• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa poświęcona dawnemu rybołówstwu we Wrocławiu

  28.12.2010. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Historii rybołówstwa jest poświęcona nowa wystawa przygotowana przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Prezentowane eksponaty pochodzą z Milicza pod Wrocławiem, gdzie kiedyś miało powstać muzeum poświęcone rybołówstwu.  Dawne sposoby połowów ryb przy użyciu oszczepów i ościeni, wyplatanych pułapek zastawnych oraz wędek będzie można zobaczyć m.in. na wystawie poświęconej historii rybołówstwa. Wystawa będzie czynna od wtorku do 25 marca 2011 r.

  Jak poinformowała PAP w poniedziałek Anna Kowalów, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu, któremu podlega Muzeum Etnograficzne na wystawie prezentowane są eksponaty pochodzące z Milicza, gdzie kiedyś planowano utworzyć muzeum rybołówstwa, ale się nie udało. Pod Miliczem znajdują się stawy hodowlane. "Wystawa przede wszystkim opowiada o tym jak w dawnych czasach łowiono ryby, ale też, jak to robiono u nas na Dolnym Śląsku" - mówiła Kowalów.

  Na wystawie zgromadzono m.in. pułapki na ryby wyplatane z wikliny, samołówki wykonane z materiałów sieciowych i wyposażone w skrzydła, wąskie "gardła" wlotowe i matnie. Pokazane są też sieci ręczne, znacznie różniące się pod względem budowy, rozmiarów oraz metod zastosowania: ciągnięcie, wleczenie po dnie, popychanie, nakrywanie ryb z góry itp. Oprócz małych kasarków-czerpaków i podbieraków, spełniających zwykle funkcje pomocnicze pokazano znacznie większe "suwaty", "saki", podrywki oraz zarzutnie, będące już typowymi narzędziami połowowymi.

  Kowalów dodała, że do najstarszych najpowszechniej stosowanych w rybołówstwie narzędzi należały ościenie, czyli broń typu włócznia - w skład ekspozycji wchodzi kilkadziesiąt, zróżnicowanych m.in. kutych ze stali, giętych lub wycinanych z blach, wyposażonych w zadziory.

  "W rybactwie zawodowym, ale często także indywidualnym, największą rolę odgrywały sieci, w większości wyposażone w linki brzeżne, drewniane pławiki i ciężarki. Na wystawie prezentowane są zarówno jedno- i wielościenne sieci zastawne typu drygawica lub wonton, jak i sieci ciągnione - włóczne, ściankowe lub wyposażone w matnie" - mówiła rzeczniczka.

  Odrębną grupę zabytków stanowi rybacki sprzęt pomocniczy, wykorzystywany zarówno bezpośrednio do połowów ryb, jak i do przygotowania łowisk. Na wystawie można zobaczyć m.in. łódź i beczkę do transportu ryb, nosidła, kosze, piły i siekiery do wyrąbywania przerębli, skórzane buty-biodrówki oraz młoty do wbijania pali nabrzeżnych.

  "Jeszcze w starożytności zaczęto używać prymitywnych sieci wykonywanych z włókien roślinnych, zaś dzięki upowszechnieniu się czółen i łodzi możliwe stały się połowy ryb także poza wodami przybrzeżnymi. We wczesnym średniowieczu mięso ryb było jednym z ważniejszych składników pożywienia, a jego rola znacznie wzrosła po wprowadzeniu chrześcijaństwa i obowiązkowych postów" - opowiadała rzeczniczka.

  Wystawę można oglądać do 25 marca 2011 r.

  PAP - Nauka w Polsce

  umw/ abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Muzeum Rybołówstwa Morskiego – przedstawia zbiory dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Można zobaczyć też wystawę poświęconą florze Bałtyku, a także dowiedzieć się jakich narzędzi używali dawniej rybacy do łapania ryb.

  Muzeum Rybołówstwa Morskiego – przedstawia zbiory dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Można zobaczyć też wystawę poświęconą florze Bałtyku, a także dowiedzieć się jakich narzędzi używali dawniej rybacy do łapania ryb.

  Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu – placówka muzealna, której wystawy rybołówstwa bałtyckiego, ukazują specyfikę zawodu rybaka oraz przedstawiają wycinek kultury pomorskiej. Muzeum gromadzi i zabezpiecza zabytki związane z historią, tradycją i kulturą rybacką Pomorza Zachodniego.

  Strefa wyłącznego rybołówstwa - strefa morska, znajdująca się poza wodami terytorialnymi państwa, w której państwo nadbrzeżne ma odnośnie rybołówstwa takie same uprawnienia jak na morzu terytorialnym. Może więc zastrzec wyłączność rybołówstwa dla własnych obywateli.

  Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – to najmłodszy z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum na swoich wystawach prezentuje historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Do najciekawszych eksponatów muzeum należy oryginalny, w pełni wyposażony warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów z miejscowości Łaszka k. Sztutowa oraz barkas - jednostka o napędzie żaglowym wykorzystywana do połowów jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. W muzeum można zobaczyć także tradycyjne łodzie rybackie z okolic Zalewu, a także unikatowy ślizg lodowy Ludowy 8 - zwany także od nazwiska konstruktora Weilandem. Muzeum znajduję się przy ulicy Rybackiej.

  Okręgowy inspektor rybołówstwa morskiego – organ administracji rybołówstwa morskiego (w ramach administracji niezespolonej) podległy ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa, działający na podstawie art. 50 i następnych ustawy z dnia 19 lutego 2004 r. o rybołówstwie.

  Strefa zamknięta dla żeglugi i rybołówstwa – akwen zamknięty na stałe lub zamykany okresowo dla rybołówstwa lub dla żeglugi i rybołówstwa.

  Dodano: 28.12.2010. 00:11  


  Najnowsze