• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa Mur Berliński - początki

  11.11.2009. 13:50
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Wystawę fotograficzną "Mur Berliński - początki" otwarto w Muzeum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspozycję przygotowano z okazji 20-lecia upadku muru, będącego symbolem podziału Europy i świata na dwa wrogie systemy.

  Na wystawie zaprezentowano 84 zdjęcia wykonane głównie przez fotoreporterów agencji Associated Press, a także Photo Keystone i Bundespresseamt z Bonn. Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, do której trafiły w 2000 r. z archiwum księgarza, muzykologa i impresario artystycznego Bronisława Mazowieckiego (1907 - 1997), zamieszkałego od końca lat 30. XX wieku w Paryżu.

  Najwcześniejsze z prezentowanych fotografii dokumentują stan sprzed budowy muru z Bramą Brandenburską, a kolejne pokazują wznoszenie muru i reakcje mieszkańców miasta oraz postawy żołnierzy. Reporterzy Associated Press zarejestrowali liczne demonstracje Berlińczyków, niosących transparenty z napisami "Jesteśmy oburzeni bezczynnością", a także wzruszające kadry rodzin podzielonych murem i codzienne zdarzenia.

  Wystawę zamyka cykl zdjęć z wizyty w Berlinie w 1962 r. prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych Roberta F. Kennedy"ego. Rok później, 23 czerwca, jego brat, prezydent USA John F. Kennedy w Berlinie potępił komunizm w Europie Wschodniej i wypowiedział słynne słowa "Ich bin ein Berliner" ("Jestem Berlińczykiem"), mające być wsparciem dla mieszkańców podzielonego miasta.

  Wszystkim zdjęciom, eksponowanym w muzeum uniwersyteckim, towarzyszą oryginalne komentarze agencyjne w języku zimnej wojny oraz ich polskie tłumaczenie. Wystawę uzupełnia prezentacja multimedialna o historii muru oraz film "Wyzwanie-Mur" i wielkoformatowe zdjęcia udostępnione przez Mauer Museum Haus am Checkpoint Charlie w Berlinie.

  Wystawa będzie czynna do 18 grudnia, we wtorki i piątki w godz. 12-18.

  Mur berliński powstał w 1961 r. W nocy z 12 na 13 sierpnia NRD-owskie formacje zbrojne zablokowały otwartą dotąd granicę z Berlinem Zachodnim, a na całej jej ponad 150-kilometrowej długości rozpoczęto budowę umocnień, początkowo z drutu kolczastego, potem z cegieł, betonowych płyt i pustaków. W późniejszych latach mur był przebudowywany i modernizowany.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lista ofiar muru berlińskiego, który od 13 sierpnia 1961 roku do 9 listopada 1989 roku stanowił barierę między Berlinem Zachodnim a należącą do Niemiec Wschodnich pozostałą częścią miasta, jest długa. Przed powstaniem w roku 1961 muru berlińskiego, ok. 3,5 miliona Niemców z terenów NRD zdołało uniknąć restrykcyjnej polityki migracyjnej Bloku Wschodniego wyjeżdżając do RFN i dalej do innych państw Europy Zachodniej. Wielu z nich uczyniło to przekraczając granicę między Berlinem Wschodnim a Berlinem Zachodnim. Istnienie muru w latach 1961-1989 prawie całkowicie zatrzymało tę falę emigracji. Lista ofiar Muru Berlińskiego, który od 13 sierpnia 1961 roku do 9 listopada 1989 roku stanowił barierę między Berlinem Zachodnim a należącą do Niemiec Wschodnich pozostałą częścią miasta, jest długa. Przed powstaniem w roku 1961 Muru Berlińskiego, ok. 3,5 miliona Niemców z terenów NRD zdołało uniknąć restrykcyjnej polityki migracyjnej Bloku Wschodniego wyjeżdżając do RFN i dalej do innych państw Europy Zachodniej. Wielu z nich uczyniło to przekraczając granicę między Berlinem Wschodnim a Berlinem Zachodnim. Istnienie Muru w latach 1961-1989 prawie całkowicie zatrzymało tę falę emigracji. Internationale Funkausstellung (Międzynarodowa Wystawa Radiowa), cykliczna wystawa organizowana od 1926 we wrześniu na terenach Targów Berlińskich.

