• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Winda

  07.09.2009. 15:18
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Budowniczowie od setek lat wznosili wspaniałe strzeliste konstrukcje. Istniała jednak pewna rzecz, która powstrzymywała ich przed stawianiem wysokich budynków, w których mogliby żyć i pracować ludzie - schody. Codzienna wspinaczka do mieszkania położonego np. na sześćdziesiątym piętrze nie miałaby sensu. Oczywiście istniały proste dźwigi lub wyciągi, złożone z platformy podnoszonej za pomocą lin sunących po krążkach. Gdyby jednak lina się zerwała, pasażerowie runęliby w dół. Dźwigów takich używano więc jedynie do wciągania towarów. Człowiekiem, który dokonał przełomu w tej dziedzinie, był amerykański mechanik, Elisha Graves Otis. Jego wynalazek opierał się na wykorzystaniu mechanizmu zapadkowego, który "łapał" klatkę windy w przypadku urwania się liny. Otis zainstalował swój dźwig osobowy na stoisku nowojorskiej wystawy przemysłowej w 1854 roku. Kiedy zebrała się wystarczająco duża publiczność, wszedł do windy i poprosił o przecięcie liny. Dźwig opuścił się zaledwie o kilkanaście centymetrów. Tak oto narodziły się bezpieczne windy.

  Nowoczesne dźwigi osobowe muszą być szybkie i niezawodne. Te, zainstalowane w Empire State Building w Nowym Jorku, pokonują 366 metrów na minutę. Windy w najnowszych drapaczach chmur poruszają się jeszcze szybciej.

  W końcu XIX wieku windy byty już popularne w biurowcach i blokach mieszkalnych. Do wprawiania ich w ruch używano zarówno mechanizmów elektrycznych, jak i hydraulicznych.

  Grafika
  Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:240_Sparks_Elevators.jpg
  Licencja: GNU Free Documentation License w wersji 1.2. lub nowszej, Creative Commons 3.0, Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0
  Autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Peregrine981

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dyskusja szablonu:Gubernatorzy stanu Kalifornia: Ta grafika jest naruszeniem praw autorskich i niedługo zostanie usunięta z Commons:. Dziękuję. Commons:User:Angr 22:24, 7 cze 2006 (CEST) Grafika:Flag of South Korea (bordered).svg: Bordered version of Image:Flag of South Korea.svg for small inline use, where the {{border}} hack is not sufficient, by User:Ed g2s. Dyskusja Wikipedii:Wakacje z Wikipedią - W wakacyjnym obiektywie: Po długim czasie letargu uporządkowana zostala strona Commons:Centrum koordynacji tłumaczeń, a także polskojęzyczna Strona główna na Commons. Na commonsowych OZ dał się zauważyć ruch genrowany przez polskich użytkowników (ale raczej stałych wikipedystów, niż nowicjuszy). Rozpoczęto (choć nieco wcześniej) tłumaczyć stronę Commons:Wartościowe grafiki. Od maja tego roku trwa bardziej intensywne sprzatanie grafik i do tej pory mamy juz praqwie 2 000 plików mniej załadowanych lokalnie. Jednak część projektów graficznych nie działa tak intensywnie, jak kiedyś. Od 2 do 21 wrzesnia zgłoszono 13 grafik na WP:PGnM. Dalej rozbudowywany był podręcznik Fotografia.

  Uznanie Autorstwa (ang. Attribution) – warunek Creative Commons, który zezwala na wykorzystanie utworu pod warunkiem umieszczenia w nim odpowiedniej informacji o autorze utworu. Tym warunkiem objęte są wszystkie obecnie stosowane licencje Creative Commons. TejpWriter - darmowy edytor tekstu dla Palm OS tworzony przez Petera Thorstensona i rozpowszechniany pod licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.5 License.

  Science Commons (SC) - project Creative Commons mający na celu przyspieszenie i ułatwienie badań naukowych. Jego celem jest identyfikacja i usunięcie przeszkód prawnych oraz organizacyjnych utrudniających wymianę informacji i wprowadzenie danych do obiegu naukowego. Licencje Creative Commons (CC) – zestaw licencji, na mocy których można udostępniać utwory objęte prawami autorskimi. Licencje te są tworzone i utrzymywane przez organizację Creative Commons.

  Archiwum dyskusji od lutego 2004 do sierpnia 2013
  Zapoznaj się również z: moja dyskusja na Wikisłowniku · na Commons · na meta Dyskusja Wikipedii:Grafika na medal - propozycje/Archiwum - Kwestie dot. autorstwa prac: Ponieważ coraz częściej nominowane są grafiki "nienaszych" autorów, być może należy ten punkt zmienić. Jednak jeśli uznamy, że można nominować wszystkie grafiki, to być może nie ma sensu cała ta strona; można wtedy korzystać z fotek wybranych do Commons:Featured pictures (ograniczając się do grafik użytych w naszych artykułach). A nawet kontynuując głosowania po rozszerzeniu repertuaru stracimy dużą część zabawy, lokalny charakter tej strony, (praktycznie) możliwość przebicia się naszych Wikipedystów-fotografów (wiem, że to może kontrowersyjne zalety :-). Tak czy inaczej, wypada się zdecydować: czy trzymać się ściśle tego punktu, czy zezwolić na wszystkie grafiki? Jakoś nie przekonuje mnie postawa "pośrodku".
  Proszę o komentarze. tsca ✉ 16:29, 12 maj 2005 (CEST)

  Wikimedia Commons – jeden z siostrzanych projektów Fundacji Wikimedia utworzony jako magazyn ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych dla wszystkich wersji językowych Wikipedii i projektów Fundacji Wikimedia.

  Wikibooks (zwane pierwotnie Wikimedia Free Textbook Project) – to jeden z projektów Fundacji Wikimedia, uruchomiony 10 lipca 2003 r. Jest to projekt siostrzany Wikipedii, który ma na celu poszerzanie i rozpowszechnianie darmowych, otwartych do edycji materiałów edukacyjnych, takich jak podręczniki szkolne, akademickie, poradniki, instrukcje obsługi oraz im podobne. Podręczniki Wikibooks, tak samo jak artykuły Wikipedii, są dostępne na zasadach Licencji Wolnej Dokumentacji GNU oraz Licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.

  Użycie niekomercyjne (ang. Noncommercial, skrót CC-NC) – warunek Creative Commons, który nie zezwala na wykorzystywanie utworów w sposób komercyjny.

  Dodano: 07.09.2009. 15:18  


  Najnowsze