• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Telefon

  07.09.2009. 15:12
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Aby móc porozumiewać się z innymi osobami, pozostającymi poza zasięgiem ich głosu, starożytni Rzymianie przesyłali sygnały świetlne, używając do tego celu umieszczonych na wzgórzach luster. Inne ludy komunikowały się za pomocą ognisk i dymu.

  Alexander Graham Bell, człowiek, który wynalazł telefon, nie był początkowo w ogóle zainteresowany zjawiskiem komunikowania się na odległość. Był to szkocki lekarz, który pracował z głuchoniemymi w Ameryce Północnej. Charakter wykonywanego zajęcia zmusił go do studiowania natury dźwięku. Interesował się tym, jak dźwięk mógłby być przenoszony elektrycznie. Bell użył "diafragmy", czyli membrany, która drgała pod wpływem ludzkiego głosu. Umieścił ją obok elektromagnesu. Wibracje diafragmy prowadziły więc do zmian w polu magnetycznym, a w konsekwencji do zmian natężenia prądu elektrycznego. Na drugim końcu drutu prąd zamieniany był ponownie w drgania przez podobne urządzenie. W 1876 roku Bell przesłał do swojego asystenta, znajdującego się w tym samym budynku, pierwszą wiadomość telefoniczną o następującej treści: "Panie Watson, proszę tutaj przyjść. Potrzebuję pana". W następnych latach sieć kabli telefonicznych pokrywała już całą Amerykę Północną.

  Pierwsze telefony nie miały tarcz. Wszystkie rozmowy odbywały się za pośrednictwem operatora, który łączył mówiącego z żądanym numerem. Tarcze pojawiły się na początku XX wieku, umożliwiając automatyczne połączenie między niektórymi numerami.

  Grafika
  Źródło: 1906 Kungliga Telegrafverkets apparater (Royal Telegraph Administration apparatus) at Project Runeberg :1896_ '1896 /0004.
  Licencja: Własność publiczna
  Autor: Brak danych

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Skrętka (ang. twisted-pair cable) – rodzaj kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji, który zbudowany jest z jednej lub więcej par skręconych ze sobą żył w celu eliminacji wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami. Skręcenie żył powoduje równocześnie zawężenie pasma transmisyjnego. Wynalazcą tego rozwiązania jest Alexander Graham Bell. Bell Telephone Company - amerykańskie przedsiębiorstwo założone w 1877 roku przez teścia Alexandra Bella, Gardinera Hubbarda, który pomagał także w organizacji siostrzanej firmy, New England Telephone and Telegraph Company. Obie firmy zostały połączone w 1879 roku tworząc National Bell Telephone Company. Spektroskopia fotoakustyczna oparta jest na efekcie fotoakustycznym. Pierwsze prace związane z odkryciem tego zjawiska datuje się na lata osiemdziesiąte XIX wieku. W tym czasie Alexander Graham Bell, John Tyndall i Wilhelm Röntgen jako pierwsi zajmowali się efektem optoakustycznym. Zjawisko to polega na zamianie energii zawartej w wiązce światła na energię kinetyczną cząstek, na które pada światło. W konsekwencji dochodzi do lokalnego zwiększenia temperatury, co powoduje wzrost ciśnienia i generowanie fali akustycznej (zastosowanie periodycznie modulowanej wiązki światła).

  Veronica Mars to amerykański serial telewizyjny stworzony przez Roba Thomasa. Jest to kryminał młodzieżowy. Premiera pierwszego sezonu nastąpiła 22 września 2004 roku w stacji UPN a ostatni odcinek został wyemitowany 22 maja 2007 roku, już przez stację The CW. Akcja dzieje się w nieistniejącym miasteczku Neptune, w południowej Kalifornii. Tytułowa bohaterka grana przez Kristen Bell to młoda dziewczyna, studentka, która skończyła liceum i trafiła na studia, już z licencją detektywa - tak jak jej ojciec. Elektroftalm (gr. ēlektron - bursztyn, elektryczność + gr. ophthalmós - oko) — urządzenie mające pomagać niewidomym w poruszaniu się. Urządzenie opracowane przez polskiego okulistę Kazimierza Noiszewskiego około 18971899 roku (zależnie od źródła). Na świecie było prawdopodobnie pierwszym aparatem tego typu. Składało się z fotokomórki selenowej umieszczonej na czole niewidomej osoby. Sygnał elektryczny z fotokomórki (spowodowany zmianą przewodnictwa elektrycznego selenu pod wpływem światła) był przekształcany na sygnał dźwiękowy. W ten sposób, na podstawie natężenia dźwięku, można było określać, gdzie znajdują się źródła światła lub ciemne obszary. Wadą urządzenie były duże rozmiary i duża masa.

