• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wokół cyrkla Heweliusza - wystawa w muzeum Toruniu

  19.02.2011. 18:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Cyrkiel słynnego polskiego astronoma Jana Heweliusza i starodruk z autografem uczonego znajdą się wśród eksponatów, które będzie można zobaczyć na wystawie "Wokół cyrkla Heweliusza" w toruńskim muzeum Dom Mikołaja Kopernika. Ekspozycja zostanie otwarta 22 lutego.

  W muzeum będą prezentowane obiekty rzemiosła artystycznego, wykorzystywane kiedyś w naukach przyrodniczych, w tym w astronomii. Główną częścią wystawy będą XVII-wieczne cyrkle w typie Galileusza. Używali ich nowożytni astronomowie, uczeni, a także wojskowi. Organizatorzy zapewniają, że po raz pierwszy udało się zgromadzić w jednym miejscu najcenniejsze tego typu polskie eksponaty. 

  Jednym z nich jest - pochodzący ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu - cyrkiel Jana Heweliusza, wykonany w 1638 roku. Kolejnym rarytasem na wystawie jest cenny starodruk "Selenographii" - dzieła Jana Heweliusza. Jest to jedyny egzemplarz z autografem autora.

  Poza zbiorami toruńskiego muzeum będą też pokazane eksponaty z muzeów z Gdańska, Krakowa, Jędrzejowa, Fromborka i Wrocławia. Wystawa potrwa do 11 kwietnia.

  W tym roku mija 400. rocznica urodzin Heweliusza. Z tej okazji Sejm ustanowił rok 2001 Rokiem Jana Heweliusza.

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Pomniki Jana Heweliusza – dwa pomniki polskiego astronoma Jana Heweliusza na gdańskim Starym Mieście i jeden na osiedlu Przymorze Małe.

  Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza

  Tarcza Sobieskiego (lub po prostu Tarcza, łac. Scutum Sobiescianum albo Scutum, dop. Scuti, skrót Sct) – mały gwiazdozbiór nieba południowego, leżący w pobliżu równika niebieskiego. Wprowadzony przez Jana Heweliusza w 1683 roku dla upamiętnienia najmożniejszego protektora gdańskiego astronoma, króla Jana III Sobieskiego, po jego słynnej wiedeńskiej wiktorii. Nazwał go wtedy Scutum Sobiescianum. Opublikowany w 1690 roku, w pośmiertnie wydanym atlasie Firmamentum Sobiescianum, trzeciej części zadedykowanego w całości królowi dzieła Heweliusza Prodromus Astronomiae. Jest to jeden z 88 współcześnie rozróżnianych gwiazdozbiorów. W Polsce widoczny latem. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 20.

  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów.

  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów.

  Muzeum Okręgowe w Rzeszowie – regionalne muzeum powstałe w 1935 r. Gromadzi ponad 240 000 eksponatów. W muzeum wydzielono oddział etnograficzny. Poza głównym oddziałem usytuowanym w gmachu przy ul. 3 Maja, częściami muzeum są placówki pod nazwami Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Historii Miasta, której główną atrakcją jest Podziemna Trasa Turystyczna pod rynkiem oraz stała wystawa obejmująca eksponaty od XIV w. do czasów II wojny światowej. Dodatkowym oddziałem jest także Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia w Gwoźnicy Dolnej.

  Selenographia: sive Lunae descriptio (Selenografia: lub opisanie Księżyca) – książka autorstwa Jana Heweliusza, wydana w 1647 roku.

  Dodano: 19.02.2011. 18:19  


  Najnowsze