• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XVII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii (OZMA) - sierpień 2013

  17.07.2013. 21:13
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W Amatorskim Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach koło Szubina, w województwie kujawsko-pomorskim, w dniach 8-11 sierpnia 2013 r. odbędzie się XVII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii (OZMA).

  Wzorem ubiegłych lat  przewidziano szereg interesujących wykładów i warsztatów. W programie również konkursy i turnieje z cennymi nagrodami. Nie zabraknie muzyki i dobrej zabawy.

  OZMA   nie jest typowym zlotem astronomicznym. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników, jak i zupełnie początkujących adeptów astronomii.  To największ i najstarsza tego typu impreza w naszym kraju. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane są całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia.. To świetna propozycja, dla tych, którzy chcą odpocząć na łonie natury a jednocześnie w ciekawy sposób spędzić czas i poznać wielu niezwykle ciekawych ludzi.


  Teren zlotu położony jest wśród czystych lasów, z dala od miejskich świateł, co gwarantuje prawdziwie ciemne niebo. Dlatego też organizatorzy zachęcają do zabrania własnego sprzętu obserwacyjnego. Główną atrakcją będą obserwacje nieba. Zlot organizowany jest w okolicach maksimum aktywności meteorów z roju Perseid. Dzięki bliskości obserwatorium, uczestnicy zlotu będą mieli łatwy dostęp do zlokalizowanych w nim instrumentów obserwacyjnych.- przede wszystkim teleskopu Newton 400/2000 i teleskopu słonecznego z filtrem H-alfa Coronado Solar Max II 90 Double Stack. To najnowocześniejszy na świecie teleskop do obserwacji zjawisk na Słońcu, zarazem jedyny taki w Polsce. Będzie też można uzyskać porady dotyczące zakupu sprzętu obserwacyjnego i zakupić literaturą  naukową.

  Szczegóły dotyczące zlotu i rejestracji można znaleźć na stronie www.ppsae.pl  Organizatorem imprezy jest Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne "Grupa Lokalna" i Urząd Gminy i Miasta Szubin.

   

  Na podstawie: inf. OZMA


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  FIM Rally - to coroczny zlot motocykli turystycznych, z prawie 80-letnią tradycją. Jest to największa tego typu impreza rekreacyjna, w której wynik sportowy, czas i prędkość schodzą na dalszy plan. To największe spotkanie turystyczne w kalendarzu imprez Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM). Co roku organizuje je inne państwo, które, goszcząc motocyklistów z całego świata, umożliwia im poznanie kultury, historii i obyczajów gospodarza rajdu. Przez trzy dni uczestnicy FIM Rally wspólnie podróżują i spędzają czas, wymieniając się doświadczeniami. O tym jak ważne jest to wydarzenie w motocyklowym świecie świadczy nie tylko długa historia zlotu, ale i liczba jego uczestników oraz prestiż związany z organizacją spotkania w swoim kraju. W 2012 roku organizatorem 67. edycji zlotu była Polska. FIM Rally – coroczny światowy zjazd użytkowników motocykli turystycznych organizowany przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM). Jest to jednocześnie największe spotkanie w terminarzu tej federacji. Zlot trwa zazwyczaj kilka dni, w ciągu których uczestnicy dzielą się swoją pasją do motocykli oraz doświadczeniem z tymi pojazdami, a także zwiedzają okolice miejsca, które podjęło się organizacji imprezy. To jedno z nielicznych spotkań, w których nie liczy się czas przejazdu, ale dobra zabawa uczestników. Każda kolejna edycja FIM Rally odbywa się w innym państwie. Organizacja tego zlotu to duży prestiż dla państwa organizatora, ale przede wszystkim dla goszczącego miasta. Gołe oko, oko nieuzbrojone – określenie używane w astronomii dla zaznaczenia, iż jakaś obserwacja jest przeprowadzana bez dodatkowego sprzętu (np. bez teleskopu, lunety itp.). Astronomowie mówią, że np. dana gwiazda jest widoczna „gołym okiem” – można ją dostrzec bez użycia dodatkowych instrumentów, bądź też jest poza możliwością obserwacji „gołym okiem” – nie można jej zobaczyć bez pomocy odpowiedniego sprzętu.

  Światowy Zlot Harcerstwa Polskiego „Gniezno 2000” - zlot harcerski, zorganizowany przez Związek Harcerstwa Polskiego w dniach 3-12 sierpnia 2000, na terenie lotniska wojskowego w Bednarach - w połowie drogi między Poznaniem a Gnieznem. Celem zlotu było uczczenie 1000. rocznicy zjazdu gnieźnieńskiego oraz 90. rocznicy powstania harcerstwa. Zlot odbył się pod hasłem Ku przyszłości. Ogólnopolski Zlot Drużynowych ZHP - impreza harcerska organizowana co kilka lat przez Główną Kwaterę Związku Harcerstwa Polskiego dla drużynowych, a także przybocznych (od III edycji Zlotu). Ogólnopolski Zlot Drużynowych odbył się:

  Maciej Bielicki (ur. 18 września 1906 w Warszawie, zm. 27 listopada 1988 tamże) – polski astronom, dr hab., wieloletni współpracownik Briana Marsdena. Docent Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, wychowawca wielu pokoleń studentów astronomii. Specjalizował się w obliczaniu orbit komet, meteorów i sztucznych satelitów Ziemi. Współtwórca Katalogu orbit komet jednopojawieniowych. Aktywny obserwator nieba, stworzył w Warszawie stację wizualnych obserwacji sztucznych satelitów. Członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii od 1922 roku. Nordcon a właściwie Konwent Polskich Klubów Fantastyki Nordcon to ogólnopolski zlot miłośników fantastyki organizowany przez Gdański Klub Fantastyki. Od innych imprez tego typu wyróżnia się pewną elitarnoścą, gdyż uczestniczyć w nim mogą jedynie osoby zrzeszone w klubach fantastyki lub polecone przez kogoś zrzeszonego. Jest traktowany w fandomie jako impreza towarzyska, chociaż zawiera wszystkie elementy typowego konwentu: panele dyskusyjne, konkursy, pokazy filmowe itd. Co roku organizatorzy nadają imprezie inny motyw przewodni, najczęściej starając się przenieść uczestników w realia świata wykreowanego przez najbardziej znane utwory fantastyczne.

  Suzaku (początkowo Astro E-2) – japoński teleskop kosmiczny używany do obserwacji z dziedziny astronomii rentgenowskiej, powstały w celu zastąpienia utraconego w 2000 roku teleskopu Astro-E. Wystrzelony w 2005 rakietą M-5-6 stał się piątym japońskim teleskopem rentgenowskim na orbicie okołoziemskiej. Nazwa teleskopu pochodzi od mitycznego chińskiego ptaka. Obserwatorium astronomiczne na Suhorze (Suchorze) – obserwatorium zlokalizowane na szczycie Suhory (1000 m n.p.m.), na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Jest najwyżej położonym obserwatorium astronomicznym w Polsce. Jest własnością i placówką badawczą Katedry Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa. Sporadycznie jest udostępniane zwiedzającym.

  I liga polska w piłce nożnej (1952): Rozgrywki skrócone z powodu przygotowań do letnich igrzysk olimpijskich w Helsinkach. Oprócz rozgrywek ligowych rozegrano także pierwszy puchar ligi polskiej pod nazwą Puchar Zlotu Młodych Przodowników. Brały w nim udział kluby z I ligi, bez reprezentantów kraju.

  Mistrzostwa Świata Bezdomnych w Piłce Nożnej – międzynarodowa impreza piłkarska, w której biorą udział drużyny składające się wyłącznie z osób bezdomnych. Jest to impreza coroczna, do 2008 odbyło się sześć edycji tej imprezy. W 2013 organizatorem imprezy będzie Poznań.

  Wieża Braniborska w Zielonej Górze – zabytkowa wieża widokowa, a obecnie budynek Instytutu Astronomii im. Jana Keplera (dawniej Centrum Astronomii im. Jana Keplera lub Zielonogórskie Centrum Astronomii) wchodzący w skład Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszczą się w niej także Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wybudowana w latach 1859/1860 początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Mocno zaniedbana, została w 1988 roku gruntownie odrestaurowana. W 2005 roku przebudowano szczyt wieży, zwieńczając ją obrotową kopułą, pod którą umieszczono teleskop. Biblioteka Uranii – seria wydawnicza wydawana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) w Krakowie od 1990 roku, związana z czasopismem Urania - Postępy Astronomii. Najnowszą z pozycji (nr 31) wydało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Seria obejmuje książki dotyczące astronomii. W szczególności przez kilkanaście lat w jej ramach był wydawany bardzo szczegółowy kalendarz astronomiczny zawierający efemerydy dla planet i różnych innych ciał niebieskich.

  Pracownia Komet i Meteorów (PKiM) to organizacja astronomiczna zrzeszająca miłośników astronomii z całej Polski. PKiM zajmuje się badaniem małych ciał Układu Słonecznego, głównie aktywnością rojów metorowych. Prowadzona działalność obejmuje obserwacje wizualne, teleskopowe, fotograficzne, video oraz radiowe. Cordoba Durchmusterung – atlas nieba i katalog gwiazd opracowany na podstawie obserwacji prowadzonych w argentyńskim obserwatorium astronomicznym w Cordobie. Katalog Cordoba Durchmusterung posiada symbol CoD i jest kontynuacją katalogu Bonner Durchmusterung. Zawiera przybliżone współrzędne 613 953 gwiazd jaśniejszych od 10 w obszarze nieba południowego od δ= -23° do δ= -90°.

  Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT) – projekt największego na świecie teleskopu optycznego opracowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Centralny Zlot Młodzieży "Palmiry" - impreza organizowana corocznie od 1959 roku przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze łącząca w sobie działania na rzecz upamiętnienia chwały oręża polskiego z krajoznawstwem. Zlot odbywa się w październiku, na tydzień przed Świętem Zmarłych i jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci i młodzieży z całej Polski.

  Dodano: 17.07.2013. 21:13  


  Najnowsze