkaniach półfinałowych. Google Code Jam – corocznie realizowany przez Google konkurs programistyczny, polegający na rozwiązywaniu problemów algorytmicznych. Początkowym celem konkursu było wyłonienie kandydatów do pracy w Google. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2003 roku a pula nagród wynosiła 20000 dolarów, w tym 10000 dolarów za zajęcie pierwszego miejsca. Zwycięzcą pierwszej edycji był Szwed Jimmy Mardell. W 2004 roku triumfował Argentyńczyk Sergio Sancho. Kolejne edycje wygrywali Marek Cygan (2005), Petr Mitrichev (2006), Tiancheng Lou (2008), Tiancheng Lou (2009), Egor Kulikov (2010), Makoto Soejima (2011) (trzecie miejsce - Jakub Pachocki), Jakub Pachocki (2012).

  Szkoła matematyki poglądowej - ogólnopolskie konferencje nauczycieli matematyki zarówno szkolnych, jak i akademickich oraz innych osób zainteresowanych krzewieniem matematyki i kultury matematycznej, podczas którego prezentowane są referaty na tematy mieszczące się w określonym zawczasu (rok wcześniej) zakresie.

  Problem otwarty – jest to zdefiniowany formalnie problem (zadanie), o którym wiadomo, że posiada rozwiązanie, jednak nie zostało ono jeszcze do tej pory odkryte. Niektóre spośród problemów otwartych matematyki, informatyki czy fizyki mają takie znaczenie praktyczne, że za ich rozwiązania zostały wyznaczone nagrody pieniężne.

  Dziesiąte zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2013/2014 odbyły się w niemieckim Willingen. Kwalifikacje do pierwszego konkursu indywidualnego zostały rozegrane 31 stycznia, a pierwszy konkurs indywidualny 1 lutego. Kwalifikacje do drugiego konkursu i rywalizacja w drugim konkursie indywidualnym odbyła się 2 lutego. Quentin jest konkursem na najlepszy, niepublikowany scenariusz do gry fabularnej. Jest nagrodą ogólnopolską przyznawaną corocznie nieprzerwanie od 1999 roku. Kapituła konkursu wyłania do pięciu finalistów w pierwszym głosowaniu oraz zwycięzcę lub zwycięzców i do dwóch wyróżnień w drugim głosowaniu. Ogłoszenie wyników odbywa się w czasie jednego z konwentów, zwykle w okresie letnim.

  Dodano: 10.02.2010. 11:51  


  Najnowsze