  Vocoder właściwie Voice Encoder – elektroniczne urządzenie do syntezy dźwięku, w tym także mowy. Urządzenie zostało wynalezione przez amerykańskiego inżyniera Homera Dudleya pracującego dla Bell Laboratories. Bell X-14 (inne oznaczenie Bell Type 68) – eksperymentalny samolot amerykański o własnościach pionowego startu i lądowania VTOL zbudowany w latach 50. XX wieku przez firmę Bell Aircraft Corporation w celu zademonstrowania możliwości pionowego startu, pionowego ladowania, zawisu w powietrzu i przejścia z zawisu do lotu poziomego.

  Photo messaging - przesyłanie wiadomości w formie fotografii; polega na zrobieniu fotografii za pomocą aparatu fotograficznego wbudowanego w telefon komórkowy i przetransmitowaniu go do innej osoby. Gdy odbiorca wiadomości nie dysponuje telefonem zdolnym do wyświetlania fotografii, jest kierowany do strony internetowej, na której może zobaczyć przesłane ilustracje. Telefony obsługujące photo messaging mogą też zwykle rejestrować ścieżkę dźwiękową. Halodzwonek (ang. ringback tone) to dźwięk odgrywany w telefonie w miejscu standardowego sygnału oczekiwania na połączenie. Dźwięk ten może mieć formę utworu muzycznego, nagranego komunikatu lub przekazu reklamowego. Abonenci sieci komórkowych mogą indywidualnie przypisać do swojego numeru telefonu wybrany dźwięk, co odbywa się poprzez panel sterowania danego operatora telekomunikacyjnego. Usługa ta, zaszeregowana do telekomunikacyjnych usług dodanych, jest najbardziej popularna w Indiach, a wśród krajów europejskich w Polsce. W Polsce dostawcą tej usługi u wszystkich krajowych operatorów komórkowych jest firma Wind Mobile SA. Na podstawie tej usługi operatorzy komórkowi oferują następujące usługi: Halo Granie (Orange), Czasoumilacz (Plus), Granie na czekanie (T-Mobile), Muzyka na czekanie (Play).

  Bell Model 3 - niezrealizowany projekt samolotu myśliwskiego zaprojektowanego z zakładach Bell Aircraft. Rozwinięciem koncepcji był powstały później i produkowany seryjnie samolot Bell P-39 Airacobra oraz prototypowy Bell XP-77.

  Bell XP-59 – niezrealizowany projekt samolotu myśliwskiego z okresu II wojny światowej. XP-59 powstał jako wersja rozwojowa Bell XP-52. Numer samolotu, 59, został także użyty ze względów bezpieczeństwa dla powstającego w tym czasie myśliwca odrzutowego Bell XP-59A.

  Long Range Acoustic Device (LRAD) (ang. urządzenie dźwiękowe dalekiego zasięgu) - urządzenie dźwiękowe, wytwarzające dźwięk o bardzo wysokiej głośności, który jest słyszalny na dużych odległościach. Jego głównym celem jest emitowanie fal dźwiękowych, które będą wywołały u odbiorcy nieprzyjemną reakcję i wpływały na jego zachowanie poprzez odstraszanie. Urządzenie może także pełnić rolę wzmacniacza dużej mocy, który nie wywołuje negatywnych reakcji u słuchacza i nie powoduje bólu. Telefon towarzyski – system stosowany w przeszłości w telefonii stacjonarnej, umożliwiający podłączenie do centrali telefonicznej dwóch różnych abonentów (z różnymi numerami) za pośrednictwem pojedynczej pary przewodów. Rozwiązanie to stosowane było w czasach, kiedy koszt miedzianych wiązek kabli telekomunikacyjnych był na tyle wysoki, że ekonomicznie uzasadnione było rozwiązanie ograniczające użyteczność telefonów obu abonentów (ograniczenie to polegało głównie na tym, że obaj abonenci nie mogli prowadzić rozmów z innymi abonentami w tym samym czasie; możliwe jednak było połączenie ich obu ze sobą) na korzyść zmniejszenia liczby par przewodów łączących aparaty abonenckie z centralą. Racjonalnym ekonomicznie warunkiem podłączenia dwóch abonentów "towarzyskich" do centrali była względnie niewielka odległość pomiędzy obu aparatami (np. w różnych mieszkaniach tego samego lub sąsiednich budynków). Rozwiązanie to wyszło z użycia w latach 70. XX wieku.

  Dodano: 07.09.2009. 15:12  


  Najnowsze