• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rower

  07.09.2009. 15:07
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Wynalezienie roweru wydaje się tak naturalne, że aż trudno uwierzyć, iż miało to miejsce niewiele ponad 150 lat temu. Około roku 1816 Niemiec, Karl Friedrich von Drais, skonstruował rower biegowy. Urządzenie to miało dwa koła i żeby wprawić je w ruch, trzeba było odpychać się od ziemi nogami. W 1839 roku angielski wynalazca, Kirk Patrick Macmillan, zbudował pierwszy rower napędzany pedałami. Rower Macmillana zaopatrzony był w korbę, łączącą tylne koło z pedałami. Francuscy wytwórcy powozów, Ernest i Pierre Michaux skonstruowali podobny pojazd w 1861 roku. Stworzony przez nich model również posiadał pedały, przytwierdzone bezpośrednio do przedniego koła.

  Żaden z tych rowerów nie zyskał jednak popularności. Problem stanowiło to, że jedno naciśnięcie pedału obracało koło tylko raz. Pedałowanie było więc wyczerpującym zajęciem. Należało bowiem powiększyć przednie koła. Wówczas naciśnięcie spowodowałoby przemieszczenie roweru o znacznie większy odcinek drogi. Tak było z welocypedem, wyprodukowanym przez angielskiego fabrykanta, Jamesa Starleya, w 1870 roku. I chociaż pojazd ten był niestabilny i trudno go było zatrzymać, stał się jednak bardzo popularny. Jeszcze większe uznanie zyskał "bezpieczny rower" Starleya, zbudowany w 1885 roku. Był to pierwszy pojazd z napędem łańcuchowym. Poruszał się lekko, przy nieznacznym wysiłku, a jego mniejsze koła były bardziej stabilne. Od tego czasu sprzedaż rowerów liczona jest w milionach sztuk.

  Pomysł napędu łańcuchowego zilustrowany został przez Leonarda da Vinci w jego dziennikach ze szkicami z XV wieku. System ten zainstalowano w rowerze dopiero w roku 1885.

  Grafika
  Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Brosen_city_bicycle.jpg
  Licencja: GNU Free Documentation License w wersji 1.2. lub nowszej, Creative Commons 3.0, Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5, 2.0, 1.0
  Autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Brosen

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Miche – włoski producent części rowerowych. Firma została założona w 1919 roku (jako Fac Michelin) przez Ferdinando Michelina. Skupia się głównie na produkcji części do rowerów szosowych oraz torowych. Miche ma w ofercie wszystkie elementy napędu, a także piasty, koła, szczęki hamulcowe i pedały. Nie wszystkie części grup szosowych są jednak sygnowane logo Miche. Taki wyjątek stanowią manetki i przerzutki, które "pożyczone" zostały z grup szosowych firmy Campagnolo. Pedał rowerowy to część układu napędowego roweru, która służy przenoszeniu energii z nóg rowerzysty, poprzez korby, do całegu układu napędowego. Stosowane także niekiedy w niektórych typach motorowerów (mopedów). Pierre Michaux (ur. 25 czerwca 1813 w Bar-le-Duc, zm. 1883 w Paryżu) - francuski wynalazca, z zawodu kowal. W 1861 roku wspólnie z synem Ernestem zbudował prototyp roweru, tzw. welocyped. Był to 2-kołowy pojazd jednośladowy napędzany pedałami, nie posiadający łańcucha. Michaux założył wytwórnię welocypedów.

  Hardtail (z ang. twardy ogon) – typ roweru górskiego, który nie ma amortyzacji tylnej - rower jest wyposażony w amortyzator. Przeciwieństwem do hardtaila jest full. Stosowanie takiej konstrukcji pozwala na bardziej efektywne przekazywanie energii - jest ona przenoszona bezpośrednio na napęd. Dzięki temu, że taki rower jest lżejszy i sztywniejszy oraz więcej siły włożonej w nacisk na pedały przenosi się bezpośrednio na ziemię, wielu zawodników korzysta na wyścigach ze sztywnych rowerów. Shimano Pedaling Dynamics (w skrócie SPD) - jeden z najpopularniejszych mechanizmów zatrzaskowowych dla rowerów górskich wprowadzony i opatentowany przez firmę Shimano w 1990 roku. Składa się z pedałów posiadających specjalny mechanizm zatrzaskowy oraz bloków montowanych do podeszwy buta. System na stałe łączy stopy z pedałami ułatwiając w ten sposób pedałowanie.

  Kwadracykl, rower czterokołowy - czterokołowy pojazd napędzany siłą ludzkich mięśni. Wynaleziony został w połowie XIX w., nie znalazł jednak szerszego zastosowania z powodu konkurencji roweru. W okresie późniejszym (także w XXI w.) budowany zwykle przez amatorów sportu rowerowego, chcących wyróżnić się oryginalnym sprzętem. Tandem – rower przeznaczony dla dwóch, lub więcej osób, siedzących w układzie jedna za drugą. Typowy tandem ma, tak samo jak rower jednoosobowy, jedną ramę i dwa koła, za to każda z osób ma własne: kierownicę, siodełko i pedały. Zdarzają się jednak także tandemy przeznaczone dla większej liczby osób.

  Torpedo – rodzaj wolnobiegowej piasty rowerowej wyposażony w system hamulcowy uruchamiany poprzez cofnięcie pedałów. Jest to w istocie system napędowy roweru zintegrowany z ciernym hamulcem bębnowym. Przednie zębatki rowerowe to część układu napędowego roweru, która składa się z zestawu od 1 do 3 zębatek. Zadaniem tych zębatek jest przekazywać ruch z korb do łańcucha, który dalej poprzez tylne zębatki napędza tylne koło i cały rower.

  Welocyped (z fr. vélocipède) – pierwotny rower nieposiadający łańcucha ani hamulców, często z bardzo dużym kołem przednim oraz z małym kołem tylnym (bicykl), niekiedy z dwoma kołami tylnymi (tricykl), czasem z dwoma kołami przednimi (kwadrycykl). Pojazdy te najczęściej były napędzane pedałami osadzonymi na osi przedniego koła.

  Kierownica rowerowa – element roweru służący do zmiany kierunku ustawienia płaszczyzny koła skrętnego (lub kół) w stosunku do osi roweru, jednocześnie jeden z trzech punktów podparcia rowerzysty (obok pedałów i siodełka).

  Rower elektryczny - rodzaj pojazdu jednośladowego zazwyczaj o budowie zbliżonej do zwykłego roweru, rzadziej do skutera, napędzanego siłą mięśni i posiadającego dodatkowe źródło energii w postaci silnika elektrycznego, który wspomaga rowerzystę, przeważnie umożliwia również jazdę bez konieczności pedałowania. Rower jednokołowy (monocykl) (mono- + gr. kýklos ‘koło’) – rodzaj pojazdu, który jest napędzany siłą ludzkich mięśni i który posiada tylko jedno koło toczące się po podłożu. Jest podobny do roweru, jednak nie posiada wielu charakterystycznych dla niego części (np. kierownicy).

  Rower – jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.

  Dodano: 07.09.2009. 15:07  


  Najnowsze