• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Robot SDR-4X

  07.09.2009. 15:06
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Lubię śpiewać, lubię tańczyć, lubię kolor pomarańczy - może powiedzieć o sobie SDR-4X i nie będzie w tym krztyny przesady. Najnowszy produkt Sony deklasuje wszystkie sprzedawane do tej pory roboty.

  - Zaprojektowaliśmy go tak, by mieszkał z ludźmi w domu, by stał się elektronicznym członkiem rodziny - powiedział wice prezydent koncernu Toshitada Soi.

  Trzeba przyznać, że SDR-4X nie jest uciążliwym sublokatorem. Nie zajmuje dużo miejsca (ma 58 cm "wzrostu") nie wyjada z lodówki i nie blokuje ubikacji. Nie musi też myć zębów, spać w łóżku i wisieć na telefonie. Ale nie jest bynajmniej nudny! Pląsając w takt muzyki na specjalnej prezentacji w Tokio udowodnił, że ma lepsze poczucie rytmu od wielu obecnych tam dziennikarzy. Potrafi też całkiem poprawnie śpiewać, bawiąc tym np. imieninowych gości. Wyprowadzony z równowagi upada z wdziękiem, by szybko wstać o własnych siłach. Zgrabnie omija przeszkody, sprawnie rozróżnia kolory, a nawet... twarze. Aż 10 osób potrafi rozpoznać po wyglądzie, głosie, lub nazwisku. Chcemy pogadać?Nie ma sprawy! Z SDR-4X (chyba powinien nazywać się bardziej po ludzku) można zamienić nie przysłowiowe dwa słowa, ale aż 60 tys. Tyle bowiem mieści się w jego elektronicznej pamięci. Niestety, nie mniej pojemny powinien być portfel ewentualnego nabywcy. Choć Sony nie podało ceny robota, wiadomo, że ma on kosztować mniej więcej tyle co dobrej klasy limuzyna. Wariactwo? To samo mówiono podczas prezentacji elektronicznego pieska Aibo. A dziś Aibo merda ogonkiem w 100 tys. domów. Sony jest pewne, że znajdzie nabywców. Dziś przyjaźń jest w cenie.

  Tekst
  Źródło: PAP 21.03.2002r.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  AIBO (Artificial Intelligence roBOt) – jeden z kilku autonomicznych robotów przypominających wyglądem psa. Został zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Sony. Za wygląd robota odpowiedzialny był artysta Hajime Sorayama. QRIO – humanoidalny robot firmy Sony, o wysokości 58,5 cm, masie 7,5 kg, wyposażony w stereoskopowe widzenie oraz szerokokątną kamerę, nazwaną okiem kameleona, dzięki czemu potrafi rozpoznać kilka twarzy naraz. Potrafi śpiewać, tańczyć, grać w golfa i dyrygować. Rozpoznaje kilkadziesiąt tysięcy słów, głos, pamięta rozmowy; wykonuje wiele złożonych ruchów po zrozumieniu poleceń głosowych. Ręce i dłonie, wyposażone w sześcioosiowe czujniki siły, pozwalają mu na podnoszenie i układanie klocków o objętości 15 cm. Rozpoznaje kolor i wymiary klocków. Nao – autonomiczny, programowalny, humanoidalny robot tworzony przez francuską firmę Aldebaran Robotics, której siedziba znajduje się w Paryżu. Od 17 sierpnia 2007 jest oficjalnym robotem platformy standardowej podczas rozgrywek RoboCup zastępując robota AIBO. Będzie również brał udział w lidze symulacyjnej.

  AXN Spin – stacja telewizyjna będąca własnością medialnego skrzydła (Sony Pictures Television International) japońskiego koncernu Sony, adresowana do młodzieży. Sony Ericsson K510i – telefon komórkowy produkowany przez firmę Sony Ericsson. Działa w sieciach GSM 900/1800/1900. Jest to następca Sony Ericsson K500i i Sony Ericsson K508i. Jego następcą jest Sony Ericsson K550i Jego obudowa jest zgodna z modelem Sony Ericsson K310i.

  MotionPortrait to japoński program komputerowy do przerabiania zdjęcia osoby na interaktywną animację (flash) głowy osoby ze zdjęcia. Animowana twarz potrafi poruszać głową, oczami, ustami. Może też się odzywać (a raczej odtwarzać zapisane już nagrania wprowadzone do pliku), a podczas poruszana głową włosy falują. Program powstał przy współpracy SONY. Do animacji poza zdjęciami ludzi można także wykorzystać rysunki w stylu mangowym. Sony Ericsson T290 – telefon komórkowy, będący nowszym wariantem Sony Ericsson T230. Oba telefony wyglądem różnią się tylko pod względem koloru, gdyż Sony Ericsson T290 jest produkowany wyłącznie w czarnej obudowie. Telefon pomimo podobieństwa do T230, jest wzbogacony o szereg ulepszeń:

  AXN White – kanał telewizyjny będący własnością medialnego skrzydła (Sony Pictures Television International) japońskiego koncernu Sony. AXN Black – kanał telewizyjny będący własnością medialnego skrzydła (Sony Pictures Television International) japońskiego koncernu Sony.

  AXN – stacja telewizyjna będąca własnością medialnego skrzydła (Sony Pictures Television International) japońskiego koncernu Sony.

  Dodano: 07.09.2009. 15:06  


  Najnowsze