• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa Polska i sowiecka propaganda w wojnie polsko-bolszewickiej

  13.08.2010. 03:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Plakaty, rysunki, ulotki, odezwy, czasopisma można m.in. zobaczyć na otwartej 12 sierpnia w Łodzi wystawie "Polska i sowiecka propaganda w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921".

  Ekspozycję przygotowało łódzkie Muzeum Tradycji Niepodległościowych i związana jest ona z przypadającą w bieżącym roku 90. rocznicą Bitwy Warszawskiej.

  Według jej organizatorów, wystawa ma pokazać inny niż militarny aspekt wojny polsko-bolszewickiej. "Ta walka toczyła się również o umysły ludzkie, a propaganda była w tej walce bardzo ważnym narzędziem" - mówiono podczas otwarcia ekspozycji.

  Zdaniem pracowników muzeum, w toczącej się w latach 1919 - 1921 wojnie "Polska musiała zmierzyć się nie tylko z siłą zbrojną Armii Czerwonej, ale również z potężnym naporem bolszewickiej propagandy". Zwracają oni uwagę, że w jej przygotowanie strona sowiecka zaangażowała duży zespół ludzi i ogromne środki finansowe. Także strona polska kładła duży nacisk na stronę propagandową.

  Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej pokazane są przykłady propagandy polskiej, natomiast w drugiej sowieckiej. Zwiedzający mogą obejrzeć archiwalne plakaty, rysunki, ulotki, odezwy, czasopisma.

  Oglądając i czytając polskie plakaty propagandowe możemy dowiedzieć się np., że należało "bronić przed wrogiem swoją rodzinę". Na jednym z nich pokazano, jak będzie wyglądała wieś zajęta przez bolszewików. Rysunek nie pozostawiał złudzeń - ruiny domów, płonący krzyż. Inne plakaty informowały m.in., że "Bolszewicy mordują bezbronne kobiety" a "Potwór bolszewicki niesie do Polski mord, pożogę i zniszczenie". Rysunki ostrzegały też Polaków, aby informowały policję o osobach podejrzanych, bo "bandy bolszewickie zagrażają Tobie i Twemu mieniu".

  Z kolei plakaty sowieckie informowały m.in., że "Polska jest ostatnim psem Entanty", a "Każde uderzenie młota, to uderzenie we wroga". Dowiedzieć się z nich też możemy, że należało się "spieszyć z biciem pana i nie zapominać o baronie". Plakaty zwracały się również do polskiego chłopa i informowały go, że "polski obszarnik chce z niego zrobić niewolnika". Ciekawostką wystawy jest plakat rosyjskiego poety i dramaturga Włodzimierza Majakowskiego zatytułowany "Bohaterowie na Warszawę".

  Uzupełnieniem ekspozycji są fotografie z lat 1919 - 1921 ukazujące działania na froncie oraz kalendarium. Są też elementy plastyczne - karykatury Polaka i bolszewika przedstawione w postaci kukieł propagandowych, kopie mundurów, a także broń używana podczas walk. Ponadto zwiedzający wystawę mają możliwość stworzenia własnej mini-ulotki propagandowej. Ekspozycja czynna będzie do końca października tego roku. JAW

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ jbr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Plakaty propagandowe – jeden z elementów propagandy. Plakaty miały trafiać do świadomości odbiorców poprzez wykorzystanie bodźców wzrokowych i wizualnych. Wykorzystywały dwa zasadnicze elementy: grafikę oraz tekst. Do tworzenia plakatów wielokrotnie wykorzystywano profesjonalnych grafików. Po upowszechnieniu telewizji, ich znaczenie zmalało. Co mogą martwi jeńcy – polski film dokumentalny z 2010 roku zrealizowany przez Annę Ferens, poświęcony jeńcom sowieckim w niewoli polskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej oraz wykorzystywaniu tego tematu w Rosji w celach propagandowych. Biała propaganda jest to rodzaj propagandy który podaje prawdziwe źródło pochodzenia informacji. Przykładem takich działań może być wystąpienie prominentnych członków rządu w telewizji, exposé premiera czy plakat nawołujący do walki w obronie ojczyzny.

