• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radio satelitarne

  07.09.2009. 15:05
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  W 2002 roku na rynku amerykańskim pojawią się pierwsze samochody osobowe z fabrycznie montowanymi satelitarnymi radioodbiornikami XM, pozwalającymi na odbiór 100 stacji radiowych z cyfrową jakością na terenie całego kraju.

  Agnieszka Prymusińska z koncernu Delphi Automotive Systems, który wyprodukował radioodbiorniki, poinformowała PAP w piątek, że System Satelitarnego Odbioru Cyfrowego Audio (SDARS) składa się z odrębnego radia w połączeniu z odbiornikiem sygnału satelitarnego, który dzięki zestawowi procesorów ma możliwość odbioru sygnału satelitarnego XM.

  Radio XM oferuje 100 kanałów, dostępnych na terenie całych Stanów Zjednoczonych. System SDARS daje słuchaczowi większe możliwości niż zestawy montowane w tradycyjnych pojazdach: m.in. cyfrową jakość dźwięku czy wyświetlacze alfanumeryczne pokazujące np. nazwę stacji radiowej, tytuł utworu, nazwę wykonawcy i typ programu.

  System pozwala także na korzystanie z dodatkowych usług satelitarnych takich jak m.in. nawigacja i lokalizacja pojazdu czy przesyłanie informacji bezpośrednio na wyświetlacz radiowy.

  Pierwsze seryjnie montowane radioodbiorniki satelitarne będą opcjonalnie dostępne w luksusowych modelach Cadillaca, które ukażą się w roku 2002 oraz w 20 modelach samochodów koncernu General Motors w kolejnych latach.

  Tekst
  Źródło: PAP 06.01.2002r.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Radio Data System (RDS) – standard Europejskiej Unii Nadawców (EBU) służący do wysyłania cyfrowych informacji za pośrednictwem konwencjonalnej emisji UKF FM. W systemie tym wykorzystywana jest podnośna (57 kHz) modulowana informacją cyfrową, która pozwala na wydzielanie strumienia danych o przepustowości 1187,5 bps przez przystosowane radioodbiorniki i dostarczenie dodatkowych informacji, zwiększając tym samym jakość odbioru i strojenia. Format przesyłu danych wykorzystuje mechanizm korekcji błędów. Satellaview (jap. サテラビュー Saterabyū)modem satelitarny stworzony dla konsoli Super Nintendo Entertainment System, wydany w Japonii w 1995 roku. Został stworzony przez firmę Nintendo w celu odbioru sygnału z radia satelitarnego St. GIGA należącego do WOWOW. Przy wykorzystaniu radia przesyłane były dane do konsoli w postaci gier "SoundLink". DGPS (ang. Differential Global Positioning System) – technika pomiarów GPS pozwalająca na uzyskanie większej dokładności niż przy standardowym pomiarze jednym odbiornikiem. Metoda ta polega na wykorzystaniu stacji bazowej (tzw. referencyjnej) – odbiornika ustawionego w dokładnie wyznaczonym punkcie (np. przez pomiar geodezyjny), który wyznacza na bieżąco poprawki różnicowe dla poszczególnych satelitów, co pozwala na wyeliminowanie większości błędów (gdyż błędy obserwowane na małym obszarze są skorelowane). Drugi odbiornik (ruchomy) musi mieć możliwość odbioru tych poprawek, np. przez łącze satelitarne, VHF, GPRS/WLAN. Poprawki są transmitowane w formacie RTCM, CMR lub innym. System ten można stosować zarówno w czasie rzeczywistym, jak i przez późniejsze przetworzenie danych.

  SINPO – kod służący do określenia jakości odbioru sygnału stacji radiowej. Nazwa pochodzi od akronimu słów z języka angielskiego: Signal, Interference, Noise, Propagation i Overall. Kod stosowany był głównie w radiotelegrafii handlowej. Yuri-1 (jap. Lilia) – eksperymentalny japoński geostacjonarny satelita telekomunikacyjny, pierwszy z serii BS. Eksperymenty obejmowały badania charakterystyk sygnału TV, osłabienia sygnału o częstotliwości 12 GHz powodowane przez opady deszczu, działanie końcówek satelitarnych/naziemnych, naziemne/satelitarne dzielenie częstotliwości, techniki kontroli satelitarnej, nadawania satelitarnego, i jakości sygnału TV. Planowany czas działania wynosił 3 lata.

  1seg (katakana: ワンセグ - wansegu) jest standardem przesyłu cyfrowej naziemnej telewizji, radia i danych dla urządzeń mobilnych wykorzystywanym w Japonii. Pierwsza eksperymentalna transmisja została uruchomiona w w 2005 roku, natomiast oficjalna 1 kwietnia 2006 roku. Pierwsze telefony z możliwością odbioru tego sygnału firma KDDI zaczęła sprzedawać jesienią 2005. Radio cyfrowe – technologia pozwalająca przenosić dźwięk sygnałem cyfrowym za pomocą modulacji. Tego typu radia odbierać można m.in. poprzez: DAB (Digital Audio Broadcasting), Internet, transmisje telewizyjne DVB, a także satelitarne. W Polsce oficjalnie nie ma jeszcze żadnego radia nadającego naziemny sygnał cyfrowy, trwają jednak testy.