  Peter Leibing – niemiecki fotograf, autor słynnego zdjęcia z 1961 roku przedstawiającego NRDowskiego żołnierza Conrada Schumanna przeskakującego przez granicę do Berlina Zachodniego dwa dni po ustanowieniu muru berlińskiego. Kryzys berliński (4 czerwca - 9 listopada, 1961) był epizodem zimnej wojny, który zaowocował budową muru berlińskiego. Kryzys wywołany został przez sowieckie ultimatum, żądające wycofania wojsk zachodnich z Berlina.

  East Side Gallery – galeria-pomnik dla wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie Muru berlińskiego o długości 1300 m, usytuowanym niedaleko Dworca Wschodniego w Berlinie. Berlińska Secesja (niem. Berliner Secession) – ugrupowanie artystyczne, jednoczące w końcu XIX wieku berlińskich malarzy i rzeźbiarzy sprzeciwiających się konserwatywnej sztuce akademickiej. Zostało założone 2 maja 1898. Obok niego istniały w Berlinie ugrupowania Neue Secession i Freie Secession.

  Berlin-Pankow – stacja kolejowa na liniach S2, S8 i S9 S-Bahn w Berlinie oraz stacja początkowa metra berlińskiego na linii U2. Kolejowa część stacji została otwarta w 1880 roku, zaś w 2000 otwarto dobudowaną do niej stację metra. Wystawa Berlińska – ekspozycja propagandowa, przygotowana w Berlinie przez nazistowskie władze III Rzeszy w 1933, pod hasłem "Wschód krajem przyszłości Niemiec". Wystawa została zainspirowana przez rewizjonistyczną organizację Bund Deutscher Osten (pol. Związek Niemiecki Wschód) i sfinansowana przez władze niemieckich prowincji wschodnich. Wystawa Berlińska trwała przez 60 dni, od 4 grudnia 1933 do 4 lutego 1934, wpisując się w cykl podobnych wystaw propagandowych zorganizowanych przez nazistów na terenie Niemiec w latach 30. Była jedną z największych ekspozycji tego typu wystawianą w Niemczech przed 1939.

  Ida Siekmann (ur. 23 sierpnia 1902 w Górkach, zm. 22 sierpnia 1961 w Berlinie) – była pierwszą śmiertelną ofiarą, która zginęła podczas próby sforsowania muru berlińskiego, oddzielającego Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego.

  Berliner Zeitung – centrolewicowy dziennik założony w Berlinie w 1945 roku. Jest jedyną wschodnioniemiecką gazetą wydawaną w całych Niemczech. Po upadku muru berlińskiego właścicielem dziennika stał się koncern Gruner + Jahr i brytyjski wydawca, Robert Maxwell.

  The Wall Live in Berlin – koncert, a ściślej mówiąc przedstawienie muzyczno-sceniczne jakie odbyło się 21 lipca 1990 roku na Plac Poczdamskim w Berlinie dla uczczenia upadku muru berlińskiego. Berlin-Wittenau – przystanek kolejowy na liniach S1 i S85 S-Bahn w Berlinie oraz stacja początkowa metra berlińskiego na linii U8. Stacja została otwarta w 1994.

  Muzeum Pergamońskie (niem. Pergamonmuseum) – muzeum znajdujące się w Berlinie, w którym zrekonstruowano Wielki Ołtarz Zeusa (pergameński ołtarz). Współtworzy berlińską tzw. Wyspę Muzeów (niem. Museumsinsel). Muzeum jest słynne także ze zbiorów starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby. Znajduje się tu m.in.brama Isztar.

  Dodano: 11.11.2009. 13:50  


  Najnowsze