• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pług

  07.09.2009. 15:02
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Pierwsi rolnicy orali ziemię za pomocą zwyczajnego kija albo motyki. Później rzucali w glebę ziarno i modlili się o dobre plony. Ale jakieś 5500 lat temu w Mezopotamii i Egipcie zaczęto używać nowego przyrządu do orania - pługu. Najwcześniejsze urządzenia tego typu sporządzone były z kawałka drewna w kształcie litery Y. Dolny drąg ostrzono, górne zaś stanowiły dwa uchwyty. Kiedy do pługa dołączono liny i zaprzężono doń wołu, dolny drąg stanowiący lemiesz żłobił w ziemi wąską, płytką bruzdę. Rolnik kontrolował orkę za pomocą uchwytów. W suchych, piaszczystych glebach Egiptu i zachodniej Azji te pierwowzory dzisiejszych pługów spisywały się dobrze i przyczyniły się do znacznego zwiększenia plonów. Większe dostawy żywności doprowadziły do wzrostu populacji, a co za tym idzie, znaczenia miast Egiptu i Mezopotamii. W roku 3000 p.n.e. rolnicy usprawnili swoje pługi przez dodanie do lemiesza ukośnego elementu, który służył do odkładania skiby.

  Dawne pługi były bardziej efektywne na glebach lekkich niż na wilgotnych, ciężkich ziemiach północnej Europy. Europejscy rolnicy musieli poczekać na cięższe - metalowe pługi, które rozpowszechniły się w XI wieku.

  Drewniany pług zaprzężony w woły nadal znajduje zastosowanie w wielu rejonach świata, szczególnie w miejscach, gdzie ziemia jest lekka i piaszczysta.

  Grafika
  Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:OldPlow2006-05-21.JPG&filetimestamp=20060524021952
  Licencja: GNU Free Documentation License w wersji 1.2. lub nowszej, Creative Commons 3.0, Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5, 2.0, 1.0
  Autor: Wikipedia member Jonathunder

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Uznanie Autorstwa (ang. Attribution) – warunek Creative Commons, który zezwala na wykorzystanie utworu pod warunkiem umieszczenia w nim odpowiedniej informacji o autorze utworu. Tym warunkiem objęte są wszystkie obecnie stosowane licencje Creative Commons. TejpWriter - darmowy edytor tekstu dla Palm OS tworzony przez Petera Thorstensona i rozpowszechniany pod licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 License. ConTeXt – stworzony w 1990 roku przez Hansa Hagena język znaczników, a zarazem system składu dokumentów oparty na systemie TeX. Jest rozpowszechniany na licencji GNU GPL (dokumentacja na licencji Creative Commons Attribution NonCommercial ShareAlike). W zakresie funkcjonalnym jest porównywalny z należącym do tej samej rodziny systemem LaTeX. Jest stosowany w przygotowaniu publikacji do druku (czasem w połączeniu z wykorzystaniem plików w języku XML).

  Licencje Creative Commons (CC) – zestaw licencji, na mocy których można udostępniać utwory objęte prawami autorskimi. Licencje te są tworzone i utrzymywane przez organizację Creative Commons. Na tych samych warunkach (ang. Share-Alike, skrót CC-SA) – warunek Creative Commons, który zezwala na tworzenie dzieł pochodnych pod warunkiem udostępniania ich na tej samej licencji. Tym warunkiem objęta jest m.in. polska Wikipedia.

  Science Commons (SC) - project Creative Commons mający na celu przyspieszenie i ułatwienie badań naukowych. Jego celem jest identyfikacja i usunięcie przeszkód prawnych oraz organizacyjnych utrudniających wymianę informacji i wprowadzenie danych do obiegu naukowego. Orka siewna – orka, która powinna dobrze kruszyć i dosypywać skiby. Warunek ten jest możliwy do osiągnięcia tylko przy optymalnej wilgotności uprawowej. Orkę siewną najlepiej jest wykonać pługami wyposażonymi w odkładnice kulturalne. Na ciężkich glebach warto dodatkowo zastosować przedpłużek. Orkę siewną wykonuje się na głębokość od 18 do 25 cm, przed siewem roślin ozimych.

  Wikibooks (zwane pierwotnie Wikimedia Free Textbook Project) – to jeden z projektów Fundacji Wikimedia, uruchomiony 10 lipca 2003 r. Jest to projekt siostrzany Wikipedii, który ma na celu poszerzanie i rozpowszechnianie darmowych, otwartych do edycji materiałów edukacyjnych, takich jak podręczniki szkolne, akademickie, poradniki, instrukcje obsługi oraz im podobne. Podręczniki Wikibooks, tak samo jak artykuły Wikipedii, są dostępne na zasadach Licencji Wolnej Dokumentacji GNU oraz Licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0. Clipart (czasem także clip art, clip-art lub klipart) – plik graficzny, najczęściej dosyć prosty, dołączany do dokumentu tekstowego jako ozdoba. Pliki takie można wstawiać z gotowych zbiorów oferowanych zwykle na licencji royalty free, rights managed lub jako domena publiczna czy Creative Commons .

  Dyskusja Wikipedii:Wakacje z Wikipedią - W wakacyjnym obiektywie: Po długim czasie letargu uporządkowana zostala strona Commons:Centrum koordynacji tłumaczeń, a także polskojęzyczna Strona główna na Commons. Na commonsowych OZ dał się zauważyć ruch genrowany przez polskich użytkowników (ale raczej stałych wikipedystów, niż nowicjuszy). Rozpoczęto (choć nieco wcześniej) tłumaczyć stronę Commons:Wartościowe grafiki. Od maja tego roku trwa bardziej intensywne sprzatanie grafik i do tej pory mamy juz praqwie 2 000 plików mniej załadowanych lokalnie. Jednak część projektów graficznych nie działa tak intensywnie, jak kiedyś. Od 2 do 21 wrzesnia zgłoszono 13 grafik na WP:PGnM. Dalej rozbudowywany był podręcznik Fotografia.

  Chocolate Rain – utwór muzyczny autorstwa amerykańskiego muzyka Taya Zondaya, który opublikował utwór wraz z teledyskiem 22 kwietnia 2007 roku w serwisie internetowym YouTube. Od tego czasu do 19 sierpnia 2012 roku utwór obejrzano ponad 80 milionów razy. Piosenka opublikowana jest na licencji Creative Commons (Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne – Bez Utworów Zależnych). Mimo iż licencja nie zezwala na tworzenie utworów zależnych, powstało wiele remiksów i przeróbek utworu.

  Big Buck Bunny (nazwa kodowa Peach) – krótkometrażowy film animowany rozprowadzany na licencji Creative Commons Attribution 3.0. Użycie niekomercyjne (ang. Noncommercial, skrót CC-NC) – warunek Creative Commons, który nie zezwala na wykorzystywanie utworów w sposób komercyjny.

  Bez utworów zależnych (ang. No Derivative Works, skrót CC-ND) – warunek Creative Commons, który nie zezwala na tworzenie dzieł pochodnych. Estonica – estońska encyklopedia, poświęcona wyłącznie Estonii, szczególnie kulturze, gospodarce i historii. Projekt jest rozwijany przez Instytut Estoński. Do sponsorów należy Tiigrihüpe. Materiały były wydawane początkowo po estońsku i angielsku, ale od 2010 roku także rosyjsku. Udostępnione są na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike.

  Quick.Cart – darmowy skrypt sklepu internetowego oparty na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5, który powstał z myślą o obsłudze małych i średnich sklepów.

  Dodano: 07.09.2009. 15:02  


  Najnowsze