  Nawigacja fasetowa, także wyszukiwanie fasetowe, przeglądanie fasetowe – system wyszukiwania oparty na klasyfikacji fasetowej, pozwalający użytkownikom na odnajdywanie zbiorów informacji posiadających cechy wspólne. W tym celu wykorzystywane są zestawy filtrów. Powstają one w oparciu o analizę treści lub zawartości przechowywanych informacji, oraz metadanych, które są dostępne i specyficzne dla danej bazy danych (takich jak np. tytuł, autor, język, producent itp.). Właśnie te cechy informacji, które zostały wykorzystane przy tworzeniu filtrów, określane są jako faseta – główna cecha tego systemu. W porównaniu do tagów, fasety są konstrukcjami zbudowanymi na płaszczyznach, które można uznać za wspólne dla wszystkich wyszukiwanych elementów, a więc inaczej niż to ma miejsce w folksonomii. Od tradycyjnych, opartych na taksonomii systemów wyszukiwawczych nawigację fasetową odróżnia jej większa elastyczność, możliwość wyszukiwania w oparciu o wiele unikatowych cech, które ma poszukiwana informacja. Internet z gniazdka – nazwa usługi polegającej na udostępnianiu internetu poprzez sieć energetyczną niskiego napięcia. System – angielska nazwa PLC – Power Line Communication – składa się z sieci dostępowej oraz podsystemu wewnętrznego i zewnętrznego, podłączonego do stacji transformatorowej (tzw. kontrolera zewnętrznego). Systemy zewnętrzny i wewnętrzny tworzą tzw. komórkę PLC (Power Cell). System zewnętrzny służy do przesyłania sygnału po linii niskiego napięcia od stacji transformatorowej do punktu dostępowego w budynku. Kontroler zewnętrzny (Outdoor Master) jest umieszczony w bliskim sąsiedztwie stacji transformatorowej (w tzw. skrzynce), gdzie doprowadzony jest sygnał z informacją za pomocą kabla, światłowodu, drogi radiowej lub satelitarnej. Kontroler zewnętrzny nakłada na przyłączoną do niego sieć elektryczną niskiego napięcia o częstotliwości 50-60 Hz dodatkowy sygnał wielkiej częstotliwości (informacja), o częstotliwości 1,6-12 MHz. Sygnał ten jest przesyłany do kontrolera wewnętrznego, który rozdziela go do każdego gniazdka w środku budynku (rozdzielony sygnał ma częstotliwość 15-30 MHz). Użytkownik sieci podłącza się do gniazdka elektrycznego za pośrednictwem adaptera (modemu) wewnętrznego (Indoor adapter).

  Radio satelitarne – radio wykorzystujące nadajniki (tzw. transpondery) umieszczone na satelitach telekomunikacyjnych. Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne.

  Navaglobe – system radionawigacyjny, protoplasta GPS. Obiekt określa w nim swoje położenie na podstawie odbioru sygnałów z nadajników wykorzystujących anteny kierunkowe. Namiar odbywa się dzięki porównaniu dwóch sygnałów pochodzących z tego samego źródła, przesuniętych wzajemnie w przestrzeni. Po wykonaniu kilku namiarów utworzone linie kierunkowe wskazują dokładne położenie obiektu. Zasięg stacji nadajnikowych jest większy niż tysiąc kilometrów.

  Traffic Message Channel (TMC) - jest technologią służącą dostarczeniu kierowcy informacji o ruchu. Pozwala na ciche dostarczanie wysokiej jakości precyzyjnych, aktualnych i istotnych informacji w języku wybranym przez użytkownika. Dane są przesyłane przez specjalnie zakodowane fale FM przy użyciu RDS FM-System, za pomocą satelity lub Digital Audio Broadcasting. Gdy dane są zintegrowane bezpośrednio z systemem nawigacyjnym, kierowca ma możliwość wyznaczenia alternatywnych tras, aby uniknąć wypadków i korków. OnStar – należąca do grupy General Motors korporacja prowadząca działalność komunikacyjną, monitorującą, oraz śledzącą na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. System OnStar aktualnie dostępny jest wyłącznie w pojazdach produkowanych przez General Motors, lecz przez krótki czas dostępny był również w pojazdach produkowanych przez Audi, Acura, Subaru i Volkswagen. OnStar ma na celu namierzanie pojazdów znajdujących się na terenie danego kraju.

  Telemedycyna (medycyna na odległość) – jest to najnowsza forma świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej łącząca w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii pozwala ona przełamywać geograficzne bariery, pozwalając na wymianę specjalistycznych informacji przesyłając obrazy statyczne, jak i dynamiczne (przesyłanie najwyższej jakości zdjęć EKG, USG, MRI). Pozwala przeprowadzić diagnozę na odległość. Duże zastosowanie telemedycyna znajduje w środowisku chirurgicznym, które wykorzystuje ją do prowadzenia operacji "na odległość". Nowoczesna technologia, wykorzystująca szybkie procesory i algorytmy do cyfrowego przetwarzania i kompresji sygnałów, umożliwia przesyłanie obrazów o wysokiej rozdzielczości, a także interaktywną transmisję audiowizualną z wyjątkową dokładnością i w czasie rzeczywistym. Systemy wideokomunikacyjne (wideokodery) pracują na ogólnodostępnych cyfrowych liniach transmisyjnych ISDN, w ogólnoświatowej sieci Internet, a także na liniach satelitarnych.

  Dodano: 07.09.2009. 15:05  


  Najnowsze