  Ordre de Bataille Wojska Polskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej: Poniższa lista przedstawia schemat najważniejszych jednostek Wojska Polskiego, jakie brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej (1919-1921). Ochotnicza Legia Kobiet (OLK) – polska ochotnicza organizacja wojskowa utworzona we Lwowie w 1918 przez kobiety, pragnące pomóc polskim żołnierzom w walce o niepodległość Polski wszystkimi możliwymi sposobami, w tym walką na linii frontu. Członkinie organizacji brały udział w bitwie o Lwów, walkach o Wilno oraz w wojnie polsko-bolszewickiej.

  Polskie obozy koncentracyjne w okresie II Rzeczypospolitej – termin „polskich obozów koncentracyjnych” używany jest przez media i polityków rosyjskich dla określenia jenieckich obozów dla sowieckich żołnierzy wziętych do niewoli w trakcie wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920 oraz powojennych obozów tworzonych na terenie Polski po 1945 roku przez NKWD. 15 Armia RFSRR (15 Armia Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej) – jedna z armii radzieckich okresu wojny domowej w Rosji 1917-1921, w tym wojny polsko-bolszewickiej. Sformowana w styczniu 1919 pod nazwą Armia Sowieckiej Łotwy. Działała od lutego 1919 w składzie Frontu Zachodniego utworzonego 19 lutego 1919. osłaniała Piotrogród przed wojskami Judenicza, toczyła walki z oddziałami estońskimi

  14 Armia RFSRR (14 Armia Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej) – jedna z armii radzieckich okresu wojny domowej w Rosji 1917-1921, w tym wojny polsko-bolszewickiej. Sformowana w czerwcu 1919 z jednostek 2 Ukraińskiej Sowieckiej Armii oraz oddziałów ściągniętych z Rosji. Brała udział w walkach z A. Denikinem w Donbassie i pod Odessą. 10 stycznia 1920 weszła w skład Frontu Południowo-Zachodniego Aleksandra Jegorowa. W wojnie polsko-bolszewickiej podeszła pod Lwów lecz miasta nie zdobyła. Podczas polskiej ofensywy w Galicji w okresie wrzesień-październik 1920 poniosła szereg porażek i wiele strat, które groziły jej demoralizacją i rozpadem. Po zawarciu rozejmu, wzmocniona nowymi oddziałami, walczyła z powodzeniem z ukraińskimi powstańcami. Rozformowana w 1921. Jeńcy sowieccy w niewoli polskiej (1919–1921) – termin określający jeńców wojennych wziętych do niewoli w Polsce w wyniku wojny polsko-bolszewickiej lat 19191920.

  Zachodnia Armia Radziecka – jedna z armii radzieckich okresu wojny domowej w Rosji 1917-1921, w tym wojny polsko-bolszewickiej. Wchodziła w skład Frontu Zachodniego utworzonego 19 lutego 1919. W kwietniu 1919 brała udział w walkach o Wilno. Od maja 1919 jako Armia Litewsko-Białoruska.

  Muzeum Kinematografii w Łodzi – muzeum gromadzące filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne oraz inne pamiątki związane z kinematografią.

  Zajęcie Wilna (ofensywa wileńska, wyprawa wileńska) w kwietniu 1919 było jedną z pierwszych polskich operacji podczas wojny polsko-bolszewickiej. Stanisław Mikołaj Wrzaliński (ur. 21 sierpnia 1882 w Płocku, zm. ?) - polski dowódca wojskowy, pułkownik piechoty Wojska Polskiego, uczestnik walk o niepodległość Polski w I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej. Prezydent Gniezna w latach 1934-1936.

  Dodano: 13.08.2010. 03:17  


  Najnowsze