• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wykład w Katowicach Czy komputery są źródłami historycznymi?

  20.02.2007. 23:34
  opublikowane przez:

  Zaciekawił mnie temat. Moze sam się wybiorę. Nie wiem o co chodzi, ale brzmi hmmm... ciekawie.

  Serdecznie zapraszamy mieszkańców Katowic na odczyt prof. dr hab. Krzysztofa Skupieńskiego pt. "Czy komputery są źródłami historycznymi?". Odczyt odbędzie się 27 lutego o godz. 13.00 w siedzibie Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Historii Katowic jest instytucją muzealną zajmującą się sztuką, historią i rozwojem Katowic, w ramach których gromadzone są zbiory historyczne: pocztówki, fotografie, dokumenty oraz sztuka mniej i bardziej znanych artystów, których twórczość przeplata się z historią Katowic. Placówka oprócz zadań wystawienniczych realizuje również program naukowo-badawczy. W ramach muzeum działa również wydawnictwo, publikujące albumy i książki poświęcone najciekawszym wystawom i wydarzeniom a także rocznik Kronika Katowic. W zbiorach muzeum znajduje się w sumie blisko 100 000 eksponatów, w tym cykl 27 pasteli Stanisława Ignacego Witkiewicza, będących portretami Eugenii Wyszomirskiej-Kuźnickiej, mieszkającej po wojnie w Katowicach. Dział Teatralno-Filmowy − Oddział Muzeum Historii Katowic (dawn. Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków) znajdujący się w byłym mieszkaniu scenografa i kostiumolog Barbary Ptak oraz jej męża aktora i śpiewaka Stanisława Ptaka. Ulica Brynowska w Katowicach − jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych, prowadząca do południowych dzielnic Katowic.

  Pomnik Powstańca Śląskiego w Szopienicach (także jako Pomnik Wolności) − pomnik w dzielnicy KatowicSzopienice-Burowiec, zlokalizowany przy placu Powstańców Śląskich, obok gmachu VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza. Załęże (niem. Zalenze) – dawniej samodzielna gmina, od 1924 dzielnica Katowic, położona w północno-zachodniej części miasta, ciągnąca się wzdłuż ulicy Gliwickiej, od centrum Katowic, aż do granicy z Chorzowem. Zabudowania stanowią w przeważającej części kamienice i zaniedbane zabytkowe familoki. Jest to jedna z najstarszych dzielnic Katowic.

  Roman Maciuszkiewicz (ur. 1955 r. w Katowicach) – studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w 1980 r. Malarz, grafik, autor tekstów o sztuce publikowanych m.in. w „Opcjach”, „Exicie”, „Śląsku”, „Dysonansach”. Wykładowca (prof. UŚ) w Instytucie Sztuki, na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, w latach 2002-09 wykładał w ASP w Katowicach. W latach 19932001 współredaktor „Opcji”. W 2010 r. opublikował zbór esejów pt. „Obrazy, intuicje, imaginacje” (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego). Autor 38 wystaw indywidualnych, brał udział w ok. 90 prezentacjach sztuki w kraju i za granicą. na których otrzymał nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach: Muzeum Śląskiego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, BWA w Katowicach, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Muzeum Historii Katowic, Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach, Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz w kolekcjach prywatnych. Jest także autorem opowiadań publikowanych w pismach literackich: „Fraza”, „FA-art.”, „Dekada Literacka”, „Akant” oraz słuchowisk radiowych (Radio Katowice, 2001 r. – udział w II Festiwalu Teatru Radia i Telewizji, Sopot 2002; Radio Rzeszów – wyróżnienie w konkursie na słuchowisko, 2001 r.) Na mapach: 50°15′18,7096″N 19°01′43,0345″E/50,255197 19,028621 Klub Filmowca − jedno z katowickich kin studyjnych, które mieściło się w kamienicy przy ul. ks. Józefa Szafranka 9, dzisiejszej siedzibie Muzeum Historii Katowic.

  Willa Holtzego − nieistniejąca willa mieszkalna, należąca do Richarda Holtze (radnego Katowic i lekarza miejskiego tego miasta), zlokalizowana przy ul. Warszawskiej 31 w Katowicach, w dzielnicy Śródmieście. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach − drugi kościół w Śródmieściu Katowic. Nieistniejący kościół w przy ul. Sokolskiej w Katowicach.

  Plac Sejmu Śląskiego w Katowicach − plac położony w katowickiej dzielnicy Śródmieście, pomiędzy ulicą Jagiellońską, ulicą Józefa Lompy i ulicą Juliusza Ligonia. Plac leży w historycznej części Katowic, znajduje się w pasie placów miejskich (pl. Karola Miarki, pl. Sejmu Śląskiego, pl. Bolesława Chrobrego, pl. Rady Europy).

  Cmentarz przy ul. Gliwickiej w Katowicach − cmentarz parafialny parafii pw. Przemienienia Pańskiego, zlokalizowany przy ulicy Gliwickiej 32, na pograniczu katowickich dzielnic Śródmieście i Załęże.

  Dawny ratusz gminy Dąbrówka Mała − budynek zlokalizowany przy ul. gen. Henryka Le Ronda 16 w dzielnicy KatowicDąbrówce Małej. Ulica Józefowska w Katowicach − jedna z głównych ulic w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec. Swą nazwę wzięła od części Katowic − Józefowca. Przy tej ulicy lokalizowano już przed II wojną światową najważniejsze instytucje osady, a później dzielnicy.

  Pomnik bł. Stanisława Kubisty w Katowicach – pomnik w dzielnicy KatowicKostuchnie, na skwerze bł. Stanisława Kubisty, w sąsiedztwie kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej i pomnika Powstańców Śląskich - mieszkańców Kostuchny. Ulica Ligocka w Katowicach − jedna z ulic w katowickiej dzielnicy Załęska Hałda-Brynów. Swą nazwę wzięła od części Katowic − Ligoty, do której prowadzi z Brynowa; przedłużeniem drogi jest ulica Piotrowicka.

  Kościół św. Michała Archanioła w Katowicach – najstarsza budowla sakralna na terenie Katowic, położona w Parku Kościuszki w Brynowie, na Wzgórzu Beaty w 1938 r. przeniesiona do Katowic z Syryni w powiecie wodzisławskim. Plac Powstańców Śląskich w Katowicach − plac położony w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec, przy skrzyżowaniu ul. Obrońców Westerplatte, ul. ks. bpa Herberta Bednorza, ul. Lwowskiej i ul. Wiosny Ludów. Jest to centralny plac Szopienic.

  Ulica Jerzego Dudy-Gracza w Katowicach − jedna z ważniejszych ulic w dzielnicy Śródmieście. Rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z aleją Walentego Roździeńskiego (DTŚ, DK 79), w rejonie wylotu tunelu, jako przedłużenie ulicy Tadeusza Dobrowolskiego. Następnie krzyżuje się z drogami dojazdowymi do budynków osiedla Walentego Roździeńskiego. Za wiaduktem nad rzeką Rawą ulica kończy swój bieg krzyżując się z ulicą Warszawską, ulicą 1 Maja i ulicą Graniczna. Przeznaczeniem ulicy jest odciążenie w ruchu Śródmieścia Katowic.

  Dodano: 20.02.2007. 23:34  


  Najnowsze